III kadencja

Zapytanie w sprawie decyzji ministra obrony narodowej dotyczącej wyznaczenia wojskowej asysty honorowej na uroczystościach pogrzebowych posła Kazimierza Jana Nowaka

Zapytanie nr 77

do ministra obrony narodowej

w sprawie decyzji ministra obrony narodowej dotyczącej wyznaczenia wojskowej asysty honorowej na uroczystościach pogrzebowych posła Kazimierza Jana Nowaka

   Sejm Rzeczypospolitej Polskiej został pogrążony smutną wiadomością o nagłej śmierci Kazimierza Jana Nowaka - posła RP.

   Grono najbliższych przyjaciół utworzyło komitet organizacyjny uroczystości żałobnych, reprezentowanych przeze mnie i prezydenta m. Włocławka płk. dr. inż. Ryszarda Chodynickiego.

   Zgodnie z ceremoniałem wojskowym (sygn. Sztab Gen. 1447/95) zdecydowaliśmy o pogrzebie z wojskową asystą honorową. Pismem z dnia 16 sierpnia 1998 r. komitet organizacyjny zwrócił się do pana ministra o wyrażenie zgody oraz wyznaczenie kompanii honorowej i orkiestry Pomorskiego Okręgu Wojskowego.

   Przeprowadzone przeze mnie rozmowy telefoniczne z dyrektorem gabinetu pana ministra utwierdziły nas w przekonaniu, że złożony wniosek uzyska pełną akceptację pana ministra.

   W związku z tym dalsze przygotowania do pogrzebu prowadziliśmy zgodnie z ceremoniałem wojskowym - w części ˝pogrzeby z wojskową asystą honorową str. 79 pkt 1a, str. 80 pkt 2a˝.

   Jako organizatorzy otrzymaliśmy informację od dyrektora Gabinetu Ministra płk. Tabora, że prośba nasza jest załatwiona zgodnie z dekretacją pana ministra i została przekazana dowódcy Pomorskiego Okręgu Wojskowego.

   W dniu 18 sierpnia br. komitet organizacyjny powziął informację, że Pomorski Okręg Wojskowy opierając się na dekretacji pana ministra przygotowuje wojskową asystę honorową bez orkiestry i kompanii honorowej.

   Uważam, że decyzja pana ministra była niezgodna z zapisem ceremoniału wojskowego zawartym na str. 81, ponieważ rodzaj asysty honorowej nie odpowiadał pogrzebowi osoby wymienionej w pkt. 1a str. 79, a ponadto była podjęta bez uzgodnienia z organizatorem uroczystości żałobnych.

   Stwierdzam, że pogrzeb posła RP trzech kolejnych kadencji Sejmu RP odbywał się w dniu 20 sierpnia br. z udziałem marszałków Sejmu RP i przedstawiciela prezydenta RP, wręczającego nadany pośmiertnie Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, bez orkiestry wojskowej i kompanii honorowej, tj. w najbardziej skromnym składzie asysty honorowej.

   W tej sytuacji uprzejmie proszę o przedłożenie szczegółowych wyjaśnień dotyczących motywów podjęcia takiej decyzji przez pana ministra i udzielenie odpowiedzi na następujące pytanie:

   Dlaczego decyzję dotyczącą rodzaju wojskowej asysty honorowej podjął pan bez uzgodnienia z organizatorem uroczystości żałobnych oraz zastosował pan skład nieodpowiedni do pogrzebu zmarłej osoby?

   Panie ministrze, chcę uzyskać informacje dotyczące decyzji ministra obrony narodowej podejmowanych od 1995 r. zgodnie z obowiązującym ceremoniałem (Decyzja nr 83 MON ministra obrony narodowej z dnia 19 czerwca 1995 r.) o ilości i rodzaju asysty honorowej stosowanej na pogrzebach osób wymienionych w pkt. 1a str. 79.

   Proszę również o podanie kryteriów stosowanych przez pana ministra przy podejmowaniu powyższych decyzji.

   Poseł Stanisław Pawlak

   Włocławek, dnia 15 września 1998 r.