III kadencja

Interpelacja w sprawie prognozowanego wskaźnika inflacji

Interpelacja nr 4286

do prezesa Rady Ministrów

w sprawie prognozowanego wskaźnika inflacji

   Szanowny Panie Ministrze! Obniżenie tempa wzrostu cen, a w dalszej perspektywie ich stabilizacja jest niezbędnym warunkiem do zbudowania stabilnych fundamentów długofalowego wzrostu gospodarczego. Rada Polityki Pieniężnej określiła swój cel inflacyjny w roku 2000 na poziomie 6,8% w porównaniu z końcem 1999 r. Jednak w świetle opublikowanych w dniu 15 czerwca br. przez Główny Urząd Statystyczny danych za maj nie wydaje się, żeby było to realne. Roczna inflacja - zamiast przewidywanego spadku lub stabilizacji - wzrosła z 9,8% w kwietniu do 10% w maju. Miesięczny wskaźnik wzrostu cen wyniósł 0,7%. Tym samym prognozowana przez Ministerstwo Finansów wysokość rocznej inflacji w wysokości 9,9% okazała się niedoszacowana.

   Zdaniem Rady Polityki Pieniężnej skuteczna walka z inflacją wymaga prowadzenia restrykcyjnej polityki monetarnej i fiskalnej. Wysokość obowiązujących w Polsce stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego, a także cena kapitału oferowanego przez banki komercyjne i związane z nią niezwykle wysokie zadłużenie polskich przedsiębiorstw za granicą świadczą, że polityka pieniężna prowadzona przez Radę Polityki Pieniężnej jest już wystarczająco restrykcyjna i dalszy wzrostu stóp procentowych oraz rezerwy obowiązkowej mógłby się okazać bardzo szkodliwy dla gospodarki.

   Także instrumenty polityki fiskalnej wydaje się, że są już wykorzystywane w maksymalnym stopniu. Dalszy wzrost restrykcyjności polityki fiskalnej również zagrozić może stabilności polskiej gospodarki i zniechęcić zagranicznych inwestorów. Jednak należy zauważyć, że wysoka inflacja przeczy skuteczności działań podejmowanych zarówno przez RPP, jak i Ministerstwo Finansów i prowadzonej przez nie polityki.

   Panie Ministrze!

   1. Ile wynoszą prognozy RCSS wskaźnika inflacji na najbliższe miesiące bieżącego roku oraz na nadchodzące lata?

   2. Jak RCSS ocenia skuteczność działań podejmowanych przez Radę Polityki Pieniężnej oraz Ministerstwo Finansów w walce z inflacją?

   3. Jakie działania, zdaniem RCSS, powinien podjąć rząd celem skutecznego obniżenia tempa wzrostu cen?

   Z poważaniem

   Poseł Bogdan Lewandowski

   Toruń, dnia 30 czerwca 2000 r.