opis sprawy

Odpowiedź na zapytanie w sprawie byłej Kopalni Węgla Brunatnego Adamów SA

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa - z upoważnienia ministra -

na zapytanie nr 4321

w sprawie byłej Kopalni Węgla Brunatnego Adamów SA

   Szanowna Pani Marszałek! W odpowiedzi na zapytanie poselskie pana posła Jacka Kwiatkowskiego, nr SPS-024-4321/13, w sprawie Kopalni Węgla Brunatnego Adamów SA uprzejmie informuję, że proces prywatyzacji ww. spółki był prowadzony w trybie negocjacji łącznie z prywatyzacją Kopalni Węgla Brunatnego Konin w Kleczewie SA z siedzibą w Kleczewie i został sfinalizowany w dniu 18 lipca 2012 r., kiedy to nastąpiło przeniesienie po 85% kapitału zakładowego obu kopalń na rzecz Zespołu Elektrowni Pątnów - Adamów - Konin SA z siedzibą w Koninie (zwanego dalej ZE PAK). Przeniesienie własności akcji kopalń nastąpiło w związku ze spełnieniem się warunku zawieszającego, określonego w umowie sprzedaży akcji kopalń podpisanej w dniu 28 maja 2012 r., tj. wydaniem przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgody na dokonanie koncentracji polegającej na przejęciu przez ZE PAK kontroli nad ww. kopalniami oraz zapłatą ceny transakcji.

   Odnosząc się do zadanych pytań dotyczących Kopalni Węgla Brunatnego Adamów SA, obecnie PAK Kopalnia Węgla Brunatnego Adamów SA (zwana dalej kopalnią lub KWB Adamów), uprzejmie informuję, co następuje.

   Ad 1 Jakie były zasoby wydobywcze na dzień sprzedaży kopalni?

   Ad 2. Jakie zostały przeprowadzone lub są prowadzone badania i ekspertyzy geologiczne weryfikujące ilość zasobów?

   Z posiadanych przez Ministerstwo Skarbu Państwa informacji zawartych m.in. w analizach przedprywatyzacyjnych kopalń oraz prospekcie emisyjnym ZE PAK SA wynika, że KWB Adamów SA wydobywa węgiel brunatny z dwóch odkrywek: Adamów i Koźmin. W okresie prowadzonego procesu prywatyzacji, tj. w kwietniu 2012 r., zakończono wydobycie węgla brunatnego z odkrywki Władysławów.

   Odkrywka Adamów jest eksploatowana od 1964 r. - kopalnia posiada koncesję na wydobycie węgla z tej odkrywki ważną do 15 maja 2020 r. Na dzień 31 grudnia 2011 r. zasoby bilansowe odkrywki Adamów były na poziomie 35,8 mln ton, a pozabilansowe 43,3 mln ton.

   Odkrywka Koźmin jest eksploatowana od 1991 r. - kopalnia posiada koncesję na wydobycie węgla z tej odkrywki ważną do 21 października 2026 r. Na dzień 31 grudnia 2011 r. zasoby bilansowe odkrywki Koźmin były na poziomie 16,6 mln ton, a pozabilansowe 3,3 mln ton.

   Łączna zdolność wydobywcza kopalni wynosi około 4,5-5,0 mln ton rocznie.

   Ponadto kopalnia dysponuje jedną odkrywką do możliwej eksploatacji w przyszłości, tzn. Grochowy-Siąszyce, której spodziewane zasoby bilansowe wynoszą 48,2 mln ton, a zasoby pozabilansowe 10,4 mln ton.

   Spółka KWB Adamów jest zobowiązana posiadać wszelkie niezbędne zezwolenia i koncesje zgodnie z polskim prawodawstwem, a w szczególności z ustawą Prawo geologiczne i górnicze. Podstawowymi dokumentami zawierającymi informacje o złożu węgla brunatnego są: dokumentacja geologiczna złoża węgla brunatnego, projekt zagospodarowania złoża oraz okresowo aktualizowany w związku z eksploatacją złoża operat ewidencyjny zasobów.

   Ponadto uprzejmie informuję, że w związku z ofertą publiczną sprzedaży akcji ZE PAK SA na GPW w Warszawie SA w październiku 2012 r. został opublikowany prospekt emisyjny. Z uwagi na fakt, że ZE PAK SA w momencie wprowadzania akcji na giełdę posiadał 85% akcji KWB Adamów, ww. prospekt zawiera również informację o kopalni, w tym szczegółowy raport eksperta ds. złóż dla KWB Adamów. Treść ww. prospektu dostępna jest na stronach internetowych ZE PAK SA oraz Domu Maklerskiego PKO BP SA.

   Dziękując za zainteresowanie procesem prywatyzacji spółki Kopalnia Węgla Brunatnego Adamów SA z siedzibą w Turku, mam nadzieję, że udzielona odpowiedź na zapytania poselskie pana posła będzie satysfakcjonująca.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Urszula Pasławska

   Warszawa, dnia 3 czerwca 2013 r.