Interpelacja nr 6463
do ministra zdrowia
w sprawie reformy kształcenia lekarzy, która może doprowadzić do zmniejszenia liczby studentów uczelni medycznych
Szanowny Panie Ministrze! Reforma studiów lekarskich sprawiła, że uczelnie medyczne muszą zapewnić studentom dostęp do chorych w większym zakresie, niż to było dotychczas.
Oprócz tego staż, który wcześniej odbywali absolwenci kierunków lekarskich i lekarsko-dentystycznych, teraz zbędzie wpisany w tok studiów, a zajęcia te będą musiały być przeprowadzane w małych 2-3 osobowych grupach.
Te rozwiązania na pewno podwyższą jakość kształcenia przyszłych lekarzy i dentystów, jednak wiele uczelni medycznych, nie mając odpowiedniego zaplecza dydaktycznego i szpitalnego, nie poradzi sobie z zapewnieniem odpowiednich warunków do nauki.
Dlatego potrzebne są większe nakłady finansowe na szkolenie studentów tych właśnie kierunków, w przeciwnym razie uczelnie będą musiały zmniejszyć limit przyjmowania nowych studentów.
W związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra z następującym pytaniem: Czy w związku ze zmianami w systemie kształcenia przyszłych lekarzy i dentystów ministerstwo zamierza zwiększyć dofinansowanie przypadające na jednego studenta wyższej uczelni medycznej?
Z wyrazami szacunku
Poseł Jarosław Tomasz Jagiełło
Warszawa, dnia 30 czerwca 2012 r.