III kadencja
Odpowiedź szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - z upoważnienia prezesa Rady Ministrów -
na zapytanie nr 3069
w sprawie strat powodziowych, jakich doznało Kolejowe Sanatorium Uzdrowiskowe w Krynicy
Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na zapytanie posła Kazimierza Sasa (SPS-0203-3069/01) w sprawie możliwości pokrycia strat, jakie poniosło Kolejowe Sanatorium Uzdrowiskowe w Krynicy na skutek silnych opadów deszczu w czerwcu 1999 r., przekazuję, z upoważnienia prezesa Rady Ministrów, informacje w tej sprawie.
W czerwcu 1999 r. szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na pismo skierowane przez wojewodę małopolskiego w sprawie udzielenia pomocy finansowej Krynicy, w tym m.in. sanatorium, udzielił wyjaśnień dotyczących zasad ubiegania się jednostek samorządu terytorialnego o dotację na ten cel. Ponadto przedstawiono inne formy pomocy, z jakiej mogą skorzystać osoby fizyczne i prawne poszkodowane w wyniku powodzi.
W lutym 2000 r. gmina Krynica ujęta została w wykazie gmin, powiatów i województw, na których obszarze wystąpiła powódź - załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 lutego 2000 r. w sprawie ustalenia wykazu gmin, ... oraz szczegółowych zasad udzielania i sposobu rozliczania dotacji celowych dla tych gmin, powiatów i województw, przeznaczonych na dofinansowanie bieżących zadań własnych związanych z usuwaniem skutków powodzi. Zgodnie z powyższym rozporządzeniem wojewodowie, po dokonaniu analizy i weryfikacji wniosków, przekazują je niezwłocznie do szefa Kancelarii PRM.
W roku ubiegłym gmina Krynica na odbudowę zniszczonych dróg, zgodnie ze złożonym wnioskiem, otrzymała z rezerwy celowej na usuwanie skutków powodzi kwotę w wysokości 265 846 zł. Chciałbym nadmienić, iż samorząd województwa małopolskiego nie występował z wnioskiem o dotację dla sanatorium. Ponadto w piśmie sanatorium kierowanym w 1999 r. do Kancelarii PRM i piśmie posła Kazimierza Sasa nie zostały wyspecyfikowane zadania, na które ma być przeznaczona dotacja.
Środki przeznaczane rokrocznie na usuwanie skutków powodzi w ramach rezerwy celowej budżetu państwa nie pozwalają na pokrycie wszystkich oczekiwań jednostek samorządu terytorialnego. W latach ubiegłych szczególnie skoncentrowano się na usuwaniu szkód powstałych w latach 1997-1998. Pozwoliło to na osiągnięcie poziomu pokrycia strat powstałych w tym okresie w granicach 60%. Większość wykonanych zadań wiązała się z modernizacją remontowanych obiektów i przystosowaniem ich do obowiązujących dziś norm i standardów. W szczególności dotyczy to prac w zakresie budowy i modernizacji wałów i urządzeń hydrotechnicznych, których sprawność i nowoczesność może ograniczyć niebezpieczeństwa wystąpienia powodzi.
Jednocześnie informuję, że projekt ustawy budżetowej na 2001 r. przewiduje znacznie niższe niż w latach ubiegłych środki finansowe przeznaczone na usuwanie skutków powodzi. W ramach tych środków w bieżącym roku realizowane będą m.in. programy zapoczątkowane wcześniej, współfinansowane z kredytów zaciągniętych przez rząd Rzeczypospolitej Polskiej w międzynarodowych instytucjach finansowych. Kredyty te wymagają w znacznej części uzupełnienia środkami budżetu państwa, co stanowi istotne obciążenie rezerwy celowej na usuwanie skutków powodzi. W związku z tym w pierwszej kolejności rozpatrywane będą wnioski tych jednostek, które dotychczas otrzymały najmniejszą pomoc finansową. Kolejnym warunkiem jest również uznanie przez wojewodę zadania za priorytetowe z punktu widzenia potrzeb województwa.
Przedkładając powyższą informację, uprzejmie informuję pana marszałka, że przeanalizowanie możliwości udzielenia pomocy dla Kolejowego Sanatorium Uzdrowiskowego w Krynicy będzie możliwe po przyjęciu ustawy budżetowej na 2001 r., dokonaniu podziału rezerwy celowej w tym zakresie oraz przy uwzględnieniu wyżej wymienionych przesłanek.
Z poważaniem
Szef Kancelarii
Prezesa Rady Ministrów
Maciej Musiał
Warszawa, dnia 19 lutego 2001 r.