opis sprawy

Interpelacja w sprawie działalności Komisji Nadzoru Finansowego w kontekście problemów firmy Amber Gold sp. z o.o

Interpelacja nr 7909

do ministra finansów

w sprawie działalności Komisji Nadzoru Finansowego w kontekście problemów firmy Amber Gold sp. z o.o

   Szanowny Panie Ministrze! Cała sytuacja, z jaką mamy do czynienia w przypadku spółki Amber Gold, która, jak na dzień dzisiejszy twierdzi Komisja Nadzoru Finansowego, prowadziła nielicencjonowaną działalność parabankową, narażając tym samym swoich klientów na straty, jest skandaliczna. Spółka Amber Gold również wycofała się z finansowania projektu linii lotniczych OLT Express, tym samym powodując duże straty finansowe wśród pracowników i pasażerów. Wyrażam głęboką nadzieję, iż finał sprawy dotyczącej Amber Gold będzie pozytywny dla klientów tej spółki.

   Wydarzenia, których jesteśmy świadkami, pokazują wadliwość działania Komisji Nadzoru Finansowego. KNF jest finansowana ze składak płaconych przez banki, powoduje to uzależnienie działania od tych banków i brak wielu instrumentów, które są niezbędne, by nałożyć odpowiednie kary za sprzedawanie produktów finansowych lub zabronić szkodliwych transakcji finansowych. O wiele lepiej sprawdziłoby się działanie KNF jako instytucji finansowanej ze skarbu państwa, co pozwoli na większą niezależność instytucji, jaką jest KNF oraz na używanie nowych narzędzi, by efektywniej nadzorować rynek finansowy w Polsce.

   Na dzień dzisiejszy w Polsce nie istnieje praktykowana w wielu krajach księga dobrych praktyk bankowych, która kategoryzuje instrumenty finansowe, jak na przykład: kredyty, obligacje czy papiery wartościowe i wyraźnie zaznacza, które czynności oraz praktyki są niedopuszczalne. Wyżej wspomniana księga byłaby na bieżąco aktualizowana i zapewniałaby klientom instytucji finansowych większe bezpieczeństwo. Jest to szczególnie ważne w czasach kryzysów ekonomicznych oraz niestabilnych kursów walut, w których zaciągane są kredyty bankowe.

   W związku z powyższym, proszę Pana Ministra od odpowiedź na pytania:

   1. Czy Ministerstwo Finansów zamierza wprowadzić zmiany w działaniu Komisji Nadzoru Finansowego?

   2. Czy Ministerstwo Finansów zamierza stworzyć wyżej wymienioną księgę dobrych praktyk bankowych?

   3. Czy Ministerstwo Finansów jest gotowe do poparcia projektów opozycji, które zawierałyby zmiany w działaniu Komisji Nadzoru Finansowego?

   4. Czy Ministerstwo Finansów jest gotowe do poparcia projektów opozycji, które dążyłyby do utworzenia księgi dobrych praktyk?

   Z poważaniem

   Poseł Michał Kabaciński

   Lublin, dnia 14 sierpnia 2012 r.