opis sprawy

Zapytanie w sprawie wyjaśnienia zasad refundacji wykonania protezy zębowej

Zapytanie nr 100

do ministra zdrowia

w sprawie wyjaśnienia zasad refundacji wykonania protezy zębowej

   Szanowny Panie Ministrze! Z prośbą o interwencję zgłosiła się do mnie pani H. G., której w SNZOZ Moto-Med w Kielcach odmówiono wykonania protezy w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Pani H. dowodzi, że wykonanie protezy jest jej niezbędne, brakuje jej 6 zębów w górnej szczęce (szóstki, siódemki i ósemki w każdej ze stron) i skarży się, że po usunięciu ósemek zmienił się jej zgryz i niszczą się jej jedynki w górnej szczęce. W gabinecie stomatologicznym usłyszała, że nie kwalifikuje się do refundowanego leczenia, gdyż protezy zębowe uzupełniają braki maksymalnie do drugich zębów trzonowych, natomiast istnieje możliwość wykonania odpłatnych protez (koszt 700 zł).

   Po interwencji ze Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia otrzymała odpowiedź: ˝Stwierdzenie, czy konieczne jest uzupełnienie protetyczne większej liczby brakujących zębów, należy do oceny lekarza stomatologa. Ponieważ Narodowy Fundusz Zdrowia nie posiada uprawnień do ingerowania w proces diagnozowania i leczenia prowadzonego przez świadczeniodawcę, w tej kwestii o rozstrzygnięcie można zwrócić się do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej (...)˝.

   Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z dnia 30 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego (Dz. U. z 2009 r. Nr 140, poz. 1144, z późn. zm.) uzupełnienie braków zębowych przy pomocy ruchomej protezy częściowej z zastosowaniem elementów doginanych utrzymujących w zakresie 5-8 brakujących zębów w l łuku zębowym gwarantowane jest raz na 5 lat.

   Mając na uwadze powyższe, proszę o wyjaśnienie: Czy przypadek pani H. G. kwalifikuje się do refundacji protezy zębowej?

   Z poważaniem

   Poseł Artur Gierada

   Warszawa, dnia 15 grudnia 2011 r.