III kadencja
Odpowiedź ministra skarbu państwa - z upoważnienia prezesa Rady Ministrów -
na zapytanie nr 4009
w sprawie decyzji Ministerstwa Skarbu Państwa o przeniesienu z Tarnowa do Rzeszowa siedziby centrum dyspozycyjnego spółki Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa dla Polski Południowo-Wschodniej
Szanowny Panie Marszałku! Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Spółki PGNiG SA ponownie przeanalizowało uchwałę Zarządu Spółki nr 232/2000 z dnia 16 listopada 2000 r. oraz uchwałę Zarządu Spółki nr 241/2000 z dnia 22 listopada 2000 r. Nie była to uchwała podjęta ˝z zaskoczenia˝, gdyż Zarząd PGNiG SA od początku wnioskował o utworzenie siedziby Karpackiej Spółki Gazownictwa Sp. z o.o. w Rzeszowie. Siedziby pozostałych spółek dystrybucyjnych wydzielonych z PGNiG SA zostały umieszczone w miastach wskazanych w uchwale Zarządu, a zatem Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy postanowiło umieścić siedzibę Karpackiej Spółki Gazownictwa w Rzeszowie i tym samym przychylić się ostatecznie do wniosku Zarządu.
Umieszczenie siedziby Karpackiej Spółki Gazownictwa w Rzeszowie spotkało się ze zdecydowanym poparciem ze strony Zarządu Regionu NSZZ ˝Solidarność˝ w Rzeszowie oraz Sejmiku województwa podkarpackiego.
Pragnę ponadto zauważyć, iż przy wyborze siedziby spółki należy kierować się przede wszystkim interesem tejże spółki. Zgodnie z przyjętymi przez Radę Ministrów ˝Założeniami prywatyzacji sektora gazowego w Polsce˝ pierwszy etap prywatyzacji każdej spółki dystrybucyjnej polegać ma na sprzedaży pakietu jej akcji inwestorowi strategicznemu. Zatem w interesie Karpackiej Spółki Gazownictwa leży to, by jej siedziba znajdowała się w takim ośrodku miejskim, który ułatwi jej przyszły rozwój i prywatyzację.
Rzeszów położony jest w centrum działania i funkcjonowania nowej spółki, dysponuje również odpowiednim zapleczem logistycznym. Wokół miasta zlokalizowane są duże złoża oraz cztery podziemne magazyny gazu, a zatem umiejscowienie siedziby spółki w Rzeszowie umożliwi dobrą koordynację współpracy w zakresie działalności wydobywczej, magazynowej i dystrybucyjnej. Wpłynie to także na obniżenie kosztów działalności spółki. Z pewnością można przytoczyć również wiele argumentów przemawiających za umieszczeniem siedziby spółki w Tarnowie, jednak po rozważeniu korzyści zarówno siedziby w Tarnowie, jak i w Rzeszowie, Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PGNiG SA opierając się na wniosku Zarządu PGNiN SA i uwzględniając interes Spółki uznało, iż umieszczenie siedziby w Rzeszowie będzie dla niej korzystniejsze.
Pragnę także zauważyć, że umieszczenie siedziby Karpackiej Spółki Gazownictwa Sp. z o.o. w Rzeszowie nie oznacza wcale likwidacji Zakładu Gazownictwa w Tarnowie. Zakład ten stał się bowiem częścią majątku (jako zorganizowane przedsiębiorstwo) Karpackiej Spółki Gazownictwa.
Natomiast problem restrukturyzacji zatrudnienia dotyczący Spółki PGNiG SA jako całości jest kwestią niezależną od zagadnienia siedzib spółek dystrybucyjnych i musi być rozpatrywany i negocjowany całkowicie odrębnie.*)
Minister
Aldona Kamela-Sowińska
Warszawa, dnia 16 lipca 2001 r.