Interpelacja nr 5352
do ministra spraw zagranicznych
w sprawie łamania praw człowieka na Ukrainie
Szanowny Panie Ministrze! Jawne łamanie praw człowieka na Ukrainie, czego przykładem jest sytuacja uwięzionej Julii Tymoszenko, jest skutkiem obserwowanych w ostatnim czasie niekorzystnych zmian politycznych na Ukrainie oraz zwiększającego się uzależniania od Rosji.
Ukraińską opozycją targają liczne spory, przez co jest wewnętrznie podzielona, a część jej działaczy jest daleka od demokratycznego postrzegania polityki. Dostrzec można, iż sytuacja Julii Tymoszenko to symbol braku demokratycznej debaty na Ukrainie oraz zmiany geopolitycznego kursu tego kraju w stronę Rosji. Część opozycji, która opowiada się za prodemokratycznymi i prozachodnimi zmianami, popiera Julię Tymoszenko. Przez to stanowią zagrożenie dla władz Ukrainy, które używają aparatu państwa do eliminacji przeciwników politycznych z życia publicznego. Przykładem jest była premier Ukrainy Tymoszenko, która została skazana za insynuowane nadużycia przy zawieraniu umów gazowych z Rosją.
Poparcie dla Julii Tymoszenko jest wyrazem solidarności z demokratycznymi standardami państwa prawa i zachodnią filozofią rządów opartych na przejrzystych zasadach.
Mając powyższe na uwadze, zwracam się do Pana Ministra z następującymi pytaniami.
1. Czy Ministerstwo Spraw Zagranicznych poczyni kroki w sprawie zmiany sytuacji dotyczącej łamania praw człowieka na Ukrainie?
2. Co robi Ministerstwo Spraw Zagranicznych, by Julia Tymoszenko została zwolniona z więzienia oraz odbywała karę w humanitarnych warunkach?
Z poważaniem
Poseł Jarosław Tomasz Jagiełło
Warszawa, dnia 8 maja 2012 r.