Interpelacja nr 32238
do ministra spraw wewnętrznych
w sprawie warunków pracy policjantów na przykładzie niektórych krakowskich komisariatów (I, V, VIII)
Szanowna Pani Minister,
Powaga służby policyjnej, w obecnych czasach, wymaga także spełnienia kryterium jakości obsługi, na którą w istotny sposób wpływa bezpośrednie otoczenie, w tym stan budynków. Przykład komisariatów I, V, VIII w Krakowie pokazuje ogromne zaniedbania w tym zakresie, gdzie policjanci pracują w warunkach zdecydowanie nieodpowiadających powadze służby, którą wykonują. Budynki komisariatów przy ul. Pędzichów, Zamoyskiego oraz na os. Zgody są w bardzo złym stanie. Ludzie zgłaszający się na policję, są w niełatwej dla siebie sytuacji i powinni mieć właściwe warunki, aby móc powierzyć policjantom swoje problemy. Interesanci przyjmowani są w budynkach nadających się do kapitalnego remontu. Stan wielu pomieszczeń przypomina czasy zamierzchłego PRL-u. Zbyt małe pomieszczenia, gdzie zlokalizowane są służby dyżurne, zbyt małe pomieszczenia, w których policjanci mogą przyjmować zawiadomienia o przestępstwach, czy pomieszczenia, w których policjanci mogą rozmawiać z ofiarami przestępstw lub wykroczeń.
Komisariat na os. Zgody 10 w którym pracuje blisko 140 funkcjonariuszy, m.in. z zespołów dochodzeniowo-śledczych, prewencyjnych, patologii oraz nieletnich wymaga kapitalnego remontu. Problemy zaczynają się jeszcze przed wejściem do budynku. Jeżeli ktoś przyjechał samochodem, to z zaparkowaniem będzie miał niemały problem, z sufitów sypie się tynk, a na ścianach zalega grzyb. Dyżurka interesantów wita przestarzałym widokiem i osuwającym się tynkiem ze ścian. Interesanci w recepcji nie mogą skorzystać z toalety.
Część policjantek i policjantów próbuje odnowić i odmalować pomieszczenia ze swoich prywatnych środków, ponieważ komenda miejska nie dysponuje pieniędzmi, które pozwoliłyby na remont całego budynku. Dokumentacja remontu budynku na os. Zgody jest gotowa. Należy dobudować drugą klatkę schodową, umożliwiającą rozdzielenie działalności pionów policji oraz utworzenie miejsc parkingowych dla osób przyjeżdżających zgłosić swoje problemy i interwencje. Koszt remontu wraz z wyposażeniem budynku szacowany jest na około 20 mln złotych.
V Komisariat Policji przy ul. Zamoyskiego, w którym pracują 162 osoby, znajduje się w zrujnowanej i niespełniającej praktycznie żadnych norm kamienicy. Prawdopodobnie w ciągu kilku lat zostanie zlikwidowany. Siedziba V Komisariatu Policji ma zostać zbudowana przy ul. Mochaniec w Krakowie. Koszt inwestycji to 27 mln złotych. Obecnie jednak nie ma zapewnionych środków finansowych na to przedsięwzięcie.
Stąd pytanie do Pani Minister:
Czy istnieje inwentaryzacja obiektów komisariatów policji w aspekcie najpilniejszych potrzeb remontowych ?
Czy istnieje, i w jakim zakresie, możliwość pilnego podjęcia działań w celu poprawy sytuacji lokalowej w takich drastycznych przypadkach jakimi są Komisariaty I, V, oraz VIII Policji w Krakowie?