III kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie szkolenia i doskonalenia zawodowego nauczycieli

Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 3145

w sprawie szkolenia i doskonalenia zawodowego nauczycieli

   Szanowny Panie Marszałku! W nawiązaniu do pisma z dnia 21 stycznia br. dotyczącego interpelacji p. posła Zdzisława Kałamagi uprzejmie informuję.

   Ad 1. Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach wdrażanej reformy systemu edukacji od 1998 r. uruchomiło granty edukacyjne na szkolenia, przygotowujące nauczycieli do realizacji zadań wynikających z reformy. System konkursowy przyznawania grantów zapewnił wysoki poziom organizowanych szkoleń.

   W celu uwzględnienia specyfiki poszczególnych województw część zadań związanych z organizacją konkursów na granty edukacyjne została przekazana w 1999 r. do samorządów. O granty wojewódzkie mogły ubiegać się m.in. placówki doskonalenia nauczycieli (publiczne i niepubliczne), zakłady kształcenia nauczycieli, organizacje i instytucje pozarządowe oraz wyższe szkoły, dla których minister edukacji narodowej nie jest organem prowadzącym. Wyjątek stanowią wnioski w sprawie organizowanych przez uczelnie studiów podyplomowych, których rozstrzygnięcie pozostało w gestii Ministerstwa Edukacji Narodowej. Podjęcie decyzji dotyczącej możliwości kontynuacji grantów na szkolenia nauczycieli w 2000 r będzie możliwe po zatwierdzeniu przez Sejm RP budżetu na bieżący rok.

   Ad 2. Priorytetowe tematy szkoleń wynikają z wdrażanej reformy systemu edukacji. Jej założenia znajdują odzwierciedlenie m.in. w aktach prawnych, np. rozporządzeniu ministra edukacji narodowej z dnia 15 lutego 1999 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (DzU nr 14, poz. 128 z późn. zm.), rozporządzeniu ministra edukacji narodowej z dnia 15 lutego 1999 r. w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego (DzU nr 14, poz. 129 z późn. zm.) oraz rozporządzeniu ministra edukacji narodowej z dnia 15 lutego 1999 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać osoby zajmujące stanowiska dyrektorów oraz inne stanowiska kierownicze w przedszkolach oraz w poszczególnych typach szkół (DzU nr 14, poz. 126).

   Zgodnie z wymienionymi dokumentami wprowadzone zostały m.in. nowe przedmioty (przyroda, sztuka), kształcenie zintegrowane w klasach I-III szkoły podstawowej, ścieżki edukacyjne, a także wprowadzono dla dyrektorów przedszkoli i szkół (placówek) wymóg ukończenia studiów podyplomowych w zakresie zarządzania oświatą.

   Ad 3. Uczestnicy kursów organizowanych w ramach grantów edukacyjnych uzyskują świadectwa ukończenia kursu doskonalącego zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji narodowej z dnia 15 lutego 1999 r. w sprawie rodzajów zasad tworzenia, przekształcania i likwidowania oraz zasad działania placówek doskonalenia nauczycieli (DzU nr 14, poz. 133).

   Ad 4. W ramach dyskusji na temat ostatecznego kształtu zreformowanej szkoły placówki doskonalenia nauczycieli, stowarzyszenia, uczelnie i inne instytucje organizują szkolenia wyposażające nauczycieli w umiejętności, które wspomagać ich będą w realizacji nowych zadań, w tym również opiekuna nauczyciela stażysty i innych stanowisk. Decyzja o udziale w tych szkoleniach leży w gestii zainteresowanych, a wykorzystanie ich wiedzy zdobytej na ukończonym kursie - w kompetencjach dyrektora szkoły.

   Ponadto uprzejmie informuję, że bezpośrednim organizatorem kursu ˝Mentor - opiekun nauczyciela stażysty˝ - o którym wspomina w swym piśmie poseł Zdzisław Kałamaga - jest Stowarzyszenie Mali i Duzi, które w 1998 r. w ramach konkursu na granty edukacyjne, organizowanego przez Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, uzyskało dofinansowanie na realizację szkolenia. Decyzja ta umożliwiła nieobarczanie kosztami nauczycieli, gmin i szkół realizacją nowatorskiego programu. W trakcie szkolenia stowarzyszenie zwróciło się do CODN o wystawienie uczestnikom kursu zaświadczeń o ukończeniu formy doskonalenia zawodowego. Podstawą jednak wydania tych zaświadczeń jest przekazanie pełnej dokumentacji o przeprowadzonym szkoleniu. Niezbędne materiały stowarzyszenie złożyło w CODN w dniu 26 stycznia br.

   Z poważaniem

   Sekretarz stanu

   Irena Dzierzgowska

   Warszawa, dnia 26 stycznia 2000 r.