III kadencja

Zapytanie w sprawie udzielenia pożyczki Zakładowi Walcowni ˝Huta Ostrowiec˝ SA przez Agencję Rozwoju Przemysłu

Zapytanie nr 1707

do ministra gospodarki

w sprawie udzielenia pożyczki Zakładowi Walcowni ˝Huta Ostrowiec˝ SA przez Agencję Rozwoju Przemysłu

   Szanowny Panie Ministrze! Zakład Walcowni ˝Huta Ostrowiec˝ SA podobnie jak inne zakłady hutnicze jest w stanie pogłębiającego się kryzysu spowodowanego koniecznymi kosztami restrukturyzacji realizowanymi na własny koszt i własne ryzyko bez jakiejkolwiek pomocy z zewnątrz. Sytuację pogarsza fakt, że zakład ten nie został objęty Hutniczym Pakietem Socjalnym.

   Zarząd Zakładu Walcowni opracował program naprawczy, którego ważnym elementem jest uzyskanie pożyczki z Agencji Rozwoju Przemysłu na zakup wsadu i kontynuowanie produkcji, na którą zakład ma zamówienia.

   Pragnę podkreślić ten fakt szczególnie mocno, gdyż specyfika tej walcowni polega na unikalnej już możliwości walcowania szczególnie trudnych, skomplikowanych i rzadkich profili, na które było, jest i będzie zapotrzebowanie. Opłacalność takiej produkcji oraz to, że spółka nie ma przedterminowych zobowiązań budżetowych i podatkowych wskazuje na istnienie realnych możliwości terminowego spłacenia wnioskowanej pożyczki.

   Otrzymanie pożyczki przyczyniłoby się także do znacznego złagodzenia skutków bezrobocia w Ostrowcu Świętokrzyskim dochodzącego już do 20%, a spowodowanego realizacją programu restrukturyzacji hutnictwa.

   Ostatnia decyzja w tej sprawie podjęta przez Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP-DRF-JS-88/2000/1249) odmawiająca udzielenia pożyczki może spowodować upadłość spółki i utratę miejsc pracy przez ok. 900 osób.

   W związku z powyższym proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

   1. Jaka jest polityka resortu gospodarki w stosunku do takich firm jak Zakład Walcowni ˝Huta Ostrowiec˝ SA, które posiadają zamówienia, a nie mogą rozpocząć produkcji z powodu braku pieniędzy na zakup materiałów do niej niezbędnych?

   2. Czy jest możliwość szybkiej pomocy temu przedsiębiorstwu poprzez osobistą interwencję pana ministra w Agencji Rozwoju Przemysłu z prośbą o ponowne przeanalizowanie wniosku zarządu spółki o udzielenie pożyczki?

   3. Czy w przypadku negatywnej decyzji przez ARP istnieją inne możliwości uratowania tego zakładu?

   Z wyrazami szacunku

   Poseł Zdzisław Kałamaga

   Warszawa, dnia 2 marca 2000 r.