III kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie używania w obrocie wekslowym blankietów urzędowych

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów - z upoważnienia prezesa Rady Ministrów -

na interpelację nr 2963

w sprawie używania w obrocie wekslowym blankietów urzędowych

   Szanowny Panie Marszałku! W związku z interpelacją pana Bogdana Lewandowskiego, posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w sprawie używania w obrocie wekslowym blankietów urzędowych uprzejmie informuję.

   Prawo wekslowe wskazuje szereg elementów, które powinien posiadać dokument, aby mógł być uznany za weksel. Nie ma wśród nich wymogu złożenia zobowiązania wekslowego na urzędowym blankiecie wekslowym. Należy więc uznać, że zobowiązanie wekslowe dla swej ważności nie musi być złożone na urzędowym blankiecie wekslowym. Może być zatem napisane nawet na kartce papieru, pod warunkiem że będzie zawierało wszystkie elementy weksla określone w ustawie z dnia 28 kwietnia 1936 r. Prawo wekslowe (DzU nr 37, poz. 282).

   W literaturze i praktyce wyraża się przy tym pogląd, że dla bezpieczeństwa i pewności obrotu wekslowego powinno się stosować urzędowe blankiety wekslowe (I. Heropolitańska - Weksel w obrocie gospodarczym). Urzędowe blankiety wekslowe o odpowiedniej wartości, według wzorów określanych przez ministra finansów w kolejnych rozporządzeniach, stanowią również uproszczoną i dogodną formę zapłaty należnej od weksla opłaty skarbowej. O powszechności stosowania urzędowych blankietów wekslowych przez osoby wystawiające weksle świadczy ilość sprzedanych blankietów, np. w 1998 r. sprzedano ok. 4 mln sztuk blankietów, a w 1999 r. - ok. 4,8 mln sztuk.

   Należy przy tym podkreślić, że w § 11 rozporządzenia ministra finansów z dnia 23 grudnia 1999 r. w sprawie sposobu pobierania, uiszczania i zwrotu opłaty skarbowej, sposobu prowadzenia rejestrów tej opłaty oraz przypadków, w których zapłata opłaty skarbowej następuje znakami tej opłaty lub przez nabycie urzędowego blankietu wekslowego (DzU nr 109, poz. 1247) w przypadku wystawienia weksla bez użycia blankietu wekslowego przewiduje się także uiszczenie należnej opłaty skarbowej od weksla gotówką lub znakami opłaty skarbowej.

   Od dnia 1 stycznia 2000 r. obowiązuje nowe rozporządzenie ministra finansów z dnia 21 grudnia 1999 r. w sprawie wzorów znaków opłaty skarbowej i urzędowych blankietów wekslowych oraz warunków ich wymiany (DzU nr 106, poz. 1209), w którym zmienione zostały wzory urzędowych blankietów wekslowych poprzez usunięcie cyfr ˝19˝ znajdujących się na dotychczasowych wzorach jako początek daty.

   Jednocześnie § 3 powołanego rozporządzenia stanowi, że urzędowe blankiety wekslowe wydrukowane według wzoru określonego w 1995 r. zachowują ważność do dnia 31 grudnia 2005 r. Datę w roku 2000 i lat następnych można wpisywać w każdym wolnym miejscu na blankiecie bez przekreślenia cyfr ˝19˝. Pozostawienie cyfr ˝19˝ bez skreślenia nie może być traktowane w świetle przepisów Prawa wekslowego jako termin płatności weksla.

   Podsekretarz stanu

   Jan Rudowski

   Warszawa, dnia 12 stycznia 2000 r.