III kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie likwidacji Koksowni ˝Walenty˝ w Rudzie Śląskiej

Odpowiedź ministra ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa

na interpelację nr 857

w sprawie likwidacji Koksowni ˝Walenty˝ w Rudzie Śląskiej

   Odpowiadając na skierowaną do mnie przy piśmie z dnia 23 lipca 1998 r. (SPS-0202-857/98) interpelację posła na Sejm pana Edmunda Sroki, dotyczącą likwidacji Koksowni ˝Walenty˝ w Rudzie Śląskiej, uprzejmie powiadamiam, że decyzje o likwidacji podmiotów gospodarczych nie należą do mojej kompetencji. Według posiadanych informacji Kombinat Koksowniczy w Zabrzu podjął w dniu 30 stycznia 1989 r. decyzję o wyłączeniu z eksploatacji wchodzącej w jego skład Koksowni i ˝Walenty˝ w Rudzie Śląskiej, z uwagi na dekapitalizację urządzeń techniczno-technologicznych i brak przesłanek ekonomicznych do prowadzenia działalności produkcyjnej. Decyzja ta wychodziła naprzeciw żądaniom mieszkańców i władz miasta Ruda Śląska, domagających się likwidacji położonej wśród zabudowy miejskiej koksowni.

   Decyzja Kombinatu Koksowniczego w Zabrzu o wyłączeniu z produkcji Koksowni ˝Walenty˝ w Rudzie Śląskiej uprzedziła decyzję z dnia 21 lutego 1989 r. Wydziału Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej i Geologii Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, zobowiązującą Koksownię ˝Walenty˝ do zaniechania produkcji koksu w wyeksploatowanej baterii koksowniczej w terminie do 28 lutego 1989 r. i ustalającą dla koksowni z dniem 1 marca 1989 r. dla wszystkich źródeł emisji i dla wszystkich rodzajów zanieczyszczeń wielkości tej emisji w wysokości 0,0 kg/godz.

   W związku z brakiem decyzji dotyczącej likwidacji koksowni i w konsekwencji nieprzygotowania uzgodnionego harmonogramu prac likwidacyjnych koksowni (prace rozbiórkowo-porządkowe, przekazywanie do zagospodarowania pozostałości surowcowych, demontaż maszyn, urządzeń i konstrukcji, usuwanie gruzu i niezidentyfikowanych osadów) - Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach wydał w dniu 30 października 1992 r. stosowne zarządzenia pokontrolne. Zobowiązano w nich Kombinat Koksochemiczny w Zabrzu do opracowania projektu technicznego rekultywacji zdegradowanego działalnością przemysłową obszaru likwidowanej Koksowni ˝Walenty˝ oraz wykonania badań fizyko-chemicznych wraz z określeniem klasy szkodliwości osadów zgromadzonych w zbiornikach ziemnych po wodach technologicznych i do przeanalizowania możliwości ich zagospodarowania. W ramach realizacji zarządzeń pokontrolnych na zlecenie Kombinatu Koksowniczego ˝Zabrze˝ wykonano następujące opracowania:

   - Inwentaryzacja do projektu rekultywacji Koksowni ˝Walenty˝ w Rudzie Śląskiej jako Zakładu Kombinatu Koksochemicznego ˝Zabrze˝,

   - Charakterystyka wód i osadów w stawach na terenie byłej Koksowni ˝Walenty˝ obejmująca 6 stawów wypełnionych substancjami węglopochodnymi oraz zanieczyszczoną wodą (ok. 4300 ton osadów i 16 400 m3 zanieczyszczonej wody).

   Ze względu na trudną sytuację finansową Kombinat Koksowniczy ˝Zabrze˝ nie wykonał projektu technicznego rekultywacji Koksowni ˝Walenty˝. W roku 1995 kombinat wystąpił do ówczesnego ministra przemysłu i handlu o przyznanie dotacji na przeprowadzenie rekultywacji terenu zlikwidowanej Koksowni ˝Walenty˝. Dotacji tych jednak nie otrzymał.

   W miarę posiadanych środków finansowych Kombinat Koksowniczy ˝Zabrze˝ prowadzi na terenie likwidowanej koksowni prace rozbiórkowo-porządkowe. Wybrano część osadów (ok. 1500 ton) ze stawów podpoziomowych przekazując smołę odpadową do zagospodarowania, dokończono rozbiórki baterii koksowniczej, zlikwidowano pompownię oraz chłodnicę kominową. Do rozbiórki pozostały budynki węglowni, wieża węglowa baterii koksowniczej 3 i 4, komin żelbetowy baterii 4 oraz kilka mniejszych obiektów technologicznych.

   Dotychczasowy przebieg prac na wspomnianym obiekcie uwarunkowany jest możliwościami ekonomicznymi Kombinatu Koksowniczego w Zabrzu. Należy przewidywać, że sytuacja ta ulegnie odczuwalnej zmianie w związku z realizacją programu restrukturyzacji koksownictwa, zgodnie z którym od 1997 r. zakłady koksownicze prowadzą prace w kierunku prywatyzacji kapitałowej przedsiębiorstw oraz powiązań kapitałowych w integracji ze spółkami węglowymi. Sądzę, że w konsekwencji tych działań zwiększą się możliwości ekonomiczne kombinatu w zakresie realizacji zadań zmierzających do rekultywacji gruntów na terenie Koksowni ˝Walenty˝, które określone zostały we wspomnianym zarządzeniu pokontrolnym WIOŚ w Katowicach z 1992 r. Nie można wykluczyć, że wojewoda katowicki podejmie także w odpowiednim czasie decyzję o prowadzeniu dalszych działań związanych z gruntowną rekultywacją tego terenu, zgodnie z uprawnieniami przewidzianymi w art. 82 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o ochronie i kształtowaniu środowiska.

   Minister

   Jan Szyszko

   Warszawa, dnia 1 września 1998 r.