III kadencja
Zapytanie nr 3304
do ministra transportu i gospodarki morskiej
w sprawie wyjaśnienia problemów związanych z nieuznawaniem przez kierowców PKS Gniezno biletów miesięcznych zakupionych w innych oddziałach PKS
Podejmowane przekształcenia i restrukturyzacja w komunikacji samochodowej PKS powodują niekiedy powstawanie znacznych utrudnień dla pasażerów, które swoje źródło mają nie tylko w ograniczeniu dostępu do usług, lecz również w nieprzestrzeganiu obowiązującego w Polsce prawa przez nowe podmioty lub tworzeniu niczym nieuzasadnionych barier biurokratycznych.
Negatywne tego typu konsekwencje dotykają wielu tysięcy osób korzystających z usług PKS, w tym tych najsłabszych - dzieci i młodzieży dojeżdżających do szkół.
Mieszkańcy Rogowa (powiat żniński, woj. kujawsko-pomorskie) położonego na pograniczu dwóch województw - kujawsko-pomorskiego oraz wielkopolskiego od dawna korzystają z usług autobusów PKS, aby dostać się do Gniezna. Część z nich, uczniów szkół średnich oraz pracowników zakładów gnieźnieńskich, wykorzystuje tzw. bilety miesięczne uprawniające do przejazdów na linii Rogowo-Gniezno. Jak się okazuje bilet miesięczny zakupiony na terenie woj. kujawsko-pomorskiego jest honorowany jedynie przez kierowców autobusów PKS z tego województwa. Kierowcy autobusów PKS z Gniezna (woj. wielkopolskie) usuwają wszystkie osoby legitymujące się posiadaniem biletu miesięcznego niezakupionego w Gnieźnie!
Wielokrotnie na dworcu PKS w Gnieźnie kierowcy tamtejszego oddziału PKS w sposób żenujący wyrzucają młodych ludzi z autobusu, polecają im powrót do domu autobusem należącym do PKS w woj. kujawsko-pomorskim, tyle że o inaczej niedogodnej porze.
Przyczyną tego stanu rzeczy są podobno zmiany organizacyjne w PKS Gniezno, w której powołano spółkę pracowniczą, której członkowie kierowcy przestali uznawać bilety miesięczne wydawane przez innego przewoźnika, mówiąc że nie będą wozili pasażerów, bo żadnych zysków z tego nie mają.
W związku z powyższym zapytuję pana ministra:
Czy w przedstawionej powyżej sytuacji kierowca PKS może usunąć z autobusu osobę okazującą bilet miesięczny, argumentując to tym, że nie został on zakupiony w jego oddziale PKS?
Czy powstałe utrudnienia dla pasażerów korzystających z usług autobusowych PKS, a legitymujących się biletem miesięcznym, nie mogą być usunięte poprzez podjęcie odpowiednich działań kontrolnych lub zmian organizacyjno-prawnych?
Czy umowy zawierane ze spółkami pracowniczymi korzystającymi z majątku PKS gwarantują dotychczasowe prawa posiadaczy tzw. biletów miesięcznych bez względu na miejsce ich nabycia?
Poseł Ryszard Brejza
Inowrocław, dnia 15 lutego 2001 r.