Interpelacja nr 25536
do ministra skarbu państwa
w sprawie planowanego zakupu przez PZU SA placówek medycznych należących do innych spółek zależnych od Skarbu Państwa, przede wszystkim przychodni w Płocku
Szanowny Panie Ministrze! Jak wynika z informacji prasowych, a także publikowanych przez samą spółkę, Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA zamierza mocniej zaznaczyć swoją obecność na rynku ubezpieczeń zdrowotnych. Jednym ze sposobów ma być zakup przez PZU SA uzdrowisk i szpitali i przychodni należących do spółek zależnych od Skarbu Państwa. Mówi się o zakupie od KGHM SA Miedziowego Centrum Zdrowia - jednego z największych szpitali na Dolnym Śląsku, a przede wszystkim o odkupieniu operatora dwóch przychodni w Płocku - Orlen Mediki, od PKN Orlen SA. W tych przychodniach (przy ul. Chemików i Kutrzeby) leczą się głównie pracownicy i emeryci z Orlenu i jego spółek, ale także płocczanie niezwiązani z PKN. Orlen Medica prowadzi usługi medyczne zarówno w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, jak i lecznictwa specjalistycznego oraz rehabilitacji.
Zgodnie z doniesieniami prasowymi główną wartością dla PZU jest baza tysięcy klientów pracowników koncernów korzystających z placówek służby zdrowia należących do ich pracodawców.
W mojej ocenie zakup przez PZU SA wskazanych placówek medycznych byłby bardzo niekorzystny dla korzystających z usług takich placówek pracowników koncernów zależnych od Skarbu Państwa - zmuszeni byliby ponosić bardzo wysokie koszty korzystania z placówki służby zdrowia należącej do komercyjnego ubezpieczyciela, jakim jest PZU SA. Zmiany własnościowe byłyby niekorzystne dla zatrudnionych w placówkach medycznych. Zakup dla pozyskania danych nie jest również uzasadniony dla PZU SA, bo Grupa PZU takimi danymi już dysponuje - przecież spółki z Grupy PZU obsługują w szerokim zakresie pracowników zarówno PKN Orlen SA, jak i KGHM SA poprzez np. pracownicze programy emerytalne prowadzone przez TFI PZU SA, o czym informuje na swoich stronach Komisja Nadzoru Finansowego. Wszystko wskazuje, że celem zakupu przez PZU SA placówek medycznych należących do spółek zależnych od Skarbu Państwa jest swoista prywatyzacja tych placówek, przy wykorzystaniu ubezpieczeń zdrowotnych oferowanych przez komercyjnego ubezpieczyciela, w którym udział Skarbu Państwa w akcjonariacie wynosi 35,1875%, czyli w przypadku wypłaty dywidendy blisko 65% kwoty trafia do innych akcjonariuszy, głównie zagranicznych (tzw. nierezydentów).
Biorąc pod uwagę powyższe, proszę o odpowiedzi na następujące pytania:
1. Jaki miałby być cel zakupu przez PZU SA placówek medycznych należących do innych spółek Skarbu Państwa?
2. Czy w przypadku takich planów zakupu zostaną przeprowadzone konsultacje wśród korzystających dotychczas z placówek pracowników koncernów oraz emerytów, a w przypadku ich sprzeciwu - zakup nie będzie dokonany?
3. Czy PZU SA nie będzie dokonywać zakupów placówek medycznych (szpitali, przychodni) należących do podmiotów sektora publicznego lub działających w formie spółek, których właścicielami są podmioty publiczne (np. jednostki samorządu terytorialnego), aby w ten sposób nie dochodziło do faktycznej prywatyzacji służby zdrowia w Polsce?
Łączę wyrazy szacunku
Poseł Maciej Małecki
Warszawa, dnia 21 marca 2014 r.