III kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie odpłatności za leki dla przewlekle chorych

Odpowiedź ministra zdrowia i opieki społecznej - z upoważnienia prezesa Rady Ministrów -

na interpelację nr 1435

w sprawie odpłatności za leki dla przewlekle chorych

   W związku z interpelacją pana posła Jerzego Jankowskiego przesłaną przy piśmie z dnia 18 lutego 1999 r. (znak: SPS 0202-1435/99) w sprawie odpłatności za leki przekazuję, z upoważnienia prezesa Rady Ministrów, następujące informacje.

   Zgodnie z ustawą z dnia 6 lutego 1997 r. o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym wszyscy obywatele, którzy są objęci ubezpieczeniem lub posiadają uprawnienia do bezpłatnej opieki leczniczej, nabywają leki w aptekach ogólnodostępnych na podstawie recepty za odpłatnością ulgową - w zależności od znaczenia terapeutycznego leku:

   - po wniesieniu opłaty ryczałtowej (jeżeli cena leku nie przekracza ustalonego limitu, obecnie opłata ryczałtowa wynosi 2,50 zł,

   - po wniesieniu opłaty w wysokości 30% lub 50% ceny leku z uwzględnieniem limitu ceny leku (pacjenci, którzy chorują na niektóre choroby przewlekłe, otrzymują leki niezbędne w leczeniu tych chorób, po uwzględnieniu ustalonego limitu),

   - bezpłatnie, po wniesieniu opłaty ryczałtowej lub częściowej opłaty (30% lub 50% ceny leku) na receptę wzoru Mz/Pom-34 (z niebieskim paskiem).

   W związku z likwidacją recept wzoru Mz/Pom-32, tzw. recept zielonych, rozszerzona została lista jednostek chorobowych w wykazie chorób przewlekłych, jak również asortyment leków stosowanych w poszczególnych jednostkach chorobowych.

   Zgodnie z wyżej cytowaną ustawą zostały ustalone wykazy leków, które są objęte refundacją. Wykazy te obowiązują od 1 stycznia 1999 r.

   Lek pod nazwą preductal nie został wpisany do wykazu leków refundowanych zgodnie z opinią lekarzy specjalistów.

   Uprzejmie wyjaśniam, że leki znajdujące się w wykazach leków refundowanych (wykaz leków podstawowych, wykazy leków uzupełniających oraz wykaz leków stosowanych w chorobach przewlekłych) objęte są limitami cenowymi: limitem dla leków o identycznym składzie, zgodnie z ceną najtańszego z nich, oraz limitem terapeutycznym dla grupy leków o analogicznym mechanizmie i zakresie działania terapeutycznego, ustalonym na podstawie ceny najtańszego leku.

   Ustawa o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym przewiduje, że minister zdrowia i opieki społecznej ma prawo, w uzgodnieniu z kasami chorych, ustalić limit ceny do wysokości której apteka otrzyma refundację za wydany lek.

   W wykazie chorób przewlekłych, w każdej grupie terapeutycznej lub grupie leków objętych tą samą nazwą międzynarodową jest lek (według oceny specjalistów o takiej samej skuteczności), który mieści się w limicie ceny i ten lek pacjent otrzymuje bez dopłaty, do pozostałych z danej grupy (z reguły są to leki zagraniczne i droższe) wnosi dopłatę wynikającą z różnicy cen preparatów.

   W broszurze Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej prawdopodobnie były przedstawione sprawy refundacji w sposób ogólny i nie zawierała ona pełnych informacji, między innymi nie uwzględniła dopłat do leków wynikających z ustalonych limitów cen.

   Minister

   Wojciech Maksymowicz

   Warszawa, dnia 12 marca 1999 r.