III kadencja
Odpowiedź ministra kultury i dziedzictwa narodowego
na zapytanie nr 2050
w sprawie Domu Polskiego w Irkucku
Szanowny Panie Marszałku! W związku z zapytaniem pana posła Andrzeja Brzeskiego dotyczącym funkcjonowania Domu Polskiego w Irkucku pozwalam sobie przedstawić informację w tej materii. Inicjatywa budowy Domu Polskiego im. Jana Pawła II w Irkucku podjęta została przez Polskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe ˝Ogniwo˝ w Irkucku, parafię polską w Irkucku, Fundację ˝Pomoc Polakom na Wschodzie˝ oraz Fundację ˝Straż Mogił Polskich Bohaterów˝. Podstawowym zadaniem Domu, który ma powstać, będzie integracja Polaków na Syberii, dla których centrum to stanie się miejscem spotkań oraz prezentacji pamiątek związanych z martyrologią wielu pokoleń Polaków.
Ideę budowy Domu - Pomnika poparł pan Andrzej Zakrzewski, pełniący najpierw funkcję przewodniczącego sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą, a następnie ministra kultury i dziedzictwa narodowego, wystosowując w grudniu 1999 r. apel w sprawie wsparcia finansowego niezbędnego dla urzeczywistnienia zamysłu. Dom Polski w Irkucku powstać ma przede wszystkim ze środków społecznych, których zbiórka rozpoczęła się w początku bieżącego roku. Jak poinformowała nas Fundacja ˝Pomoc Polakom na Wschodzie˝, nie została jeszcze skrystalizowana ostateczna koncepcja samego domu, jego wielkości i lokalizacji, albowiem będzie to zależeć od wysokości środków, które uda się zebrać. Rozpoczęcie budowy domu możliwe będzie nie wcześniej niż w 2002 r. i to, zgodnie z informacją przekazaną przez Fundację ˝Pomoc Polakom na Wschodzie˝, pod warunkiem pozytywnego rozwiązania wszelkich spraw natury formalnej w Irkucku.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, poza apelem wystosowanym przez ministra Andrzeja Zakrzewskiego, na pewnym etapie nie uczestniczyło aktywnie w realizacji projektu. W związku z tym nie otrzymywało od organizacji animujących przedsięwzięcie szczegółowej informacji o efektach podejmowanych przez nie działań ani o wysokości zebranych dotąd środków. Obecnie, jako minister kultury i dziedzictwa narodowego, wyraziłem gorące poparcie dla inicjatywy budowy Domu Polskiego, uznając, podobnie jak mój poprzednik, ideę jego powstania w Irkucku za niezwykle cenną. Z satysfakcją objąłem patronatem budowę Domu i jestem pewien, że w przyszłości Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie miało znaczący wkład w realizację projektów kulturalnych podejmowanych przez tę instytucję. Program działania przyszłej placówki w Irkucku pozostaje w kręgu mojej szczególnej uwagi i, podobnie jak pan poseł, podzielam troskę o jego przyszły kształt.
Jestem głęboko przekonany, iż wysiłek i oddanie wielu ludzi, a także organizacji społecznych, przyczyni się do realizacji projektu. Będzie to hołd złożony setkom tysięcy Polaków, którzy zapisali ˝polską kartę˝ w dziejach Syberii. Jednocześnie Dom Polski, jak wskazał pan poseł Andrzej Brzeski, może przyczynić się do zbliżenia między Polakami i Rosjanami i ta szansa winna zostać również wykorzystana.
Z poważaniem
Minister
Kazimierz Michał Ujazdowski
Warszawa, dnia 19 czerwca 2000 r.