opis sprawy

Zapytanie w sprawie budowy fermy norek amerykańskich w Przelewicach w woj. zachodniopomorskim

Zapytanie nr 5403

do ministra rolnictwa i rozwoju wsi

w sprawie budowy fermy norek amerykańskich w Przelewicach w woj. zachodniopomorskim

   Szanowny Panie Ministrze! Zwróciła się do mnie mieszkanka gminy Przelewice (powiat pyrzycki) zaniepokojona budową w miejscowości Przelewice hodowli norek amerykańskich. Z pozyskanych przeze mnie informacji wynika, że inwestor od kilku tygodni podejmuje nielegalne działania. Pomimo braku koniecznych zezwoleń, m.in. decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, przeprowadził próby wwiezienia na teren planowanej fermy pierwszego transportu zwierząt. Działania te udaremnili mieszkańcy, broniąc dostępu do posesji i blokując ciężkim sprzętem wjazd na nią. Pod inwestycje przeznaczony został grunt w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowań mieszkalnych oraz unikatowego Ogrodu Dendrologicznego będącego atrakcją turystyczną regionu. Inwestor kupił teren po północno-zachodniej stronie ogrodu, oddalony nie więcej niż 200 m od granicy ogrodu. Ferma ma liczyć do 10 tys. zwierząt i teoretycznie jako taka nie wymaga żadnych zezwoleń, ponieważ nie może być zakwalifikowana jako przedsięwzięcie mogące znacząco wpłynąć na środowisko i nie podlega nawet obowiązkowi sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko. Pragnę również zwrócić uwagę, iż cała gmina Przelewice należy do obszaru specjalnej ochrony ptaków PLB 320005 Jezioro Miedwie i okolice oraz obszaru chronionego przyrody europejskiej sieci Natura 2000. Mieszkańcy obawiają się również o gniazdujące w ogrodzie ptaki, których obecność gwarantuje utrzymanie populacji szkodliwych owadów w granicach niezagrażających roślinom. Takie ulokowanie inwestycji powoduje negatywne skutki dla lokalnej społeczności i środowiska. Mieszkańcy Przelewic i okolic czują się pokrzywdzeni takim obrotem spraw. Władze gminy robią wszystko, aby zapobiec powstaniu niechcianej inwestycji, m.in. przeprowadzając procedurę zmiany planu zagospodarowania przestrzennego, która jest jednak procedurą długotrwałą.

   W związku z przedstawioną przeze mnie sytuacją zwracam się do Pana Ministra z następującymi pytaniami:

   1. W jaki sposób ministerstwo kontroluje powstawanie małych ferm norek amerykańskich do 40 dużych jednostek przeliczeniowych?

   2. W związku z publikacją ˝Informacji o wynikach kontroli sprawowania nadzoru przez inspekcje państwowe nad funkcjonowaniem ferm zwierząt futerkowych w woj. wielkopolskim˝ z 2011 r., która w sposób jednoznaczny określała nierzetelny nadzór weterynaryjny i niedostateczny nadzór budowlany nad fermami norek, proszę o odpowiedź, jakie działania w ciągu tych dwóch lat podjęło ministerstwo w celu poprawy ww. kontroli.

   Z poważaniem

   Poseł Andrzej Lewandowski

   Warszawa, dnia 10 października 2013 r.