opis sprawy

Zapytanie w sprawie niezgodnego z prawem zwolnienia z pracy szefowej Związku Zawodowego Personelu Pokładowego PLL LOT SA

Zapytanie nr 12

do ministra skarbu państwa

w sprawie niezgodnego z prawem zwolnienia z pracy szefowej Związku Zawodowego Personelu Pokładowego PLL LOT SA

   W dniu dzisiejszym, 18 listopada br. prezes PLL LOT SA zwolnił dyscyplinarnie z pracy przewodniczącą Związku Zawodowego Personelu Pokładowego, który działa na terenie PLL LOT SA. Zarzucił zwalnianemu pracownikowi ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych, polegające na prowadzeniu działalności konkurencyjnej w spółce pracowniczej powołanej w celu wzięcia udziału w prywatyzacji pracowniczej PLL LOT SA. Inne powody zwolnienia to: uporczywa krytyka pracodawcy, naruszenie dóbr osobistych pracodawcy, naruszenie przepisów regulaminu pracy zakazujących wypowiadania się pracowników w mediach na tematy dotyczące pracodawcy.

   Należy zauważyć, że zwolnienie pani N. zostało dokonane pomimo braku zgody zarządu Związku Zawodowego Personelu Pokładowego, więc jest niezgodne z prawem. Biorąc także pod uwagę stawiane zarzuty, świadczą one o tym, iż przewodnicząca związku została ukarana za działalność związkową wykonywaną zgodnie z przepisami prawa, za wypowiadanie się w imieniu związku w mediach, za podjęcie próby uczestnictwa w prywatyzacji PLL LOT SA w ramach rządowego programu wspierania prywatyzacji pracowniczej.

   Pragnę zauważyć, że już w 2009 r. pani N. była bezprawnie zwolniona z pracy, co orzekł sąd okręgowy. Wówczas po dwóch i pół miesiąca została do pracy przywrócona. Obecne, powtórnie bezprawne działanie władz PLL LOT SA nosi więc znamiona recydywy.

   Mam zatem pytania do Pana Ministra:

   1. Czy Pan Minister ma świadomość, że prezes PLL LOT SA łamie prawa pracownicze, szykanuje szefową Związku Zawodowego Personelu Pokładowego, nie prowadzi przewidzianego prawem dialogu ze związkami zawodowymi i utrudnia udział pracowników w ewentualnej prywatyzacji PLL LOT SA?

   2. Czy Pan Minister może zbadać sprawę, szczególnie powody zwolnienia pani N., a w przypadku potwierdzenia działania niezgodnego z prawem skłonić prezesa PLL LOT SA do zmiany decyzji, która podważa wiarygodność zarządu spółki?

   3. Jeśli prezes nie wycofa się ze swojej błędnej decyzji, a sąd potwierdzi racje zwolnionego pracownika i uzna, że prezes spółki złamał prawa pracownicze, czy wyciągnie Pan Minister konsekwencje wobec swojego podwładnego, który swoimi działaniami kompromituje także Pana Ministra?

   Poseł Artur Górski

   Warszawa, dnia 18 listopada 2011 r.