opis sprawy

Zapytanie w sprawie likwidacji skrzynek pocztowych na wsiach liczących poniżej 600 mieszkańców wprowadzonej w maju 2012 r. zarządzeniem prezesa Zarządu Poczty Polskiej SA z dnia 24 kwietnia 2012 r. w sprawie instrukcji o nadawczych skrzynkach pocztowych w zakresie ich rozmieszczania, ewidencji i kontroli

Zapytanie nr 5409

do ministra administracji i cyfryzacji

w sprawie likwidacji skrzynek pocztowych na wsiach liczących poniżej 600 mieszkańców wprowadzonej w maju 2012 r. zarządzeniem prezesa Zarządu Poczty Polskiej SA z dnia 24 kwietnia 2012 r. w sprawie instrukcji o nadawczych skrzynkach pocztowych w zakresie ich rozmieszczania, ewidencji i kontroli

   Szanowny Panie Ministrze! Z informacji, które uzyskałem od mieszkańców wsi powiatu bialskiego, wynika, iż w maju 2012 r. zostało wydane przez prezesa zarządu Poczty Polskiej SA zarządzenie nr 24/2012 z dnia 24 kwietnia 2012 r. wprowadzające likwidację skrzynek pocztowych na wsiach nieprzekraczających 600 mieszkańców (dla porównania we wcześniej obowiązującej instrukcji liczba mieszkańców wsi uprawniająca do zainstalowania skrzynki pocztowej wynosiła 300 mieszkańców). Argumentem za zdjęciem skrzynek na wsiach (o zaludnieniu poniżej 600 mieszkańców) jest niski stopień wykorzystania (nieekonomiczne opróżnianie). Tymczasem wszelka korespondencja ze wsi dotyczy przede wszystkim listów zwykłych i kartek okolicznościowych, która nie wymaga terminowego doręczenia korespondencji do adresata, a zatem nie wymaga codziennego opróżniania skrzynek i nie jest związana z dodatkowymi kosztami. Trzeba zaznaczyć, że wszelkie przesyłki pocztowe do adresatów na wsi są przez listonoszy na bieżąco doręczane.

   Realnie biorąc, wieś jest systematycznie odcinana od miasta i automatycznie od reszty kraju poprzez likwidację, względnie drastyczne ograniczanie komunikacji PKS, a w chwili obecnej nawet komunikacji pocztowej. Taka izolacja polskiej wsi rodzi frustrację i zniechęcenie jej mieszkańców, na ogół osób starszych nieposługujących się Internetem, a często także niekorzystających z telefonów (z uwagi na cenę abonamentu). W powyżej przedstawionej sytuacji wystarczyłoby trochę dobrej woli, aby problem rozwiązać i łączność zapewnić poprzez umieszczenie na skrzynce pocztowej informacji: pocztę ze skrzynek wybiera się np. dwa razy w tygodniu (wtorek i piątek) lub raz w tygodniu np. środę.

   Bardzo proszę o odpowiedź na pytanie: Czy zamierza Pan spowodować, aby Poczta Polska wprowadziła nowe zasady działania na terenach wiejskich w wyżej przedstawionym zakresie?

   Z poważaniem

   Poseł Adam Abramowicz

   Biała Podlaska, dnia 10 października 2013 r.