III kadencja
Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia - z upoważnienia ministra -
na zapytanie nr 3880
w sprawie liczby pacjentów w woj. podlaskim objętych przez Ministerstwo Zdrowia zakresem pomocy finansowej na leczenie za granicą
Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na zapytanie pana Michała Tomasza Kamińskiego posła na Sejm RP z dnia 25 maja 2001 r. SPS-0203-3880/01 uprzejmie informuję, że podstawą podjęcia starań o leczenie za granicą na koszt Ministerstwa Zdrowia jest wniosek o leczenie pacjenta za granicą.
Wniosek może być wystawiony jedynie przez lekarza legitymującego się tytułem naukowym profesora lub stopniem naukowym doktora habilitowanego w dziedzinie nauk medycznych, który stwierdza brak możliwości leczenia w kraju i proponuje określoną placówkę leczniczą za granicą, po uzyskaniu pozytywnej opinii krajowego specjalisty z odpowiedniej dziedziny medycyny.
Do wniosku, o którym mowa wyżej, należy dołączyć następujące dokumenty:
- podanie pacjenta lub rodziców (opiekuna prawnego) dziecka adresowane do Biura Rozliczeń Międzynarodowych, zawierające prośbę o uzyskanie zgody na wyjazd na leczenie za granicą,
- wstępny kosztorys z ośrodka podejmującego się leczenia,
- odpis historii choroby (epikryza) wraz z tłumaczeniem na język proponowanego kraju leczenia (przez tłumacza przysięgłego) oraz wyniki badań dodatkowych,
- zaświadczenie o dochodach z miejsca pracy pacjenta lub jego rodziców, odcinek renty (emerytury) lub zaświadczenie z ośrodka pomocy społecznej,
- oświadczenie pacjenta lub rodziców (opiekuna prawnego) dziecka o braku możliwości pokrycia kosztów leczenia za granicą ze środków własnych.
Komplet dokumentów należy przekazać do Biura Rozliczeń Międzynarodowych, ul. Jasna 24, 00-054 Warszawa, tel. 827 90 44.
Ponadto informuję, że osoby zakwalifikowane na leczenie zagraniczne pokrywają we własnym zakresie koszty:
- wyrobienia paszportu i wizy,
- przejazdów w obie strony,
- pobytu pacjenta i opiekuna.
Miejsce zamieszkania nie jest kryterium branym pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosków o leczenie za granicą. Wśród rozpatrzonych w tym roku wniosków o leczenie za granicą nie było pacjentów z woj. podlaskiego, którzy zwrócili się z prośbą o uzyskanie zgody na leczenie za granicą na koszt Ministerstwa Zdrowia.
Głównym kryterium przy podejmowaniu decyzji o wydaniu zgody na leczenie zagraniczne jest opinia konsultanta krajowego w odpowiedniej dziedzinie medycyny, który potwierdza brak możliwości leczenia w kraju, akceptuje proponowaną metodę terapii oraz przewidywane efekty leczenia w ośrodku zagranicznym.
Przy podejmowaniu decyzji uwzględnia się również możliwości finansowe budżetu Ministerstwa Zdrowia.
W znaczącej części przypadków po uwzględnieniu ww. wymienionych kryteriów akceptowane są wnioski o leczenie ratujące życie.
Z poważaniem
Sekretarz stanu
Tomasz Grottel
Warszawa, dnia 27 czerwca 2001 r.