III kadencja

Zapytanie w sprawie prywatyzacji Żyrardowskich Zakładów Przemysłu Spirytusowego ˝Polmos˝ w Żyrardowie

Zapytanie nr 2654

do ministra skarbu państwa

w sprawie prywatyzacji Żyrardowskich Zakładów Przemysłu Spirytusowego ˝Polmos˝ w Żyrardowie

   Szanowny Panie Ministrze! Do udziału w prywatyzacji Żyrardowskich Zakładów Przemysłu Spirytusowego ˝Polmos˝ w Żyrardowie zgłosiła się firma Belvedere SA i jak donosi prasa, została przez pana ministra zakwalifikowana na tak zwaną krótką listę trzech potencjalnych inwestorów, którzy będą mieli dostęp do dokumentacji zakładu w Żyrardowie i z którymi ministerstwo przeprowadzi ostateczne negocjacje w sprawie prywatyzacji. Tymczasem Belvedere SA od wielu lat prowadzi publicznie znane liczne spory prawne, głównie dotyczące praw do własności znaków towarowych znanych polskich wódek. W sporach tych skarb państwa i prywatyzowany ˝Polmos˝ w Żyrardowie są procesowymi przeciwnikami Belvedere SA. Minister skarbu państwa w czasie procesów zarzuca Belvedere SA niezgodne z prawem i zasadami zdrowej konkurencji działania na rynku.

   Jednocześnie Belvedere SA prowadzi na terenie Francji produkcję i sprzedaż podrabianej wódki ˝Belvedere˝, której jedynym legalnym producentem i właścicielem znaków towarowych jest, zgodnie z polskim prawem i orzeczeniami sądów, zakład w Żyrardowie.

   Belvedere SA współpracuje też blisko z zakładami Polmos w Sieradzu. Jednym z efektów tej współpracy jest dziś, według ustaleń NIK, wielomilionowe zadłużenie sieradzkiej gorzelni wobec skarbu państwa, głównym zaś dłużnikiem Polmosu w Sieradzu jest właśnie Belvedere SA. Dziś wyegzekwowanie tych długów wydaje się wątpliwe wobec bardzo złej sytuacji finansowej Belvedere SA i załamania jej planów inwestycyjnych, o czym spółka poinformowała publicznie jeszcze przed wpisaniem jej na krótką listę potencjalnych nabywców Polmosu Żyrardów.

   W związku z powyższym uprzejmie proszę o odpowiedź na następujące pytania:

   1. Jakie były motywy zakwalifikowania na ˝krótką listę˝ spółki stosującej nieuczciwe praktyki handlowe, pozostającej w sporze prawnym z ministrem skarbu państwa, spółki, która wykazała swą ekonomiczną niewydolność i pozostającej w fatalnej kondycji finansowej?

   2. W zaproszeniu do rokowań w sprawie prywatyzacji Polmosu Żyrardów ministerstwo zarezerwowało sobie prawo do swobodnego wyboru potencjalnych inwestorów i do odstąpienia od rokowań bez podania przyczyny. Oznacza to oczywistą możliwość nieprowadzenia jakichkolwiek rokowań z firmą, którą uzna się za nieodpowiedniego inwestora. Dlaczego z takiej możliwości nie skorzystano w stosunku do firmy Belvedere SA?

   3. Jak Ministerstwo Skarbu Państwa zamierza zabezpieczyć swój interes prawny w sytuacji dostępu przeciwnika procesowego do dokumentacji zakładu w Żyrardowie, o którego majątek toczy się spór przed polskimi sądami?

   4. Jakie działania podejmuje Ministerstwo Skarbu Państwa, by wyegzekwować od spółki Belvedere SA wielomilionowe przeterminowane długi wobec zakładów w Sieradzu?

   5. Jakie konsekwencje będą wyciągnięte wobec osób winnych doprowadzenia do obecnej sytuacji w Polmosie w Sieradzu?

   Z wyrazami szacunku

   Poseł Mariusz Kamiński

   Warszawa, dnia 30 października 2000 r.