Interpelacja nr 34329
do ministra spraw wewnętrznych
w sprawie możliwego nadużycia uprawnień przez funkcjonariuszy Policji we Wrocławiu
W związku z powtarzającymi się we Wrocławiu sytuacjami, w których wrocławscy funkcjonariusze policji nadużywają swoich uprawnień w stosunku do organizatorów wystaw i pikiet antyaborcyjnych, proszę Panią minister o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
- Czy Pani Minister ma świadomość, że Policja wrocławska wielokrotnie, podczas pokojowego przebiegu zarejestrowanych zgromadzeń Fundacji Pro - Prawo do życia, doradza przechodniom, aby złożyli zawiadomienia o popełnieniu wykroczenia naruszenia porządku publicznego? Przy tym sami funkcjonariusze nie zgłaszają żadnych zastrzeżeń do przebiegu zgromadzeń, nie wszczynają z własnej inicjatywy żadnych postępowań karnych przeciwko organizatorom zgromadzeń.
- Czy Pani Minister ma świadomość, że Policja wrocławska jako uzasadnienie zarzutów naruszenia porządku publicznego przez organizatorów legalnych zgromadzeń za każdym razem podaje wywołanie zgorszenia obrazami prezentowanymi podczas zgromadzenia u jednej lub paru poszczególnych, wymienionych z imienia i nazwiska osób, ignorując fakt, że art. 51 K.w. nie dotyczy obrazy osobistych uczuć, ale naruszenia powszechnych norm porządkowych?
- Czy Pani Minister ma świadomość, że w ten sposób przeciwko jednemu wolontariuszowi Fundacji Pro - Prawo do życia Policja wszczęła już pięć postępowań i zapowiedziała wszczynanie ich za każdym razem, gdy podczas legalnych zgromadzeń ktoś zgłosi, że prezentowane tam obrazy są dla niego osobiście gorszące?
- Czy i w jaki sposób Pani Minister sprawdziła, czy Dowództwo Komisariatu Policji Wrocław Stare Miasto albo Wydział Prewencji Policji we Wrocławiu są pod wpływem prywatnych lub publicznych osób domagających się usunięcia wystaw antyaborcyjnych z przestrzeni publicznej?
- Czy policja ma dostęp do szkoleń z zakresu prawa karnego, w szczególności, czy do podstawowej wiedzy funkcjonariusza należy znajomość przepisów Kodeksu wykroczeń i jego rola w ściganiu czynów z oskarżenia publicznego?
- Jaka ilość spraw o naruszenie porządku publicznego (art. 51 K.w.) była w poszczególnych latach 2000-2015 wniesiona do sądów w Polsce z powodu organizacji zgromadzeń publicznych i wystąpień publicznych oraz manifestacji? Jaka część tych spraw była zakończona wyrokami skazującymi?
- Czy Pani Minister odnotowała powrót do rozszerzającej interpretacji art. 51 K.w., zgodnie z którą wystarczającym powodem do ścigania osoby za naruszenie porządku publicznego jest naruszenie przez nią poczucia przyzwoitości poszczególnych osób, lub zbiorowych interesów jakiejś grupy?
Z poważaniem,
Poseł Patryk JakiWarszawa, 14 sierpnia 2015 r.