Interpelacja nr 22862
do ministra spraw wewnętrznych
w sprawie nienależytego zabezpieczenia i ochrony Ministerstwa Gospodarki
Szanowny Panie Ministrze! Grupa aktywistów Greenpeace dnia 18 listopada 2013 r. wdarła się na dach budynku Ministerstwa Gospodarki położonego na placu Trzech Krzyży 3/5 w Warszawie w proteście przeciwko polskiej polityce węglowej. Aktywiści ci zawiesili na tymże budynku dużej wielkości transparent: ˝Kto rządzi Polską? Przemysł węglowy czy obywatele?˝ Osoby te podjechały wynajętą ciężarówką, a jej wysięgnik posłużył do umiejscowienia ludzi i transparentu na dachu gmachu ministerstwa. Ochrona w żaden sposób im nie przeszkadzała. Policja i straż pożarna potrzebowały zaś aż dwóch godzin na opanowanie sytuacji. Akcja ta pokazała kompletną bezradność służb porządkowych. Niestety do podobnych sytuacji dochodziło już wcześniej w Ministerstwie Środowiska i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Zarówno Ministerstwo Gospodarki, jak i Ministerstwo Środowiska są chronione przez tę samą firmę ochroniarską Basma Security, która ochrania również m.in. Kancelarię Prezydenta RP, Ministerstwo Skarbu Państwa, Ministerstwo Środowiska, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Rządowe Centrum Legislacji. Centrum Obsługi Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz kilka jednostek wojskowych, w tym Wojskowe Zakłady Graficzne oraz jednostki wojskowe w Warszawie, Dęblinie czy Mińsku Mazowieckim. Jak widać, firma ta ma znaczący udział w ochronie jednych z najważniejszych budynków w państwie. Niestety skuteczność tej ochrony pozostawia wiele do życzenia.
Zdarzenie z dachu Ministerstwa Gospodarki w sposób wyraźny pokazało, iż placówki rządowe są chronione w sposób niewystarczający. Dodatkowo sytuacja ta ma miejsce w newralgicznym okresie - podczas tzw. szczytu klimatycznego, gdzie oczy świata są zwrócone na Rzeczpospolitą Polskę jako gospodarza i gwaranta bezpieczeństwa.
Z uwagi na powyższe pytam Pana Ministra:
1. Kto jest odpowiedzialny za zaistniałą sytuację pod Ministerstwem Gospodarki? Kiedy i jakie konsekwencje zostaną wobec tej osoby (lub osób) wyciągnięte?
2. Czy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zamierza przeprowadzić audyt dotyczący sprawdzenia ochrony najważniejszych obiektów w Polsce?
3. Dlaczego Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nie podjęło decyzji o wzmocnieniu ochrony budynków rządowych w czasie trwania szczytu klimatycznego mimo powszechnej wiedzy o tym, iż w tym czasie do Warszawy przyjadą nie tylko uczestnicy wraz z osobami towarzyszącymi, ale również aktywiści grup ekologicznych znanych z tego typu akcji?
4. Czy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych rozważa przywrócenie ochrony budynków rządowych przez Biuro Ochrony Rządu, czyli przez formację, na której spoczywa między innymi obowiązek ochrony obiektów ważnych ze względu na interes państwa?
Z poważaniem
Poseł Jacek Sasin
Warszawa, dnia 22 listopada 2013 r.