Interpelacja nr 6078
do ministra zdrowia
w sprawie powstania w Polsce banków mleka kobiecego
Szanowny Panie Ministrze! Ostatnie doniesienia prasowe informujące o powstaniu drugiego w Polsce banku mleka kobiecego skłoniły mnie do refleksji na ten temat. W marcu bieżącego roku powstała pierwsza tego typu placówka w Polsce. Została ona utworzona przy Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie. Drugi w Polsce bank mleka kobiecego został otwarty w czerwcu bieżącego roku w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej. Oba banki mleka kobiecego funkcjonują przy szpitalach, dzięki Fundacji Bank Mleka Kobiecego.
Tworzenie takich banków jest niezwykle ważne i potrzebne. Wiele kobiet nie może karmić piersią czy to z braku pokarmu, czy też w wyniku przyjmowania lekarstw. W takich sytuacjach noworodkom podaje się sztuczne odżywki, nie są one jednak w stanie zastąpić mleka matki. Mleko kobiece zawiera wiele przeciwciał, które uodporniają niemowlę i chronią go przed różnymi alergiami. Sztuczny pokarm może też narażać dziecko na różne schorzenia. W wielu krajach Europy istnieją takie banki mleka, zwłaszcza przy oddziałach zajmujących się wcześniakami.
Powstanie banków mleka kobiecego pełni bardzo ważną misję społeczną, jest elementem promowania karmienia piersią oraz poprawia opiekę nad noworodkami, przede wszystkim wcześniakami, których w Polsce rodzi się ponad 8%. Ponadto dzielenie się własnym pokarmem jest wyrazem ogromnej empatii i chęci pomocy potrzebującym rodzinom w okresie, w którym tej pomocy bardzo potrzebują. W Polsce istnieją dopiero od tego roku dwa banki mleka kobiecego. W mojej ocenie należałoby podjąć takie działania, aby tych banków było więcej. Oprócz tego należy zwiększać też świadomość wartości karmienia piersią wśród młodych matek.
Czy ministerstwo planuje podjąć jakieś działania w tym zakresie i jakie?
Z poważaniem
Poseł Joanna Fabisiak
Warszawa, dnia 18 czerwca 2012 r.