Interpelacja nr 27372
do ministra pracy i polityki społecznej
w sprawie zmiany zasad wydawania kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych i pracowników placówek zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych
Szanowny Panie Ministrze! Od dnia l lipca 2014 r., na mocy przepisów ustawy z dnia 23 października 2013 r. o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r. poz. 1446), zmianie uległy zasady wydawania kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych i pracowników placówek zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych.
Od dnia l lipca 2014 r. organem wydającym kartę parkingową stał się przewodniczący powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu osoby niepełnosprawnej w rozumieniu przepisów o ewidencji ludności i dowodach osobistych lub siedzibę placówki.
Karty parkingowe wydane na podstawie dotychczasowych przepisów, tj. do 30 czerwca 2014 r., zachowują ważność do dnia określonego jako data ważności karty, nie dłużej niż do dnia 30 listopada 2014 r. Oznacza to, że co do zasady wszystkie karty parkingowe wydane najpóźniej w dniu 30 czerwca br. utracą z dniem l grudnia 2014 r. swoją ważność. (podstawa prawna: art. 6 ust. l ustawy z dnia 23 października 2013 r. o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw; Dz. U. z 2013 r. poz. 1446).
Od dnia l lipca 2014 r. karta parkingowa wydawana jest wyłącznie:
1) osobie niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się;
2) osobie niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16. roku życia, mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się;
3) placówce zajmującej się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się (podstawa prawna: art. 8 ust. 3a ustawy z dnia 23 października 1997 r. Prawo o ruchu drogowym; t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 1137, ze zm.).
Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami w zakresie wydawania kart parkingowych osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym od dnia l lipca 2014 r. uzyskają kartę parkingową na podstawie wydanego od dnia l lipca 2014 r. orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień, zawierającego wskazanie w zakresie karty parkingowej.
Ustawodawca przewidział odstępstwo od powyższej zasady, zgodnie z którą karta parkingowa od dnia 1 lipca 2014 r. przysługuje na podstawie orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności wydawanego także od l lipca 2014 r. Wyjątek dotyczy osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym, które posiadają orzeczenia wydane przed 1 lipca 2014 r. wraz z symbolem przyczyny niepełnosprawności 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna). Osoby posiadające tego rodzaju orzeczenia uzyskają kartę parkingową bez konieczności ponownego orzekania się - na podstawie dotychczasowego orzeczenia, jeżeli zawiera ono wskazanie do karty parkingowej (podstawa prawna: art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 23 października 2013 r. o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw; Dz. U. z 2013 r. poz. 1446).
Osoby niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym od dnia l lipca 2014 r. uzyskają kartę parkingową na podstawie wydanego od dnia l lipca 2014 r. orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień, zawierającego wskazanie w zakresie karty parkingowej i przyczynę niepełnosprawności oznaczoną jednym z trzech symboli: 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna).
Osoby niepełnosprawne, które nie ukończyły 16. roku życia, od dnia l lipca 2014 r. uzyskają kartę parkingową na podstawie wydanego od dnia l lipca 2014 r. orzeczenia o niepełnosprawności zawierającego wskazanie w zakresie karty parkingowej.
Tak więc oprócz wymienionego w ustawie wyjątku (znaczny stopień niepełnosprawności) ustawodawca nie przewidział dla osób zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności oraz osób do 16. roku życia (dzieci) okresu przejściowego, tj. utrzymania uprawnienia do posiadania karty parkingowej do czasu upływu ważności posiadanego orzeczenia lub też dożywotnio w przypadku posiadania orzeczenia wydanego na stałe.
Tym samym ˝zamknięta została droga˝ osobom posiadającym ważne (prawomocne) orzeczenie (wydane przed l lipca br.) do korzystania z nabytych przywilejów wynikających z posiadania karty parkingowej, wskazując jako termin graniczny ważności karty parkingowej datę 30 listopada br. W praktyce oznacza to, iż osoba chcąca korzystać z przywilejów wynikających z posiadania karty parkingowej zmuszona jest do poddania się ponownej procedurze orzeczniczej przed powiatowym zespołem do spraw orzekania o niepełnosprawności celem weryfikacji stanu zdrowia. Zdaniem zainteresowanych tak sformułowane przepisy dyskryminują obywateli, bowiem od dnia l grudnia 2014 r. wszystkie osoby posiadające orzeczony (przed l lipca 2014 r.) stopień umiarkowany oraz dzieci zaliczone do osób niepełnosprawnych stracą uprawnienie do posiadania karty parkingowej pomimo ważnego, prawomocnego orzeczenia o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności.
W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytania:
Czy przedstawione powyżej kwestie były sygnalizowane i są znane kierowanemu przez Pana Ministra resortowi?
Jakie jest stanowisko ministerstwa w przedmiotowej sprawie?
Czy w związku z podnoszonym przez obywateli argumentem, iż nowe zasady wydawania kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych i placówek zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych naruszają zasadę ochrony praw nabytych, planowane są przez ministerstwo działania (inicjatywa legislacyjna) zmierzające do wyeliminowania sygnalizowanych przez środowiska osób niepełnosprawnych regulacji prawnych, które zdaniem zainteresowanych powodują dodatkowe komplikacje w ubieganiu się o karty parkingowe?
Z poważaniem
Poseł Artur Ostrowski
Warszawa, dnia 10 lipca 2014 r.