Interpelacja nr 11027
do prezesa Rady Ministrów
w sprawie planowanej budowy polderu przeciwpowodziowego na terenie gmin Łubnice, Pacanów i Połaniec
Szanowny Panie Premierze! Jako parlamentarzysta regionu świętokrzyskiego chciałbym w szczególny sposób zwrócić uwagę Pana Premiera na sprawę planowanej budowy polderu przeciwpowodziowego na terenie gmin Łubnice, Pacanów i Połaniec.
Mieszkańcy gmin Łubnice, Pacanów i Połaniec dowiedzieli się z informacji prasowych o planowanej budowie polderu przeciwpowodziowego, który wg założeń lokalizacyjnych miałby zajmować około 40% aktualnej powierzchni gminy Łubnice, zamieszkiwanej obecnie przez około 2000 mieszkańców. Zasadniczym problemem, który niepokoi mieszkańców gmin objętych planowaną inwestycją, jest ryzyko stagnacji rozwojowej tych obszarów, a nawet uwstecznienia gospodarczego objętych koncepcją terenów. Planowane działania mają charakter bardzo inwazyjny i kosztochłonny - tak finansowo, jak i społecznie.
Panie Premierze! Pragnę zauważyć, że lokalizacja takiej inwestycji powinna być poprzedzona szczegółowymi badaniami uwarunkowań przemawiających za realizacją tego typu urządzeń wodnych w danym miejscu, dopiero po wcześniejszej analizie możliwości zastosowań rozwiązań alternatywnych, mniej inwazyjnych, takich jak np.: podwyższanie wałów przeciwpowodziowych, pogłębienie i powiększenie już istniejących zbiorników retencyjnych, regulacja dorzecza Wisły czy też odkrzaczanie lub oddrzewianie obszaru międzywala, co miałoby ułatwić spływ wody.
Natomiast proponowane rozwiązanie jest społecznie trudne do przyjęcia i niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje.
Wobec powyższego, biorąc pod uwagę zarówno powyższą argumentację, jak i opinię środowiska lokalnego w odniesieniu do przedmiotowego zagadnienia, zwracam się do Pana Ministra z pytaniami:
Dlaczego jednostki samorządu terytorialnego, gminy Łubnice, Pacanów i Połaniec, ani społeczność lokalna nie zostały powiadomione o planie budowy polderu przeciwpowodziowego, a wszelką wiedzę o planowanych działaniach władz centralnych na ich terenie są zmuszone czerpać z doniesień prasowych?
Czy planowana inwestycja dotycząca budowy polderu przeciwpowodziowego była w jakikolwiek sposób konsultowana społecznie, co ma szczególne znaczenie w aspekcie społecznych skutków jej realizacji?
Czy podejmując decyzję o budowie polderu przeciwpowodziowego, brano pod uwagę wspomniane rozwiązania alternatywne?
Jakimi kryteriami kierowano się w procesie lokalizacji przedmiotowej inwestycji?
Z poważaniem
Poseł Andrzej Bętkowski
Skarżysko-Kamienna, dnia 24 października 2012 r.