opis sprawy

Odpowiedź na interpelację w sprawie wywiązywania się ze swoich ustawowych obowiązków przez ambasadora RP w Republice Turcji

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 14528

w sprawie wywiązywania się ze swoich ustawowych obowiązków przez ambasadora RP w Republice Turcji

Pełna treść odpowiedzi z tabelami - załącznik

   Szanowna Pani Marszałek! W odpowiedzi na interpelację pana posła Zbigniewa Girzyńskiego oraz grupy posłów (znak: SPS-023-14492-14580/13) z dnia 20 lutego 2013 r. w sprawie wywiązywania się ze swoich ustawowych obowiązków przez ambasadorów RP w poszczególnych placówkach uprzejmie przekazuję odpowiedzi.

   Pytania szczegółowe:

   1. Jakie działania w swojej kadencji podjął ostatnimi czasy ambasador, mające na celu propagowanie polskich interesów, kultury czy sztuki? Prosimy o zestawienie danych w formie tabeli wraz z poniesionymi kosztami.

   2. Jak relacje dyplomatyczne przedstawiciela Rzeczypospolitej Polskiej z władzami państwa przyjmującego przekładają się na współpracę gospodarczą z Polską?

   3. Jakie ulgi, przywileje wypracował dla obywateli naszego kraju ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w kraju przyjmującym?

   Odpowiedzi ułożone w następującej kolejności, odpowiadającej numeracji poszczególnych interpelacji:

   I. SPS-023-14492-14509/13-20 lutego: Algierska Republika Ludowo-Demokratyczna, Arabska Republika Egiptu, Bośnia i Hercegowina, Chińska Republika Ludowa, Czarnogóra, Federacyjna Republika Brazylii, Federalna Demokratyczna Republika Etiopii, Gruzja, Irak, Irlandia, Iran, Japonia, Jordańskie Królestwo Haszymidzkie, Kanada, Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna, Królestwo Arabii Saudyjskiej, Syryjska Republika Arabska, Ukraina.

   II. SPS-023-14510-14528/13: Republika Tunezyjska, Republika Słowenii, Republika Słowacka, Republika Singapuru, Republika Serbii, Republika Portugalska, Wielkie Księstwo Luksemburga, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Republika Libańska, Republika Litewska, Republika Łotewska, Republika Macedonii, Republika Mołdawii, Republika Peru, Republika Południowej Afryki, Islamska Republika Pakistanu, Republika Turcji, Węgry.

   III. SPS-023-14530-14549/13-20 lutego 2013: Republika Uzbekistanu, Republika Włoska, Rumunia, Socjalistyczna Republika Wietnamu, Stany Zjednoczone Ameryki, Stolica Apostolska, Konfederacja Szwajcarska, Islamska Republika Afganistanu, Federacja Rosyjska, Boliwarianska Republika Wenezueli, Królestwo Marokańskie, Republika Kuby, Królestwo Szwecji, Królestwo Tajlandii, Libia, Malezja, Meksykańskie Stany Zjednoczone, Nigeria, Nowa Zelandia, Państwo Kuwejt.

   IV. SPS-023-14550-14573/13-20 lutego 2013: Republika Federalna Niemiec, Królestwo Norwegii, Królestwo Belgii, Królestwo Danii, Królestwo Hiszpanii, Królestwo Niderlandów, Państwo Izrael, Państwo Kataru, Republika Kolumbii, Republika Korei, Republika Austrii, Republika Azerbejdżan, Republika Białoruś, Republika Bułgarii, Republika Chile, Republika Chorwacji, Republika Cypryjska, Republika Czeska, Republika Estońska, Republika Finlandii, Republika Francuska, Związek Australijski, Republika Indonezji, Republika Kenii.

   V. SPS-023-14574-14580/13-20 lutego 2013: Republika Grecka, Republika Indii, Republika Kazachstanu, Republika Albanii, Rep. Angoli, Republika Argentyńska, Republika Armenii.

   Algierska Republika Ludowo-Demokratyczna.

   Ad 1.

   Ad 2. Wydarzenia w ostatnim roku, które dzięki dobrym relacjom z władzami zaowocowały współpracą w dziedzinie gospodarki: uzgodnienie wzoru certyfikatu sanitarnego koniecznego do sprzedaży polskiego mięsa w Algierii, zainicjowanie współpracy między polskim Instytutem Hodowli i Aklimatyzacji Roślin a algierską agencją zbożową, algierski minister budownictwa mieszkaniowego poprosił placówkę o zachęcenie polskich firm budowlanych do udziału w konsultacjach mających na celu wyłonienie firm, które będą realizowały budowę osiedli mieszkaniowych w Algierii.

   Ad 2. Z inicjatywy przedstawiciela RP doszło do wznowienia w październiku 2010 r. bezpośredniego połączenia lotniczego na trasie Warszawa-Kair, obsługiwanego przez PLL LOT.

   W 2011 r. w rezultacie kontaktów dyplomatycznych przedstawiciela RP oraz zainicjowania przez przedstawiciela RP wizyty w Egipcie muftiego RP pana Tomasza Miśkiewicza doszło do wydania przez władze egipskie certyfikatów umożliwiających import produktów polskich na rynek egipski.

   W 2012 r. dzięki kontaktom przedstawiciela RP władze egipskie wydały decyzję w sprawie dopuszczenia polskich producentów zbożowych do sprzedaży ich produktów bezpośrednio na rynek egipski.

   W listopadzie 2012 r. przedstawiciel RP doprowadził do udziału w pierwszym spotkaniu tzw. Task Force UE-Egipt prezesa Polskiego Rejestru Statków SA. Przeprowadzone przy tej sposobności spotkania z przedstawicielami władz miejscowych służyły rozszerzeniu obecności PRS na rynku egipskim.

   W lutym 2013 r. przedstawiciel RP doprowadził do realizacji II posiedzenia komisji wspólnej ds. turystyki oraz warsztatów w Kairze promujących turystykę przyjazdową do RP, w pierwszej kolejności tzw. turystykę medyczną (informacje na ten temat - vide). Przy tej sposobności doszło do rozmów z przedstawicielami władz egipskich mających na celu promocję rozszerzenia działalności na rynku egipskim przedsiębiorstwa PRS oraz promocję oferty eksportowej przedsiębiorstwa Sunreef Yachts.

   Przedstawiciel RP doprowadził do mającej nastąpić w dniach 11-14 kwietnia br. realizacji misji gospodarczej polskich przedsiębiorstw przemysłu obronnego, która objęta jest realizowanym przez MG programem promocji branżowej.

   Przedstawiciel RP doprowadził do uzgodnienia realizacji wizyty w Polsce w kwietniu br. przedstawicieli Ministerstwa Telekomunikacji oraz egipskich przedsiębiorstw egipskich. W trakcie tej wizyty ma dojść m.in. do zawarcia umowy (MoU) ws. obniżenia kosztów połączeń telefonicznych i transferu danych między Polską a Egiptem. Porozumienie to mieć będzie istotne znaczenie dla obywateli RP, którzy co roku w liczbie od 450 tys. do 600 tys. odwiedzają Egipt.

   Ad 3. Przedstawiciel RP doprowadził do uzgodnień między władzami (Ministerstwem Turystyki oraz Ministerstwem Pracy) prowadzących do wydawania zezwoleń na podejmowanie pracy na rynku egipskim przez obywateli RP, którzy zatrudniani są przez miejscowe oraz zagraniczne (w tym polskie) przedsiębiorstwa turystyczne.

   Bośnia i Hercegowina.

   Ad 1. W ostatnich dwóch latach misji ambasadora RP placówce udało się zrealizować bardzo dużo projektów przybliżających różnorodność polskich sztuki i dziedzictwa. W 2011 r. ambasada w Sarajewie skupiła swoją działalność wokół polskiej prezydencji w RUE. Uczestniczyliśmy w dwóch cyklicznych imprezach kulturalnych - festiwalu Sarajewska zima i Europejskim Tygodniu Filmowym, stanowiącym integralną część obchodów Dnia Europy. W tymże roku zaprezentowano 2 polskie filmy: ˝Rewers˝ oraz ˝Młyn i krzyż˝. Odbyły się 2 imprezy muzyczne - koncert pianistyczny (W. Waleczek) oraz występ Kwartetu Lubuskiego. Wystawa Polskiej Szkoły Plakatu była podwójnym sukcesem -zaprezentowano kolekcję na ogólnodostępnej wystawie, następnie selekcja 25 sztuk plakatów ozdobiła przestrzeń recepcyjną budynku delegacji UE w okresie polskiej prezydencji. W zakresie promocji wiedzy o Polsce współczesnej staraliśmy się na bieżąco kreować pozytywny wizerunek kraju, zarówno w środowiskach politycznych, administracyjnych, jak i opiniotwórczych. Zaproszenie do Polski przyjęli szef Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu BiH pan M. Kusljugić oraz dyrektor tutejszego DUE MSZ pan A. Kapetanović. Wizytę studyjną w Polsce odbył redaktor naczelny tygodnika ˝Dani˝ pan Faruk Borić, która zaowocowała m.in. publikacją wywiadu z marszałkiem B. Borusewiczem. Ponadto udało się zaprosić na organizowany w Warszawie Kongres Kobiet przewodniczącą Sądu BiH panią M. Kreso. W okresie poprzedzającym polskie przewodnictwo w RUE ambasador udzielił 13 wywiadów prasowych, radiowych i telewizyjnych.

   Rok 2012 obfitował w wydarzenia promocyjno-kulturalne organizowane niemalże co miesiąc. Jesienią ub. roku odbyła się wizyta studyjna bośniackiej delegacji ekspertów ds. ekonomicznych w ramach projektu EUTPP 2: Wsparcie dla zagranicznej polityki handlowej i zwiększania kompetencji w Bośni i Hercegowinie, finansowanego z funduszy IPA. W tym samym roku odbyła się premiera filmu ˝Kroniki polonijne˝ autorstwa Aleksandry Cholewy-Domanagić. Pokaz stał się okazją do integracji całej Polonii w BiH oraz szansą na rozwinięcie współpracy pomiędzy przedstawicielami stowarzyszeń Polaków i osób pochodzenia polskiego. Oprócz tego w ramach festiwalu zaprezentowano dwa filmy: ˝Bitwa warszawska 1920˝ oraz ˝Vinci˝, bardzo ciepło przyjęte. Na Festiwalu Filmu Wyszehradzkiego w 9 miastach BiH zaprezentowano dwa filmy: ˝Vinci˝ i ˝Zero˝. Polska również uczestniczyła w Europejskim Tygodniu Filmowym. W tymże roku Ambasada była organizatorem 4 koncertów.

   Aktualnie podejmowane są starania mające na celu podpisanie dwustronnej umowy o współpracy kulturalnej, naukowej i oświatowej - trwają konsultacje międzyresortowe po stronie RP.

   Ad 2. Specyfika sytuacji wewnętrznej w BiH nie pozostawia wiele pola do manewru dla współpracy gospodarczej. Wynika to po części z podatnego na korupcję gruntu oraz zależności gospodarki od elit politycznych. Na to nakłada się złożoność przepisów handlowych w obu entitetach BiH - są one sprzeczne i wymuszają podwójne nakłady finansowe w przypadku planowania działalności ewentualnych zagranicznych kontrahentów w obu entitetach. Ze względu na niestabilność polityczną nie obowiązuje żadna umowa dwustronna regulująca współpracę gospodarczą.

   Ambasada stara się jednak wspierać te gałęzie, które tradycyjnie dobrze prosperowały jeszcze w czasach SFRJ, tj. głównie sektor energetyczny. Polskie koncerny - Kopex, Rafako, Remag - z powodzeniem są stałymi dostawcami sprzętu górniczego, uczestniczą w modernizacji elektrowni w Tuzli. Ambasador RP był patronem Tuzlańskich Targów Energetycznych w 2012 r.

   Jesienią uruchomiono linię montażową ciągników Ursus w Bijeljinie, biznesplan wyłącznego dystrybutora ciągników na terenie Bałkanów Zachodnich zakłada sprzedaż na poziomie 500 szt. w 2013 r., 750 szt. w 2014 r., 1000 szt. w 2015 r. Ponadto Europejskie Konsorcjum Kolejowe WAGON z Zielonej Góry jest zainteresowane otwarciem w RS nowej fabryki, a partnerem strategicznym mogłyby być Koleje RS. EKK miałoby przenieść swoją strategię produkcyjną do BiH i wytwarzać tam wagony na rynek lokalny i regionalny.

   Pomimo niedostatków w infrastrukturze prawnej i mało atrakcyjnego klimacie inwestycyjnym obroty handlowe pomiędzy RP i BiH rosną systematycznie - od 2010 r. saldo obrotów handlowych wzrosło z 22 mln EUR do ponad 200 mln w 2012 r.

   Ad 3. Polska diaspora na terenie BiH jest nieliczna i słabo zintegrowana. Nie ma tu emigracji zarobkowej. Ambasada RP jest aktywnym członkiem lokalnej współpracy Schengen i lokalnej współpracy konsularnej, które są forum wymiany doświadczeń i wspólnego rozwiązywania problemów związanych z ruchem osobowym obywateli UE w BiH. Największym problem stanowią drobne kradzieże i wypadki losowe dotykające polskich turystów. Ambasada udziela im wsparcia w ramach opieki konsularnej, niekiedy działania te obejmują także wsparcie w powrocie do kraju. Współpraca w tym zakresie z państwem przyjmującym bywa często problematyczna, ale zawsze staramy się znaleźć rozwiązanie korzystne dla polskich obywateli lub też podchodzimy do problemu systemowo poprzez mechanizmy współpracy unijnej.

   Chińska Republika Ludowa.

   Ad 1. W okresie ostatnich trzech lat nastąpił dynamiczny, skokowy wzrost aktywności ambasady RP w zakresie dyplomacji publicznej i promocji polskiej kultury w Chinach. W latach 2010-2012 zrealizowanych zostało ponad 300 projektów promocyjnych skupiających się na głównych motywach przewodnich na dane lata: Rok F. Chopina, Dni Kultury Polskiej w Chinach, Dzień Narodowy podczas Światowej Wystawy Expo w Szanghaju, Rok Cz. Miłosza i Karola Szymanowskiego, polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej, Rok Janusza Korczaka etc. Placówka samodzielnie lub we współpracy z partnerami realizuje systematycznie projekty w zakresie promocji wiedzy o Polsce współczesnej (w tym sukcesu polskiej transformacji), promocji wiedzy o historii Polski, promocji polskiej kultury i sztuki (muzyki różnych gatunków, filmu, sztuk wizualnych, literatury, folkloru, itd.), promocji innych dziedzin (takich jak edukacja czy turystyka) oraz promocji wizerunku Polski jako wiarygodnego partnera gospodarczego, w tym atrakcyjności inwestycyjnej naszego kraju. Wydarzenia towarzyszące wspomnianym projektom realizowane były we współpracy z najważniejszymi polskimi i chińskimi ekspertami, artystami i instytucjami, ciesząc się znacznym zainteresowaniem medialnym w Chinach.

   W samym 2012 r. ambasada zorganizowała ponad 100 imprez prezentujących szerokie spektrum tematyki związanej z Polską zarówno w Chinach, jak i w kraju dodatkowej akredytacji, Mongolii. Najważniejszym wydarzeniem kulturalnym było zorganizowanie wspólnie ze Stowarzyszeniem im. Ludwiga van Beethovena Tygodnia Kultury Polskiej, w ramach którego zaprezentowano muzykę, kuchnię oraz grafikę polską. Przy okazji tygodnia odbyło się również seminarium promujące polski sektor energetyczny z udziałem pana prof. J. Buzka. Szeroko prezentowany był dorobek polskiej kinematografii. Ambasada organizowała z dużą częstotliwością projekcje filmów w sali kinowej ambasady. Zapewniła również obecność polskich filmów na najważniejszych festiwalach w Chinach. Aktywnie promowano polskie sztuki wizualne. Najważniejszym wydarzeniem w tej dziedzinie była wystawa prac uznanego polskiego fotografa Tomasza Gudzowatego w renomowanej pekińskiej galerii Three Shadows. Ambasada asystowała przy przygotowaniu i podpisaniu protokołu o współpracy kulturalnej na lata 2012-2015, w trakcie przygotowań są następne porozumienia w tym obszarze. W Mongolii, we współpracy z MKiDN, ambasada ustanowiła konkurs pianistyczny dla młodych pianistów.

   Ambasada podejmowała działania na rzecz otwarcia instytutu polskiego w Pekinie, wspierała wydziały polonistyki na lokalnych uniwersytetach, organizowała wystawy oraz prelekcje na tematy kulturalne i gospodarcze. Jeśli chodzi o sektory gospodarki, na których koncentrowała się aktywność ambasady w zakresie promocji gospodarczej, to były to przed wszystkim przyciąganie chińskich inwestorów i promocja polskiego programu prywatyzacji, współpraca finansowa, energetyka, odnawialne źródła energii, eksploatacja gazu łupkowego, ochrona środowiska, turystyka, a także wsparcie eksportu, w tym szczególnie towarów luksusowych, farmaceutyków, polskich technologii czy żywności. Placówka doprowadziła do wykorzystania kredytu w ramach pomocy wiązanej dla ChRL. Prowadzono kampanię informowania miejscowych elit o osiągnięciach gospodarczych RP, jej pozycji w UE i założeniach polityki ekonomicznej.

   W obliczu gwałtownie rosnącej roli informacyjnej i opiniotwórczej komunikatorów internetowych w Chinach (ponad 400 mln użytkowników), w 2011 r. ambasada uruchomiła 3 mikroblogi w języku chińskim - dwa o charakterze kulturalnym i jeden indywidualny ambasadora. Łącznie na tych blogach placówka ma ponad 170 tys. fanów i prowadzi ponad 100 wątków. W uznaniu dla aktywności i skuteczności w propagowaniu wiedzy o Polsce i jej walorach w roku 2012 ambasador T. Chomicki otrzymał od Baidu (największej chińskiej wyszukiwarki używanej codziennie przez 83% chińskich internautów, tj. ponad 390 mln ludzi) tytuł Baidu News Figure (jedynym zagranicznym dyplomatą, który otrzymał podobne wyróżnienie, jest ambasador USA Gary Locke). Ambasada zaczęła też w 2011 r. wydawać (w wersji drukowanej i elektronicznej) w języku chińskim kwartalny biuletyn informacyjny, który trafia do kilku tysięcy stałych odbiorców. W 2012 r. na cele promocyjne wydano 742 083,86 zł.

   Ad 2. Kontakty w świecie polityki i biznesu Chin i Mongolii ambasada wykorzystała m.in. do sfinalizowania negocjacji ws. realizacji porozumienia pomiędzy MŚ RP a Ministerstwem Przemysłu i Handlu Mongolii w ramach umowy ws. uregulowania zadłużenia Mongolii, wsparcia PLL LOT i realizacji połączenia Warszawa - Pekin, zacieśniania stosunków gospodarczo-handlowych pomiędzy podmiotami polskimi i chińskimi. Dzięki aktywności ambasady udało się zorganizować wiele wizyt dwustronnych zarówno na wysokich szczeblach politycznych, jak i samorządowo-regionalnych, nastąpił rozwój współpracy w ramach miast partnerskich w dziedzinie edukacji i w obszarze celnym.

   Szczególny postęp nastąpił w zakresie eksportu polskiego mięsa. W latach 2010-2012 dzięki konsekwentnym zabiegom ambasady we współpracy z właściwymi polskimi instytucjami nastąpiło stopniowe otwarcie rynku mięsa drobiowego, a następnie wieprzowego. Dotychczas dostęp do chińskiego rynku mięsa otrzymało 18 polskich zakładów, w tym 10 do rynku mięsa wieprzowego.

   Ad 3. Dzięki działaniom placówki w lipcu 2011 doprowadzono do otwarcia w Ułan Bator Konsulatu RP i powołania konsula honorowego, który aktywnie wspiera rozwój współpracy polsko-mongolskiej. Także dzięki staraniom ambasadora MSZ przyjęło nowatorskie w skali polskiej służby zagranicznej rozwiązanie polegające na utworzeniu stanowiska oficera łącznikowego ambasady RP w Pekinie, pracującego w Mongolii i zajmującego się stałą, codzienną obsługą relacji dwustronnych. Znacznemu ożywieniu od roku 2010 uległa współpraca ambasady RP ze środowiskami polskimi przebywającymi okresowo czy zamieszkującymi Chiny. Wprowadzono stałe, comiesięczne spotkania Polonii na terenie placówki, włączono to środowisko do udziału w życiu kulturalnym oraz zacieśniono kontakty z polskimi studentami.

   Czarnogóra.

   Ad 1. Ambasador Grażyna Sikorska sprawuje swoją kadencję w Czarnogórze od 23 listopada 2011 r. Od momentu złożenia listów uwierzytelniających stara się budować wizerunek Polski jako kraju bogatego historycznie i kulturalnie, nowoczesnego, demokratycznego, przychylnego rozwijaniu wzajemnych kontaktów, wspierającego Czarnogórę w jej aspiracjach akcesyjnych do UE i NATO i innych zgodnych z polskimi interesami.

   W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy kierowana przez nią placówka, mimo tylko 3-osobowej reprezentacji dyplomatycznej, zrealizowała ok. 25 różnych projektów z dziedziny dyplomacji publicznej i kulturalnej (koncerty, wystawy sztuki, ekspozycje książek, wydanie w języku czarnogórskim utworów znanych polskich twórców, uczczenie roku korczakowskiego, promocja Mistrzostw Euro 2012).

   W 2012 r. odbyło się wiele wizyt na różnych szczeblach, podpisane zostały: umowa o współpracy w dziedzinie nauki i kultury, trzy porozumienia resortowe, dwie umowy międzyuczelniane. Z inicjatywy ambasadora nawiązana została bardzo dobrze się rozwijająca współpraca na szczeblu samorządowym między Grodziskiem Mazowieckim a Danilovgradem.

   Ambasador przywiązuje duże znaczenie do osobistego udziału w miejscowych wydarzeniach z udziałem korpusu dyplomatycznego, także charytatywnych, z udziałem polskiej placówki. Dba o dobrą atmosferę i samopoczucie gości zapraszanych na imprezy organizowane przez ambasadę, o promowanie polskiej marki i rodzimych produktów. Istotne znaczenie przywiązuje do dobrej komunikacji z miejscowymi mediami, w których placówka jest widoczna. Ambasada prowadzi własną stronę internetową, systematycznie odzwierciedlając na niej swoją działalność, i jest bardzo aktywna na Twitterze.

   Ad 2. W ciągu rocznego okresu swojej kadencji ambasador szczególną rolę przywiązywała do zaktywizowania dwustronnych relacji, m.in. zorganizowała w placówce spotkanie z przedstawicielami wszystkich instytucji zajmujących się relacjami gospodarczymi z zagranicą, wzięła udział w forum gospodarczym zorganizowanym w Warszawie przez izby gospodarcze Polski i Czarnogóry oraz Bałkańską Izbę Handlową, zainicjowała zorganizowanie dni polskich z Forum Gospodarczym w Czarnogórze w roku 2013. Po raz pierwszy w historii placówki opracowany został informator ekonomiczny. Ważnym wątkiem współpracy gospodarczej w kontekście procesu akcesyjnego Czarnogóry do UE jest transfer polskich doświadczeń akcesyjnych, w tym wykorzystywania funduszy przedakcesyjnych.

   Ad 3. Obywatele RP w Czarnogórze korzystają z takich samych przywilejów jak obywatele innych państw UE. Duża liczba turystów polskich podczas sezonu urlopowego obliguje do zapewnienia właściwego poziomu świadczonej im opieki konsularnej. W ostatnich latach nie wpłynęła żadna skarga na funkcjonowanie placówki. Niewielką grupę polskich obywateli zamieszkujących na stałe w Czarnogórze placówka otacza szczególną atencją - utrzymując stały kontakt poprzez spotkania, imprezy i wspomaganie działalności polonijnej.

   Republika Brazylii.

   Od listopada 2007 r. do lutego 2013 r. ambasadorem RP w Brazylii był pan Jacek Junosza-Kisielewski.

   Brazylia jest dla RP najważniejszym partnerem w Ameryce Łacińskiej zarówno w wymiarze politycznym, jak i ekonomicznym. Pan ambasador Jacek Junosza-Kisielewski wraz z zespołem pracowników Ambasady RP w Brasilii wykonali w 2012 r. wiele zadań szczegółowych na rzecz wzmocnienia stosunków dwustronnych oraz promocji wizerunku RP w Brazylii.

   Ponadto w okresie ostatnich 5 lat w Brazylii rozpoczęły działalność następujące polskie firmy: Medcom, Koltech, ESKY, Boryszew SA. W 2013 r. podejmie działalność grupa Interleger.pl.

   Ad 2. Relacje dyplomatyczne ambasadora J. Junoszy-Kisielewskiego przełożyły się na poprawę jakości współpracy RP z Brazylią. Na początku jego kadencji Brazylia nie zaliczała gospodarki polskiej do gospodarek wolnorynkowych, czego konsekwencją było stosowanie szeregu dodatkowych barier przy imporcie polskich produktów. W wyniku działań dyplomatycznych udało się uchylić zastrzeżenie rządu brazylijskiego wobec gospodarki polskiej. Podjęto wiele konkretnych działań (w tym organizację forów i seminariów tematycznych, ułatwienia nawiązywania kontaktów indywidualnych między przedsiębiorcami) na rzecz dynamizacji współpracy gospodarczej (warto zwrócić uwagę na sektor chemiczny). Warto tutaj przybliżyć największą jak dotąd misję gospodarczą do kraju Ameryki Łacińskiej, która towarzyszyła wizycie ministra Radosława Sikorskiego w Brazylii w listopadzie 2012 r. Wzięło w niej udział blisko 50 przedstawicieli polskich przedsiębiorstw, co świadczy o ogromnym zainteresowaniu rynkiem brazylijskim w Polsce. Ambasada RP w Brasilii pomogła zorganizować dwa duże przedsięwzięcia gospodarcze (poza nimi odbyło się szereg spotkań w ważnych ministerstwach i instytucjach Brazylii - patrz: tabela): w Rio de Janeiro - seminarium nt. perspektyw współpracy polsko-brazylijskiej w sektorze energetycznym, wydobywczym, stoczniowym i offshore, które odbyło się w siedzibie Federacji Przemysłu Stanu Rio de Janeiro (FIRJAN) z udziałem Prezesa FIRJAN i władz stanu Rio de Janeiro; zaś w Sao Paulo odbyło się Forum Gospodarcze Polska - Brazylia, zorganizowane w siedzibie Federacji Przemysłu Stanu Sao Paulo (FIESP) z udziałem blisko 150 przedsiębiorców z Polski i Brazylii. Na marginesie Forum Zakłady Azotowe Puławy podpisały umowę dotyczącą współpracy z firmą Comexport na rok 2013. Wartość zakontraktowanego siarczanu amonu produkowanego w ZA Puławy wyniesie ok. 60 mln PLN. Dodatkowo puławska spółka podpisała list intencyjny na rzecz dalszego rozwoju współpracy.

   Ad 3. Ambasador J. Junosza-Kisielewski wraz z zespołem placówki RP w Brasilii wykonał ogromny wysiłek negocjacyjny w doprowadzeniu do końca umowy o przekazywaniu osób skazanych z Brazylią (podpisanej 26 listopada 2012 r. podczas wizyty ministra Radosława Sikorskiego w Brazylii), dzięki czemu skazani w Brazylii będą mogli odsiadywać wyrok w Polsce, co znacznie poprawi ich warunki bytowe podczas pobytu w więzieniu. Tego samego dnia podpisano dwa inne porozumienia, istotne dla stosunków dwustronnych: porozumienie między rządem RP a rządem FRB o wykonywaniu pracy zarobkowej przez członków rodzin, którzy pozostają na utrzymaniu członków misji dyplomatycznej lub urzędu konsularnego, oraz program wykonawczy do umowy między rządem RP a rządem FRB o współpracy kulturalnej na lata 2013-2015.

   Dzięki staraniom ambasadora Jacka Junoszy-Kisielewskiego uzyskaliśmy od władz brazylijskich zezwolenie na otwarcie konsulatu honorowego RP w Porto Alegre (stan Rio Grande do Sul), który rozpocznie działalność w najbliższych miesiącach. Dzięki niemu będę lepiej chronione interesy obywateli polskich i państwa polskiego, jak również ułatwiony kontakt z ojczyzną potomków polskich emigrantów.

   Federalna Demokratyczna Republika Etiopii (ostatnie 12 miesięcy).

   Ad 2. Nawiązanie kontaktów z przedstawicielami administracji etiopskiej wysokiego szczebla w dziedzinach współpracy zagranicznej, obrony, handlu, przemysłu, rolnictwa, a także agencjami inwestycji i prywatyzacji oraz bankami; nawiązanie podobnych kontaktów w Sudanie Południowym. Relacje te przekładają się na możliwość łatwego skontaktowania polskich przedsiębiorców z podmiotami decyzyjnymi w tych krajach.

   W porównaniu z 2011 r., obroty handlowe w roku 2012 wzrosły z 9,2 mln EUR do 11 mln EUR. Nastąpiła też pozytywna zmiana salda z -4,7 mln EUR na +6,0 mln EUR.

   Ad 3. Ze względu na niewielką liczbę Polaków w Etiopii wypracowanie dla nich specjalnych ulg czy przywilejów jest mało prawdopodobne.

   Jednym z już posiadanych przywilejów jest możliwość otrzymania przez obywateli polskich wiz krótkoterminowych po przylocie na lotnisko w Addis Abebie. Obywatele większości krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie mają takiej możliwości i muszą występować o wizę jeszcze w Europie, do właściwej ambasady etiopskiej.

   Gruzja.

   Ad 1. Niektóre projekty zrealizowane w 2012 r. w ramach środków budżetowych w wysokości 46 000 EUR:

   Ad 2. Polski eksport do Gruzji rośnie po kilkadziesiąt procent rocznie (nie wliczając kryzysowych lat 2008-2009, gdy spadek eksportu wyniósł po kilkanaście procent), jednak jego udział w całości polskiego eksportu wynosi ok. 0,05%. Ambasada jest zaangażowana w szereg przedsięwzięć mających na celu rozwój współpracy gospodarczej: wsparcie informacyjne dla polskich firm poszukujących miejscowych kontrahentów, pomoc w kontaktach z administracją i organizacjami biznesowymi, współpracę w organizacji misji biznesowych, współpracę z Ministerstwem Gospodarki RP w organizacji posiedzeń dwustronnej międzyrządowej komisji ds. współpracy gospodarczej.

   Ad 3. Obywatele Polski, tak jak pozostali obywatele UE, cieszą się dużym przywilejami w Gruzji. Polacy mogą przebywać w Gruzji do 360 dni bez potrzeby posiadania wizy. Nie ma obowiązku posiadania paszportu przy wjeździe do tego kraju, wystarczy dowód osobisty. Oprócz tego nasi obywatele cieszą się pełną swobodą przy prowadzeniu działalności gospodarczej i zakupie ziemi oraz nieruchomości.

   Irak.

   Działalność placówki zdeterminowana względami bezpieczeństwa.

   Ad 1. Zorganizowano stanowisko informacyjne placówki na targach w Irbilu AgroFood 2012 w dniach 26-29.12.2012 r. Wydano 8040,49 USD. W dniach 13-16.03.2013 r. na targi uzbrojenia w Bagdadzie przybywają dwie polskie firmy produkcji specjalnej. Ambasada udziela im wsparcia informacyjnego i wsparcia samoorganizacji.

   Ad 2. Dotychczas nie odnotowano poważniejszych przedsięwzięć w zakresie współpracy gospodarczej między Polską a Irakiem.

   W Bagdadzie odbyto spotkania z ministrem handlu, prezesem Narodowego Komitetu ds. Inwestycji, z wiceministrem ds. ropy, władzami prowincji Al-Kut.

   W Autonomicznym Regionie Kurdystanu odbyto szereg spotkań z władzami regionu, z izbami przemysłowo-handlowymi.

   Obserwuje się bardzo duże zainteresowanie Polską jako partnerem gospodarczym, krajem dobrze rozwijającym się, znanym z lat 60., 70. i 80. Odczuwa się dużą presję na organizację kontaktów z partnerami polskimi, jednocześnie odczuwa się brak działalności promocyjnej w zakresie potrzeb i możliwości Iraku w Polsce. Placówka sama organizuje działalność informacyjną w tym zakresie wśród polskich podmiotów gospodarczych. Na stronie internetowej placówki umieszczono wszelkie informacje dotyczące prawa i zasad prowadzenia działalności inwestycyjnej, plany imprez targowych w Iraku.

   Najlepiej rozwija się współpraca międzyregionalna: województw wielkopolskiego i podkarpackiego z Autonomicznym Regionem Kurdystanu.

   W marcu br. rozpoczęła działalność agencja konsularna w kurdyjskim Irbilu. Celem jej działalności jest intensyfikacja współpracy gospodarczej.

   Sytuacja bezpieczeństwa, dalej powszechna korupcja i biurokracja w Iraku powstrzymują wiele podmiotów gospodarczych przed podejmowaniem działalności na terenie Iraku.

   Ad 3. Sytuacja bezpieczeństwa w Iraku znacznie ogranicza możliwości działań ambasadora w tym zakresie.

   Irlandia.

   Ad 1. W 2011-2013 Ambasada RP w Dublinie zorganizowała blisko 70 projektów promujących polską kulturę i sztukę. Do najważniejszych należały: doroczny Festiwal Filmu Polskiego Kinopolis (listopad); koncert Nigela Kennedy'ego i zespołu Kroke z okazji inauguracji polskiej prezydencji w Radzie UE (lipiec 2011); cykl imprez promujących turniej Euro 2012: wizyta studyjna irlandzkich dziennikarzy w Polsce (marzec 2012), cykl warsztatów dla dzieci ˝Discover Poland˝ (styczeń-marzec), uroczysta inauguracja turnieju, impreza z okazji meczu Polska-Czechy (czerwiec); wystawa ˝Champion of the Child: Janusz Korczak˝ w Dublinie oraz warsztaty o prawach dziecka i działalności J. Korczaka dla szkół w Dublinie i Cork w ramach obchodów Roku Janusza Korczaka (październik - listopad 2012); organizacja kursu o kulturze i historii Polski na Trinity College Dublin (wrzesień - grudzień 2012).

   Ambasada utrzymuje stałe kontakty z irlandzkimi mediami oraz ośrodkami akademickimi. Monitorowane są relacje medialne dot. Polski oraz Polaków w Irlandii. Zdecydowana interwencja ambasady w lutym 2012 r. w związku z artykułem nt. wykorzystywania irlandzkiego systemu społecznego przez Polaków przyniosła nienotowany wcześniej pozytywny odzew społeczeństwa irlandzkiego popierającego polską społeczność.

   Ad 2. W trakcie kadencji ambasadora M. Nawrota w latach 2011-2012 placówka systematycznie przekazywała informacje o stanowisku Irlandii w obszarach naszych zainteresowań (m.in.: WRF, WPR, energetyka, klimat, współpraca rozwojowa). Przedstawiciele placówki informowali również stronę irlandzką o polskim stanowisku w przedmiotowych sprawach, koncentrując się na problematyce WRF i reformach instytucjonalnych w UE, zgodnie z wytycznymi centrali. Na bieżąco i terminowo placówka realizowała zlecenia centrali MSZ i innych resortów w zakresie pozyskiwania informacji nt. stanowiska strony irlandzkiej w różnych kwestiach, jak również przekazywała stanowisko i opinie MSZ. Intensywne kontakty i dobre relacje dyplomatyczne przekładały się na tworzenie dobrego partnerskiego klimatu współpracy, sprzyjającego intensyfikacji kontaktów gospodarczych.

   W latach 2011-2012 placówka (głównie WPHI) na bieżąco monitorowała i okresowo analizowała stan współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Irlandią oraz aktywnie działała na rzecz zwiększenia poziomu polskiego eksportu do Irlandii oraz przyciągania irlandzkich inwestycji do Polski. W 2011 r. w ramach kampanii promowania polskiej gospodarki. zorganizowano m.in.: 4 spotkania Ireland - Poland Business Association w Ambasadzie RP, losowanie Euro 2012 połączone z promocją gospodarczą, spotkanie MF J. Rostowskiego i M. Noonana oraz briefingi prezentujące cele polskiej prezydencji w Radzie UE. Systematycznie śledziliśmy skutki sprzedaży BZ WBK przez grupę AIB oraz kłopotach irlandzkich firm na rynku polskim. W grudniu 2011 r. placówka współorganizowała seminarium gospodarcze dot. szans i możliwości współpracy firm sektora IT. Umożliwiło to dotarcie z ofertą współpracy do firm irlandzkich, stworzyło okazję do promocji polskich m.ś.p. oraz do nawiązania przez nie cennych kontaktów.

   W 2012 r. zorganizowano 22 imprezy promocyjne (seminaria, w czasie których swoje oferty współpracy skierowane na rynek irlandzki przedstawiali m.in. przedstawiciele polskich samorządów - Opole, Bydgoszcz - oraz specjalnych stref ekonomicznych (SSE Wałbrzych, Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny). Placówka zorganizowała 29 polskich stoisk informacyjnych na różnego rodzaju imprezach promocyjnych, promując zróżnicowaną ofertę polskiej gospodarki. Ambasada współpracowała z Ireland - Poland Business Association (honorowym przewodniczącym jest amb. M. Nawrot) oraz lokalnymi organizacjami samorządu gospodarczego na rzecz zwiększenia zainteresowania irlandzkich przedsiębiorców inwestycjami w Polsce. Prowadzone działania przyniosły wymierne efekty. W 2012 r. polski eksport do Irlandii (w porównaniu do roku 2011) wzrósł o 19,6%, przekraczając poziom 450 mln EUR.

   Pracownicy placówki i osobiście ambasador M. Nawrot angażowali się wyjaśnienie polskiego stanowiska w różnych spornych sprawach, pozyskując przychylność i zrozumienie dla naszych argumentów i w efekcie neutralizując potencjalnie negatywne skutki dla stosunków bilateralnych. Na szczególne odnotowanie zasługuje:

   - spór, jaki powstał pomiędzy firmami irlandzkimi Roadbridge i Sisk, realizującymi kontrakty infrastrukturalne na terenie Polski, a GDDKiA;

   - afera z fałszowaniem wołowiny końskim mięsem, która rozpoczęła się od Irlandii i potem rozlała na całą Europę - działania ambasady ograniczyły negatywny wydźwięk relacji prasowych i przyczyniły się do uspokojenia sytuacji.

   Ad 3. Obywatele RP w Irlandii korzystają z takich samych praw i przywilejów jak obywatele irlandzcy. Nie ma ograniczeń w dostępie do rynku pracy, opieki medycznej czy pomocy społecznej. Znacznym udogodnieniem jest rozwinięty system informacji w jęz. polskim. Oprócz broszur informacyjnych, ulotek w języku polskim dostępne są także polskojęzyczne wersje stron internetowych dotyczących opieki społecznej, bezpieczeństwa, prawa pracy itp.

   Ambasada na bieżąco monitoruje wszelkie przypadki niesprawiedliwego traktowania obywateli polskich przez urzędy miejscowe i w uzasadnionych przypadkach podejmuje interwencję. Jednocześnie placówka prowadzi współpracę z organizacjami pozarządowymi (irlandzkimi i polskimi) w Irlandii zajmującymi się pomocą osobom bezdomnym, pokrzywdzonym przez pracodawcę czy też mającym trudności w kontaktach z tutejszymi instytucjami.

   Ambasada podjęła również działania zmierzające do zwiększenia nauczania języka polskiego w ramach systemu publicznych szkół. Opracowano program zajęć dodatkowych z jęz. polskiego na pierwszym poziomie szkoły średniej, który wymaga akceptacji irlandzkiego resortu edukacji.

   Iran.

   Ad 1. Całkowita wysokość wydatków poniesionych na realizację projektów przedstawionych w tabeli to 12 000 EUR.

   Ad 2. Możliwości rozwoju polsko-irańskiej współpracy gospodarczej ograniczają sankcje międzynarodowe (wielo- i jednostronne) nałożone na Iran w związku z prowadzonym przezeń programem nuklearnym, m.in. przez UE. Polska w pełni wypełnia ich postanowienia, co negatywnie oddziałuje na dynamikę wymiany handlowej, której wolumen od 2006 r. utrzymuje się na stałym poziomie ok. 100 mln EUR/rok. Niezależnie od powyższego placówka wspiera współpracę gospodarczą w dziedzinach nieobjętych sankcjami (np. medycyna, przemysł spożywczy, budownictwo) i podejmuje interwencje wobec irańskich władz na rzecz polskich przedsiębiorstw borykających się z trudnościami administracyjnymi. W 2013 r. roboczą wizytę w Teheranie odbył podsekretarz stanu w MG Andrzej Dycha, któremu towarzyszyli przedsiębiorcy ww. branż.

   Ad 3. Brak możliwości wypracowania ulg i przywilejów dla obywateli RP. Referat konsularny placówki w bieżącej pracy dba o zachowanie praw obywateli RP przebywających w Iranie i udziela im niezbędnej pomocy w przypadkach losowych.

   Japonia.

   Ad 1. W obszarze dyplomacji publicznej i kulturalnej Ambasada RP w Tokio zrealizowała w 2012 r. łącznie 19 imprez. Ważnym projektem promocyjnym była wizyta studyjna japońskich dziennikarzy i ekspertów z firmy SilverStone, której owocem było wydanie publikacji ˝Rising Polska˝ - pierwszej kompleksowej publikacji dedykowanej Polsce w języku japońskim. Ta 128-stronicowa publikacja została wydana w nakładzie 30 tys. i była dostępna w jednej z największych w Japonii sieci księgarni wydawnictwa Kinokuniya.

   Ambasador RP w Tokio aktywnie działał na rzecz promocji Polski i jej interesów w Japonii, także wykorzystując stronę internetową placówki, portale społecznościowe, newslettery, wizyty w regionach, publikacje drukowane, np. w ramach serii Excellent Poland. Ambasador otwierał wystawy artystyczne, domy polskie w Toyamie i na Okinawie oraz udzielał wywiadów dla japońskich środków masowego przekazu dotyczących planowanych wydarzeń promujących polską kulturę oraz prezentujących osiągnięcia polskiej gospodarki i możliwości rozwoju współpracy z Japonią w priorytetowych sektorach (w tym energetycznym). Działalność promocyjna odbywa się w ramach przyznawanych corocznie na ten cel środków budżetowych - w 2012 r. wydatkowano 206 482,90 zł.

   Ad 2. Dzięki bardzo dobrym kontaktom ambasadora i placówki z władzami kraju urzędowania udało się jak dotąd doprowadzić do:

   - uzyskania od tutejszych władz lotnictwa cywilnego odstąpienia od egzekwowania niekorzystnego dla polskiego przewoźnika zapisu obowiązującej pomiędzy Polską a Japonią umowy o komunikacji lotniczej,

   - widocznego przyspieszenia procesu dopuszczania do obrotu na terenie Japonii polskiej wołowiny przez tutejsze Ministerstwo Rolnictwa, Rybołówstwa i Gospodarki Wodnej oraz Ministerstwo Zdrowia, Pracy i Polityki Społecznej.

   - uzyskania zgody tutejszego Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Przemysłu na utworzenie polsko-japońskiego dialogu wysokiego szczebla, którego zadaniem będzie koordynacja współpracy dwustronnej w sektorze energetycznym.

   Ad 3. W wyniku starań ambasady rozpoczęto prace mające na celu zawarcie dwóch porozumień, którymi zainteresowani są obywatele RP mieszkający na terenie Japonii lub polscy studenci szukający możliwości zgłębienia wiedzy o tym kraju: 1) umowy o zabezpieczeniu społecznym oraz 2) umowy o wakacyjnej pracy dla studentów (Working Holiday Scheme).

   Jordańskie Królestwo Haszymidzkie.

   Należy zaznaczyć, że środki przeznaczone przez placówkę na realizację w latach 2009-2012 ww. projektów pochodziły nie tylko z MSZ, lecz również - dzięki aktywnemu zaangażowaniu placówki - z innych resortów i instytucji, w tym: MG, MON, MF (rezerwa celowa), jak również od instytucji i uczelni polskich podejmujących współpracę z ośrodkami akademickimi w Jordanii.

   Tradycyjnie polska kultura i sztuka były w latach 2009-2012 promowane przy okazji organizowanych przez Ambasadę RP w Ammanie uroczystości związanych z polskimi świętami narodowymi, Konstytucji 3 Maja oraz dnia niepodległości 11 listopada.

   Ad 2. W latach 2009-2012 Ambasada RP w Ammanie we współpracy z polskim MG oraz Jordańsko-Europejskim Stowarzyszeniem Biznesu (JEBA), zorganizowała trzy fora biznesu w Jordanii (2009, 2010, 2012) oraz misję biznesmenów jordańskich do Polski (2011), przy okazji której odbyła się, koordynowana przez MG, konferencja ekonomiczna w Warszawie. Przy tej okazji dochodziło do licznych spotkań kierownika placówki z przedstawicielami establishmentu politycznego i ekonomicznego Jordanii. Dwa pierwsze fora biznesu (2009 i 2010), odbywały się pod patronatem uczestniczącego w nich jordańskiego ministra przemysłu i handlu. Patronat nad forum w 2012 r. objął brat króla Abdullaha II, książę Fajsal bin Hussein.

   Dzięki podejmowanym przez placówkę, w tym ambasadora, działaniom współpraca handlowa między Polską a Jordanią wzrosła od 2009 r. do 2011 r. o ok. 50% do ok. 42 mln USD na koniec 2011 r. (brak danych za 2012 r.).

   Ad 3. Jordania respektuje międzynarodowe przepisy odnoszące się m.in. do Polaków zamieszkujących i podróżujących po Jordanii, jak również przestrzega przywilejów wynikających z immunitetu dyplomatycznego. W latach 2009-2012 nie odnotowano jakiegokolwiek naruszenia praw wobec obywateli polskich. Polacy korzystają w Jordanii z identycznych ulg i przywilejów, jak pozostali obywatele UE.

   Kanada.

   Ad 1. Placówka wykorzystuje wszelkie możliwości do promowania interesów Polski w Kanadzie. Do nich zaliczyć można promocję współpracy gospodarczej, organizowanie przedsięwzięć popularyzujących polską kulturę, naukę i historię, wspieranie organizacji polonijnych, jak również inspirowanie lokalnych mediów do publikacji tekstów nt. Polski. Celowi temu służy też samodzielne prowadzenie działalności w mediach elektronicznych. Osiągnięcia to m. in. podpisanie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, rozpoczęcie (w 2012 r.) polsko-kanadyjskiego programu staży parlamentarnych, uzyskanie dofinansowania dla TV Biełsat (400 tys. CAD) oraz Fundacji Auschwitz-Birkenau (400 tys. CAD).

   Na działalność z zakresu promocji i kultury placówka wykorzystuje 35 tys. CAD, organizując ok. 30 różnych projektów rocznie. Tematyka wiąże się z kalendarzem obchodów rocznicowych/tematycznych czy wydarzeń ogólnopolskich (obchody roku F. Chopina, M. Skłodowskiej-Curie), a także wydarzeń politycznych czy nawet sportowych. Ambasada wspiera udział polskich przedstawicieli podczas wydarzeń miejscowych, takich jak targi, wystawy branżowe, konferencje naukowe oraz lokalne imprezy kulturalne, w tym festiwale (festiwal filmów europejskich, miesiąc edukacji o holokauście itp.). Ambasada współpracuje z ośrodkami naukowymi, które prowadzą wykłady polonistyczne, a także kanadyjskimi instytucjami kulturalno-muzealnymi, propagując wiedzę nt. Polski. Organizowane są także wizyty studyjne do Polski dla przedstawicieli kanadyjskich środowisk opiniotwórczych. Placówka monitoruje kanadyjskie media i interweniuje w sporadycznych przypadkach używania błędnych sformułowań nt. naszego kraju (głównie ws. tzw. polskich obozów).

   Ad 2. W przypadku Kanady ewidentny jest wpływ relacji politycznych na stan współpracy gospodarczej. Przekonać się o tym można było m.in. w 2011 r., kiedy to tuż przed wizytą min. M. Sawickiego Kanada otworzyła dla polskiego eksportu swój rynek wieprzowiny i wołowiny. Wizyta premiera D. Tuska w maju 2012 r. przyniosła zdynamizowanie naszych relacji gospodarczych. W jej trakcie przyjęto wspólny komunikat o współpracy w dziedzinie energii, zorganizowano okrągły stół poświęcony gazowi łupkowemu z udziałem premiera oraz kierownictwa polskich i kanadyjskich firm sektora ropy i gazu. Wizyta ta przełożyła się na zainicjowanie szerokiej współpracy z Albertą. Wyrazem tego był m.in. przyjazd do Warszawy specjalistów kanadyjskich ds. fiskalnych i środowiskowych aspektów pozyskiwania tego surowca (listopad 2012 r.). W lutym br. władze Alberty zorganizowały wyjazd studyjny do Polski dla przedstawicieli tamtejszych firm sektora ropy i gazu. Obecnie ambasada prowadzi zabiegi na rzecz czasowego zatrudnienia w Albercie wysoko kwalifikowanych robotników z Polski.

   Ad 3. Prawo kanadyjskie nie przewiduje specjalnych ulg i przywilejów dla obywateli wybranych krajów. Pod tę kategorię podciągnąć można jedynie kwestię wiz. Obywatele polscy, posiadający paszporty biometryczne, uzyskali w 2009 r. prawo do bezwizowego wjazdu na teren Kanady. Placówka wspólnie z ministerstwem imigracji monitoruje ruch osobowy celem uniknięcia sytuacji odebrania nam tego prawa, tak jak to zrobiono wobec obywateli Republiki Czeskiej. Placówka zainaugurowała też ˝Program wspierania mobilności młodzieży˝ (rocznie korzysta z niego 700 Polaków).

   Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna.

   Ad 1. Z uwagi na sytuację polityczną w KRLD działalność Ambasady RP w Pjongjangu w dziedzinie dyplomacji publicznej i kulturalnej skupiała się w 2012 r. na utrzymaniu i rozwinięciu współpracy w zakresie muzyki. Placówka zorganizowała w formie wizyty studyjnej udział północnokoreańskich muzyków w XX Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni. Efektem wizyty była publikacja w północnokoreańskiej prasie. Na cele promocyjne placówka wydatkowała 63 802,57 zł.

   Ponadto ambasada poprzez system małych grantów MSZ oraz wspierając działania Polskiej Akcji Humanitarnej, włączyła się w pomoc humanitarną i rozwojową.

   Ad 2. W dniu 1 czerwca 2011 r. podpisana została umowa między rządem RP a rządem KRLD w sprawie regulowania zadłużenia KRLD wobec RP. Obydwie strony dotrzymały warunków umowy, wywiązując się w pełni ze zobowiązań. KRLD jako kraj specyficzny, jedyny w swoim rodzaju i objęty sankcjami, nie daje placówce pola do aktywnych działań w kierunku rozwoju współpracy gospodarczej. Pomimo tego placówka pracuje nad stworzeniem pozytywnego klimatu dla ewentualnej przyszłej współpracy.

   Placówka rokrocznie uczestniczy w międzynarodowych targach handlowych organizowanych wiosną i jesienią w Pjongjangu. W miarę możliwości przedstawia tam polską gospodarkę i promuje inwestycje. Placówka w miarę swoich możliwości wspiera działania Koreańsko-Polskiej Spółki Żeglugowej CHOPOL. Służy również pomocą innym podmiotom gospodarczym z Polski, zainteresowanym kooperacją z KRLD, przekazując ich listy intencyjne drogą oficjalną oraz udzielając wsparcia informacyjnego.

   Ad 3. Z uwagi na brak obywateli RP w kraju przyjmującym (tylko 1 osoba zamieszkuje tu na stałe i sporadycznie pojawiają się w okresie letnim niewielkie grupy turystyczne) nie zostały wypracowane dla Polaków specjalne ulgi i przywileje. Specyfika KRLD wyklucza tego typu działania. Wszyscy cudzoziemcy poddani są takim samym procedurom wynikającym z prawodawstwa północnokoreańskiego.

   Wizyty na wysokim szczeblu: 3 (premier, marszałek Senatu, szef NBP).

   Liczba misji handlowych: 8, w tym posiedzenie komisji ds. współpracy: 1, forum biznesu: 2.

   Misje handlowe: 5.

   Liczba przedsięwzięć targowych: 12, w tym 2 targi edukacyjne.

   Koncerty, konferencje i wystawy: 6.

   Powołanie nowych instytucji: Polsko-Saudyjskiej Komisji ds. Współpracy, attachatu ds. obrony w Rijadzie.

   Ad 2. Kierowana przez ambasadora W. Śmidowskiego placówka w Rijadzie swoimi kompetencjami terytorialnymi obejmuje trzy kraje: Arabię Saudyjską, Sułtanat Omanu oraz Republikę Jemeńską.

   Arabia Saudyjska. W okresie od marca 2011 do marca 2013 ambasador W. Śmidowski został przyjęty przez króla Abdullaha bin Abdulaziza w AS (dwukrotnie), spotykał się m.in. z następcami tronu księciem Naifem bin Abdulazizem, księciem Salmanem bin Abdulazizem (kilkakrotnie), przewodniczącym Rady Konsultacyjnej Abdullahem al Sheikhem, ministrem spraw zagranicznych księciem Saudem al Faisalem (wielokrotnie), gubernatorem Rijadu Sattamem bin Abdulazizem, ministrem ds. ropy Alim Naimi i wiceministrem ds. ropy księciem Salmanem bin Abdulazizem (kilkakrotnie), ministrem zdrowia Rabeeahem al Abdulazizem (kilkakrotnie), ministrem szkolnictwa wyższego Khalidem al Anqari, ministrem Toufikiem al Rabeeahem, ministrem kultury i informacji Abdulazizem Khoja, przewodniczącymi Rady Izb Handlowych oraz wielokrotnie z przewodniczącymi Izb Handlowych w Rijadzie i Dżeddzie, prezesem SABIC Saudi Aramco, Salic, firmami saudyjskimi, w tym z przedsiębiorcami z Polsko-Saudyjskiej Rady Biznesu. Ambasador praktycznie codziennie spotyka się z przedstawicielami firm saudyjskich i polskich.

   Sułtanat Omanu. W Sułtanacie Omanu ambasador został przyjęty przez sułtana Qabusa, wicepremiera Fahdem al Saidem. Spotkał się m.in. z ministrem kultury i dziedzictwa Sayyedem al Saidem, przewodniczącym Rady Wyższej Yahyim al Mantharim (wielokrotnie), przewodniczącym Rady Konsultacyjnej Khalidem al Mawalim (kilkakrotnie), ministrem SZ Yusufem al Badawim (wielokrotnie), ministrem przemysłu i handlu, Alim al Sunaidim (wielokrotnie), ministrem kultury i dziedzictwa Sayyedem al Saidem, ministrem szkolnictwa wyższego Rawiyehem al Busaidim (wielokrotnie), przewodniczącym Omańskiej Izby Handlowej oraz wielokrotnie z przedstawicielami biznesu omańskiego.

   Republika Jemeńska. W dniu 12.10. 2012 r. ambasador W. Śmidowski został przyjęty przez prezesa Abdo Radu Hadiego, ministra SZ Abu Bakrem Qirbiego, a także spotkał się przedstawicielami biznesu jemeńskiego. Ze względów na niestabilną sytuację w Jemenie była to jedyna wizyta ambasadora w Jemenie.

   Aktywność ambasadora pozytywnie wpływała na rozwój wymiany handlowej. W okresie kadencji ambasadora W. Śmidowskiego w AS obroty handlowe z AS wzrosły z 538, 36 mln USD (2011) do 622,71 mln USD (2012), obroty handlowe z Omanem wzrosły z 39 mln USD do 85,52 mln USD, obroty handlowe z Republiką Jemeńską wzrosły z 9,62 mln USD do 20,52 mln USD.

   Polsko-saudyjska wymiana handlowa (w mln USD):

   Polsko-omańska wymiana handlowa (w mln USD)

   Polsko-jemeńska wymiana handlowa (w mln USD)

   Liczba studentów saudyjskich i omańskich w Polsce

   Ad 3. Konwencja między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Arabii Saudyjskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu oraz protokół do tej konwencji zostały podpisane w Rijadzie dnia 22.02.2011 r. (miesiąc przed rozpoczęciem kadencji ambasadora).

   W dniu 6 marca 2012 r. rząd saudyjski zaakceptował umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z Polską. Od dnia 1 czerwca 2012 r. konwencja między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Arabii Saudyjskiej zaczęła obowiązywać. Postanowienia umowy mają zastosowanie od 1 stycznia 2013 r.

   Syryjska Republika Arabska.

   Brak informacji z powodu zawieszenia funkcjonowania placówki w Damaszku w sierpniu 2012 r. i stanu wojny domowej.

   Ukraina.

   Ad 1. Niektóre projekty zrealizowane w 2012 r. w ramach środków budżetowych w wysokości (bez IP) 63 843 EUR:

   - konferencja ˝Polsko-ukraińska współpraca w ramach przygotowań do Euro 2012 - ostatni etap˝,

   - Międzynarodowe Forum Ukraine's Non-Bloc Policy in the European Context,

   - seminarium Rozwój partnerstwa Ukrainy z NATO w warunkach pozablokowości,

   - konferencja Regional Shale Gas Workshop w Kijowie i pierwsze regionalne warsztaty poświęcone problematyce poszukiwań i wydobycia gazu łupkowego: Regional Shale Gas Workshop,

   - VI Konferencja stypendystów polskich programów stypendialnych,

   - VI Konkurs im. J. Giedroycia na najlepsze prace magisterskie i doktorskie poświęcone współczesności i historii Polski oraz stosunkom polsko-ukraińskim,

   - tłumaczenie i druk książki prof. G. Motyki ˝Od rzezi wołyńskiej do akcji Wisła˝,

   - wydanie książki dr. R. Sikory ˝Z dziejów husarii˝ w języku ukraińskim,

   - współudział w wydaniu i promocji 4 książek promujących polską kulturę i naukę,

   - promocja ukraińskiego wydania książki ˝Archiwoznawstwo˝ dr. hab. W. Stępniaka,

   - wsparcie wykładów polonistycznych na 4 uniwersytetach ukraińskich,

   - współorganizacja wykładów akademickich i wydanie broszury dot. polskiej egiptologii,

   - wsparcie ogólnoukraińskiego Konkursu ortograficznego z języka polskiego dla młodzieży akademickiej w Iwano-Frankowsku.

   Ad 2. Polska pozostaje ważnym partnerem handlowym Ukrainy. Pod względem łącznych obrotów w wymianie towarowej zajmuje 5. miejsce (po Rosji, Chinach, Niemczech i Białorusi) z udziałem 4% w handlu zagranicznym Ukrainy. W 2012 r. kontynuowany był wzrost polsko-ukraińskich obrotów towarowych po załamaniu dwustronnego handlu w 2009 r. Odmiennie niż w dwóch poprzednich latach motorem tego wzrostu był tym razem polski eksport, natomiast dostawy towarów z Ukrainy, po okresie dynamicznego wzrostu w latach 2010-2011, odnotowały spadek wartości. Ukraina powróciła na zajmowaną przed kryzysem 8. pozycję wśród najważniejszych rynków zbytu polskich towarów. W latach 2011 i 2012 polski eksport na Ukrainę stabilnie wzrastał: 2010 r. - 3,92 mld USD, 2011 r. - 4,69, 2012 r. - 5,28. Poprawiało się też saldo handlu z Ukrainą: 2010 r. - +2,1 mld USD; 2011 r. - +1,9; 2011 r. - +2,73. Z punktu widzenia rynku ukraińskiego dostawy polskich towarów również zyskały na znaczeniu. W 2012 r. udział Polski w całym imporcie Ukrainy zwiększył się po dwóch latach spadku z 3,9 do 4,2%.

   Ambasador jest zaangażowany we wspomaganie polskiego biznesu na Ukrainie, podejmując interwencje na wysokim szczeblu w sprawach systemowych i w sprawach konkretnych przedsiębiorstw, ale rutynową opiekę nad polskimi inwestorami i handlowcami sprawuje WPHI wspierany przez WPHI. Ambasador jest koordynatorem największego zespołu pracowników w służbie zagranicznej RP (IP,WPHI, Wydział Konsularny w Kijowie i 7 KG). Niewątpliwym sukcesem w wymiarze współpracy dwustronnej było Euro 2012.

   Ad 3. W 2012 r. zniesiono wzajemnie opłaty za wizy długoterminowe dla osób podejmujących naukę bądź pracę. Doprowadzono do uruchomienia KG RP w Doniecku.

   Republika Tunezyjska.

   Ad 1. W związku ze szczególną sytuacją w Tunezji po rewolucji w 2011 r. związaną z budowaniem demokratycznego państwa po latach dyktatury prezydenta Ben Alego, Polska oraz placówka w Tunisie zaangażowane są we wsparcie procesów transformacji demokratycznej w tym kraju, propagując jednocześnie sukces polskiej transformacji ustrojowej i transformacji gospodarczej oraz pozycję Polski jako silnego i liczącego się partnera w ramach UE. Działania prowadzone przez placówkę obejmują dzielenie się polskimi doświadczeniami, prowadzenie szkoleń i pomoc ekspercką dla przedstawicieli administracji publicznej, organizacji pozarządowych oraz społeczeństwa obywatelskiego. Prezentacja polskiej kultury i sztuki także służy tym celom. Skrótowy opis działań podjętych i organizowanych lub współorganizowanych w 2012 r. przez placówkę w Tunisie znajduje się w poniższej tabeli. Kontynuacja podobnych działań planowana jest w roku 2013. Dodatkowo placówka planuje rozszerzenie działań w dziedzinie gospodarczej, przygotowując z KIG misję gospodarczą polskich firm do Tunezji.

   Ad 2. Działania dyplomatyczne ambasadora oraz placówki w Tunisie ukierunkowane są w dużej mierze na rozwój relacji gospodarczych i wzrost współpracy handlowej między Polską a Tunezją. Efektem tych działań jest utrzymujący się w ciągu 4 ostatnich lat (za wyjątkiem 2011 r. - zob. dalej) wzrost dwustronnej wymiany handlowej.

   Wybuch rewolucji i problemy ekonomiczne Tunezji, które w związku z tym się pojawiły, wpłynęły na obniżenie polsko-tunezyjskiej wymiany handlowej o 10% w stosunku do roku 2010. Mimo tej szczególnej sytuacji polscy eksporterzy zwiększyli w tym czasie sprzedaż swoich towarów do Tunezji o 18%. Utrzymująca się nadal słabsza koniunktura gospodarcza w Tunezji w 2012 r. nie wpłynęła jednak negatywnie na dwustronną wymianę handlową. Przeciwnie w 2012 r. wzajemne obroty wyniosły 232,58 mln EUR (wzrost o ok. 47% w porównaniu z 2011 r.), z czego eksport z Polski do Tunezji stanowił 51,71 mln EUR (wzrost o 5%), import - 180,87 mln EUR (wzrost o 73%).

   Od 2011 r. powiększa się stopniowo w Tunezji liberalizacja w dziedzinie gospodarczej i następuje nieco większa swoboda w wymiany handlowej z innymi krajami. Następuje jednocześnie większe otwarcie tunezyjskich przedsiębiorców na kraje Europy Środkowej, w których dostrzegany jest potencjał gospodarczy i alternatywa do współpracy w stosunku do stałych partnerów z krajów Europy Zachodniej. Placówka w Tunisie stara się wykorzystywać istniejącą sytuację, inicjując działania zmierzające go zwiększenia dwustronnej współpracy gospodarczej. Służyły temu różnorodne działania dyplomatyczne wśród administracji tunezyjskiej oraz przedsiębiorców, prezentujące Polskę jako przykład kraju i gospodarki sukcesu ostatnich lat. Pozytywna opinia o Polsce przyczynia do wzrostu zainteresowania polskim rynkiem oraz polskimi towarami i rosnącego ich importu do Tunezji. Efektem tego jest utrzymujący się wzrost eksportu do Tunezji towarów z Polski wynoszący w ostatnim okresie, i w zależności od roku, od 5 do 18%. Rewolucja w Tunezji była powodem wstrzymania projektów inwestycyjnych niektórych polskich firm w Tunezji, które dostrzegają potencjał lokalnego rynku oraz możliwości realizacji wspólnych projektów z Tunezyjczykami na rynkach trzecich.

   Ad 3. Działania ambasadora i placówki w Tunisie doprowadziły do zniesienia wiz dla obywateli polskich przyjeżdżających na okres do 90 dni do Tunezji. Mimo znacznych ilości turystów z Polski Tunezja utrzymywała wizy dla Polaków przyjeżdżających indywidualnie, a nie w ramach zorganizowanych grup. Interwencje i zabiegi dyplomatyczne ambasady doprowadziły do uproszczenia procedur wjazdowych i zniesienia obowiązku wizowego dla tych turystów.

   Dzięki interwencjom ambasady w zdecydowanej większości hoteli, w których przebywają polscy turyści, jest aktualnie możliwość oglądania polskiego programu TV.

   Po wielu latach bezskutecznych starań i odmów ze strony tunezyjskich władz za czasów reżimu Ben Alego, dzięki interwencjom i zabiegom placówki udało się w 2011 r. utworzyć i zarejestrować Polsko-Tunezyjską Izbę Handlowo-Przemysłową, której głównym celem jest wsparcie współpracy dwustronnej polskich i tunezyjskich firm.

   Aktualnie ambasada prowadzi działania wspierające rejestracje stowarzyszenia Polonii w Tunezji. Mimo wcześniejszych starań placówki i środowiska Polonii tunezyjskie władze poprzedniego reżimu odmawiały rejestracji takiego stowarzyszenia. Jego rejestracja stworzy możliwość prowadzenia szerszych działań społeczności polskiej w Tunezji, które poprzednio były bardzo utrudnione lub niemożliwe.

   Republika Słowenii.

   Ad 1. Podczas swojej kadencji ambasador RP w Lublanie podjął liczne działania z zakresu promocji polskich interesów publicznych oraz polskiej kultury i sztuki.

   W okresie 2011-2013 zorganizował m.in.:

   - cykl imprez propagujących polską prezydencję w Radzie UE, cele - comiesięczne spotkania w formule Heads of Missions z czołowymi przedstawicielami życia politycznego Słowenii,

   - imprezy upamiętniające założenie Grupy Wyszehradzkiej (2011 r.) oraz polską prezydencję w grupie (2013),

   - imprezy promujące polską kulturę i sztukę, a także język polski i polską historię, w okresie 2011-2013 zorganizowano 54 imprezy o różnorodnym charakterze: koncerty, wystawy, seminaria, targi, pokazy itp.

   Ambasada RP w Lublanie uczestniczyła również we wsparciu udziału polskich artystów w wydarzeniach organizowanych w Słowenii oraz promocji tego udziału.

   Dla lepszej promocji publicznych interesów RP oraz polskiej kultury i sztuki placówka co kwartał wydaje i szeroko dystrybuuje biuletyn informacyjny.

   Ad 2. W okresie kadencji ambasador podjął liczne działania z zmierzające do nawiązania oraz podtrzymania pozytywnych relacji z władzami państwa przyjmującego. Ambasador regularnie spotyka się również z przewodniczącymi obu izb parlamentu Republiki Słowenii, a także z szefami kluczowych komisji parlamentarnych (ds. zagranicznych, ds. UE itp.) oraz członkami polsko-słoweńskiej parlamentarnej grupy przyjaźni. Poza ww. inicjatywami szef placówki utrzymuje także regularne kontakty z członkami słoweńskiego gabinetu. Obok ww. działań ważnym elementem budowania pozytywnego obrazu Polski i promocji polskich interesów jest także utrzymywanie i rozwijanie przez ambasadora RP sieci kontaktów z władzami lokalnymi - m. in. Nowej Goricy, Bledu, Radovljicy, Ptuja i in.

   Wszystkie realizowane spotkania służą promocji priorytetów polskiej polityki zagranicznej, w tym także pogłębieniu potencjału rozwoju dwustronnych relacji gospodarczych. Placówka jest aktywna w obszarze promocji gospodarczej, realizuje liczne działania promujące polsko-słoweńską współpracę gospodarczą i wspierające polskich eksporterów i inwestorów.

   W 2012 r. zorganizowała 4 stoiska na imprezach targowych (motoryzacyjne, rolno-spożywcze, rzemieślnicze i meblowe) oraz spotkania z przedsiębiorcami (3 spotkania ze słoweńskimi firmami zainteresowanymi współpracą z Polską).

   Pomimo recesji gospodarczej i załamania handlu zagranicznego Słowenii z krajami UE (spadek eksportu i importu o 6%) polski eksport do Słowenii utrzymuje się na tym samym poziomie z niewielką tendencją wzrostową osiągając 1 mld EUR (według słoweńskiej statystyki Polska jest na 8. miejscu pod względem słoweńskiego eksportu i 10. pod względem importu, wyprzedzając m.in. Rosję). Od czterech lat systematycznemu zmniejszeniu ulega ujemne dla Polski saldo obrotów HZ, które w 2012 r. wyniosło 58 mln EUR. Polska systematycznie zwiększa wartość eksportu artykułów spożywczych, motoryzacyjnych, urządzeń elektrycznych, odzieży i obuwa oraz pozostałych art. konsumpcyjnych.

   Placówka aktywnie poszukuje nisz, lobbując na rzecz polskich inwestorów (branża ubezpieczeniowa, zabezpieczenia ppoż., gastronomii), wspierając ich działania na rynku kraju urzędowania.

   Ad 3. W okresie pełnienia funkcji ambasadora placówka na bieżąco realizowała zadania związane z zapewnieniem obywatelom RP przebywającym w Słowenii lub przejeżdżającym przez nią przestrzegania wszystkich przywilejów i praw wynikających z międzynarodowych norm i zwyczajów, jak również związanych z członkostwem Słowenii i Polski w Unii Europejskiej. W wyniku podjętych działań należy stwierdzić, że obywatele RP przebywający w Słowenii lub przejeżdżający przez nią nie byli przedmiotem dyskryminacji ze względu na posiadane obywatelstwo.

   Republika Słowacka.

   Ad 1. Promocją kultury i nauki polskiej w Słowacji zajmuje się głównie Instytut Polski - placówka podległa MSZ RP i nadzorowana przez ambasadora RP w Bratysławie. W ub. roku IP zorganizował 152 projekty promocyjne (ponad 180 imprez w Bratysławie i kilkunastu największych miastach Słowacji), np. prezentację polskiego teatru podczas festiwalu teatralnego Nová Dráma, warsztaty dla tłumaczy polskiej dramaturgii itp. W 2012 r. wystąpiło w Słowacji 14 polskich teatrów, prezentowano polski jazz, muzykę klasyczną (występy kilkunastu zespołów, orkiestr i solistów), przegląd polskich filmów krótkometrażowych, wystawy ilustracji do książek Janusza Korczaka oraz archiwum Ringelbluma, a także wiele innych imprez - debat historycznych, koncertów, wystaw i wieczorów literackich. W ocenie słowackich mediów czy przedstawicieli instytucji kulturalnych i naukowych od kilku lat instytut uważany jest za jedną z najaktywniejszych zagranicznych placówek działających w Bratysławie. W roku 2012 został podpisany przez ministrów kultury obu krajów program wykonawczy na lata 2012-2014 do polsko-słowackiej umowy kulturalnej, co stwarza korzystne warunki do współpracy w tej dziedzinie. W 2012 r. dzięki działaniom Ambasady RP i IP doszło do otwarcia Centrum Kultury i Języka Polskiego przy polonistyce na Uniwersytecie Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy, z którym ambasada i instytut polski ściśle współpracują.

   Ad 2. Ambasador RP w RS utrzymuje stałe kontakty z przedstawicielami najwyższych władz Słowacji w celu prezentowania interesów gospodarczych Polski i intensyfikacji dwustronnych kontaktów z polskimi partnerami. Szczególne znaczenie mają rozmowy z kierownictwem resortów SZ i europejskich, gospodarki, rolnictwa, finansów, transportu, rozwoju regionalnego i ochrony środowiska służące rozwojowi polsko-słowackiego handlu, kooperacji przemysłowej, zwiększeniu inwestycji, realizacji projektów współpracy w dziedzinie energetycznej - budowy łącznika gazowego i połączeń sieci energetycznej oraz projektów rozwoju infrastruktury transportowej drogowej i kolejowej między Słowacją a Polską. Ambasador rozwija kontakty z władzami regionalnymi, a także z kierownictwem organizacji samorządu gospodarczego w celu promowania rozwoju współpracy gospodarczej podmiotów słowackich i polskich. Kontakty wykorzystywane są także do promowania polskich branż gospodarczych i wspierania interesów podmiotów realizujących ekspansję eksportową i inwestycyjną. Ambasada była m.in. współorganizatorem prezentacji polskiej oferty turystycznej podczas międzynarodowych targów turystyki SlovakiaTour w 2012 r. oraz prezentacji polskich produktów żywnościowych podczas międzynarodowych targów gastronomicznych Danubius Gastro oraz konferencji ˝Perspektywy podwyższenia konkurencyjności poprzez rozwój europejskiej infrastruktury transportowej między Słowacją i Polską˝ (Żylina). Współorganizowaliśmy XI edycję Słowacko-Polskiego Forum Gospodarczego. Placówka organizowała wizyty studyjne w Polsce dla słowackich dziennikarzy zajmujących się problematyką gospodarczą i ekonomiczną oraz inspirowała publikacje prasowe na te tematy w kraju urzędowania.

   Ad 3. Słowacja jest państwem członkowskim UE z takim samym stażem jak Polska. Obywatele polscy mieszkający na Słowacji cieszą się takimi samymi prawami wynikającymi z członkostwa jak obywatele innych państw będących członkami UE.

   Republika Singapuru.

   Ad 1. Ambasada RP w Singapurze zrealizowała w 2012 r. 17 projektów. Aktywnie promowano polską muzykę, organizując łącznie 10 koncertów z udziałem polskich artystów. Prowadzono ponadto planowe działania prezentujące Polskę jako atrakcyjnego partnera inwestycyjnego. Z inicjatywy placówki w poczytnej gazecie ˝The Straits Times˝ ukazał się specjalny suplement dot. Polski, pt. ˝Time for Poland˝. W dziedzinie promocji wiedzy o Polsce i jej historii w formie przygotowano serię wykładów na malezyjskich uniwersytetach. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. Norman Davis i Zdzisław Mach. Zrealizowano także szereg imprez związanych z Euro 2012 w przestrzeni publicznej Singapuru. Na cele te wydatkowano 76 242,78 zł środków przyznanych przez MSZ oraz dodatkowe środki uzyskane od sponsorów.

   Ad 2. Ambasada stale prowadziła działalność informacyjno-promocyjną, mającą na celu wzrost zainteresowania Polską jako dynamicznym i atrakcyjnym partnerem handlowym. Efektem są rosnące obroty handlowe. Dzięki zaangażowaniu ambasady i organizacji imprez promujących polskie produkty udało się doprowadzić do znaczącego zwiększenia eksportu polskiego mięsa

   Placówka aktywnie wspiera rosnące zainteresowanie zarówno singapurskich przedsiębiorców rynkiem polskim, jak i polskich handlowców próbujących eksportować do Singapuru. Według najnowszych dostępnych danych NBP skumulowana wartość singapurskich inwestycji bezpośrednich w Polsce wyniosła na koniec 2011 r. 264,1 mln USD, natomiast wartość polskich inwestycji bezpośrednich w Singapurze wniosła 295,0 mln USD.

   Ad 3. Ambasada działa na rzecz ugruntowania postrzegania naszego kraju jako ważnego członka Unii Europejskiej, co z pewnością przyczyniło się do lepszego odbioru Polaków zamieszkałych na terenie Singapuru. W 2012 r. podpisana została umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Ambasada czynnie uczestniczy w życiu Polonii w Singapurze i jest jedynym z uwagi na brak organizacji polonijnych centrum, wokół którego (poprzez rozliczne inicjatywy inspirowane przez ambasadę, jak regularne spotkania z okazji świąt czy też wydarzeń kulturalnych, m.in. comiesięcznych wieczorków filmowych i cyklicznych koncertów w ogrodzie botanicznym) skupia się liczna i druga co do wielkości w Azji Południow-Wschodniej (prawie 500 osób) diaspora polska.

   Republika Serbii.

   Ad 1. Promocja bezpośrednia: realizacja wielu dużych projektów promujących polską kulturę i sztukę, które miały zasięg ogólnokrajowy, a nawet międzynarodowy. Największe: wystawy plenerowe fotografii (każda dwumiesięczna, w okresie największego nasilenia turystów, tj. w lipcu i sierpniu) - ˝Oto Polska˝ (2011), Perły polskiej architektury (2012), na rok 2013 zaplanowana wystawa ˝Pałace, rezydencje i dworki polskiej arystokracji i szlachty˝ - wystawy organizowane są w lipcu i sierpniu w Twierdzy Kalemegdańskiej, tj. centralnym punkcie turystycznym Belgradu odwiedzanym obowiązkowo przez każdego turystę krajowego i zagranicznego (każdą z wystaw szacunkowo obejrzało ok. 150-200 tys. turystów), doroczne przeglądy polskiego filmu (ubiegłoroczny program obejrzało ok. 1200 widzów), koncerty organizowane samodzielnie bądź w ramach prestiżowych lokalnych festiwali (Bester Quartet, Mikołaj Trzaska - w sumie ponad 1500 słuchaczy), zdobycie statusu gościa honorowego na Międzynarodowych Targach Książki w Belgradzie (październik 2013), a wg oficjalnych statystyk ubiegłoroczne targi książki odwiedziło 150798 czytelników (liczba sprzedanych biletów).

   Podejmowane są zabiegi mające na celu podpisanie dwustronnej umowy o współpracy kulturalnej, naukowej i oświatowej. Prace osiągnęły już etap końcowy, tekst umowy został zaakceptowany przez obie strony, trwają konsultacje międzyresortowe w Serbii.

   Oprócz środków budżetowych umiejętnie pozyskiwane są inne środki - z dotacji i konkursów, które często stanowią nawet 1/3 budżetu wyjściowego. W efekcie promocja publiczna i kulturalna jest dynamiczna oraz widoczna w kraju urzędowania, czego najlepszym dowodem są doniesienia medialne, a także liczba zrealizowanych projektów.

   Ad 2. Dotkliwy kryzys ekonomiczny panujący w Serbii nie wpływa na poziom i dynamikę dwustronnych relacji handlowych, które od trzech lat stale rosną, głównie dzięki polskiemu eksportowi. Na przestrzeni lat 2009-2012 obroty towarowe wzrosły o 238,5% (na koniec 2012 r. osiągnęły 469,3 mln EUR), w czym największy udział miał wzrost eksportu (o 243,8%), co z kolei przyczyniło się do powiększenia dodatniego salda, które na koniec ub.r. osiągnęło wartość 255,1 mln EUR. Osiągnięciu tego sukcesu sprzyja aktywność szefa placówki, który uczestniczy w licznych imprezach (wizyty misji gospodarczych, udział polskich podmiotów w targach i wystawach, seminaria organizowane przez placówkę itp.), spotkaniach z władzami centralnymi i lokalnymi (np. przy okazji wizyt monitorujących realizację programu małych grantów MSZ). Przy czynnym współudziale placówki doprowadzono do podpisania - w trakcie sprawowania funkcji przez obecnego ambasadora - umowy o współpracy gospodarczej, dającej ważny impuls do dalszej intensyfikacji współpracy ekonomicznej. Do przykładów skutecznego lobbingu na rzecz polskich podmiotów gospodarczych należy zaliczyć m.in. skuteczną interwencję ambasady w sprawie dyskryminowania firmy Solaris w trakcie postępowania przetargowego w m. Novi Sad, co otworzyło przedsiębiorstwu możliwości dalszej ekspansji na rynku serbskim i skutkowało kontraktem na dostawy autobusów o wartości ponad 62 mln EUR w 2013 r.

   Ad 3. Największą grupę obywateli polskich przebywających w Serbii (ok. 720) stanowią osoby, które wyemigrowały do ówczesnej Jugosławii w latach 70. i 80. XX w. Ta grupa Polonii objęta jest szczególną opieką placówki nie tylko w zakresie kultywowania polskiej kultury, tradycji i języka (organizowanie imprez o charakterze kulturalnym i patriotyczno-rocznicowym, zajęć dla dzieci, cyklicznych spotkań w ambasadzie), ale także w aspekcie finansowym. Znając trudną sytuację Polonii, wypracowano system zapomóg pieniężnych i pomocy materialnej dla najbardziej potrzebujących. Poza tym w ramach obowiązujących regulacji prawnych, mając indywidualne podejście do każdego przypadku, placówka stosuje system ulg za wykonanie czynności urzędowych.

   Drugą, stanowiącą kilkanaście osób, grupą obywateli polskich są zatrudnieni w międzynarodowych koncernach wysoko wykwalifikowani specjaliści. Placówka organizuje adresowane do nich cykliczne spotkania, na których omawiane i rozwiązywane są bieżące problemy. W okresie letnim przez Serbię odbywa się tranzyt turystów z Polski udających się do Bułgarii, Grecji, Czarnogóry. Jest to ponad 100 tys. osób. Ambasada udziela im wsparcia w ramach opieki konsularnej, pomaga w sytuacjach wejścia w kolizję z prawem czy zdarzeniach losowych. Działania te obejmują także wsparcie w powrocie do kraju.

   Republika Portugalska.

   Ad 1. Wizyty regionalne na Azorach, w Aveiro, Bradze, Coimbrze, Évorze służące prezentacji potencjału gospodarczego, społecznego i naukowego Polski oraz możliwości dwustronnej współpracy. Zainicjowanie procesu zawierania umów o współpracy bliźniaczej między kolejnymi polskimi i portugalskimi miastami, aktywizujących kontakty przedstawicieli władz lokalnych, podmiotów gospodarczych oraz reprezentantów społeczeństwa obywatelskiego. Wywiady dla telewizji i prasy, spotkania z dziennikarzami, artykuły prasowe (m.in. o polskich emisariuszach Holokaustu). Organizacja na Uniwersytecie Lizbońskim konferencji nt. misji współczesnych mediów publicznych w obu krajach.

   Organizowano wystawy poświęcone polskim artystom (polski design w prestiżowym Centrum Kulturalnym Belém w Lizbonie, mistrzowie ilustracji dziecięcej, plakaty i rysunki Mariana Nowińskiego). Zaprezentowano dorobek literacki Ryszarda Kapuścińskiego oraz wystawę fotografii jego autorstwa w Lizbonie (Stowarzyszenie Autorów Portugalskich) i w Porto (Portugalskie Centrum Fotografii).

   Projekcje filmów (m.in. dla dzieci w Centrum Kulturalnym Belém), wystawy i prelekcje dotyczące historii Polski (udział Polaków w II wojnie światowej, problematyka Holokaustu (Janusz Korczak, Irena Sendler).

   Promocja młodej polskiej nauki i sztuki - projekt ˝Cosmic Underground˝ zrealizowany na podstawie twórczości Stanisława Lema.

   Promocja polskiej muzyki oraz wspólnych projektów muzycznych obu krajów - koncert Anny Marii Jopek z okazji narodowego Święta Niepodległości.

   Promocja polskiej kultury kulinarnej przygotowana dla czołowych szefów kuchni, restauratorów i specjalistycznych mediów. Realizacja Dwóch Tygodni Polskiej Kultury Kulinarnej w jednym z największych domów handlowych El Corte Inglés, połączona z promocją polskich marek (Wedel, Sokołów, Sobieski) w ramach działań mających na celu systematyczne rozszerzanie portugalskiej oferty handlowej o polskie produkty.

   Promocja pracy dyplomaty w zakresie zbliżania narodów i kultur - film ˝Spacer z ambasadorem po Lizbonie˝.

   Zbliżanie obydwu narodów - podejmowanie działań na rzecz zwiększenia dwustronnej wymiany studentów; realizacja seminariów dla studentów portugalskich nt. sukcesu polskiej transformacji i polskiej polityki zagranicznej oraz dla polskich (w ramach programu Erasmus) z udziałem portugalskich osobistości życia politycznego i naukowego.

   Odznaczenie portugalskiego prezesa Trybunału Obrachunkowego za wkład w zbliżanie obydwu narodów.

   Ad 2. Celem zdynamizowania stosunków gospodarczych z krajem urzędowania są podejmowane działania zarówno z centralnymi władzami państwa, jak również władzami regionalnymi Portugalii. Ważnym elementem rozwoju stosunków gospodarczych stała się wizyta prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w Portugalii w dniach 19-20.04.2012 r., której towarzyszył szereg wydarzeń gospodarczych, w tym Forum Ekonomiczne, z udziałem czołowych przedstawicieli portugalskiego i polskiego biznesu. Głównym tematem forum była problematyka polsko-portugalskiej współpracy w dziedzinie energii oraz na rynkach trzecich. Ważnym elementem wizyty było też seminarium dla misji polskiego biznesu, towarzyszącej prezydentowi RP, w czasie którego strona portugalska przedstawiła członkom misji możliwości inwestycyjne w Portugalii.

   Na szczeblu władz regionalnych Portugalii zostały podjęte działania dla nawiązania ściślejszej współpracy gospodarczej z Polską, także w ramach rozszerzającej się sieci porozumień o współpracy miast bliźniaczych. W tej kwestii niezbędnego wsparcia udzielał również przewodniczący Parlamentarnej Grupy Przyjaźni Portugalia - Polska poseł Mendes Bota.

   W okresie od września 2012 r. ambasador RP odbył szereg wizyt w czołowych ośrodkach gospodarczych Portugalii, takich jak Évora, Ponta Delgada na Azorach oraz w Bradze, w czasie których odbyły się seminaria promocyjne i spotkania biznesowe. Dnia 14 maja br. odbędzie się konferencja nt. samorządu terytorialnego Polski i Portugalii we współpracy z sekretarzem stanu ds. administracji lokalnej w Kancelarii Premiera Portugalii i sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

   W 2012 r. zostały podjęte działania na rzecz rozszerzenia bazy traktatowej między obu krajami mające na celu wzmocnienie wzajemnej współpracy gospodarczej. W odpowiedzi na inicjatywę Ambasady RP portugalskie Ministerstwo Gospodarki i Zatrudnienia przekazało stronie polskiej projekt MoU dot. współpracy w dziedzinie energii, który następnie został przekazany do Ministerstwa Gospodarki i jest przedmiotem analizy. W październiku 2012 r. w Lizbonie doszło do podpisania MoU dot. współpracy między agencjami inwestycyjnymi obu krajów, PAIiIZ i AICEP (Portugalska Agencja ds. Inwestycji i Handlu).

   W 2013 r. we współpracy z władzami politycznymi kraju urzędowania będą podejmowane dalsze działania dla zdynamizowania współpracy gospodarczej.

   Ad 3. Polacy w Portugalii nie spotykają się z dyskryminacyjnym traktowaniem. Portugalia respektuje prawo do swobodnego przemieszczania się i pobytu obywateli UE, w tym polskich, na swoim terytorium. Bardzo rzadko dochodzi do naruszania praw bądź złego traktowania polskich pracowników migrujących, których liczba w Portugalii jest niewielka. W przypadku interwencji podejmowanych przez ambasadę, a mających na celu ochronę praw polskich obywateli, placówka współpracuje i uzyskuje wsparcie instytucji portugalskich.

   Wielkie Księstwo Luksemburga.

   Ad 1.

   I. Ścisła współpraca ze wszystkimi organizacjami polonijnymi (regularne spotkania przedstawicieli wszystkich organizacji polonijnych w ambasadzie co 2-3 miesiące), w tym ze stowarzyszeniami zajmującymi się kulturą - Polska.lu oraz Ancien Cinema w Vianden.

   II. Wielokrotne patronaty nad organizowanymi wydarzeniami kulturalnymi.

   III. Zaangażowanie w organizację tegorocznego Festiwalu Kultury Polskiej i corocznego Festiwalu Filmów Środkowoeuropejskich CINEAST (m.in. namawianie firm do sponsorowania tych 2 dużych wydarzeń kulturalnych).

   IV. Wspieranie polskiego radia internetowego w Luksemburgu, Szkolnego Punktu Konsultacyjnego przy Ambasadzie RP w Luksemburgu, Stowarzyszenia Sport.lu.

   V. Promowanie poetów polskich w ramach corocznego festiwalu Wiosna poetów, organizowanego we współpracy z organizacją Le Printemps des Po?tes.

   VI. Prowadzenie rozmów z Ministerstwem Kultury WKL na rzecz przedłużenia polsko-luksemburskiego porozumienia kulturalnego.

   VII. Organizacja spotkań dla Polonii z okazji obchodów świąt narodowych czy uroczystości religijnych.

   Ad 2.

   I. Promowanie polskich produktów na luksemburskim rynku (trwają rozmowy z dyrektorami największych sieci supermarketów, aby na półkach sklepowych znalazły się polskie produkty).

   II. Współudział w utworzeniu w 2012 r. Polsko-Luksemburskiego Klubu Biznesu (www.lpbc.lu) oraz stałe wspieranie tej organizacji.

   III. Udzielanie pomocy merytorycznej polskim przedsiębiorcom chcącym zaistnieć na luksemburskim rynku i promocja polskiego przemysłu zbrojeniowego w agencji wsparcia Sojuszu Północnoatlantyckiego NAMSA w Luksemburgu.

   Ad 3. Z rozmów z obywatelami RP w Luksemburgu wynika, że nie życzą sobie specjalnego traktowania. Chcą być traktowani przez władze luksemburskie jak inni obywatele UE i mają poczucie, że tak się właśnie dzieje.

   Zjednoczone Emiraty Arabskie.

   Ad 1. W działaniach w ZEA z uwagi na specyfikę położono zdecydowanie większy nacisk na promocję stosunków gospodarczych (inwestycje i eksport polskich towarów i usług). Jest to dziedzina budząca największe zainteresowanie w kraju odgrywającym rolę regionalnego centrum handlu międzynarodowego i posiadającym znaczny potencjał gospodarczy. Poniżej wybrane przedsięwzięcia, w które zaangażowany był ambasador i kierowana przez niego placówka:

   Ad 2. M.in. w wyniku właściwych relacji i zabiegów ambasadora doprowadzono do otwarcia 6 lutego 2013 r. bezpośredniego połączenia lotniczego między Dubajem a Warszawą (Emirates Airlines).

   Po zawarciu umowy o współpracy gospodarczej uruchomiono w lutym 2013 r. mechanizm stałej, instytucjonalnej współpracy w ramach Wspólnej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej i regularnych konsultacji grup ekspertów.

   Dnia 7 lutego odbyło się w Warszawie forum gospodarcze Polska - ZEA gromadzące ponad 300 uczestników; rezultatami są konkretne propozycje handlowe i inwestycyjne przekazywane m.in. przez ambasadę oraz inicjatywy nowych umów i porozumień pomiędzy naszymi państwami.

   W roku 2012 obroty handlowe wzrosły o 40% w stosunku do 2011 r. Zdecydowana większość tego wzrostu to polski eksport (90%). Zaś wymiana handlowa w styczniu br. w stosunku do bardzo udanego 2012 r. wzrosła o 50%, jeszcze przed uruchomieniem (6.02.2013 r.) bezpośredniego połączenia lotniczego pomiędzy Dubajem a Warszawą.

   Działalność placówki doprowadziła do wzrostu liczby i zróżnicowania podmiotów uczestniczących w wymianie gospodarczej.

   Ad 3. Doprowadzono do zawarcia umowy o wzajemnym zniesieniu obowiązku wizowego dla posiadaczy paszportów dyplomatycznych. MSZ ZEA pracuje nad projektem ułatwień wizowych dla obywateli RP poprzez zniesienie obowiązku posiadania gwaranta i wprowadzenie swobodnego wydawania wiz turystycznych i biznesowych decyzją konsula.

   Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

   Ad 1. Najważniejszą okazją w 2012 r. do przybliżenia Polski cudzoziemcom, w tym Brytyjczykom, był turniej piłkarski Euro 2012. Placówka wraz z ambasadą Ukrainy w Londynie zorganizowała turniej piłkarski, do udziału w którym zaproszone zostały inne ambasady państw europejskich w Londynie oraz MSZ WB. Przy okazji turnieju zapewniono bogaty program promocyjny dla zaproszonych gości z kręgów opiniotwórczych WB oraz przedstawicielstw dyplomatycznych. Goście częstowani byli też polskimi potrawami i produktami. Polska Organizacja Turystyczna (POT) otworzyła swoje stoisko, rozdając ulotki i prospekty dotyczące Polski.

   Wyjątkową okazją do promocji Polski w Londynie były igrzyska olimpijskie i paraolimpijskie. Placówka współpracowała z polskim ośrodkiem społeczno-kulturalnym, który na czas igrzysk stał się ośrodkiem skupiającym zainteresowanie polskim sportem i kulturą. Powstało tu Polonijne Centrum Olimpijskie (PCO), którego podstawową funkcją było integrowanie Polaków mieszkających w WB z Polską oraz Polaków przybywających do Londynu z kraju i zza granicy.

   Promocję polskiej kultury w Wielkiej Brytanii ambasada realizuje we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej w Londynie. Łącznie w 2012 r. Instytut Kultury Polskiej w Londynie zorganizował 131 projektów.

   Ad 2. Zadania placówki i potrzeby związane z pobudzaniem współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a państwem akredytacji sprawiają, że ambasador nie może ograniczać się jedynie do relacji z władzami WB. Istotne znaczenie ma także współpraca placówki z organizacjami biznesowymi, przedsiębiorcami i jednostkami samorządu gospodarczego czy terytorialnego. Wspieranie współpracy gospodarczej obejmuje działania:

   - bezpośrednie (B2B), np. organizowanie targów, imprez promocyjnych polskich produktów, branż, firm; pomoc w nawiązywaniu kontaktów pomiędzy przedsiębiorstwami z obydwu krajów,

   - pośrednie, np. organizowanie lub współorganizowanie wydarzeń (np. konferencji, seminariów, wykładów, spotkań dyskusyjnych, wywiadów, służących promowaniu wizerunku Polski jako państwa o dynamicznie rozwijającej się gospodarce, lidera w dobie globalnego kryzysu i stabilnego partnera,

   - w sferze analitycznej, np. monitorowanie i przekazywanie stanowiska brytyjskiego w zakresie agendy wzrostowej i proponowanych lub wdrażanych rozwiązań ustawodawczych w kontekście działań pokryzysowych i ich wpływu na relacje gospodarcze z Polską, monitorowanie polityki migracyjnej rządu i trendów migracyjnych w WB, szczególnie pod kątem przemieszczania się obywateli Polski i ich sytuacji na brytyjskim rynku pracy.

   Ad 3. WB znalazła się w grupie państw członkowskich, które po wejściu Polski do UE bezwarunkowo otworzyły swój rynek pracy dla naszych obywateli. W tym kontekście od 2004 r. korzystają oni w WB z pełni praw wypływających ze swobody przemieszania się oraz podejmowania zatrudnienia na jej terytorium. Należy zaznaczyć, że obywatele Polski zatrudnieni w WB (poza jednostkowymi sytuacjami, gdzie placówka wspiera ich uzasadnione roszczenia) nie napotykają problemów w dostępie do świadczeń zdrowotnych lub społecznych w WB.

   Republika Libańska.

   Ad 2. Współpraca gospodarcza pomiędzy Polską a Libanem przeżywa okres rozwoju. Dane statystyczne Ministerstwa Gospodarki RP za pierwszych 10 miesięcy 2012 r. wskazują na znaczny wzrost poziomu wymiany handlowej pomiędzy Polską a Libanem. Obroty zwiększyły się o 144,5% z poziomu 45 mln USD do 65 mln USD. Nasz eksport zanotował wzrost o 163,8% (z 35,8 mln USD do 58,7 mln USD). Placówka bierze aktywny udział w promocji polskich przedsiębiorstw na rynku libańskim, w tym w postaci organizacji stoisk narodowych na najważniejszych branżowych targach regionalnych: HORECA, Security Middle East, InShape, Project Lebanon. W ostatnich latach w Libanie swe przedstawicielstwa otworzyły polskie firmy, m.in.: Inglot, Ziaja, Big Star.

   Ad 3. Rząd Libanu stosuje się do międzynarodowych standardów w zakresie ochrony praw i przywilejów obcokrajowców. W ciągu ostatnich kilku lat obywatele RP uzyskali ułatwienia w zakresie ruchu turystycznego. Do wjazdu do Libanu nie jest konieczna wiza turystyczna (pomimo faktu możliwości jej odpłatnego uzyskania w ambasadzie libańskiej w Warszawie). Stosowną pieczęć można otrzymać bezpłatnie bezpośrednio na lotnisku w Bejrucie. Dodatkowo z 1 do 3 miesięcy wydłużono okres ważności wizy turystycznej.

   Republika Litewska.

   Ad 1. Ambasador nadzoruje pracę Instytutu Polskiego w Wilnie i w ścisłej współpracy kreuje zadania i obszary polsko-litewskiej kooperacji kulturalno-naukowej poprzez:

   - inspirowanie i nadzorowanie realizacji strategicznych zadań, np. rok F. Chopina, rok Cz. Miłosza czy obchody rocznicowe bitwy pod Grunwaldem czy powstania styczniowego,

   - uczestniczenie w działaniach na rzecz współpracy poprzez udział w oficjalnych otwarciach wystaw, spotkaniach z artystami,

   - nadzorowanie kwestie opieki nad wspólnym dziedzictwem kulturowym, (to za sprawą zabiegów ambasadora odremontowany został w ostatnich latach cmentarz na Rossie, pałac w Zatroczu, otwarta została cela Konrada w klasztorze oo. bazylianów),

   - reprezentowanie RP podczas oficjalnego otwarcia wystaw (np. w styczniu br. ambasador otworzył wraz z premierem RL wystawę poświęconą powstaniu styczniowemu), koncertów, działań ze sfery dyplomacji publicznej,

   - zwracanie się i zabieganie o właściwe uhonorowanie osób zaangażowanych w rozwijanie ww. sfery współpracy polsko-litewskiej,

   - wspieranie wszelkich działań promujących polską kulturę i naukę (np. udział w targach Studia 2013 czy dorocznych międzynarodowych targach książki),

   Inspiruje działania na rzecz lepszej znajomości Polski i Polaków poprzez publikacje i wizyty studyjne.

   Ad 2. Wartość polskiego eksportu, pomimo głębokiej recesji na Litwie w roku 2009 r., w latach 2005-2012 wzrosła o 48%. Polska od kilku lat zajmuje miejsce w pierwszej trójce największych eksporterów na Litwę. Eksport w 2012 r. osiągnął rekordową wartość ponad 2,2 mld euro. Dodatnie saldo wzajemnych obrotów handlowych wzrosło w tym okresie o 45%. Dynamicznie wzrasta ilość polskich produktów w litewskich sklepach.

   Aktywny udział ambasadora RP w Wilnie w rozmowach z przedstawicielami najwyższych władzami Litwy z przy nabyciu przez PKN Orlen rafinerii w Możejkach, a następnie w działaniach interwencyjnych na najwyższych szczeblach władzy RL na rzecz rozwiązywania problemów funkcjonowania polskiego koncernu na Litwie, przyczynił się do umocnienia Polski w ścisłej czołówce największych inwestorów zagranicznych.

   Należy tu odnotować, że w 2012 r. Orlen, m.in. na skutek silnych zabiegów mających na celu poprawę warunków funkcjonowania spółki na rynku litewskim, udało się doprowadzić do pozytywnego wyniku finansowego za miniony rok. Stałe kontakty z władzami litewskimi kierownika placówki stanowiły istotne wsparcie dla rozwoju innych polskich inwestorów. Na koniec 2012 r. Lotos w związku z przejęciem całkowitej kontroli nad głównymi litewskimi spółkami naftowymi zajął czołową pozycję w litewskim sektorze wydobywczym. W ciągu ostatnich lat PZU nie tylko zajmował 3. miejsce na liście największych ubezpieczycieli litewskich, ale także z terenu Litwy prowadzi ekspansję na Łotwę i Estonię. Litwa stała się podobnym przyczółkiem dla takich firm jak Tele-Fonika Kable, TZMO czy LPP. Inicjowany przez ambasadora regularny kontakt z polskimi inwestorami na Litwie przyczynił się do osiąganej skuteczności zarówno w przeprowadzanych interwencjach, jak i tworzenia pozytywnego klimatu dla polskiego inwestycji i produktów w kontaktach z władzami państwa przyjmującego.

   Ad 3. Jako że Litwa jest razem z Polską krajem UE, kwestie traktowania Polaków są regulowane ogólnymi przepisami unijnymi (prawo pobytu, dostęp do rynku pracy, opodatkowanie itd.). Nie ma zatem konieczności zabiegania o specjalne przywileje czy ulgi dla obywateli RP. Warto nadmienić, że nacisk w działaniu ambasady, w tym osobiście ambasadora RP w Wilnie, położony jest na wsparcie obywateli Litwy stanowiących mniejszość polską.

   Republika Łotewska.

   Ad 1. Działania ambasady RP służą obaleniu stereotypów o Polsce i Polakach oraz budowaniu pozytywnego wizerunku wspólnej historii Łotwy i Polski oraz uświadamianiu elitom, a także opinii publicznej, jak głębokie i długotrwałe były związki łotewsko-polskie. Ambasada była inicjatorem wielu inicjatyw związanych z podkreśleniem wielowiekowej obecności Polski w europejskiej przestrzeni polityczno-kulturowej, ze szczególnym uwzględnieniem wspólnej historii Polski i Łotwy. Wystawa ˝Zapomniana Unia: Wokół traktatu wileńskiego 1561 r.˝, przy okazji 150-lecia Politechniki Ryskiej i otwarcia po pracach konserwatorskich dawnego karceru studenckiego (23.11.2012 - w ramach wizyty prezydenta RP) podkreślano rolę uczelni w kształtowaniu wielu wybitnych absolwentów, takich jak prezydent Ignacy Mościcki, gen. Władysław Anders oraz tysięcy przedstawicieli polskiej inteligencji. Z inicjatywy ambasady w 120 rocznicę urodzin Kazimiery Iłłakowiczówny przygotowano wystawę fotograficzną pt. ˝Popiół i perły Kazimiery Iłłakowiczówny˝. Wystawa zainspirowana poezją Iłłakowiczówny przedstawia krajobrazy lat dziecinnych poetki (Indra, Raudawiszka, Krasław, Liksna, Iłłukszta itd. - miejscowości na Łotwie). Podczas kadencji ambasadora placówka była organizatorem wielu przedsięwzięć propagujących publiczne interesy, polską kulturę i sztukę. Realizacja projektu podniesienia atrakcyjności medialnej witryny internetowej placówki przyniosła spodziewane efekty w postaci znaczącego zwiększenia jej popularności. Świadczyć o tym może także wzrost liczby odsłon poszczególnych wersji językowych. Rozwój wzajemnych kontaktów pomiędzy RP a Republiką Łotewską, rozwój współpracy regionalnej oraz przykład Polski jako państwa, którego nie dotknął kryzys ekonomiczny, w zdecydowany sposób przyczyniły się do tego, że Polska w łotewskich środkach masowego przekazu jest spostrzegana jako ważny partner Łotwy. Miejscowe media cyklicznie relacjonują wydarzenia polityczne w Polsce. W ciągu kadencji w prasie łotewskiej ukazało się ok. 20 tys. wzmianek i artykułów dot. Polski, pracownicy placówki, szczególnie jej kierownik, udzielili ponad 100 wypowiedzi dla mediów.

   Podjęto działania na rzecz promocji polskiej kultury popularnej stanowiącej przeciwwagę dla dominującej w przestrzeni medialnej rosyjskiej kultury popularnej. Ambasador włączył się w pozyskiwanie sponsorów (ko-sponsorów) dla koncertów takich artystów jak Justyna Steczkowska czy zespół Trebunie Tutki. Sukcesem był Rok Chopina (ponad 40 wydarzeń artystycznych) czy trwający Rok Lutosławskiego. Z inicjatywy ambasadora przetłumaczono szereg książek z historii i literatury polskiej na język łotewski.

   Ad 2. Ambasador osobiście interweniował ws. dyskryminującego polską spółkę Orlen procesu preferencyjnego dodawania biokomponentów do paliw na krajowym łotewskim rynku. Interwencje na najwyższym szczeblu politycznym doprowadziły do zniesienia krzywdzących zapisów krajowych oraz zwiększenia obrotu Orlenu na łotewskim rynku.

   Ambasador prowadzi lobbing interesów kluczowych polskich przedsiębiorstw, promując oferty przetargowe spółek takich jak: Solaris, PZU, Gaz-System, Warszawska Wytwórnia Papierów Wartościowych.

   Z inicjatywy ambasadora trwają prace nad realizacją projektu inwestycyjnego budowy zakładów hodowli jesiotrów w woj. warmińsko-mazurskim.

   Dzięki dobrym osobistym relacjom ambasadora z władzami Łotwy (prezydent, premier, ministrowie, parlamentarzyści) oferty oraz inicjatywy polskich przedsiębiorców są pozytywnie oceniane i spotykają się z życzliwą oceną władz centralnych oraz samorządowych. W efekcie rośnie wolumen wymiany handlowej (ok. 15% w skali roku).

   Ad 3. Jako że Łotwa jest krajem członkowskim Unii Europejskiej, trudno mówić o jakimkolwiek uprzywilejowaniu obywateli polskich. Byłoby to wręcz naruszenie zasad dotyczących równego traktowania.

   Republika Macedonii.

   Ad 1. Od złożenia listów akredytacyjnych ambasadora RP w Skopje p. Przemysława Czyża (08.11.2011 r.) placówka intensywnie pracowała nad propagowaniem polskiej kultury i sztuki w Republice Macedonii oraz w miarę możliwości prawnych i finansowych w Republice Kosowa.

   Ambasada RP w Skopje podejmuje starania, aby obywatele Macedonii mieli możliwość zapoznania się z bogactwem polskiej kultury i sztuki, głównie poprzez organizację wydarzeń kulturalnych, takich jak festiwal polskiej sztuki filmowej, gdzie zostały zaprezentowane filmy animowane, krótkometrażowe oraz dokumentalne czy koncert kwartetu Tomasza Stańki.

   Dzięki placówce obecnie wszystkie największe cykliczne wydarzenia kulturalne w Macedonii mają w programie polski akcent. Podczas festiwalu ochrydzkiego odbywają się ˝polskie wieczory˝, najstarszy festiwal jazzowy na Bałkanach - Skopje Jazz Festival - rokrocznie gości przedstawicieli polskiego jazzu. W bieżącym roku dzięki bezpośrednim kontaktom kierownictwa placówki odbędzie się koncert orkiestry filharmonii macedońskiej pod batutą maestra Krzysztofa Pendereckiego (będzie to jedno z planowanych przedsięwzięć z okazji 20. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych i konsularnych miedzy Polską a Macedonią). Na chwilę obecną udział w koncercie potwierdził prezydent Macedonii, minister spraw zagranicznych oraz minister kultury.

   Ambasada RP w Skopje była inicjatorem organizacji wizyty studyjnej dla przedstawicieli macedońskiego MSZ poświęconej prezentacji osiągnięć służby zagranicznej RP w zakresie informatyzacji urzędu oraz implementacji nowoczesnych technologii. Organizacja wizyty studyjnej przyczyniła się do promocji wizerunku Polski jako państwa nowoczesnego, chętnego do dzielenia się własnymi doświadczeniami.

   Ad 2. Kontakty kierownictwa placówki w dużym stopniu przyczyniły się do organizacji dwustronnej konferencji pt. ˝Modernizacja Macedońskiej Armii w oparciu o polskie doświadczenia˝, dzięki której strona macedońska mogła zapoznać się z szeroką ofertą polskiego przemysłu zbrojeniowego.

   Dzięki organizacji wspomnianej konferencji oraz licznym kontaktom kierownictwa placówki z przedstawicielami organów państwowych został zorganizowany 10-dniowy pokaz kołowego transportera opancerzonego Rosomak w Macedonii. Strona macedońska była szczególnie wdzięczna za wyżej wymienione inicjatywy, ponieważ do chwili obecnej tylko Polsce udało się zorganizować skuteczną prezentację przemysłu zbrojeniowego.

   Ambasada RP w Skopje na bieżąco służy pomocą przedstawicielom polskich firm zainteresowanych rynkiem macedońskim.

   Ad 3. Dzięki inicjatywie Ambasady RP w Skopje powrócono do negocjacji treści porozumienia między ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Rzeczypospolitej Polskiej a ministerstwem edukacji i nauki Republiki Macedonii w dziedzinie nauki i szkolnictwa wyższego.

   Kontakty kierownictwa placówki z przedstawicielami rządu macedońskiego zdecydowanie przyczyniły się do przyznania Polsce (od roku akademickiego 2013/2014) dwóch stypendiów rządu macedońskiego dla zainteresowanych edukacją wyższą w Macedonii.

   Republika Mołdawii.

   Ad 1. Niektóre projekty zrealizowane w 2012 r. w ramach środków budżetowych w wysokości 25 449 EUR.

   Ad 2. Działalność ambasadora przyczyniła się do aktywizacji kontaktów biznesowych i handlowych z Mołdawią. W seminarium poświęconym zielonym technologiom wzięło udział 55 specjalistycznych firm mołdawskich. W forum biznesu towarzyszącym wizycie p rezydenta RP uczestniczyło 40 polskich i ponad 100 mołdawskich przedsiębiorców. Ze środków rozwojowych RP finansowane były programy wsparcia dla sektora prywatnego szkolenia dla ekspertów rolnych.

   Ad 3. Obywatele polscy są traktowani w Mołdawii na zasadach wzajemności i korzystają z przywilejów przyznanych obywatelom państw UE.

   Republika Peru.

   Pani ambasador Izabela Matusz objęła Ambasadę RP w Limie 25 stycznia 2013 r. Oczekuje na wyznaczenie terminu złożenia listów uwierzytelniających. Z tego względu jej oficjalne kontakty z władzami państwa przyjmującego są ograniczone. Trudno jest oceniać efekty jej działań.

   Ad. 1.

   RPA.

   Ad 1. Działalność placówki w zakresie promocji polskich interesów prowadzona w różnorakich formach służy realizacji szeregu istotnych celów i priorytetów formułowanych przez władze polskie. Jednocześnie wynika z potrzeb Polonii w RPA, zróżnicowanej generacyjnie. W ubiegłym roku placówka zrealizowała zadania z dziedziny dyplomacji kulturalnej, do których należały m.in.:

   Ad 2. W kontekście współpracy gospodarczej należy odnotować, że relacje dyplomatyczne mają ograniczony wpływ na jej rozwój. Prawo m.in. o przetargach państwowych powoduje, że informacje o przetargach są szeroko dostępne i nieograniczone. Fakt, iż najważniejsze przetargi wygrywają podmioty z różnych krajów, wskazuje, że bliskie relacje dyplomatyczne nie są gwarantem lepszego traktowania. Pomimo faktu, iż RPA silnie wspiera idee współpracy Południe - Południe oraz jest członkiem BRICS, w ostatnim roku drastycznie podniosła cła na produkty z Chin oraz Brazylii. W obecnych realiach gospodarczych RPA największą potencjalną pomocą dla podmiotów z Polski chcących działać na rynku RPA byłoby posiadanie certyfikatów BBE. Świadczą one m.in. o powiązaniu z podmiotami południowoafrykańskimi należącymi do rdzennych mieszkańców tego kraju. Posiadając ww. certyfikaty spółki polskie zdecydowanie zwiększają prawdopodobieństwo wygrania przetargów państwowych, gdyż dostają dodatkowe punkty przy ocenie ofert przetargowych. Przedstawiciele placówki, w tym ambasador, nie mają wpływu na przyznawanie certyfikatów, zajmują się tym wyspecjalizowane agencje działające na podstawie wytycznych i uregulowań standaryzacyjnych. Ambasada odgrywa istotną rolę w pozyskiwaniu i kojarzeniu partnerów południowoafrykańskich z firmami polskimi. Dzięki temu podmioty z Polski są w stanie uzyskiwać certyfikaty BBE. Ważną rolą ambasady jest wsparcie merytoryczno-prawne udzielane polskim firmom w procesie ubiegania się o certyfikaty BBE.

   Ad 3. Dzięki staraniom przedstawicieli MSZ, w tym ambasadorów RP w Pretorii, decyzją MSW RPA z dniem 20 maja 2003 r. zniesiono obowiązek wizowy dla obywateli RP. Mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium RPA jednorazowo do 30 dni. To duże udogodnienie, przede wszystkim w kontekście rosnącej liczby turystów oraz odwiedzin z Polski u tut. Polonii, szacowanej na ok. 25 tys. osób. Warto wspomnieć o wypracowanej w latach 90. umowie pomiędzy rządem RP a rządem RPA ws. unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatku od dochodu. Ma to znaczenie, kiedy spora liczba przedstawicieli Polonii starszego pokolenia decyduje się na powrót. Wypracowane i opodatkowywane przez lata dochody w RPA nie podlegają dodatkowym opłatom i podatkom w Polsce. Innym udogodnieniem jest organizacja licznych dyżurów konsularnych poza siedzibą ambasady.

   Islamska Republika Pakistanu.

   Ad 1. Placówka zorganizowała m.in. wystawę polskiego plakatu w Państwowej Galerii Sztuki w Islamabadzie w listopadzie 2012 r., pokaz filmu ˝Polskie Orlęta nad pakistańskim niebie˝ oraz tygodniowy festiwal muzyczny ˝Polska - Pakistan: dźwięki z dwóch kontynentów˝, a także wizytę studyjną w Polsce wykładowcy Pakistańskiej Akademii Obrony Narodowej. W 2012 r. na projekty z dziedziny promocyjno-kulturalnej wydatkowano kwotę 27 692,05 zł.

   Ad 2. Ambasada nawiązywała i promowała kontakty biznesowe poprzez spotkania z kręgami biznesowymi Islamabadu oraz przedstawicielami organizacji międzynarodowych (Bank Światowy, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Azjatycki Bank Rozwoju), wizyty w izbach przemysłowo-handlowych Karachi, Lahore, Peszawar, Islamabad, Rawalpindi oraz dystrybuowała informacje o ofertach polskich instytutów badawczo-rozwojowych.

   Najważniejszym wydarzeniem politycznym ostatnimi czasy była wizyta ministra R. Sikorskiego (jednocześnie reprezentującego UE). Jej efektem było m.in. rozpoczęcie współpracy w obszarze energetyki. Po ostatniej wizycie w Polsce ministra ropy i zasobów naturalnych Pakistanu dr. Asima Hussaina wzrosło zainteresowanie środowisk pakistańskich - zarówno rządowych, jak i biznesowych - tematem poszukiwania i eksploracji gazu ziemnego i łupkowego. Bardzo ożywione są kontakty w kwestii poszukiwań i eksploracji złóż gazu ziemnego i łupkowego w Pakistanie pomiędzy PGNiG i Geofizyką Kraków a PPL (Pakistan Petroleum Limited).

   Ad 3. W ramach współpracy ambasady z delegacją UE w Islamabadzie prowadzone są wspólne działania mające na celu wypracowanie priorytetowych warunków sprzyjających do prowadzenia interesów biznesowych przez unijne, w tym polskie, podmioty gospodarcze na rynku pakistańskim. We współpracy z NATO i USA prowadzone są prace na miejscu w celu sprawnego i jak najkorzystniejszego dla nas przeprowadzenia operacji wycofywania naszych wojsk i sprzętu wojskowego z Afganistanu poprzez terytorium Pakistanu.

   Republika Turcji.

   Ad 1. Realizacja działań w zakresie propagowania polskiej kultury i sztuki w 2012 r. wynikała z przyjętego przez placówkę rocznego planu działań w sferze dyplomacji publicznej i kulturalnej. Wśród działań z zakresu działalności publicznej i kulturalnej w 2012 r. wymienić należy:

   - udział w międzynarodowym festiwalu filmowym w Ankrze (sprowadzenie do Turcji na pokaz filmu ˝Korczak˝ w reż. A. Wajdy - z okazji przypadającego na 2012 r. roku Korczaka);

   - udział w międzynarodowym festiwalu filmów kobiecych (sprowadzanie do Turcji na pokaz filmu ˝W imieniu diabła˝ w reż. B. Sass oraz zaproszenie reżyserki filmu);

   - udział w festiwalu filmów krótkometrażowych Konya-Eregli;

   - udział w pokazie filmów kina europejskiego w ramach klasteru EUNIC (sprowadzenie do Turcji filmu ˝Ki˝);

   - udział w międzynarodowym festiwalu muzycznym w mieście Mersin (sprowadzenie do Turcji pianisty Artura Dutkiewicza);

   - organizacja koncertu jazzowego na terenie ambasady dla przedstawicieli korpusu dyplomatycznego;

   - organizacja transmisji inauguracji oraz meczu otwarcia mistrzostw Euro 2012 na terenie ogrodu ambasady - na zainstalowanych wielkopowierzchniowych ekranach transmitowano na żywo wydarzenia z Warszawy;

   - organizacja uroczystego spotkania dla uczestników programu Erasmus (wykładowców i studentów) oraz pracowników i studentów wydziału polonistyki Uniwersytetu Ankarskiego;

   - organizacja wizyty studyjnej dziennikarzy tureckich w Polsce - celem było promowanie polskiej transformacji;

   - promowanie relacji pomiędzy poszczególnymi regionami Turcji i Polski poprzez wykorzystania instytucji miast partnerskich;

   - organizacja w Turcji szeregu wizyt eksperckich dla przedstawicieli polskich ośrodków analitycznych (OSW, PISM) i ośrodków akademickich (Uniwersytet Warszawski) - celem było propagowanie polskich doświadczeń oraz myśli politycznej;

   - stały monitoring i obecność w tureckich środkach masowego przekazu, w szczególności prezentowanie walorów kulturalnych i społecznych Polski.

   Ad 2. Szef placówki podejmuje działania mające na celu wsparcie polskich przedsiębiorców zarówno w celu ich wejścia na rynek, jak i ochrony prowadzonej działalności w Turcji. Szef placówki interweniuje na wysokim szczeblu we właściwych instytucjach w sytuacji stwierdzenia dyskryminacji polskich przedsiębiorców. Przykładem mogą być wizyty interwencyjne w celu uzyskania dopuszczenia dla polskich hodowców do eksportu bydła żywego na rynek Turcji czy też wyjaśnienia zastrzeżeń do procedur przetargowych zgłaszanych przez polskich oferentów. Dla przykładu po otwarciu rynku tureckiego dla importu mięsa wołowego m.in. z Polski poprzez natychmiastowe przekazanie informacji do Polski oraz podjęte działania koordynacyjne wydział promocji i handlu ambasady w ciągu 2 tygodni doprowadził do obustronnego uzgodnienia weterynaryjnego świadectwa zdrowia między stroną polską a turecką. W rezultacie doszło do znacznego zwiększenia polskiego eksportu na rynek turecki - w ciągu 3 miesięcy 2010 r. jego wolumen przekroczył 100 mln USD, w 2011 r. wyniósł ponad 250 mln USD, a w 2012 r. 100 mln USD (udział polskiego mięsa w ogóle wołowiny wwożonej do Turcji to ok. 99%).

   Ad 3. Dzięki staraniom placówki oraz MSZ ważność otrzymywanej na granicy przez obywateli RP wizy turystycznej została wydłużona z 30 do 90 dni. Oznacza to, że nasi obywatele w ciągu 6 miesięcy od dnia uzyskania wizy mogą przebywać na terenie Turcji przez 90 dni. Wiza uprawnia posiadacza do wielokrotnego wjazdu. Jest to bardzo duże ułatwienie dla wielu naszych obywateli, którzy co roku, szczególnie w sezonie letnim, odwiedzają Turcję.

   Węgry.

   Ad 1. Szczególne relacje łączące nasze narody i państwa nakładają na ambasadę szczególne zadania. Placówka realizuje je w ścisłej współpracy z instytutem polskim i partnerami węgierskimi. Polska kultura i sztuka cieszy się na Węgrzech ogromnym uznaniem, co ułatwia realizację projektów. Sfinalizowane zostało nowe międzyrządowe porozumienie o współpracy kulturalnej, które zostanie podpisane w najbliższym czasie. Wśród projektów promocyjnych należy podkreślić wyjątkowo aktywny i udany na Węgrzech rok Szopena 2010, a także promocję Euro 2012, roku Janusza Korczaka 2012, stałą promocję polskiej gospodarki, kultury, polityki europejskiej i regionalnej, prezydencji w RUE 2011 i przewodnictwa w V4 2012/2013. Ambasada zrealizowała wiele projektów promujących nasz dorobek kulturalny, a także wiedzę o naszej historii (często w wymiarze pamięci o wsparciu udzielanym sobie wzajemnie przez Polaków i Węgrów w trudnych okresach historii). Promocja polskiej historii jest niezwykle istotna w naszych działaniach - sponsorujemy, wspieramy i szeroko dystrybuujemy węgierskojęzyczne wydawnictwa o Polsce i relacjach polsko-węgierskich (liczne książki zagranicznych i węgierskich autorów oraz m.in. polsko-węgierska czytanka historyczna dla dzieci w kilku tysiącach egzemplarzy), organizujemy regularne wystawy (˝Katyń˝, ˝Rozstrzelane miasta - Poznań, Budapeszt '56˝, wystawa poświęcona tysiącletnim relacjom polsko-węgierskim odwiedziły w ciągu ostatnich trzech lat kilkadziesiąt miast na Węgrzech), dzięki naszym staraniom w 2011 r. powstało muzeum pamięci polskich uchodźców w Balatonboglár. Samodzielnie zorganizowaliśmy konferencje (także międzynarodowe) poświęcone m.in. pamięci Henryka Sławika, Janusza Korczaka czy współpracy z krajami Partnerstwa Wschodniego. Współuczestniczyliśmy w organizacji wielu innych konferencji poświęconych aktualnym i historycznym tematom. Kluczowe znaczenie mają projekty skierowane do młodych ludzi. Regularnie współpracujemy z uczelniami, uniwersytetami (Budapeszt, Piliscsaba, Szeged, Nyíregyháza, Veszprém), odbywamy spotkania ze studentami na tematy współpracy polsko-węgierskiej, tradycji naszych relacji, Wyszehradu i szerzej rozumianego regionu. Wobec tradycyjnych uwarunkowań historycznych utrzymujemy regularne kontakty i realizujemy bardzo liczne wizyty na węgierskiej prowincji. Istotna zmiana pozycji Polski w ostatnich latach znajduje swoje odzwierciedlenie w poziomie zainteresowania Polską także na Węgrzech, co staramy się maksymalnie wykorzystać.

   Ad 2. Nasze wzajemne obroty handlowe oscylują wokół 6 mld EUR (przy dodatnim dla Polski saldzie 1 mld EUR). Przez ostatnie lata następował ich stały wzrost. To bardzo dużo, biorąc pod uwagę trudności związane z wszechobecnym kryzysem gospodarczym i bardzo trudną sytuacją naszego partnera. Z dużą satysfakcją odnotowujemy pozytywny wpływ naszych kontaktów na realne rozwiązywanie problemów w tak newralgicznym obszarze, jakim są polskie inwestycje na Węgrzech. Nasze bezpośrednie, wielopoziomowe interwencje w sprawie np. polskiej inwestycji (budowa wielkiego centrum handlowego w XIV dzielnicy Budapesztu przez kieleckie Echo Investment) przyniosła pierwszą, spektakularną zgodę udzieloną firmie zagranicznej w dobie obowiązywania tzw. plaza stop (zakaz budowy obiektów powyżej 300 m2). Byliśmy istotnie zaangażowani w promocję polskiej PESA w Szegedzie, który był pierwszym punktem poza granicami Polski, w którym firma wprowadziła swoje tramwaje. Wspieramy też inne polskie projekty. Warto także przypomnieć okres najpierw węgierskiej, a następnie polskiej prezydencji w RUE, który był także okresem niezwykle aktywnej współpracy obu krajów w istotnych tematach gospodarczych. Obecnie mamy polskie, a następnie węgierskie przewodnictwo w V4, w trakcie których realizujemy również kluczowe dla regionu zadania. Organizowaliśmy promocję w wymiarze gospodarczym i turystycznym Małopolski oraz Podkarpacia, czyli regionów tradycyjnie i historycznie związanych z Węgrami. Zainaugurowaliśmy fora gospodarcze, które stają się tradycją corocznych spotkań prezydentów obu krajów. Bardzo regularne są kontakty wszystkich resortów, zarówno w formule wyszehradzkiej, jak i bilateralnej. Kluczowe tematy europejskie, regionalne i bilateralne, są w codziennym trybie koordynowane i uzgadniane. Regularnie wydajemy opracowania informacyjne (biuletyny ekonomiczne, informacje na stronach internetowych, a także bardzo liczne odpowiedzi na zapytania biznesowe firm), regularnie publikujemy w najważniejszych węgierskich mediach gospodarczych materiały promocyjne na temat Polski i polskiej oferty gospodarczej, włączając w te działania również firm polskie oraz regiony. Organizujemy spotkania tematyczne z biznesem i administracją (np. poświęcone gazowi łupkowemu, regularna prezentacja polskiej oferty inwestycyjno-handlowej dla węgierskich przedsiębiorców, ale też np. dla tureckiego biznesu operującego z Węgier). Mimo wskazanych powyżej sukcesów widzimy w relacjach gospodarczych z Węgrami (i szerzej regionem) nadal ogromny potencjał (infrastruktura, energetyka, transport, rolnictwo), którego wykorzystanie staramy się maksymalnie wspierać.

   Ad 3. W tym zakresie obywateli Polski dotyczą przepisy określone w prawodawstwie unijnym. Nie odnotowujemy żadnych problemów związanych z podejmowaniem pracy przez naszych rodaków, jak i w innych wymiarach objętych wspólnym ustawodawstwem. W 2012 r. doprowadziliśmy do inauguracji Konsulatu Honorowego RP w Segedynie (Szeged), który nie tylko istotnie poszerza nasze działania promocyjne, ale jest też ważnym wsparciem dla obywateli polskich i polskiego biznesu w tym regionie Węgier będącym bramą do Europy Południowo-Wschodniej.

   Republika Uzbekistanu.

   Ad 1. Niektóre projekty zrealizowane w 2012 r. w ramach środków budżetowych w wysokości 7967 EUR:

   Ad 2. Poprawne relacje ambasady z władzami przyczyniły się do uzyskania w 2012 r., w odniesieniu do roku poprzedniego, 30-procentowej dynamiki wzrostu w eksporcie towarów z Polski do Uzbekistanu i 110-procentowej dynamiki eksportu do Tadżykistanu, a także podjęcie współpracy w dziedzinie rolnictwa, a w szczególności dostaw sadzonek drzew owocowych oraz żywego bydła mlecznego. Polska stała się też kluczowym dostawcą technologii rolnych oraz towarów do produkcji rolnej. Placówka aktywnie angażowała się w obronę interesów polskich firm.

   Ad 3. Sprawy ulg i przywilejów realizowane były na zasadzie wzajemności. Ambasador realizował program odbudowy i reorganizacji środowiska polonijnego w państwach urzędowania. Kontynuowane były kursy zawodowe i dokształceniowe dla osób polskiego pochodzenia, w tym kandydatów na studia w Polsce. Powołano klub polonijnego przedsiębiorcy. W Taszkencie organizowano cotygodniowe spotkania integracyjne. Wspólnie z parafią rzymsko-katolicką organizowano pomoc dla potrzebujących wsparcia.

   Republika Włoska.

   Ad 1. Koncert chopinowski w termach Karakalli inaugurujący polską prezydencję w RUE (Rzym).

   Cykl imprez ˝Wizerunek Polski w odbiciu wody˝ promujący polską gospodarkę, turystykę i kulturę (Genua).

   Promocja Mazur jako cudu natury - święto Tysiąca Jezior (Rzym).

   Cykl imprez ˝Na granicach Unii Europejskiej - wielokulturowość i wspólne dziedzictwo (Palermo).

   Promocja Euro2012 i Wrocławia w dniu towarzyskiego meczu Polska - Włochy z okazji inauguracji stadionu we Wrocławiu (Rzym).

   Festiwal kultury polskich Żydów (Wenecja).

   Dni polskie (Werona).

   Konferencja ˝Pamięć o Solidarności. W trzydziestolecie Sierpnia 1980 r.˝ (Rzym).

   Dni Janusza Korczaka (Mediolan, Turyn, Genua).

   Mecz piłki nożnej pomiędzy polskim a włoskimi parlamentarzystami i konferencja prasowa dot. Euro 2012 (Rzym).

   Wystawa historyczna ˝Udział Polaków w walkach o zjednoczenie Włoch - za naszą i za waszą wolność˝ w Izbie Deputowanych RW (Rzym).

   Wystawa fotograficzna ˝Kopalnia Soli Wieliczka. Światowe dziedzictwo kultury˝ (Rzym).

   Projekt PL.IT: interaktywne forum rozpowszechniania języka polskiego i polskiej kultury we Włoszech.

   Narciarski Zjazd Pokoju połączony z wystawą fotograficzną ˝Zima w Polsce: Zakopane i Tatry˝ (Campo Felice).

   Przegląd filmów V4 z okazji polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej (Rzym).

   Ad 2. Dyplomacja gospodarcza prowadzona we Włoszech stara się oddziaływać na różne grupy polityczne i gospodarcze, które mogą być przydatne w średnim i długim okresie dla zwiększania włoskich inwestycji w Polsce, wzrostu polskiego eksportu, kreowania wizerunku Polski lub lobbingu za rozwiązaniami w ramach UE, które odpowiadałyby polskim interesom. Ambasada koncentrowała się na działaniach wizerunkowych i lobbingowych. Służyć temu będzie tegoroczna impreza dot. nowoczesnych technologii (Turyn, jesień br.). Z kolei przykładem był cykl czterech konferencji zorganizowanych w ostatnich dwóch latach poświęconych bezpieczeństwu energetycznemu w Europie, gazowi łupkowemu i europejskiej polityce energetycznej. Pozwoliły one na bardzo dobre rozpoznanie włoskich grup nacisku.

   Ad 3. Dla obywateli polskich nie wypracowano żadnych szczególnych ulg i przywilejów, gdyż te regulowane są prawodawstwem unijnym. Działania ambasady poświęcone były przede wszystkim ochronie praw migracji zarobkowej i informowaniu o uprawnieniach socjalnych i prawnych. Przykładowo zorganizowano 10 sesji ˝Dni poradnictwa w zakresie ubezpieczenia społecznego dla Polaków pracujących lub mieszkających we Włoszech˝, zorganizowanych we współpracy z ZUS (Rzym, Florencja, Neapol, Mediolan, Bolonia). Opublikowano na łamach prasy polonijnej (nakład kilkanaście tysięcy egzemplarzy) cyklu porad z zakresu koordynacji włoskich, polskich i unijnych zabezpieczeń społecznych. Zorganizowano na terenie Włoch punkty porad prawnych prowadzone przez wyspecjalizowanych prawników, którzy bezpłatnie udzielają porad w zakresie prawa pracy i spraw socjalnych (Rzym, Mediolan, Bolonia).

   Inne działania dotyczyły m.in. organizacji spotkań informacyjnych z przedstawicielami włoskiego zakładu ubezpieczeń społecznych INPS (Rzym), spotkań dla polskich obywateli prowadzonych przez polskich ekspertów pracujących we włoskich urzędach pracy i strukturach związków zawodowych, dotyczących problematyki m.in. z zakresu prawa pracy, kwestii pobytowych i zdrowotnych, prowadzenia wyjazdowych dyżurów konsularnych z wykorzystaniem mobilnego stanowiska konsularnego. W czerwcu 2011 r. został zorganizowany pierwszy dyżur wyjazdowy na Malcie. Została też wznowiona działalność konsulatu honorowego w Neapolu, otwarto konsulat honorowy w Ankonie, a w najbliższym czasie również w Palermo, Bari i Trydencie. Możliwość skorzystania z pomocy konsula (zawodowego lub honorowego), bez konieczności udawania się do siedziby konsulatu w Rzymie czy Mediolanie, jest ogromnym ułatwieniem dla naszych obywateli.

   Rumunia.

   Ad 1. Polska kultura, sztuka oraz wizerunek kraju są stale publicznie propagowane podczas wszystkich kontaktów i wystąpień publicznych ambasadora. Były także promowane w czasie licznych podróży ambasadora po kraju urzędowania, w czasie których odwiedził następujące prowincje i miasta: Suczawę, Bacău, Kluż, Timiszoarę, Arad, Sybin, Piteşti, Krajową, Ploieşti, Călăraşi. Regularnie bierze udział w koncertach, wernisażach i przedstawieniach teatralnych promujących polską kulturę (m.in. otwarcie wystawy polskiego plakatu w Narodowym Muzeum Sztuki w Bukareszcie, otwarcie wystawy poświęconej rumuńskim losom Kazimiery Iłłakowiczówny w Krajowej, otwarcie wystawy polskiej sztuki złotniczej w Muzeum Brukenthal w Sybinie). Organizuje i uczestniczy w projekcjach filmów polskich reżyserów lub dotyczących Polski (np. wystąpienie na projekcji filmów A. Holland ˝W ciemności˝, ˝Long Walk˝ Petera Weira). Ambasador organizował i wygłaszał wystąpienia na konferencjach ambasady nt. nowego budżetu UE, dziedzictwa żydowskiego w Europie Środkowej, gazu łupkowego i bezpieczeństwa energetycznego, poświęconej Januszowi Korczakowi, losom złota z zasobów Banku Polskiego. Organizował i otwierał wystawę fotograficzną pt. ˝Polska z lotu ptaka˝ w Bukareszcie i Timiszoarze. W trakcie 1,5 roku urzędowania ambasador udzielił kilkudziesięciu wywiadów dla rumuńskiej prasy, kanałów radiowych i telewizyjnych. Ambasador sam prowadzi profil na Twitterze (1000 wpisów, 342 obserwujących).

   Ad 2. Ambasador osobiście podejmował interwencje i działania promocyjne na rzecz następujących polskich firm inwestujących i działających na rynku rumuńskim: Tymbark-Maspex, Porta Doors, Barlinek, Ciech, PESA Bydgoszcz, Selena, Atlas, Konsalnet, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, PKP Cargo, Solaris, Enterprise Inwestors, LOT Polish Airlines, Cersanit, GTC, ABC Data, Asseco. Wielokrotnie spotykał się z przedstawicielami rządu i administracji lokalnej w sprawach gospodarczych, utrzymywał kontakty z rumuńskimi przedsiębiorcami, wygłosił kilkadziesiąt wystąpień publicznych poświęconych tym kwestiom. Ambasador inspirował kontakty biznesowe miedzy przedsiębiorcami z obu krajów, wspierając polskie inwestycje w Rumunii i rumuńskie w Polsce. Wielokrotnie uczestniczył w targach tematycznych odbywających się w Bukareszcie (spożywcze, przemysłu obronnego, turystyczne, budowlane), odwiedzając przy okazji stoiska polskich wystawców. Ambasador mocno angażował się w problematykę energetyczną, zwłaszcza kwestie wydobycia gazu łupkowego. W okresie 2 lat urzędowania obecnego ambasadora eksport towarów z Polski do Rumunii wzrósł o ok. 30%.

   Ad 3. Aktywność ambasadora skupiała się na zapewnieniu równoprawnego dostępu do rynku rumuńskiego pracownikom z Polski, w tym również w zawodach regulowanych (pielęgniarki, kierowcy zawodowi, prawnicy) Obecnie w Rumunii zarejestrowanych jest ok. 1250 pracowników z Polski. Placówka nie odnotowała negatywnych działań czy inicjatyw ustawodawczych po stronie rumuńskiej w obszarze SPO. Rumunia nie planuje zaostrzenia przepisów wobec migrantów z innych krajów członkowskich, placówka nie otrzymywała również skarg od polskich obywateli pracujących w Rumunii na respektowanie przez ten kraj zasady SPO. Ambasador osobiście interweniował ws. traktowania polskich kierowców na przejściach granicznych u ministra transportu. Podejmował też interwencje ws. warunków bytowych polskich studentów przybywających do Rumunii w ramach programu Erasmus (minister edukacji, rektorzy poszczególnych uczelni). Stałym przedmiotem troski ambasadora i tematem jego rozmów są prawa mniejszości polskiej w Rumunii.

   Socjalistyczna Republika Wietnamu.

   Ad 1. Ambasada w Hanoi zrealizowała w 2012 r. łącznie 20 projektów, koncentrując się na promocji polskiej kultury i sztuki. Projekty autorskie placówki obejmowały koncerty (muzyka poważna i jazz) oraz promocję tłumaczeń polskiej literatury. Ambasada brała udział w organizacji II Międzynarodowego Hanojskiego Konkursu Pianistycznego. Ambasador uczestniczył także w wystawach i forach gospodarczych oraz seminariach i spotkaniach promujących sektory gospodarcze. Promocja odbywa się w ramach otrzymanych środków budżetowych. W 2012 r. na promocję przeznaczono 109 344,05 zł.

   Ad 2. Ambasada aktywnie włączyła się w organizację imprez promocyjnych z obszaru gospodarczego, m.in. GreenEvo, ułatwiła nawiązanie kontaktów na szczeblu regionalnym (wizyta wojewody i wicemarszałka województwa śląskiego). Dzięki zaangażowaniu ambasady nastąpiło otwarcie rynku wietnamskiego na polską wieprzowinę i podroby oraz dla polskiego przemysłu obronnego poprzez podpisanie stosownych umów. Dzięki zawarciu umowy o współpracy weterynaryjnej wsparto eksport polskich produktów rolnych do Wietnamu. UE podjęła w 2012 r. przygotowania do utworzenia w SRW europejskiego centrum biznesu. Placówka podjęła starania, aby centrum świadczyło nieodpłatnie szeroką gamę usług. Odpowiednio funkcjonujące centrum może efektywnie wspierać polskie firmy na rynku wietnamskim, zwłaszcza jeśli chodzi o zaplecze prawnoeksperckie.

   Ad 3. W wyniku działań ambasady uzyskanie zgody władz wietnamskich na bezwizowe przebywanie w Hanoi załóg LOT (Air France i Lufthansa takiej zgody nie otrzymały). Ponadto zawarta została umowa o bezwizowym ruchu dla posiadaczy paszportów dyplomatycznych.

   Stany Zjednoczone Ameryki.

   Ad 1.

   Ad 2. Działania o charakterze promocyjnym. W 2012 r. polski eksport do USA osiągnął wartość 4,63 mld USD (wszystkie dane za US Census Bureau), co jest najwyższym wynikiem w historii polsko-amerykańskiej wymiany handlowej. Bilateralne obroty handlowe osiągnęły niemal 8 mld USD (w roku 2011 wartość wymiany handlowej wynosiła 7,5 mld USD). W porównaniu do roku 2011, polski eksport wzrósł o 6% (z 4,38 mld USD). W roku 2012 Polska odnotowała dodatni bilans w handlu z USA w wysokości 1,26 mld USD.

   Ambasada RP w Waszyngtonie podjęła szereg inicjatyw na rzecz rozszerzenia relacji z władzami USA i środowiskami biznesowymi, na poziomie federalnym i stanowym, w celu pogłębiania bilateralnej współpracy gospodarczej.

   Działania o charakterze interwencyjnym. Ambasada RP w Waszyngtonie podjęła szereg działań mających na celu wsparcie polskich przedsiębiorstw w prowadzonej przez nie współpracy gospodarczej z firmami amerykańskimi i w uzyskaniu przez nie korzystnych warunków kontraktowych.

   Placówka była m.in. aktywnie zaangażowana w proces uzyskania przez PLL LOT finansowania na zakup samolotów Boeing 787 Dreamliner. W związku ze wstrzymaniem przez amerykańskie władze lotnicze wykonywania operacji przy użyciu samolotów Boeing 787 Dreamliner w styczniu 2013 r. placówka na bieżąco monitoruje sytuację poprzez stały kontakt z kompetentnymi instytucjami amerykańskimi oraz przedstawicielami firmy Boeing. Ambasada RP udzieliła również wsparcia w kontaktach handlowych Wojskowym Zakładom Elektronicznym, przyczyniając się do odblokowania wstrzymanej przez amerykańską firmę Honeywell dostawy systemów nawigacyjnych Talin.

   Ad 3. Dzięki zawarciu konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (luty 2013 r.) poprawiły się warunki rozwoju współpracy polsko-amerykańskiej. Umowa przewiduje korzystne zapisy dla rozwoju stosunków gospodarczych między Polską a Stanami Zjednoczonymi, a zawarte w niej rozwiązania będą w lepszy sposób służyć m.in. naukowcom, studentom oraz powracającym do Polski rezydentom. W 2012 r. polskie urzędy konsularne w USA wykonały ponad 63 tys. czynności konsularnych, świadcząc m.in. usługi na rzecz obywateli RP.

   Stolica Apostolska.

   Ad 1. W stosunkach bilateralnych ze Stolicą Apostolską nadrzędnym celem aktywności ambasady było podtrzymywanie zainteresowania strony watykańskiej rozwojem stosunków bilateralnych z Polską jako kluczowym partnerem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, kraju o wielowiekowej tradycji chrześcijańskiej i stosunków dyplomatycznych ze SA. W celu propagowania publicznych interesów Polski odbywano regularne konsultacje w sekretariacie stanu i innych dykasteriach rzymskich, a także z przedstawicielami miejscowego korpusu dyplomatycznego. Organizowano spotkania ambasadorów w formacie Trójkąta Weimarskiego oraz w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Placówka pełniła funkcję lokalnej prezydencji UE w Watykanie podczas polskiej prezydencji w Radzie UE. Ambasador prezentowała liczne odczyty na papieskich uniwersytetach w Rzymie (Gregoriana, Urbaniana, Seraficum, Angelicum, Santa Croce, Europea).

   W dyplomacji publicznej i kulturalnej wykorzystywano przede wszystkim rocznicowe daty związane z pontyfikatem papieża Jana Pawła II, podkreślając polskie korzenie papieża, z których wyrosło jego myślenie o wolności, o Polsce i Europie oraz miejscu Polski w Europie. Z okazji beatyfikacji 28.04.11 w Watykanie otwarto wystawę o Janie Pawle II pod patronatem prezydenta RP B. Komorowskiego, która powstała z inicjatywy ambasady i we współudziale Zarządu Państwa Miasta Watykanu oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Ambasada była współorganizatorem koncertu chopinowskiego ˝Żelazowa Wola Bis˝ w Toskanii, w wykonaniu laureata II nagrody XXVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie I. Wundera, z okazji inauguracji przejęcia przez Polskę przewodnictwa w Radzie UE.

   W dn. 3.11.11 wystawiono operę góralską ˝Jan Paweł II na Podhalu˝ w rzymskim teatrze Capranica, której celem była prezentacja góralskiego folkloru i kultury polskiej, będącej częścią bogatej i zróżnicowanej kultury europejskiej. Pomieszczenia ambasady były wielokrotnie wykorzystywane do organizacji wystaw i wernisaży polskich artystów.

   Ad 2. Stolica Apostolska nie prowadzi współpracy gospodarczej z żadnym państwem, w tym także z Polską. Warto jednak dodać, że dzięki inicjatywie ambasady doszło do współpracy Poczty Polskiej z Watykańskim Biurem Filatelistycznym. Doprowadzono m.in. do wspólnej emisji znaczka upamiętniającego beatyfikację JP II według projektu polskiej artystki, a także wykonano zbiorczą serię pielgrzymek JP II do Polski.

   Ad 3. Na prośbę zainteresowanych pielgrzymów z Polski ambasada pośredniczy w Watykanie w udostępnianiu kaplicy św. Sebastiana (wcześniej w podziemiach Grot Watykańskich) w celu odprawiania nabożeństw przy grobie bł. Jana Pawła II. Ambasada organizuje wejścia na audiencję z papieżem do specjalnych sektorów przede wszystkim dla osób chorych. Stale współpracuje z wieloma fundacjami zajmującymi się działalnością charytatywną na rzecz chorych (np. Fundacja Mam Marzenie) oraz ze związkami zrzeszającymi grupy osób niepełnosprawnych (np. Polski Związek Niewidomych), którym oprócz specjalnych biletów na audiencje papieskie umożliwia zwiedzanie Bazyliki św. Piotra (bez konieczności stania w kolejce), zwiedzanie Ogrodów Watykańskich i muzeów watykańskich za darmo. Ambasada pośredniczyła w zorganizowaniu wystawy dla pielgrzymów z okazji beatyfikacji Jana Pawła II w watykańskim Braccio di Carlo Magno (IV-VII 2011 r.), na którą wstęp był za darmo. Pracownicy ambasady przygotowali do druku i przetłumaczyli na język polski katalog, który można było kupić na wystawie za ulgową cenę.

   Konfederacja Szwajcarska.

   Ad 1. Promocja polskiej kultury należy do priorytetów pracy kierownika placówki. Począwszy od 2009 r., polscy artyści na stałe obecni są na światowej rangi festiwalach muzycznych - Montreux Jazz Festival, Gstaad New Year, Festival, St. Moritz Jazz Festival.

   W wyniku podjęcia współpracy z Federalnym Urzędem ds. Kultury placówka zainicjowała prezentację dorobku kinematograficznego Polski w ramach trwającego 6 miesięcy (wrzesień 2012 - marzec 2013) Festiwalu Filmów Polskich - Kino Polska (projekt o zasięgu ogólnoszwajcarskim). W lipcu 2012 r. miał miejsce pokaz filmów polskich w ramach berneńskiego festiwalu filmowego Marzili Movie Festival.

   Placówka zorganizowała szereg koncertów muzyki poważnej w najlepszych salach koncertowych KS, które spotkały się z szerokim oddźwiękiem medialnym (m.in. koncert otwierający rok chopinowski, koncert K. Zimermana w ramach roku W. Lutosławskiego w KKL w Lucernie, koncert Grupy MoCarta w czasie prezydencji Polski w Radzie UE, koncert ˝Głosy Gór˝ z okazji wizyty prezydenta Komorowskiego w Szwajcarii z udziałem ok. 2000 gości, w tym pani prezydent KS).

   Placówka zaangażowana jest w promocję rzeźby polskiej (festiwal rzeźby polskiej we współpracy z ośrodkiem w Orońsku - wystawy w St. Urban i Zurychu; wystawa w Galerii Bachlechner marzec-kwiecień br.)

   Z okazji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012 placówka zorganizowała recepcję połączoną z oglądaniem ceremonii otwarcia i meczu inauguracyjnego w rezydencji ambasadora, transmitowaną (9 min. ˝na żywo˝) przez szwajcarską telewizję. Udział telewizji publicznej SRF pozwolił placówce dotrzeć do ok. 6-8 mln widzów w Szwajcarii, Austrii i południowych Niemczech. Telewizja kilka razy łączyła się z ogrodów rezydencji ze studiem Euro 2012 w Zurychu oraz z komentatorem SRF na Stadionie Narodowym w Warszawie.

   Ad 2. Relacje na poziomie władz federalnych oraz kantonalnych były i są inicjowane w dużej części w celu ożywienia dwustronnej wymiany handlowej i inwestycji. W ostatnich 3 latach intensywnie wzrastał poziom polskiego eksportu do Szwajcarii i zmniejszał się deficyt Polski w handlu zagranicznym.

   Zapoczątkowano stałe uczestnictwo Polski w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos na szczeblu prezydenta, premiera, ministra SZ i ministra finansów. Udział w tym największym i najważniejszym forum ekonomicznym świata procentuje wzrostem ˝gospodarczego˝ zainteresowania Polską.

   Przy okazji wizyty państwowej pana prezydenta B. Komorowskiego w KS w październiku 2012 r. zorganizowano promująca polską gospodarkę konferencję, w której uczestniczyli przedstawiciele najważniejszych szwajcarskich podmiotów gospodarczych.

   Podejmowano działania (wykorzystując kontakty kierownika placówki na szczeblach politycznych) na rzecz ustabilizowania i wzmocnienia współpracy polsko-szwajcarskiej w sektorze produkcji taboru kolejowego.

   Placówka zorganizowała w maju 2012 r. konferencję w Zurychu nt. szans inwestycyjnych w sektorze gazu łupkowego w Polsce, której jednym z efektów było zainteresowanie kapitału szwajcarskiego tym sektorem energetyki.

   Zachęcono stronę szwajcarską do stałego uczestnictwa w corocznie organizowanym Alpejsko-Karpackim Forum Współpracy w Rzeszowie (bezpośrednie zaangażowanie kierownika placówki - rozmowy z ambasadorem Szwajcarii w Warszawie, szefem zrzeszenia przemysłu szwajcarskiego Economiesuisse i wicedyrektorem Schweizer Tourismus - luty br.).

   Implementacja dwustronnej umowy o współpracy wojskowej w obszarze ćwiczeń (podpisana w czerwcu 2012 r.; inicjatywa kierownika placówki) winna przynosić wymierne efekty ekonomiczne w postaci wykorzystania przez stronę szwajcarską polskiej infrastruktury wojskowej. Obywatele polscy w Szwajcarii nie posiadają żadnych dodatkowych ulg ani przywilejów wynikających z obywatelstwa. Prawo Szwajcarii, kraju demokratycznego, nie dopuszcza różnicowania statusu obywateli ze względu na pochodzenie/narodowość.

   Ad 3. Stąd działalność kierownika placówki koncentruje się na pomocy Polakom w ich codziennym funkcjonowaniu na terenie kraju urzędowania.

   Uregulowana została sytuacja Szkolnego Punktu Konsultacyjnego przy Ambasadzie RP w Bernie. Wspierane jest (również finansowo) szkolnictwo polonijne (powstały dwie nowe szkoły).

   Inicjowana jest i wspierana pomoc dla najuboższych regionów w Polsce.

   W związku z narastającą migracją zarobkową placówka utworzyła punkt konsultacji prawnych (prawo pracy, pobyt, prawo rodzinne) finansowany przez MSZ. Została nawiązana współpraca z największym związkiem zawodowym w Szwajcarii celem zwiększenia ochrony prawnej nad pracownikami migrującymi (powstała grupa polska oraz poradnik prawny w języku polskim).

   Utworzono konsulat w Zurychu kierowany przez konsula honorowego.

   Intensywnie wpierana jest działalność na rzecz miejsc pamięci narodowej (m.in. pomnik H. Sienkiewicza w Vevey, popiersie G. Narutowicza w Muehleberg, tablica poświęcona pamięci I. J. Paderewskiego w Morges, grób Z. Miłkowskiego w Lozannie, cmentarz wojskowy w Leysin).

   Wspierana jest, w tym finansowo, działalność prasy polonijnej.

   Islamska Republika Afganistanu.

   Ad 1. Z uwagi na warunki bezpieczeństwa w Afganistanie placówka ma bardzo ograniczone możliwości działania. W 2012 r. ambasada kontynuowała i rozwijała działania w kilku obszarach istotnych dla działań demokratyzacyjnych w Afganistanie, m.in. w zakresie wsparcia reform administracyjnych i budowy służby cywilnej. Głównym narzędziem promocji wiedzy o Polsce wśród przedstawicieli różnych środowisk afgańskich były wizyty studyjne. Sześć z nich miało na celu zapoznanie afgańskich uczestników z doświadczeniami polskiej transformacji. Wydatkowano na ich realizacje 23 466,40 zł. Innym aspektem jest działalność w strukturach polskiego kontyngentu wojskowego Zespołu Odbudowy Prowincji (Provincial Reconstruction Team, PRT) w Ghazni. W roku 2012 PRT zrealizowało 37 projektów, na które wydatkowano 20 555 760 PLN, w tym 18 projektów infrastrukturalnych, 13 szkoleniowych oraz 6 związanych z zakupem wyposażenia. Projekty te finansowano z funduszu MSZ przeznaczonego na pomoc rozwojową.

   Ad 2. Na przestrzeni ostatniego roku ambasada prowadziła intensywne działania mające na celu stworzenie solidnego gruntu dla rozwoju wielopłaszczyznowych stosunków dwustronnych w kolejnych latach. Stąd też placówka zorganizowała bądź współorganizowała i przeprowadziła szereg wizyt i związanych z nimi spotkań bilateralnych. W dniu 15 grudnia 2012 r. strony podpisały umowę ramową o współpracy między Rzecząpospolitą Polską a Islamską Republiką Afganistanu z intencją nadania nowej dynamiki relacjom w sferach politycznej, bezpieczeństwa, gospodarczej oraz edukacji, nauki i kultury.

   W działalności ambasady priorytetem o strategicznym znaczeniu pozostawało wzmacnianie pozycji Polski w strukturach natowskiej misji ISAF oraz w ramach działań przedstawicielstwa Unii Europejskiej w Kabulu.

   W ostatnich miesiącach ambasada kontynuowała działania wzmacniające wizerunek Polski jako państwa służącego wzorcami transformacji politycznej i gospodarczej. Polska - jako jedno z trzech państw, obok Turcji i Bangladeszu - została wytypowana przez zgromadzenie przedstawicieli afgańskich organizacji obywatelskich na studium przypadku badań z zakresu doświadczeń wyborczych.

   W dziedzinie budowania pozytywnych relacji ekonomicznych placówka podejmuje próby organizacji wystawy polskich towarów eksportowych (drobny sprzęt AGD, słodycze, przetwory spożywcze, maszyny budowlane). Placówka dostrzega jednakże stosunkowo niewielkie zainteresowanie polskich podmiotów gospodarczych współpracą z Afganistanem - powodem jest tutaj sytuacja bezpieczeństwa oraz bardzo wysokie ryzyko inwestycyjne, trudne do poniesienia dla polskich przedsiębiorców, samodzielnie próbujących otwierać rynek afgański dla swoich produktów.

   Ad 3. Ambasada nie prowadzi działań na rzecz szczególnych ulg i przywilejów dla polskich obywateli pracujących w Afganistanie (ok. 15) poza strukturami ISAF, przede wszystkim ze względu na szczupłość naszej Polonii (która głównie pracuje jako kontraktorzy okresowi) oraz ogólną sytuację bezpieczeństwa. Należy tu zwrócić uwagę, że Islamska Republika Afganistanu nie zapewnia żadnej nacji szczególnego traktowania czy ulg (np. podatkowych) - głównie ze względu na mozolną budowę struktur państwowych, które na obecnym etapie nie są jeszcze do tego gotowe. Ambasada RP dba o bezpieczeństwo naszych obywateli dostępnymi środkami (powiadamianie alarmowe o incydentach i zagrożeniach w Kabulu, opieka konsularna nad Polakami przebywającymi w Afganistanie), a także umożliwia opiekę lekarską ISAF w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia.

   Federacja Rosyjska.

   Ad 1. Niektóre projekty zrealizowane w 2012 r. w ramach środków budżetowych w wysokości (bez IP) - 52 764 EUR.

   Ad. 2. Według statystyk rosyjskich import z Polski wzrósł w stosunku do 2011 r. w okresie styczeń - grudzień 2012 r. o 12%, osiągając 7,4 mld USD, a eksport do Polski spadł o 7% do poziomu 19,9 mld USD. Największe polskie inwestycje w ostatnim czasie: Bella (rozbudowa fabryki w Jegoriewsku, otwarcie Centrum Logistyczno-Dystrybucyjnego w Nowosybirsku); Can-pack (fabryka pod Moskwą, budowa zakładu w obw. rostowskim); Cersanit (3 fabryki); sieci sklepów firm Reserved, Smyk, Inglot, Tatuum. W Kaliningradzie testowane są tramwaje PESY. Ambasador odbywa podróże do regionów FR, gdzie w kontaktach z władzami miejscowymi zabiega o dobre warunki działania dla polskich inwestorów i eksporterów.

   Ad 3. Od 2012 r. obowiązuje umowa o małym ruchu granicznym. W Smoleńsku utworzono Agencję Konsularną RP.Z związku z tym władze FR otworzyły w tym mieście zamiejscowy wydział MSZ FR.

   Boliwariańska Republika Wenezueli.

   Ad 1.

   Ad 2. Relacje z władzami państwa przyjmującego, wypracowane w ostatnich miesiącach, doprowadziły do podpisania w styczniu br. ramowej umowy o współpracy. Ma ona ułatwiać i pobudzać aktywność ekonomiczną między oboma krajami, jest podstawowym narzędziem dla polskich firm zainteresowanych wejściem na wenezuelski rynek.

   Ad 3. Wenezuela nie dyskryminuje obywateli polskich. Posiadają oni taki sam status, jak inni obywatele UE, przysługują im te same przywileje. Urząd nigdy nie był zmuszony interweniować w sprawach dotyczących dyskryminacji obywateli polskich. W zakresie opieki konsularnej placówka podjęła działania zmierzające do uzyskania zgody na przeniesienie dwóch obywateli RP, odbywających kary pozbawienia wolności w Wenezueli, do zakładów karnych w Polsce, w ramach konwencji strasburskiej.

   Królestwo Marokańskie.

   Ad 1.

   Ad 2. Relacje dyplomatyczne ambasadora RP w Rabacie z przedstawicielami marokańskich władz centralnych i regionalnych wnoszą istotny wkład w promowanie pozytywnego wizerunku naszego kraju i prezentowanie polskich osiągnięć, w tym w sferze gospodarki. Pozwalają one też na przedstawienie możliwości dalszego rozwoju wymiany handlowej i współpracy inwestycyjnej z RP. Przedstawiciele marokańskich władz są zachęcani do udziału w międzynarodowych konferencjach i innych wydarzeniach gospodarczych organizowanych w Polsce. Rozwój kontaktów między obu krajami wywiera bowiem korzystny wpływ na zwiększenie wzajemnego zaufania i przekłada się na wzrost zainteresowania nawiązywaniem dwustronnej współpracy gospodarczej. Przedstawiciele marokańskich władz, którzy odwiedzili RP, bardzo przychylnie wyrażają się o tych wizytach i, dzieląc się w KM wyniesionymi wrażeniami, przedstawiają nasz kraj w korzystnym świetle. Pozytywny wpływ na dalsze zwiększenie dwustronnej współpracy gospodarczej powinno też mieć potwierdzane ambasadorowi RP przez przedstawicieli władz KM zainteresowanie rozwojem współpracy w dziedzinie turystyki i kontaktów partnerskich między polskimi a marokańskimi miastami.

   Ad 3. Działania podjęte przez ambasadora RP przyczyniły się do:

   - wydłużenia okresu ważności marokańskich kart pobytu dla obywateli polskich z maks. jednego roku do maks. 10 lat,

   - uwzględnienia obywateli polskich zamieszkałych w Republice Senegalu we francuskim planie ewakuacji - w ramach lokalnej współpracy konsularnej państw członkowskich UE.

   Republika Kuby.

   Pani ambasador M. Galińska-Tomaszewska objęła ambasadę w Hawanie 3 marca 2011 r.

   Ad 1. Ze względu na specyficzne uwarunkowania główne obszary działalności placówki to obszar współpracy kulturalnej i promocja polskiej kultury i sztuki. W okresie od marca 2011 r. do lutego 2013 r. zorganizowano 36 projektów kulturalnych. Na stałe do programu wpisane są obchody tygodnia kultury polskiej, promocja teatru i kina polskiego. Dużą popularnością cieszą się wystawy poświęcone polskiej grafice i malarstwu. Za pośrednictwem kubańskich wydawnictw literackich i biuletynu ˝Polonia de hoy˝ placówka promuje polską literaturę i historię.

   Ambasada podjęła działalność na rzecz promowania i popierania demokracji oraz społeczeństwa obywatelskiego: Ambasada, w zakresie legalnych możliwości, utrzymuje kontakty i współpracuje z przedstawicielami opozycji kubańskiej przy wsparciu polskich NGO's.

   Ad 2. Po okresie izolacji polskiej placówki doprowadzono do w miarę poprawnych stosunków na szczeblu politycznym i dobrych na gospodarczym. Polska i Kuba nie mają wspólnych umów gospodarczych poza porozumieniem między KIG a Izbą Handlową Kuby, która w ostatnich dwóch latach zabezpieczała i organizowała wizyty polskich misji gospodarczych (m.in. Krajowej Spółki Cukrowej, ICE Group Rybnik, Północnej Izby Gospodarczej ze Szczecina).

   Odnotowujemy znaczący wzrost polskiego eksportu z 11,68 mln w 2010 r. do 14,06 mln USD w 2011 r. i wg wstępnych danych MG do 22,06 mln USD w 2012 r. Obroty towarowe wzrosły z 14,93 mln w 2010 r. do 77,68 mln USD w 2012 r. W porównaniu z 2011 r. dynamika eksportu - 157%, obrotów - 239%. Główne pozycje w eksporcie: produkty pochodzenia zwierzęcego (11,57 mln USD), produkty przemysłu chemicznego i pokrewnych (4,53 mln USD) i produkty mineralne (3,62 mln USD). W imporcie 99% stanowią gotowe artykuły spożywcze, napoje bezalkoholowe, alkohol i tytoń (55,6 mln USD).

   Ad 3. W opisywanym okresie nie wypracowano ulg ani przywilejów.

   Królestwo Szwecji.

   Ad 1. Przygotowanie i realizacja wizyty w Polsce pary królewskiej i Polsko-Szwedzkiego Forum Parlamentarnego w Szwecji. Doprowadzenie do podpisania polsko-szwedzkiej deklaracji międzyrządowej o strategicznym partnerstwie. Propagowanie polskiego stanowiska w sprawie wieloletniego budżetu UE oraz ochrony klimatu. Wizyty w szwedzkich regionach i kontakty z przedstawicielami szwedzkich środków masowego przekazu. Wykorzystanie polskiej prezydencji w UE w obszarze dyplomacji publicznej i kulturalnej. Wspieranie projektów inicjowanych przez szwedzką Polonię. Wspieranie działalności i projektów Instytutu Polskiego w Sztokholmie. Propagowanie w Szwecji postaci Fryderyka Chopina, Marii Skłodowskiej-Curie, Janusza Korczaka, Witolda Lutosławskiego w ramach programów obchodów rocznicowych. Zainspirowanie zorganizowania w szwedzkim parlamencie wystawy nt. hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

   Ad 2. Aktywność ambasadora i jego współpracowników stymuluje współpracę szwedzkich i polskich resortów zajmujących się problematyką gospodarczą, zarówno na szczeblu ministerialnym, jak i eksperckim. Obejmuje także kontakty z organizacjami samorządu gospodarczego, organizowanie konferencji i seminariów w różnych ośrodkach gospodarczych Szwecji, promowanie polskich firm na imprezach targowych. Wydział promocji handlu i inwestycji ambasady realizuje programy promocji polskiej gospodarki na rynku szwedzkim w branży budowlanej, ICT oraz produkcji materiałów budowlanych, udziela pomocy ok. 1000 polskim przedsiębiorcom rocznie, pomaga w nawiązywaniu kontaktów biznesowych, informuje o obowiązujących w Szwecji przepisach. Wizerunek polskiej gospodarki w szwedzkich kręgach opiniotwórczych i biznesowych jest pozytywny. Odnotowuje się z uznaniem wzrost gospodarczy w czasach kryzysu, stabilność finansów publicznych i bezpieczeństwo inwestycyjne. Zgodnie z wynikami szwedzkich badań z końca 2012 r. Polska jest postrzegana przez szwedzkich przedsiębiorców jako kraj dogodny do prowadzenia biznesu, cechujący się m.in. znacznym potencjałem wzrostu, dostępnością kompetentnych i sprawnych pracowników, coraz lepszą infrastrukturą (w tym ICT), stabilną sytuacją polityczną i dobrymi prognozami rozwoju gospodarczego. Polska plasuje się na 11. miejscu wśród importerów towarów ze Szwecji i na 13. miejscu wśród eksporterów towarów do Szwecji. Szwecja znajduje się na 7. pozycji, jeśli chodzi o wielkość polskiego eksportu na rynki zagraniczne UE. Wielkość obrotów pomiędzy naszymi krajami w roku 2012 szacuje się na poziomie 6,6 mld EUR. Wartość eksportu w tym okresie wyniosła 3,7 mld EUR, a wartość importu - 2,8 mld EUR, co daje dodatni dla Polski wynik salda wymiany handlowej. Rosną bezpośrednie szwedzkie inwestycje w Polsce (BIZ). Dane NBP z końca października 2012 r. wskazują, że napływ BIZ ze Szwecji do Polski w 2011 r. wyniósł 2,617 mld EUR. Szwecja uplasowała się tym samym na 4. miejscu wśród zagranicznych inwestorów bezpośrednich w Polsce (po Luksemburgu, Hiszpanii i Niemczech). W bieżącym roku i latach kolejnych spodziewany jest dalszy wzrost inwestycji, m.in. w zw. z przeniesieniem do Polski części produkcji takich firm jak Volvo (fabryka pod Wrocławiem) oraz kontraktami firm ABB, Ericsson, czy Getinge (produkcja technologii medycznych). Strona szwedzka finansuje współpracę prowadzoną w ramach szwedzko-polskiej platformy zrównoważonej energii.

   Ad 3. W Szwecji przestrzeganie praw cudzoziemców, w tym obywateli polskich, jest traktowane priorytetowo, liczba ich naruszeń lub praktyk dyskryminacyjnych pozostaje na niskim poziomie. Dotyczy to m.in. tak istotnych obszarów jak respektowanie dyrektywy o swobodnym przepływie osób, a także praw pracowników migrujących i członków ich rodzin. Tym niemniej ambasada przejawia aktywność w zakresie ochrony praw obywateli polskich i ma osiągnięcia takie jak:

   - poprawa współpracy z organami opieki społecznej w sprawach o pozbawianie rodziców praw opiekuńczych nad ich dziećmi (wypracowanie dobrych praktyk, w tym dopuszczanie konsulów oraz zorganizowanej przez konsulat pomocy prawnej oraz terapeutycznej, zapewnienie możliwości komunikowania się dzieci z rodzicami w j. polskim na każdym etapie procesu);

   - lepsza ochrona praw pracowników migrujących (pośredniczenie w kontaktach z urzędami i instytucjami szwedzkimi, zapewnienie pomocy prawnej, opracowywanie informacji, kontakty ze związkami zawodowymi, w tym stymulowanie zatrudniania polskojęzycznych doradców i ekspertów prawa pracy);

   - zapewnienie jak najlepszego dostępu obywateli polskich do informacji o prawie szwedzkim w j. polskim (inspirowanie wielu instytucji szwedzkich do umieszczania informacji w j. polskim na urzędowych stronach internetowych, zatrudnianie polskojęzycznego personelu, publikacja przez placówkę ˝Vademecum Polaka w Szwecji˝ itp.);

   - działania na rzecz jak najpełniejszego korzystania z przywilejów emerytalno-rentowych polskich obywateli w Szwecji, w tym w sytuacjach podwójnych uprawnień (w Polsce i w Szwecji), m.in. dwukrotna organizacja dni otwartych ZUS w Szwecji;

   - stała poprawa możliwości powrotu obywateli do kraju w sytuacjach losowych (wypracowanie mechanizmów współpracy z partnerami szwedzkimi: Policją, instytucjami opieki społecznej, szpitalami psychiatrycznymi itp.);

   - bieżące reagowanie na sytuacje mogące mieć znamiona dyskryminacji obywateli polskich na tle narodowościowym (interwencje bezpośrednie, zapewnianie tłumaczy, informowanie o przysługujących prawach);

   - zapewnienie przestrzegania praw polskich obywateli aresztowanych oraz skazanych (w tym wydanie, dystrybucja i aktualizacja we współpracy ze szwedzką służbą więzienną obszernego zbioru praw dot. więźniów w j. polskim).

   Królestwo Tajlandii.

   Ad 1. Ambasada w Tajlandii zrealizowała w 2012 r. łącznie 22 projekty. Zorganizowano koncerty okolicznościowe, m.in. z okazji 40. rocznicy ustanowienia stosunków dyplomatycznych z Tajlandią, a także wystawy prezentujące dorobek Polski w różnych dziedzinach, m.in. tradycji militarnych, parlamentaryzmu czy grafiki. Placówka zapewniła obecność Polski na lokalnych festiwalach filmowych. Prezentowano także dorobek polskich ilustratorów na targach książki. W ramach promocji gospodarczej wydano i rozdystrybuowano przygotowany w MSZ katalog polskich technologii. W związku z obchodami roku Korczaka dzięki staraniom ambasady tajska wersja językowa Wikipedii wzbogaciła się o informacje o Januszu Korczaku.

   W 2012 r. placówka kontynuowała współpracę z tajlandzkimi i laotańskimi uniwersytetami i instytucjami kulturalnymi; przekazała szereg pozycji książkowych i wydawnictw muzycznych do bibliotek uniwersytetów i instytucji państwowych w krajach akredytacji.

   Wyjściowy budżet placówki na działania z zakresu promocji i kultury wynosi 10 tys. euro na rok (w PLN wydatkowano 80 477,70). Należy zaznaczyć, że prowadzenie działalności kulturalnej w tej części Azji jest zadaniem dość trudnym: opinia publiczna na ogół nie interesuje się kulturą europejską, a jeśli już, to raczej kulturą popularną, a nie tzw. wysoką.

   Ad 2. W latach 2009-2012 odnotowano znaczący, 50-procentowy wzrost wymiany handlowej. Ustanowiono mechanizm współpracy gospodarczej z Mjanmą The Polish Reform Mission to Myanmar. Wzrosła rozpoznawalność Polski jako kraju sukcesu reform gospodarczych i budowania nowoczesnej gospodarki rynkowej, co stwarza podstawy do rozwoju współpracy biznesowej.

   Ambasada kontynuowała dotychczasowe działania oraz rozpoczęła starania o dopuszczenie do rynku nowej grupy produktów rolno-spożywczych oraz poszerzenie geograficzne ich dostępu. W wyniku działań ambasady tajlandzkie Siły Zbrojne w coraz większym stopniu są zainteresowane produktami polskiego przemysłu obronnego. Rozpoczęła się współpraca naukowo-techniczna.

   Ad 3. W sierpniu 2011 r. zniesiony został jednostronnie obowiązek wizowy dla obywateli RP przy wjeździe do Tajlandii na okres pobytu do 30 dni. W ostatnim okresie Polska dołączona została do grupy krajów, których obywatele mają możliwość ubiegania się o wizę biznesową oraz tranzytową na międzynarodowych lotniskach w Mjanmie. Placówka w Bangkoku prowadzi prace nad umieszczeniem Polski na liście krajów, których obywatele mogą się ubiegać o wspólną wizę wjazdową do Tajlandii i Kambodży (docelowo również Mjanma, Laos i Wietnam).

   Malezja.

   Ad 1. Ambasador RP w Kuala Lumpur akredytowany jest na trzy kraje: Malezję, Brunei Darussalam i Filipiny, tak więc działalność promocyjna ambasady realizowana jest w tych trzech państwach. W 2012 r. ambasada zrealizowała łącznie 18 projektów. W dziedzinie promocji wiedzy o Polsce i jej historii w formie przygotowano serię wykładów na malezyjskich uniwersytetach. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. Norman Davis, ks. prof. Krzysztof Kościelniak czy Zdzisław Mach. Aktywnie wspierano dwustronną współpracę uczelni wyższych. Dziesiątki wizyt przedstawicieli polskich uczelni w ww. krajach zaowocowały podpisaniem licznych umów pomiędzy uczelniami (kierunki medyczne, techniczne, ekonomiczne). Korzystając z sieci uniwersytetów malezyjskich, placówka promowała także muzykę polską. Urząd prezentował ponadto ofertę polskich szkół wyższych dla cudzoziemców podczas targów branżowych. Promocja Polski, kultury i sztuki odbywała się również poprzez organizowanie wystaw, koncertów polskich artystów, wsparcie malezyjskiego Towarzystwa Szopenowskiego, coroczny udział w europejskim festiwalu filmowym, wykłady, wystąpienia, a także poprzez obecność na portalach społecznościowych. Projekty kulturalno-promocyjne prowadzone były w ramach otrzymanych z MSZ środków i w 2012 r. wydatkowano na nie 65 051,74 zł.

   Ad 2. Zaangażowania ambasady i osobiście ambasadora doprowadziło do uznania polskiej certyfikacji halal przez malezyjskie władze religijne oraz polskich świadectw zdrowia na mleko i wyroby mleczarskie przez malezyjskie władze weterynaryjne. Dzięki temu odnotowano w 2012 r. wzrost eksportu produktów spożywczych, w tym produktów mlecznych i serwatki w proszku do Malezji.

   Placówka stale udziela wsparcia firmom z sektora zbrojeniowego, w wyniku których to działań podpisano kontrakty na zakup produkowanego w Polsce sprzętu.

   Ad 3. Dzięki wsparciu placówki na Filipinach powstało Towarzystwo Polsko-Filipińskie. Na Filipinach organizowane są regularne dyżury konsularne.

   Meksykańskie Stany Zjednoczone.

   Ad 1. Ambasador Anna Niewiadomska rozpoczęła kadencję w połowie 2009 r. Ambasada obejmuje działaniami również: Belize, Gwatemalę, Honduras, Nikaraguę, Salwador i Kostarykę. W ciągu czterech ostatnich lat udało się zwiększyć polską obecność na forach akademickich, kulturalnych oraz w mediach. Za sprawą konsultacji, ok. 60 wykładów i konferencji zorganizowanych przez ambasadę z udziałem m. in. prezesa NBP, eurodeputowanych, akademików i dyplomatów oraz za pomocą inspirowanych przez placówkę publikacji prasowych upowszechniono obraz Polski jako kraju udanej transformacji, który posiada silną pozycję w strukturach europejskich, zdyscyplinowany sektor finansów publicznych i odnosi sukcesy gospodarcze. Działalność kulturalna i edukacyjna misji doprowadziła do wprowadzenia do programów nauczania Meksyku w ostatnich trzech latach wiedzy o ważnych wydarzeniach i procesach historycznych dotyczących Polski (Solidarność, częściowo związane z Meksykiem losy polskich uchodźców z terytorium Związku Radzieckiego podczas II wojny światowej, udział Polaków w ratowaniu ludności żydowskiej w czasie wojny). Dowodem szczególnego uznania było zaproszenie Polski jako gościa honorowego do ubiegłorocznej, jubileuszowej - 40. edycji jednego z 5 największych na świecie i najbardziej prestiżowych festiwali wielodyscyplinarnych - Cervantino. Rząd Meksyku zaangażował w prezentację sześćdziesięciorga polskich artystów i ich dzieł ponad dziesięciokrotnie wyższe nakłady aniżeli strona polska, a meksykańskie media i publiczność z uznaniem wyrażały się o poziomie naszej oferty artystycznej.

   Wybrane działania podjęte przez Ambasadę RP w Meksyku w 2010-2013 w celu propagowania polskich interesów politycznych.

   Ad 2. Ambasada utrzymuje rozległe i intensywne relacje z władzami Meksyku. Efektem jest częste angażowanie się instytucji publicznych w przedsięwzięcia placówki. W latach 2010-2013 zorganizowano cykl seminariów i prezentacji promujących polska gospodarkę w 10 stanach Meksyku i trzech państwach środkowoamerykańskich, kilkanaście wizyt polskich przedsiębiorców oraz ich udział w imprezach targowych, wizyty prezesa NBP w Meksyku, których częścią był m.in. bogaty program przygotowany przez Narodowy Bank Meksyku. Ważnym wydarzeniem w 2012 r. była organizacja misji gospodarczej pod przewodnictwem podsekretarz stanu w MSZ Beaty Stelmach przy współudziale Ministerstw: Energetyki, Spraw Zagranicznych, Gospodarki, agencji promocji eksportu i inwestycji ProMexico oraz szeregu innych instytucji. We współpracy z miejscowymi partnerami zorganizowano międzynarodową konferencję prezentującą polskie doświadczenia związane z poszukiwaniem i eksploatacją gazu łupkowego, dobrze służące m.in. budowie ˝lobby łupkowego˝ w sojuszu z Meksykiem, który posiada czwarte co do wielkości złoża tego surowca na świecie. Z inicjatywy placówki odbyło się polsko-meksykańskie forum biznesowe, poza zaproszonymi firmami polskimi uczestniczyło w nim ponad 120 przedsiębiorstw meksykańskich. Ambasada współpracuje z partnerami lokalnymi przy organizacji wydarzeń promujących Polskę (władze federalne i stanowe), jak również przy usuwaniu barier dostępowych na rynek meksykański (np. Min. Rolnictwa, Min. Gospodarki). Jesteśmy przekonani, że powyższe działania przyczyniły się do wzrostu wolumenu obrotów handlowych między Polską a Meksykiem: w ubiegłym roku wymiana handlowa zanotowała najwyższy poziom w historii - 908 mln USD, przekraczając dwukrotnie wartość sprzed czterech lat.

   Ad 3. Meksyk i Polskę łączą tradycyjnie dobre relacje. Polscy przedsiębiorcy zainteresowani rynkiem meksykańskim korzystają z przywilejów umowy o wolnym handlu między UE a Meksykiem. Kontakty turystyczne ułatwia brak obowiązku wizowego. Problemem, który zarysował się wyraźnie w ostatnich latach, jest rosnąca przestępczość w Meksyku. Wobec coraz silniejszej potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom przebywającym na terenie tego kraju oraz właściwych państw Ameryki Środkowej ambasada rozbudowała i wzmocniła strukturę polskich konsulatów honorowych. W ostatnich trzech latach mianowano polskich konsulów honorowych w Kostaryce, Gwatemali i Salwadorze oraz rozszerzenia kompetencji terytorialnych konsulatu honorowego w Cancún. Bliski finału jest proces mianowania konsulów w ważnym meksykańskim ośrodku gospodarczym i akademickim - Monterrey oraz w Nikaragui.

   Nigeria.

   Ad 1.

   Ad 3. W związku z tym, że w krajach akredytacji liczba obywateli polskich jest niewielka (łącznie w 10 krajach kilkaset osób) i obywatele polscy są traktowani na tych samych zasadach i warunkach jak inni cudzoziemcy oraz nie zgłaszano żadnych wniosków co do konieczności uzyskania specjalnych ulg czy przywilejów, nie było potrzeby zabiegania o takowe czy też ich wypracowywania.

   Nowa Zelandia.

   Ad 1. Ambasada RP w Nowej Zelandii realizuje projekty dotyczące promocji Polski w ramach dyplomacji publicznej i kulturalnej w oparciu o przyznane na ten cel środki budżetowe. W roku 2012 ambasada RP w Wellington zrealizowała 12 projektów, na które wydatkowała 56 563,38zł. W ramach promocji historii Polski zorganizowano wizytę Normana Davisa, który wziął udział w szeregu spotkań w miejscowych ośrodkach akademickich oraz Instytucie Spraw Międzynarodowych. W ramach roku Korczaka odbyło się seminarium tematyczne na Victoria University oraz projekcja filmu A. Wajdy pt. ˝Korczak˝. Zapewniono także obecność Polski na największych festiwalach filmowych. Ambasada zrealizowała ponadto serię koncertów polskiej muzyki organowej w największych ośrodkach Nowej Zelandii.

   Ad 2. Współpracując z uniwersytetami, instytutem spraw międzynarodowych, izbami gospodarczymi oraz instytucjami rządowymi w Nowej Zelandii, Ambasada RP w Wellington organizuje na bieżąco seminaria, wykłady dot. współczesnej historii Polski, a także możliwości gospodarczej współpracy z Polską. Ambasada na bieżąco przygotowuje odpowiedzi na zapytania polskich firm zainteresowanych nawiązaniem kontaktów handlowych z partnerami nowozelandzkimi.

   Ad 3. Biorąc pod uwagę obecność dość licznej Polonii w Nowej Zelandii (ok. 6-7 tysięcy) oraz zwiększającej się liczby polskich turystów przyjeżdżających do tego kraju, ambasada tworzy coraz bardziej odpowiednią bazę prawnotraktatową oraz wspiera wszelką aktywność skierowaną na polepszenie warunków Polaków i Polonii. W 2008 r. została podpisana, a w 2010 r. weszła w życie dwustronna umowa Working Holiday Scheme (Zwiedzaj i Pracuj), skierowana do młodych ludzi, którzy mogą przyjeżdżać na okres 1 roku, z możliwością podejmowania pracy okresowej. Od lutego 2013 r. linie lotnicze The Emirates rozpoczęły bezpośrednie loty z Warszawy do dwóch miast Nowej Zelandii: Auckland i Christchurch.

   Państwo Kuwejtu.

   Ad 1. Lista działań i przedsięwzięć promocyjnych oraz imprez kulturalnych, którym Ambasada RP w Kuwejcie patronowała i/lub wsparła finansowo (2012/początek 2013).

   Promocja kulturalna:

   Promocja medialna:

   Ad 2. Promocja ekonomiczna:

   Bardzo dobre relacje dyplomatyczne przedstawiciela Rzeczypospolitej Polskiej z władzami Państwa Kuwejtu przekładają się (choć w ograniczonym stopniu) na współpracę gospodarczą z Polską. Wolumen obrotów handlowych z Kuwejtem stale rośnie (przy niemal wyłącznym udziale w nim polskiego eksportu). Mimo stałego wzrostu obrotów ich wysokość trudno jest uznać za zadowalającą. Placówka prowadzi regularną działalność informacyjną oraz typu ˝match-making˝, a także wszelkimi innymi sposobami udziela wsparcia polskim przedsiębiorcom zainteresowanym rynkiem kuwejckim.

   Ad 3. Obywatele polscy należą do stosunkowo nielicznej uprzywilejowanej grupy mogącej uzyskać wizy na przejściu granicznym już po przybyciu do Kuwejtu. Przywilej ten uzyskali oni jednakże jeszcze w 2006 r., tj. w kadencji poprzedniego ambasadora. Nie zakończyły się natomiast sukcesem wysiłki mające na celu uzyskanie podobnego przywileju przy wjeździe na Bahrajn.

   Republika Federalna Niemiec.

   Ad 1. W czasie kadencji ambasadora organizowano przedsięwzięcia promujące kulturę polską w ramach Roku Polsko-Niemieckiego we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza, Jugendwerkiem, jak również wieloma niemieckimi i polskimi partnerami. Istotną rolę odegrały działania w dziedzinie dyplomacji publicznej w 20. rocznicę pierwszych wyborów demokratycznych w Polsce 4 czerwca 1989 r. W roku 2009 placówka pod kierownictwem ambasadora organizowała i współdziałała przy realizacji licznych wydarzeń promujących udział Polski w obaleniu komunizmu w Europie. Placówka intensywnie promowała Polskę w Roku Chopinowskim, wykorzystując jubileusz 200-lecia urodzin kompozytora w 2010 r. do szerszego informowania o współczesnej Polsce: kulturze, udziale naszego kraju w transformacji w regionie. W 2011 r. placówka intensywnie włączała się w obchody 20. rocznicy traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Polską a Niemcami. Ambasador i personel dyplomatyczny brali udział w obradach polsko-niemieckiego okrągłego stołu, w tym przygotowaniu tzw. wspólnego oświadczenia i aktywnie współdziałali przy redagowaniu dokumentów jubileuszowych: wspólnej deklaracji i programu współpracy zawierającego kilkadziesiąt przedsięwzięć z różnych dziedzin na kolejne lata.

   Podejmowano działania zmierzające do wydania wspólnego polsko-niemieckiego podręcznika do historii, którego pierwszy tom ukaże się w 2015 r.

   Aby zachęcić młode kadry naukowe do zajmowania się tematami polskimi, ustanowiono w roku 2008 Nagrodę Naukową Ambasadora RP za najlepszą pracę doktorską i magisterską na temat Polski. Projekt ten realizowany jest co roku we współpracy z Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie, a od roku 2012 został rozszerzony na teren całych Niemiec i jest realizowany we współpracy z Konsulatami Generalnymi RP w Hamburgu, Kolonii i Monachium.

   Ambasador podejmował aktywne starania służące promocji języka polskiego w Niemczech. Wskutek tych działań w 2010 r. MEN i Senat Berlina podpisały ˝Wspólną deklarację intencji o współpracy przy programie pilotażowym: delegowanie polskich nauczycieli do pracy w sekcjach polskich szkół berlińskich˝, co pozwoliło na zatrudnienie pedagoga z Polski na zasadach obowiązujących w Niemczech.

   W zakresie działań związanych z polską prezydencją placówka przygotowała następujące wydarzenia:

   1. Uroczyste przejęcie prezydencji od Węgier - w formule koncertu plenerowego z udziałem zespołu Motion Trio, który wykonał utwory Chopina, Kilara i Liszta. Uroczyste otwarcie polskiej prezydencji w nowoczesnym centrum kulturalnym Radialsystem w Berlinie. W dn. 1 lipca wraz z ambasadami Rep. Cypryjskiej i Danii oraz w ścisłej kooperacji z instytutem polskim zorganizowano inaugurację polskiej prezydencji. Gościem honorowym był minister finansów Wolfgang Schäuble.

   Ambasada kilkakrotnie obejmowała patronat nad wydarzeniami programu kulturalnego polskiej prezydencji, np. nad festiwalem kultury polskiej Pokusa, zorganizowanym przez Towarzystwo Niemiecko-Polskie w Berlinie.

   Euro 2012 stało się w pierwszej połowie roku integralnym składnikiem działalności promocyjnej. Tematami wiodącymi były przygotowania organizacyjne, bezpieczeństwo, kontrole graniczne, zwracano uwagę na rozwój infrastruktury sportowej i komunikacyjnej oraz miast (Wrocław jako Europejska Stolica Kultury 2016). Była to okazja do podjęcia debaty o polsko-niemieckiej historii, kwestiach mentalnościowych i tożsamościowych.

   Ambasador zaangażował się w proces zachowania muzeum Kraszewskiego w Dreźnie. Placówka odegrała tu istotną rolę jako negocjator z władzami miasta i współpomysłodawca przyszłego kształtu muzeum, jak również uczestnik ustaleń z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2013 r. stworzono nową ekspozycję stałą.

   Promowano rozwój polsko-niemieckich partnerstw regionalnych. Służyła temu m.in. nagroda za współpracę regionalną wręczana przez ambasadora partnerom wyróżniającym się wszechstronnym poziomem, skutecznością oraz dynamiką w kooperacji z Polską. Laureatami nagrody zostały m.in. miasta Gdynia i Kilonia oraz partnerstwo powiatów wielickiego i krakowskiego z monachijskim.

   Ad 2. W latach 2006-2012 wymiana handlowa Polski z Niemcami była przykładem niezwykle dynamicznego rozwoju, z wyjątkiem roku kryzysowego w Niemczech (2009). Poziom polskiego eksportu do Niemiec w tych latach wzrósł z 23,9 mld euro do 35,6 mld euro (GUS). Niemcy są najważniejszym partnerem handlowym Polski, a Polska przez dłuższy czas była 10. partnerem handlowym Niemiec, prześcigając Federację Rosyjską. W minionych latach utrzymywał się wysoki poziom niemieckich inwestycji bezpośrednich w Polsce i systematycznie rósł poziom polskich inwestycji w Niemczech, dochodząc do poziomu rocznego transferu na poziomie 300-400 mln euro. W omawianym okresie ambasador i podległy mu personel utrzymywali bardzo aktywne kontakty ze środowiskami administracji, zrzeszeniami przemysłu oraz z prasą, przedstawiając Polskę jako kraj udanej transformacji oraz modernizacji. W omawianych latach można było odnotować wyraźną zmianę image'u Polski i jej gospodarki w Niemczech - jako kraju nowoczesnego, doskonale rozwijającego się członka UE, którego gospodarka zdołała oprzeć się zjawiskom kryzysu ekonomiczno-finansowego.

   Ambasador aktywnie promował Polskę jako partnera gospodarczego i handlowego Niemiec. W ubiegłych latach dotyczyło to imprez targowych: Międzynarodowe Targi Spożywcze Grüne Woche, Międzynarodowe Targi Lotnictwa ILA, Międzynarodowe Targi Turystyczne ITB oraz obecnie (marzec 2013 r.) Cebit, gdzie Polska była krajem partnerskim.

   Ad 3. W maju 2011 r. RFN otworzyła swój rynek pracy dla obywateli polskich. Było to historyczne dopełnienie w ramach 4 unijnych swobód. Ambasador i podlegli mu dyplomaci prowadzili działalność informującą o rzeczywistym (umiarkowanym) zainteresowaniu obywateli polskich podjęciem pracy w RFN wobec administracji państwa przyjmującego, związków zawodowych, zrzeszeń niemieckiego przemysłu itp. Po liberalizacji ambasada zamieściła na stronie internetowej informatory i poradniki dla obywateli polskich zainteresowanych podjęciem pracy w Niemczech. Skala zainteresowania niemieckim rynkiem pracy okazała się być dużo niższa od prognoz zarówno polskich, jak i niemieckich.

   Królestwo Norwegii.

   Ad 1. Ambasador rozpoczął kadencję 14 czerwca 2012 r. złożeniem listów uwierzytelniających u króla. Następnie odbył serię wizyt w MSZ, w resorcie obrony, ropy i energetyki oraz przemysłu i handlu. Odwiedził też główne ośrodki regionalne, czyli Bergen, Stavanger, Trondheim i Oslo, spotykając się z władzami regionalnymi, rektorami uniwersytetów, instytucjami kulturalnymi, izbami handlowymi, środowiskami polonijnymi i konsulami honorowymi. Celem wizyt i spotkań było tworzenie korzystnego klimatu dla rozwijania wszechstronnych relacji polsko-norweskich, w tym w dziedzinie promocji polskiej kultury i sztuki.

   W rezultacie podjęte zostały działania promocyjne organizowane, współorganizowane i inicjowane przez ambasadę, m.in.:

   - cykl imprez w Domu Literatury w Oslo promujących polską kulturę w kontekście Euro 2012 (wieczór poświęcony życiu i twórczości W. Szymborskiej, 2 spotkania autorskie z O. Tokarczuk promujące norweskie wydanie książki ˝Bieguni˝, projekcja filmu A. Jakimowskiego ˝Sztuczki˝);

   - rewanżowy mecz towarzyski Polska-Ukraina (reprezentacje Polaków i Ukraińców mieszkających w Norwegii);

   - dni polskie w Deichmanske Bibliothek w Oslo, prezentacja tłumaczeń polskiej literatury;

   - koncert Marcin Wasilewski Tria w Narodowej Scenie Jazzowej w ramach Festiwalu Jazzowego w Oslo 2012 (Oslo Jazzfestival);

   - noc kultury w Oslo, wieczór otwarty w ambasadzie: wystawa fotografii dokumentujących życie kulturalne Warszawy w czasach PRL-u oraz projekcja filmu W. Słoty i L. Gnoińskiego pt. ˝Beats of Freedom. Zew wolności˝;

   - promocja norweskiego wydania ˝Dziennika˝ W. Gombrowicza oraz norweskiego tłumaczenia zbioru dramatów W. Gombrowicza, z udziałem Rity Gombrowicz, podczas Międzynarodowego Festiwalu Literatury i Wolności Słowa w Stavanger;

   - konferencja Nordyckiej Unii Oświaty Polonijnej, Bergen, w ramach obchodów roku J. Korczaka;

   - koncert Gala Performance we współpracy z Norweską Radą Kultury promujący dorobek mechanizmów finansowych EOG w dziedzinie kultury i dziedzictwa narodowego;

   - promocja norweskiego wydania książki A. Margolis-Edelman pt. ˝Tego, co mówili, nie powtórzę˝ w Domu Literatury w Oslo;

   - koncert zespołu Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Band podczas Europejskich Nocy Jazzowych;

   - spotkania ambasadora z władzami, rektorami uczelni, ludźmi kultury, środowiskami polonijnymi głównych ośrodków regionalnych: Bergen, Stavanger, Trondheim i Tromsoe, współpraca z konsulami honorowymi w tych miastach.

   Ad 2. Jednym z celów wizyt i spotkań ambasadora z przedstawicielami życia politycznego, dyplomacją norweską i w ramach korpusu dyplomatycznego w Oslo jest kształtowanie wizerunku Polski jako kraju o dynamicznej gospodarce, korzystnym miejscu do lokowania inwestycji, wiarygodnym partnerze gospodarczym. Jest to szczególnie ważne, bowiem Norwegia jest atrakcyjnym partnerem gospodarczym dla wielu państw m.in. z powodu zdolności kapitałowych. Z tego względu m.in. konkurencja o norweskiego partnera gospodarczego jest znaczna.

   Trudno wymiernie ocenić, w jakim stopniu relacje ambasadora z władzami państwa przyjmującego przekładają się na współpracę gospodarczą z Polską. Niewątpliwie bez doskonałego klimatu politycznego, sygnałów wysyłanych ze strony władz norweskich do norweskiego biznesu, wskazujących na Polskę jako wiarygodnego, długofalowego i perspektywicznego partnera dla Norwegii umocowanie na miejscowym rynku byłoby niezwykle trudne.

   Ambasador odbywa regularnie robocze spotkania z przedstawicielami instytucji reprezentującymi norweską centralną administrację rządową odpowiedzialną za sprawy gospodarcze: ministerstwa ropy i energii, przemysłu i handlu, Norweski Dyrektoriat ds. Ropy, Ministerstwo ds. Rybołówstwa i Wybrzeża. Spotkania, organizowane na wniosek ambasady, związane są z przygotowaniem programu wizyt przedstawicieli polskiej administracji rządowej, jak również jej potrzebami informacyjnymi odnośnie do rozwiązań gospodarczych funkcjonujących w Norwegii.

   Ambasada współdziałała z władzami norweskimi w przygotowaniu wizyty wizycie oficjalnej norweskiej pary królewskiej w Polsce w 2012 r., dążąc do zapewnienia w programie silnego komponentu gospodarczego. W tym celu odpowiednio wcześniej podjęła współpracę z Innovation Norway, agencją rządową, która była odpowiedzialna za misję gospodarczą i organizację seminarium gospodarczego, z udziałem sekretarza stanu w Ministerstwie Przemysłu i Handlu, towarzyszącego wizycie. W ramach wizyty odbyły się seminaria gospodarcze, a na prośbę strony norweskiej konsultowany był z ambasadorem także zakres i skład norweskiej misji gospodarczej.

   Ad 3. Norwegia stała się w ciągu zaledwie kilku lat miejscem emigracji zarobkowej i osiedlania się Polaków, których liczba według oficjalnych statystyk wynosi już ponad 70 tys., a w praktyce według ocen przebywa w Norwegii stale ponad 100 tys. Polaków.

   Celem ambasady i jej wydziału konsularnego jest dbanie, aby obywatele polscy zamieszkali w Norwegii cieszyli się tym samym katalogiem praw i obowiązków, jak obywatele norwescy. Ambasada RP w Oslo koncentruje swoją działalność na przeciwdziałaniu dyskryminacji, obronie praw, a tym samym poprawie sytuacji społecznej Polaków w Norwegii. Ambasada regularnie interweniuje w sprawach dotyczących dumpingu socjalnego, tak jak to miało miejsce w listopadzie ub.r. w sprawie siedemnastu Polaków zatrudnionych na farmie w Rogaland, którzy byli przetrzymywani w warunkach niemożliwych do zaakceptowania, jak je określiła Norweska Inspekcja Pracy.

   Szczególną uwagę poświęcamy sprawom z zakresu opieki nad dziećmi polskimi, którymi zajmuje się norweska Służba ds. Ochrony Dzieci Barnevernet. Udzielamy stałej pomocy rodzinom, podejmujemy interwencje wobec instytucji odpowiedzialnych za poszanowanie praw rodzicielskich i dziecka. Ambasada podejmowała interwencje i domagała się informacji w poszczególnych, indywidualnych sprawach, a także odbywała konsultacje z departamentem konsularnym norweskiego MSZ oraz z Ministerstwem ds. Dzieci, Równouprawnienia i Inkluzji Społecznej w kwestii procedur postępowania w sprawach opieki nad dziećmi. W rezultacie tych działań władze norweskie m.in. wydały po polsku broszurę informacyjną dot. systemu opieki. Powinno to przyczynić się do polepszenia wiedzy nt. norweskiego systemu wśród Polaków, chociaż generalnie informacja, także w języku polskim, na temat wielu aspektów życia imigrantów jest dość powszechnie dostępna w miejscowych urzędach, takich jak urząd ds. cudzoziemców, policja, urząd ds. zatrudnienia i dobrobytu (m.in. świadczenia społeczne), a także w bibliotekach publicznych.

   Niemniej jednak wielu obywateli polskich zwraca się do placówki z prośbami o interwencję wobec instytucji norweskich zgłaszających zastrzeżenia głównie w kwestii przysługujących im praw do zasiłków chorobowych i społecznych. Ambasada regularnie przekazuje je do właściwych norweskich instancji i monitoruje poszczególne sprawy.

   Królestwo Belgii.

   Ad 1. W ubiegłym roku Ambasada RP oraz Instytut Polski w Brukseli zrealizowały 58 projektów promujących polską kulturę i sztukę, najważniejsze z nich to: cykl wydarzeń promujący dorobek Janusza Korczaka, cykl koncertów, audycji radiowych i publikacja promująca twórczość Karola Szymanowskiego, cykl pokazów filmowych, audycji radiowych i koncert promujący twórczość Krzysztofa Komedy, promocja polskich filmów na festiwalach: Brussels Film Festival oraz Filmer ? Tout Prix, pokazy filmowe ˝Krzysztof Kieślowski˝, trzy wystawy polskiej sztuki pt. ˝Air de Pologne˝, udział polskich artystów w międzynarodowych wystawach sztuki, np. Manifesta9 w Genk, Newtopia, The State of Human Rights w Mechelen, TRACK w Gandawie, promocja polskiego plakatu w budynku KE Berlaymont, udział Polski jako gościa honorowego na festiwalu sztuk performatywnych Trouble, konferencja na Wolnym Uniwersytecie w Brukseli na temat polskiej poezji, wizyty studyjne w związku z turniejem Euro oraz belgijskich dziennikarzy i programatorów wydarzeń kulturalnych na polskich festiwalach, konferencja nt. historii stosunków polsko-belgijskich z udziałem prof. Łaptosa z UJ i profesorów UCL z Leuven. Zainicjowany został cykl spotkań z polskimi osobistościami świata kultury (odbyło się 5 spotkań, planowane są kolejne).

   Ad 2. Ambasador ze względu na strukturę kraju odbywa spotkania z przedstawicielami wszystkich regionalnych organów administracji gospodarczej, jak również federacji i związków pracodawców. W rezultacie rozmów z władzami Walonii podpisano (13.11.2012 r.) umowy o współpracy pomiędzy polskimi i belgijskimi klastrami technologicznymi (Łódź i Charleroi). Podczas spotkań z władzami ambasador podejmuje kwestie dotyczące warunków działalności gospodarczej Polaków na rynku belgijskim, dążąc do uproszczenia reguł. Oczekujemy wymiernych efektów w nieodległej przyszłości.

   Ambasada zorganizowała:

   - konferencję nt. Partnerstwa Wschodniego, której adresatem było środowisko przemysłowców belgijskich, celem zachęcenia ich do inwestowania w krajach partnerstwa i na wschodnich obszarach Polski jako regionie graniczącym z PW (11.10 2012 r.),

   - seminarium dla przedsiębiorców belgijskich nt. możliwości inwestycyjnych w Polsce (13.11.2012 r.),

   - spotkanie z przedsiębiorcami polskimi i wiceprezesem pracodawców RP (17.12.2012 r.),

   - seminarium nt. możliwości inwestycyjnych w woj. zachodniopomorskim (26.02.2013 r.),

   - seminarium nt. możliwości inwestycyjnych w Polsce Wschodniej (6.03.2013 r.).

   Ad 3. Obywatele Polski w Belgii są traktowani w taki sam sposób jak wszyscy obywatele Unii Europejskiej. Niemniej jednak ambasada bardzo uważnie obserwuje wszelkie działania władz, które mogłyby być interpretowane jako niewłaściwe. Decyzja burmistrza Kasterlee (z 18.12.2012 r.) o odłączeniu prądu i gazu 200 Polakom mieszkającym na kempingu, bez zapewnienia im lokali zastępczych, wywołała reakcję wydziału konsularnego ambasady. W jej wyniku parlament flamandzki potępił działanie burmistrza, a NSA wskazał na nieproporcjonalne szkody i wydał wyrok o zawieszeniu decyzji burmistrza.

   Królestwo Danii.

   Ad 1. Ambasada tylko w ubiegłym roku była inicjatorem, organizatorem/współorganizatorem ponad 50 wydarzeń kulturalnych i promocyjnych. Do najważniejszych należały: cykl imprez promujących Gdańsk i woj. pomorskie, opracowanie dwóch broszur promocyjnych nt. Polski w j. duńskim, publikacja wkładki nt. Polski w prestiżowym dzienniku ekonomicznym ˝Börsen˝, publikacja wkładki nt. Polski w anglojęzycznym tygodniku ˝Copenhagen Post˝, współorganizacja premiery filmu A. Holland ˝W ciemności˝, współorganizacja wykładu prezesa IPN na Uniwersytecie Południowej Danii, promocja projektu mostu (powstaje w Kopenhadze) autorstwa polskiego architekta C. Bednarskiego, wsparcie przygotowania międzynarodowej wystawy plastycznej pt. ˝Korczak˝, zainicjowanie i współorganizacja pierwszej edycji przeglądu nowego kina środkowoeuropejskiego East by Southeast, współorganizacja pokazu filmu ˝Młyn i Krzyż˝ L. Majewskiego, promocja pierwszego w Danii koncertu kwartetu ˝Apollon Musagete˝ z muzyką K. Szymanowskiego, wsparcie wydawnictw publikujących dzieła Cz. Miłosza i W. Gombrowicza w j. duńskim, działania na rzecz utworzenia na jednym z tutejszych uniwersytetów Centrum Studiów Środkowoeuropejskich.

   Ad 2. Ambasador wraz z WPHI prowadził w 2012 r. w sprawach gospodarczych intensywną współpracę nie tylko z władzami duńskimi, ale z przedstawicielami duńskich organizacji branżowych oraz przedsiębiorcami, na rzecz rozwoju inwestycji duńskich w Polsce oraz wzrostu importu z Polski, m.in. z: ministrem ds. przedsiębiorczości i wzrostu, min. ds. handlu i inwestycji, prezesem Banku Narodowego Danii, prezesem Dansk Industri (organizacja zrzeszająca duńskie przedsiębiorstwa), przewodniczącym Baltic Development Forum, sekretarzem generalnym Nordyckiej Rady Ministrów; przedstawicielami władz firm: Grundfos, VESTAS Wind Systems, DONG Energy, Maersk Line, HEDESELSKABET, Rockwool International, NETTO International, Nordea Bank, Coloplast, Asseco, Krüger, WindSpace, SAS Scandinavian, COWI, NIRAS, Carlsberg Breweries, Novozymes, Nykredit Realkredit, Chr. Hansen, HEMPEL, A.K.S Gruppen, DDH, ROYAL GREENLAND SEAFOOD, Euro Therm, BIC Electric, ARLA FOODS.

   Ad 3. Tytułem komentarza. Zasada równości wobec prawa jest podstawą każdego demokratycznego porządku prawnego. Wyrażona ona jest zarówno w polskiej konstytucji, jak i w duńskim ustawodawstwie. Wprowadzanie przepisów ustanawiających przywileje dla osób należących do wybranych narodowości lub też postulowanie takich przywilejów stanowiłoby rażące naruszenie powyższej zasady. W Danii, gdzie bezpieczeństwo socjalne zagwarantowane jest w równym stopniu osobom spełniającym określone warunki niezależnie od narodowości, rolą placówki dyplomatycznej jest zapewnienie polskim obywatelom pomocy w realizacji praw przysługujących im zgodnie z prawem państwa przyjmującego lub też ew. lobbowanie na rzecz ogólnych zmian w ustawodawstwie.

   Dzięki zabiegom ambasady, która wielokrotnie przedstawiała duńskiej administracji podatkowej problemy polskich obywateli sprowadzających do Danii samochody osobowe z Polski (w związku z obowiązkiem rejestracji pojazdu i opłacenia b. znaczącego podatku rejestracyjnego), przepisy dot. sprowadzania samochodów spoza Danii przez osoby przebywające na stałe w tym kraju zostały zmienione w sposób korzystny także dla polskich obywateli, poprzez wydłużenie terminu na opłacenie podatku oraz wprowadzenie procedury pozwalającej na uniknięcie kary za niedopełnienie obowiązku podatkowego. (Przepis ten dotyczy osób, które przed sprowadzeniem pojazdu mieszkały w Danii).

   Królestwo Hiszpanii.

   Ad 1. W latach 2009-2012 Ambasada RP w Madrycie zorganizowała i współorganizowała ok. 130 wydarzeń w dziedzinie dyplomacji publicznej i kulturalnej, w których czynnie uczestniczył ambasador. Ważniejsze projekty:

   - obchody roku Chopina 2010,

   - od 2010 r. cykl pol.-hiszp. debat na Univ. Complutense w Madrycie, z udziałem polskich i hiszpańskich przedstawicieli świata nauki, kultury i polityki - celem jest podkreślenie podobieństw pomiędzy PL i ES w ww. dziedzinach,

   - w 2011 r. współpraca przy realizacji prestiżowej wystawy ˝Polska. Skarby i kolekcje dzieł sztuki, czyli Złote Czasy Rzeczypospolitej˝, uroczyście otwartej przez prezydenta RP i króla Hiszpanii,

   - hiszpańskie obchody roku Marii Skłodowskiej-Curie, które kontynuowano w roku 2012 i 2013,

   - cykl spotkań pt. ˝Wieczory na Patio˝ organizowanych w ambasadzie, poświęconych wielkim Polakom (M. Skłodowska-Curie) i wybitnym przedstawicielom Polonii (E. Wittlin-Lipton).

   W 2009 r. powstał w Madrycie Instytut Polski, który promuje polską kulturę we współpracy z Ambasadą RP, konsulatami honorowymi oraz organizacjami polonijnymi na terenie Hiszpanii.

   Ad 2. Ambasador czynnie wspierał wizyty i spotkania dwustronne ministrów z resortów gospodarczych (infrastruktura, rolnictwo, rozwój regionalny) oraz spotkanie B. Komorowskiego, ówczesnego marszałka Sejmu RP z hiszp. inwestorami. Inspirował i regularnie uczestniczył w seminariach, konferencjach i targach organizowanych przez ambasadę we współpracy z hiszp. samorządem gospodarczym. Wykorzystywał spotkania z władzami regionalnymi do organizacji spotkań z lokalnym biznesem obecnym bądź zainteresowanym obecnością na rynku polskim. Angażował konsulów honorowych RP do mobilizacji regionalnych kręgów biznesowych na rzecz dwustronnej współpracy gospodarczej.

   Z inicjatywy ambasadora powołano nieformalną inicjatywę ProFuturo firmowaną nazwiskami J. Solany i A. Kwaśniewskiego. Celem inicjatywy jest m.in. wsłuchiwanie się w głos hiszp. inwestorów w Polsce i zachęcanie ich do trwałej obecności w naszym kraju.

   Ad 3. Podczas kadencji ostatniego ambasadora RP w Hiszpanii p. R. Schnepfa nie wypracowano nowych ulg i przywilejów dla obywateli RP w kraju przyjmującym, gdyż nie było takiej możliwości i potrzeby. Polacy przebywający w Hiszpanii, podobnie jak obywatele innych państw członkowskich UE, cieszą się szerokimi prawami wynikającymi z ich obywatelstwa w Unii Europejskiej. Placówka na bieżąco śledzi sytuację Polaków w Hiszpanii i nie obserwuje naruszania praw obywateli naszego kraju.

   Królestwo Niderlandów.

   Ad 1. Ambasador RP od początku swojej misji w KN (czerwiec 2012) był inicjatorem lub/i współorganizatorem kilkudziesięciu przedsięwzięć promocyjnych z zakresu sztuki, nauki i sportu. Celem realizowanych od poł. 2012 r. działań była chęć zaprezentowania bogatej oferty naszego kraju i dotarcie z przekazem do różnych środowisk. Zrealizowane zostały obchody roku Janusza Korczaka oraz rocznic związanych z postacią Brunona Schulza. W kontekście Euro 2012 zaprezentowano ofertę turystyczną i kulturalną. Upamiętniono wszechstronnie czyn żołnierzy I Dywizji Pancernej gen. S. Maczka i I Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. S. Sosabowskiego podczas rocznic wyzwolenia Bredy i operacji Market-Garden. W ramach budowania pozytywnego wizerunku Polski i Polaków po raz pierwszy przedstawiono w KN wyniki badań nt. postrzegania Polski i Polaków w tym kraju przeprowadzone przez Instytut Spraw Publicznych. W ramach promocji j. polskiego rozpoczęty został jesienią 2012 pilotażowy projekt ˝Nauka języka polskiego˝ w Aloysius Lyceum w Hadze, w którym biorą udział szczególnie uzdolnione holenderskie dzieci. Celem jest doprowadzenie do upowszechnienia nauczania j. polskiego w całym holenderskim systemie oświaty (a docelowo wprowadzenie j. polskiego jako przedmiotu, z którego można zdawać egzamin końcowy w szkole średniej).

   Ad 2. Ambasador RP podejmuje wiele działań zmierzających do intensyfikacji współpracy gospodarczej i podtrzymania korzystnych tendencji w bilansie handlowym. Kształtuje się on w ostatnim czasie niezwykle korzystnie: w 2012 r. wartość eksportu do KN wyniosła 6341 mln euro, a wartość importu - 5833 mln euro. Dynamika eksportu w porównaniu do 2011 r. - 106%. Działania ambasady, traktowane priorytetowo, nie zawsze dają efekt natychmiastowy; często mają również charakter poufny. Z udziałem przedstawicieli władz państwowych i lokalnych odbyło się spotkanie ambasadora z licznymi przedsiębiorcami holenderskimi (˝Meet the Ambassador˝) zainteresowanymi inwestowaniem w Polsce - zaowocowało ono dalszym zintensyfikowaniem relacji gospodarczych. Także aktywny udział ambasadora podczas wyborów Polaka Roku (˝Polonus 2012˝), w obecności wiceprzewodniczącego Rady Stanu przyczynił się do promocji współpracy gospodarczej Polski z KN. Ambasada w relacjach z władzami KN stoi także na straży kluczowych dla naszych relacji gospodarczych czterech swobód UE: przepływu towarów, kapitału, usług oraz, szczególnie istotnego z punktu widzenia relacji Polski z KN w ostatnich latach, przepływu osób.

   Ad 3. Ambasador prowadził intensywny dialog z władzami holenderskimi na rzecz poprawy sytuacji Polaków zatrudnionych jako pracownicy tymczasowi. W wyniku tych starań zostały nasilone kontrole nieuczciwych agencji pracy tymczasowej, zmniejszyła się liczba przypadków nieprzestrzegania przez holenderskie agencje warunków pracy, w tym umów zawieranych z obywatelami polskimi. Władze holenderskie odstąpiły również od zamiaru bardziej restrykcyjnego interpretowania prawa UE w obszarze swobodnego przepływu osób. Rząd KN jest powstrzymywany, również poprzez działania ambasady RP, od prób zaostrzania zasad przyznawania zasiłków dla bezrobotnych obywatelom państw UE i wprowadzenia wymogu nauki języka holenderskiego jako warunku otrzymywania zasiłku.

   Państwo Izrael.

   Ad 1.

   Kultura i sztuka. Za działania w Izraelu w zakresie dyplomacji publicznej, ze szczególnym uwzględnieniem dyplomacji kulturalnej, odpowiedzialny jest przede wszystkim Instytut Polski w Tel Awiwie. Jego funkcjonowanie i aktywność oparte są głównie na budowaniu i rozszerzaniu dialogu, inicjowaniu i rozwijaniu współpracy środowisk z Polski i Izraela, pozyskiwaniu miejscowych liderów opinii w budowaniu przychylnej Polsce narracji i kształtowaniu pozytywnego obrazu naszego kraju w miejscowym społeczeństwie, realizacji projektów artystycznych, edukacyjnych, a także prowadzeniu samofinansujących się kursów języka polskiego. Należy podkreślić, iż większość z organizowanych przez placówkę wydarzeń realizowane jest wspólnie z miejscowymi, izraelskimi partnerami wraz z ich wkładem finansowym. Większość projektów realizowana jest z udziałem ambasadora lub innych dyplomatów placówki.

   Ad 2. Relacje dyplomatyczne przedstawiciela RP z władzami Izraela mają w dzisiejszym globalnym świecie ograniczony wpływ na współprace gospodarczą. Wymiana towarowa, poza surowcami strategicznymi pomiędzy krajami, które nie są krajami wrogimi, w zasadzie nie jest zależna od relacji dwustronnych. Z drugiej strony dobre relacje polityczne mają niewątpliwie przełożenie na ogólną opinię o partnerze, co na przykładzie Izraela widać w obszarach inwestycji bezpośrednich oraz obronności. Rynek izraelski jest rynkiem relatywnie niewielkim, więc wolumen eksportu (co roku notujący dwucyfrowy wzrost) nie jest imponujący, natomiast dobre relacje przedstawiciela RP z władzami gospodarczymi państwa przyjmującego i działania całej placówki mają pozytywne przełożenie na zainteresowanie Polską inwestorów izraelskich. W ostatnich latach obserwujemy wchodzenie do Polski kapitału izraelskiego (nie zawsze bezpośrednio z Izraela), stopniowo odchodzącego od projektów deweloperskich na rzecz inwestycji w innych dziedzinach. Kontakty dyplomatyczne przedstawiciela RP w kręgach odpowiedzialnych za politykę obronną i wojskową Izraela sprzyja poszukiwaniu nowych obszarów współpraca przemysłów obronnych obu krajów.

   Ad 3. Polscy obywatele w Izraelu cieszą się takimi samymi prawami jak pozostali mieszkańcy państw członkowskich UE. Ambasador oraz WK placówki dbają, aby Polacy byli traktowani zgodnie ze standardami przysługującymi obcokrajowcom legalnie przebywającym w Izraelu. W przypadkach wymagających interwencji wobec władz miejscowych oraz opieki konsularnej placówka podejmuje stosowne działania. WK udziela też zapomóg dla potrzebujących obywateli RP, przebywających na terenie okręgu konsularnego. W 2012 r. na zapomogi przeznaczono kwotę 6000 euro.

   Państwo Kataru.

   Ad 1.

   Ad 2. Aktywna działalność dyplomatyczna ambasadora wspierała i ułatwiła podpisanie 29 czerwca 2009 r. umowy ˝Sales and Purchase Agreement˝ na dostawy skroplonego gazu ziemnego (LNG) pomiędzy PGNiG a Qatargas Operating Company Ltd. (Qatargas).

   Dzięki intensywnym zabiegom ambasady możliwa była organizacja wizyty oficjalnej w Polsce emira Państwa Kataru, szejka Hamada Bin Khalify Al-Thani w dniu 20 października 2011 r. W skład delegacji weszli m.in. wicepremier i szef Amiri Diwan, minister ds. energii i przemysłu, minister stanu ds. zagranicznych, minister ds. biznesu i handlu, a także dyrektor generalny Qatar Holding. Podczas wizyty podpisano dwie umowy: o współpracy turystycznej i o powołaniu polsko-katarskiej Rady Biznesu.

   Między innymi dzięki intensywnym zabiegom promocyjnym placówki oraz współpracy z lokalnymi władzami i biznesem polsko-katarska wymiana handlowa konsekwentnie i nieprzerwanie rośnie i charakteryzuje się dodatnim bilansem. Utrzymuje się trend zwyżkowy w każdej z analizowanych kategorii (tj.: w eksporcie, imporcie, obrotach). W 2012 r., w porównaniu do roku poprzedniego zaobserwowano znaczący wzrost: obrotów (o 14,8 mln EUR), eksportu (o 10,3 mln EUR) oraz importu (o 4,6 mln EUR).

   Mając na uwadze potrzebę stymulowania wzajemnych relacji handlowych, Ambasada RP w Doha w trybie ciągłym prowadzi aktywne działania na rzecz promocji polskiego eksportu oraz polsko-katarskiej współpracy gospodarczej. Kierownik placówki pozostaje w intensywnym roboczym kontakcie z gabinetem premiera, kierownictwem Qatar Investment Authority/Qatar Holding, Msheireb Enrichment Centre, Doha 2022, Hasad Food Group oraz innymi instytucjami i podmiotami istotnymi z punktu widzenia polskich interesów ekonomicznych w Katarze.

   Duży nacisk placówka kładzie również na działalność informacyjno-promocyjną. Doskonała współpraca z TV Al-Dżazira zaowocowała kilkoma projektami, które umożliwiły promocję Polski w Katarze (cykl 8 programów o Polsce).

   Zabiegi placówki w znacznym stopniu przyczyniły się do uruchomienia 5 grudnia 2012 r. bezpośredniego połączenia lotniczego Doha - Warszawa przez Qatar Airways.

   Miedzy innymi dzięki osobistemu zaangażowaniu ambasadora RP w Doha możliwe było przyciągnięcie do Polski katarskich inwestycji: w 2011 r. Qatar Investment Authority dokonała zakupu kompleksu biurowców w Warszawie (tzw. miasteczko Orange) o łącznej powierzchni prawie 44 tys. m2. Znane są również przypadki indywidualnych inwestycji prywatnych inwestorów katarskich w polskie spółki notowane na GPW w Warszawie (np. Green Eco Technology). Z kolei 13 marca 2013 r. linie lotnicze Qatar Airways dokonają uruchomienia we Wrocławiu centrum obsługi klienta na obszar Europy, co pozwoliło stworzyć ok. 250 miejsc pracy.

   Ad 3. Dzięki zaangażowaniu ambasadora RP w Doha udało się włączyć Polskę (od 9 września 2012 r.) do wąskiej grupy 35 państw, których obywatele mają prawo do ubiegania się o wizę do Kataru bezpośrednio na przejściu granicznym (tzw. visa on arrival).

   Republika Kolumbii.

   Pan ambasador Maciej Ziętara objął ambasadę we wrześniu 2012 r..

   Ad 1. Zestawienie najważniejszych działań w zakresie promocji gospodarczej i kulturalnej Polski.

   Ad 2. Kolumbijska administracja nie ma wpływu na decyzje przedsiębiorstw wielu sektorów zdominowanych przez podmioty prywatne (np. górnictwo węglowe) - dot. importu czy innej formy współpracy z podmiotami zagranicznymi. Polskie firmy kontaktujące się z placówką nie interesowały się sektorami, w których istnieje bezpośrednie przełożenie instytucji rządowych, jak przemysł naftowy czy infrastruktura. Wyjątkiem jest sektor obronny, w którym placówka podjęła działania lobbingowe.

   Ad 3. W opisywanym okresie nie wypracowano ulg ani przywilejów.

   Republika Korei.

   Ad 1. W 2012 r. Ambasada RP w Seulu zorganizowała samodzielnie lub we współpracy z partnerami miejscowymi 40 projektów z zakresu dyplomacji publicznej i kulturalnej, wykorzystując 117 466,64 PLN. Ambasada ściśle współpracowała z największym w Azji departamentem polonistycznym uniwersytetu Hankuk. Wspólnie zorganizowano konferencję dot. spotkania polonistyk trzech krajów - Chin, Japonii i Korei. Projektem, który znacząco przyczynił się do zwiększenia rozpoznawalności Polski, był 2nd Asia Pacific International Fryderyk Chopin Piano Competition, któremu przysłuchiwało się ponad 10 000 osób. W ramach promocji ekonomicznej Ambasada RP w Seulu zorganizowała wspólnie z WPHI Polish-Korean Business & Technology Cooperation Forum. Podczas seminarium zaprezentowano katalog polskich technologii prezentujący możliwe obszary współpracy pomiędzy Polską a Republiką Korei. Jednocześnie placówka umieściła katalog technologii na stronie internetowej.

   W 2012 r. ukazało się 288 artykułów prasowych dotyczących Polski, z czego 164 z nich (56%) było bezpośrednio inspirowanych wydarzeniami organizowanymi przez placówkę lub wynikało z inspirowania i utrzymywania intensywnych kontaktów z przedstawicielami miejscowej prasy.

   Ad 2. W dziedzinie ekonomiczno-gospodarczej działalność ambasadora i placówki przebiegała w warunkach zacieśniania relacji gospodarczych pomiędzy UE i RK, co jest m.in. konsekwencją funkcjonującej od 1.07.2011 r. umowy o wolnym handlu. Efektem jest wzrost polskiego eksportu do RK aż o 42%. W ramach wspierania aktywności polskich instytucji oraz firm ambasada uczestniczyła i udzieliła pomocy w organizacji wielu projektów, wizyt oraz spotkań, w tym także na forum międzynarodowym.

   W ramach wykonywania zadań dotyczących zobowiązań traktatowych placówka sondowała gotowość strony koreańskiej oraz prowadziła wstępne działania przygotowawcze związane z aktualizacją umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz umowy o komunikacji lotniczej (na prośbę przedstawicieli PLL LOT).

   Ad 3. Najważniejszym wydarzeniem w 2012 r. z zakresu wprowadzenia ułatwień dla obywateli polskich w Republice Korei było otwarcie Honorowego Konsulatu Generalnego w Daegu. Biorąc pod uwagę strategiczne położenie Korei Południowej oraz przypadki występowania tajfunów i lawin błotnych, placówka zainicjowała stałe, ścisłe kontakty robocze z National Emergency Management Agency, instytucją odpowiedzialną za koordynację działań kryzysowych.

   Republika Austrii.

   Ad 1. Ambasador zainicjował cykl imprez promocyjnych o charakterze kulturalnym, gospodarczym i społeczno-politycznym pt. ˝Hietzingerabend-Salon˝, które w latach 2008-2012 zgromadziły znakomitą publiczność i doczekały się pochlebnych recenzji. Z publicznością austriacką spotkali się m.in. J. Buzek, W. Bartoszewski, L. Wałęsa, J. Lewandowski, A.D. Rotfeld, A. Kwaśniewski, Z. Bauman, a z koncertami wystąpili m.in.: P. Paleczny, K. Jabłoński i Motion Trio. Gośćmi Salonu byli prezydent RP i prezydent Austrii, regularnie odwiedzali go przedstawiciele austriackiej elity politycznej (m.in. wiceprzewodniczący izby niższej parlamentu, b. kanclerz, b. wicekanclerz i minister SZ, b. przewodniczący obu izb parlamentu, wiceministrowie), gospodarczej, kulturalnej, wysocy urzędnicy administracji federalnej, dziennikarze, dyplomaci. W okresie 4 lat odbyło się 13 takich imprez.

   Aktywność ambasadora roztaczała się także poza placówkę (wykłady, spotkania i odczyty, zwł. w okresie przewodnictwa RP w RUE). Doskonałe relacje z mediami wpłynęły na zdecydowaną poprawę tonu doniesień nt. Polski (zwłaszcza w wysokonakładowej ˝Kronenzeitung˝), a także zwiększenie zainteresowania dziennikarzy wywiadami z polskimi politykami i przedstawicielami świata gospodarki oraz finansów. W latach 2008-2012 wywiadów udzielili m.in. premier D. Tusk, min. R. Sikorski, marszałek B. Borusewicz, min. E. Bieńkowska, min. J. Sawicki, min. W. Bartoszewski, J. Buzek, T. Mazowiecki, L. Balcerowicz.

   Przykładem promocji gospodarki są m.in. Polsko-Austriackie Forum Gospodarcze w Wiedniu (2011 r.), które zgromadziło ok. 35 przedstawicieli polskich przedsiębiorstw oraz ok. 180 reprezentantów austriackiego biznesu, a także Dzień Eksportera 2012 w Linz, gdzie Polska została zaprezentowana jako jeden z 4 najbardziej obiecujących rynków.

   Z inicjatywy ambasadora zaprezentowana została wystawa w centrum Wiednia ˝Drogi do Wolności: przez Solidarność do Europy˝, którą otworzyła przewodnicząca Rady Narodowej (izba niższa parlamentu) Barbara Prammer.

   Dbałość o pamięć historyczną przejawiała się w szczególności doprowadzeniem do prezentacji wystawy ˝Człowiek człowiekowi... Niszczenie polskiej inteligencji w latach 1939-1945. KL Mauthausen/Gusen˝ w Miejscu Pamięci Mauthausen oraz uzyskaniem po wielu latach starań zgody na umieszczeniem tamże tablicy pamięci Henryka Sławika i jego współpracowników. Udało się doprowadzić do odnowienia grobów powstańców z powstania warszawskiego w Wolfsbergu i odnowienia polskiego pomnika narodowego na terenie b. obozu w Mauthausen oraz uzyskać zgodę na zamontowanie tablicy pamiątkowej poświęconej zmarłym dzieciom polskich robotnic przymusowych urodzonych w niewoli w czasie II wojny światowej na cmentarzu w Spital am Pyhrn.

   Z okazji Międzynarodowego Roku Chopinowskiego 2010, dzięki staraniom ambasadora, postawiono pomnik F. Chopina w Ogrodzie Szwajcarskim w Wiedniu. Część artystyczna słynnego balu w operze wiedeńskiej poświęcona została muzyce polskiego kompozytora. Z inicjatywy ambasadora akademia muzyczna Mozarteum w Salzburgu zorganizowała konkurs chopinowski dla młodych pianistów z całego świata, nagrody pieniężne ufundował minister spraw zagranicznych RP.

   Ambasador wykorzystał także do promocji Polski Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Euro 2012, organizując wspólnie z Polską Organizacją Turystyczną konferencję prasową w kasynie w Wiedniu oraz dwie imprezy o charakterze informacyjno-kulturalnym dla ok. 500 gości.

   W zakresie bezpieczeństwa energetycznego ambasador podczas spotkań ze środowiskiem parlamentarnym, rządowym i gospodarczym przedstawiał argumenty dot. wyboru strategii energetycznej w Polsce, w tym założenia programu energetyki jądrowej, modernizacji sektora węglowego, planów poszukiwań i wydobycia gazu łupkowego oraz dywersyfikacji importu gazu. Ambasador pozostawał w kontaktach z kierownictwem konsorcjum Nabucco, odpowiedzialnym za koncepcję i realizację projektu budowy gazociągu w ramach korytarza południowego.

   W rozmowach z przedstawicielami sektora bankowego ambasador zabiegał o niewycofywanie kapitału banków austriackich z Polski.

   Ad 2. Ambasador zabiegał o utrzymanie pozytywnego obrazu polskiej gospodarki, wyróżniającej się na tle pozostałych gospodarek państw członkowskich UE. Doprowadzając do wizyt bilateralnych (prezydenta, premiera, wicepremiera i ministra gospodarki oraz ministrów branżowych), przyczynił się do intensyfikacji współpracy gospodarczej i wzrostu zainteresowania austriackich podmiotów Polską.

   W latach 2010-2012 dynamika obrotów handlowych sięgała średniorocznie ok. 20%. Austria jest 15. co do wielkości partnerem handlowym Polski, natomiast Polska wśród partnerów Austrii zajmuje 10. miejsce. Polska umocniła w 2011 r. swoje 3. miejsce wśród partnerów handlowych Austrii w EŚW.

   Ad 3. Kierując się wspólnotową zasadą równego traktowania, ambasador zabiegał, aby nie dochodziło do przypadków dyskryminacji obywateli polskich oraz polskich podmiotów gospodarczych w Austrii w życiu społecznym i gospodarczym.

   Przejawem tego były np. działania towarzyszące zniesieniu w maju 2011 r. przez Austrię okresów przejściowych w zakresie swobodnego przepływu osób oraz transgranicznego świadczenia usług.

   Ambasador wspierał zorganizowanie w 2012 r. dni poradnictwa ZUS w Wiedniu - spotkania informacyjno-doradczego w zakresie ubezpieczenia społecznego dla Polaków pracujących i mieszkających w Austrii.

   Republika Azerbejdżanu.

   Ad 1. Niektóre projekty zrealizowane w 2012 r. w ramach środków budżetowych w wysokości EUR 24 333:

   Ad 2. W Baku nie ma wydziału promocji handlu i inwestycji. Z inicjatywy bądź przy znaczącym współudziale ambasady RP od końca 2010 r. zrealizowano kilkanaście nowych, polskich przedsięwzięć gospodarczych w Azerbejdżanie. Amb. Łabenda jest jedynym z akredytowanych w Baku ambasadorów znających język azerski, co umożliwia bezpośrednią interwencję u władz w celu ochrony interesów polskich przedsiębiorstw. Obroty od kilku lat utrzymują się na poziomie 120-130 mln USD rocznie, w tym polski to 110-120 mln USD. Aktualne inicjatywy gospodarcze: firma APS Energia otworzyła filię w Baku; NOVOL uruchamia produkcję szpachlówki w Sumgaicie; PWPW SA wygrała przetarg na dostawę systemu kart tachografowych dla administracji w Baku; Honker prowadzi rozmowy nt. montażu aut; Inglot uruchomił 4 salony w Baku; Paradyż odbudowuje pozycję na rynku ceramiki budowlanej; Lotos osiągnął 15-procentowy udział w rynku olejów silnikowych; na rynku widoczne są polskie produkty spożywcze, budowlane i chemiczne.

   Ad 3. W stosunkach między państwami uzyskiwanie ulg i przywilejów dla obywateli Polski odbywa się na poziomie rządów lub ministerstw. Ulgi i przywileje są w stosunkach między państwami zwykle wzajemne, ambasador ma tu niewielkie pole działania. W 2012 r. weszła w życie umowa podpisana rok wcześniej w Baku o ruchu bezwizowym dla posiadaczy paszportów dyplomatycznych.

   Republika Białorusi.

   Ad 1. Niektóre projekty zrealizowane w 2012 r. w ramach środków budżetowych w wysokości (bez IP) 38 782 EUR:

   Ad 2. Ambasador zabiega o możliwie szeroki rozwój relacji gospodarczych z Białorusią w ramach istniejących uwarunkowań.

   Ad 3. Działania dot. obywateli polskich związane są z aktualnymi relacjami RP i UE z Białorusią.

   Republika Bułgarii.

   Ad 1. Ważnym elementem działań były wydarzenia z udziałem przedstawicieli polskich instytucji rządowych i naukowych, inicjowane i organizowane przez placówkę, propagujące polskie interesy, np. budowanie koalicji na rzecz gazu łupkowego, zaufania społecznego poprzez prezentowanie polskiego stanowiska w tej sprawie oraz udział przedstawicieli polskich ministerstw i naukowców w imprezach organizowanych przez naszą placówkę oraz partnerów bułgarskich. Wizyty przedstawicieli resortowych służyły zaprezentowaniu sukcesów polskiej transformacji, utwierdzeniu bułgarskiej opinii publicznej w przekonaniu o słuszności polskich racji. W ramach propagowania interesów publicznych Polski podkreślić należy starania placówki na rzecz uzyskiwania poparcia Bułgarii dla stanowiska naszego kraju na forum UE - z powodzeniem. Ambasada zorganizowała przeszło 76 przedsięwzięć mających na celu wzmacnianie Polski jako partnera gospodarczego. Placówka w celu propagowania interesów kraju próbuje oddziaływać na bułgarską opinię publiczną - ambasador udzielił ok. 50 wywiadów dla mediów. Organizowane były wizyty studyjne dziennikarzy bułgarskich w Polsce. Placówka zintensyfikowała też promocję Polski poprzez kulturę. W kontaktach z partnerami bułgarskimi Polska prezentowana była jako kraj przywiązujący dużą wagę do kultury i sztuki, współpracy regionalnej (V4), politycznej (m.in. promocja PW) i gospodarczej, zarówno w kontaktach dwustronnych, jak i wielostronnych. W ww. okresie Placówka starała się zaprezentować i przybliżyć społeczeństwu bułgarskiemu i mediom różne aspekty życia współczesnej Polski (m.in. w ramach studia telewizyjnego w Ambasadzie RP w Sofii z okazji Euro 2012 przedstawiono obraz Polski jako dynamicznie zmieniającego się kraju - ok. 1 mln widzów). Z inspiracji placówki ukazało się 300 publikacji prasowych, 3 czasopisma poświęcone polskiej problematyce (prezentacja kraju, osiągnięcia w dziedzinie wykorzystania środków unijnych, nt. dziedzictwa J. Korczaka). Obok osiągnięć Polski, jej obywateli placówka promowała wiedzę o polskiej historii, w tym prawdę o Katyniu. Z inicjatywy ambasadora w parku w Sofii, wspólnie z prezydent tego miasta i ministrem kultury, posadzono 3 katyńskie dęby pamięci.

   Z promowaniem Polski wychodziliśmy na główne ulice miasta (m.in. wystawy plenerowe z okazji prezydencji w RUE i Euro 2012), zwracaliśmy się do różnych pokoleń (m.in. audiobook na podst. Króla Maciusia I J. Korczaka, prezentujący jego rolę w tworzeniu Karty Praw Dziecka NZ; koncert Stabat Mater K. Szymanowskiego z okazji rocznicy pielgrzymki Jana Pawła do RB, telewizyjny konkurs nt. Polski, koncert Bester Quartet z okazji Roku Korczaka, promując Polskę na Twiterze, zamieściliśmy ponad 1500 wpisów).

   Wszystkie działania podjęte przez placówkę miały stały charakter i wspierały realizację zadań MSZ, zgodnie z wytycznymi zawartymi w zadaniach dla ambasady RP w Sofii na rok 2010, 2011 i 2012.

   Ad 2. Potwierdzeniem jakości kontaktów ambasadora było m.in. zaproszenie go osobiście przez prezydenta RB do towarzyszenia mu w czasie wizyty w katolickiej miejscowości Rakowski, a także 6-krotne zaproszenie do prezentacji polskiego stanowiska w polityce zagranicznej oraz w kwestiach związanych z negocjacjami budżetu unijnego oraz polityki spójności przed połączonymi komisjami spraw zagranicznych i obrony oraz ds. funduszy unijnych parlamentu bułgarskiego (każdorazowo z udziałem przewodniczącej parlamentu oraz ministrów i wiceministrów bułgarskich). Postępowania przetargowe, w których ambasador zabiegał o życzliwość dla polskich firm w jednych przypadkach jeszcze się nie rozpoczęły, w innych jeszcze się nie zakończyły Stąd trudność w odpowiedzi na to pytanie. W ciągu swojej dwuletniej kadencji ambasador działał na rzecz budowania dobrej atmosfery wokół kontaktów gospodarczych. Służyła temu m.in. organizacja polsko-bulgarskiego forum biznesu (2011), udział Polski jako partnera największych targów przemysłowych w BG, w Płowdiwie (2012). Ambasada inspirowała artykuły prasowe broniące polskich produktów drobiarsko-nabiałowych (b. istotny segment polskiego eksportu do BG) przed działaniami lobby producentów bułgarskich. Zachęcanie do kontaktów gospodarczych z Polską to stały element rozmów ambasadora w czasie spotkań z kręgami biznesowymi i samorządowymi. Zapytania ws. polskiej oferty eksportowej przekazywane są do WPHI w Sofii.

   Ad 3. Bułgaria jest członkiem UE od 2007 r., a obowiązujące wcześniej zawarte umowy bilateralne, których nie obejmuje kompetencja Wspólnoty, nie dotyczą specjalnych ulg i przywilejów wobec obywateli RP. Konstytucja Bułgarii gwarantuje równe prawa wszystkim obywatelom zamieszkującym ten kraj, nie gwarantuje żadnych specjalnych przywilejów mniejszościom narodowym. Nie ma w Bułgarii żadnych regulacji prawnych odnoszących się do tej kwestii. Stałym przedmiotem troski ambasady jest zabieganie o przychylność bułgarskich władz wobec mieszkających tu obywateli RP, jak również interweniowanie w przypadkach naruszania przysługujących im praw. W czasie mandatu ambasadora udało się powstrzymać władze miasta Płowdiw przed decyzją o eksmisji organizacji polonijnej z zajmowanego przez nią lokalu.

   Republika Chile.

   Pani ambasador Aleksandra Piątkowska objęła placówkę 13 września 2012 r. Jest to początek jej kadencji, trudno zatem oceniać efekty jej działań. Chile jest ważnym partnerem Polski w Ameryce Łacińskiej, politycznym, i ekonomicznym. Pani ambasador Piątkowska, wraz z zespołem ambasady, wykonała w ciągu tego krótkiego okresu wiele działań na rzecz wzmocnienia stosunków dwustronnych oraz budowania wizerunku RP.

   Ad 1.

   Ad 2. W omawianym okresie:

   - prezentacja polskich firm i technologii oraz lobbing w kręgach politycznych i gospodarczych Chile na rzecz polskich firm (Eurochile, Konfederacja Przemysłu i Handlu Chile i inne),

   - współpraca z Chilijsko-Polską Izbą Handlową w zakresie promocji polskiej oferty handlowej.

   Ad 3. W omawianym okresie nie zostały wypracowane żadne ulgi ani przywileje.

   Republika Chorwacji.

   Ad 1. W 2012 r. Ambasada RP w Zagrzebiu zrealizowała 61 projektów z zakresu dyplomacji publicznej i kulturalnej mimo braku dedykowanego wydziału czy stanowiska. Działania obejmowały promocję rozmaitych dziedzin kultury (teatr, film, muzyka klasyczna, muzyka jazzowa) oraz promocję wiedzy o współczesnej Polsce. Ambasada promowała także dziedziny, w których Polska może poszczycić się sukcesami na skalę międzynarodową, jak design czy ochrona zabytków. Wszechstronnej promocji służyła aktywność placówki w związku z Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej Euro 2012, dzięki którym Polskę odwiedziło kilkadziesiąt tysięcy obywateli Chorwacji.

   Ad 2. Relacje dyplomatyczne ambasadora z władzami Chorwacji są ważnym czynnikiem kształtowania warunków dla rozwoju współpracy gospodarczej, mimo poważnego kryzysu gospodarczego w Chorwacji. Problematyka gospodarcza jest istotnym elementem konsultacji politycznych, np. na marginesie konsultacji wiceministrów spraw zagranicznych w lutym br. zorganizowano okrągły stół przedsiębiorców reprezentujących przemysł drzewny w obu państwach.

   Ambasador działa też intensywnie na rzecz promocji polskich przedsiębiorstw zainteresowanych inwestycjami w Chorwacji, np. PZU, które ogłosiło zamiar uczestnictwa w procesie prywatyzacji największego chorwackiego ubezpieczyciela Croatia Osiguranje.

   Odrębnym wątkiem współpracy, kluczowym w perspektywie rychłej akcesji Chorwacji do UE, jest transfer polskich doświadczeń z pierwszych lat członkostwa w UE. Rozmowy na ten temat stanowią podstawę dla przyszłych wspólnych projektów gospodarczych współfinansowanych z funduszy UE.

   Ważnym aspektem działalności jest lobbing na rzecz polskich ofert w konkursach na projekty współpracy bliźniaczej (twinningi). Projekty takie realizowały w ostatnim czasie m.in. MRR, MF, MR.

   Placówka i ambasador osobiście wspierają rozwój współpracy dwustronnej na szczeblu regionów, która zintensyfikowała się po wizycie marszałka Senatu B. Borusewicza i minister rozwoju regionalnego E. Bieńkowskiej w maju 2012 r. Obecnie trzy polskie województwa w Polsce mają podpisane umowy o współpracy z partnerami chorwackimi (podkarpackie, warmińsko-mazurskie i zachodniopomorskie).

   Ad 3. Z uwagi na zaawansowany etap procesu akcesji Chorwacji do UE obywatele RP nie mogą być przedmiotem specjalnych ulg czy przywilejów. W związku z tym szereg przywilejów, np. możliwość wjazdu do Chorwacji bez paszportu, jest wypracowywanych w ramach UE.

   W kontekście rekordowej liczby turystów polskich podczas sezonu urlopowego (ponad 576 tysięcy w 2012 r.) szczególnej uwagi nabiera zapewnienie właściwego poziomu opieki konsularnej. W wyniku starań placówki każdego roku dwoje funkcjonariuszy polskiej Policji pełni latem służbę w Chorwacji w zakresie prewencji.

   Republika Cypryjska.

   Ad 1. Organizacja tygodnia kuchni polskiej w 2012 r. we współpracy z PLL LOT i hotelami Hilton.

   Rok Chopinowski 2010 - organizacja galowego koncertu w Filharmonii Nikozyjskiej.

   W 2010 wystawa 20-lecia 2011 - Wystawa z okazji 20-lecia Solidarności.

   2012 - koncert inaugurujący prezydencję RP w RUE.

   Serie wykładów ambasadora RP nt. dorobku polskiej demokracji.

   Ad 2. W 2012 r. ambasador RP uczestniczył w renegocjowaniu umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Po jej podpisaniu Skarb Państwa zaoszczędzi ok. 100 mln USD (wg. informacji MF).

   Polska utrzymuje wysoki i dodatni bilans handlowy z RC.

   Placówka udziela ok. 100 odpowiedzi rocznie na bieżące zapytania od polskich podmiotów gospodarczych.

   Ad 3. Ulgi i przywileje dla obywateli RP w RC wynikają z regulacji unijnych. RC jako państwo członkowskie przestrzega norm dotyczących praw dla obywateli UE. W szczególnych przypadkach, o których ambasada RP zostaje poinformowana, podejmowane są indywidualne interwencje. Zabiegi o dodatkowe ulgi i przywileje nie są możliwe, ponieważ naruszałyby parametry prawne funkcjonowania ambasadora RP w państwie przyjmującym.

   Republika Czeska.

   Ad 1. Cykl koncertów i recitali poświęcony polskiej muzyce poważnej i jazzowej w wykonaniu artystów polskich i zagranicznych. Projekt ten, pod nazwą ˝Salon Polski˝, odbywa się od 2008 r. Ogółem 7-10 koncertów rocznie. Publiczność: 150-200 osób.

   ˝Wolność 1989-2009. Zaczęło się w Polsce˝ - wystawy, inspirowanie artykułów prasowych, współpraca z dawnymi opozycjonistami, Festyn Wolności - impreza kulturalna w ogrodach ambasady: 10 tys. gości.

   Rok chopinowski 2010 - wystawa okolicznościowa pt. ˝Opowieść o Fryderyku Chopinie˝, koncerty, spotkania, promowanie publikacji książkowych i dźwiękowych.

   Upamiętnienie rocznicy zbrodni katyńskiej, np. we współpracy z Senatem Parlamentu Czech otwarte spotkanie - posiedzenie senackiej komisji na rzecz demokracji. Wystawa ˝Pamiętam. Katyń 1940˝ projekcja filmu Katyń w reż. A. Wajdy w ambasadzie i w Senacie Czech upamiętnienie ofiar katastrofy smoleńskiej.

   We współpracy z warszawską ASP i partnerem polonijnym wystawy obrazów profesorów Wydziału Malarstwa w siedzibie Izby Poselskiej (Sejmu) Parlamentu Czech - pierwsza wystawa malarstwa polskiego w pomieszczeniach reprezentacyjnych gmachu Sejmu Czech.

   2011 - wystawa z okazji Roku Miłosza pt. ˝Czeski Miłosz˝ w pomieszczeniach ambasady. Prezentacja tłumaczeń i tłumaczy Miłosza, czeskich akcentów oraz wizyt w Czechach.

   Dzień Polski w ramach festiwalu Mene-Tekel, blok filmów polskich i wystawa nt. historii Polski - projekt interdyscyplinarny o charakterze edukacyjnym ukierunkowany na refleksję okresu komunizmu. Grupa docelowa - uczniowie szkół średnich i studenci, udział ok. 3 tys. osób.

   2012 - cykl wystaw na ogrodzeniu ambasady, które stanowi doskonałą przestrzeń wystawową w historycznym centrum Pragi. Tematyka: Polska z lotu ptaka, miasta Euro 2012, ołtarz Wita Stwosza w kościele Mariackim w Krakowie (projekt towarzyszący wystawie ˝Europa Jagiellonica˝)

   Działania w 2009-2010 podjęte na rzecz upamiętnienia postaci Ryszarda Siwca, w rezultacie których w Pradze stanął pomnik R. Siwca, a ulica, przy której mieści się siedziba czeskiego Instytutu Badań Reżimów Totalitarnych (odpowiednika IPN), otrzymała nazwisko R. Siwca.

   Koncert w Filharmonii Narodowej upamiętniający 1. rocznicę katastrofy smoleńskiej ˝Requiem smoleńskie˝ z udziałem przedstawicieli władz państwowych RCz.

   Ad 2. Przez ostatnie dwa lata misji Jana Pastwy jako ambasadora RP zorganizowano: ok. 45 wizyt oficjalnych i roboczych zawierających tematykę ekonomiczną, ok. 70 konsultacji i spotkań roboczych z miejscową administracją dot. spraw gospodarczych, ok. 26 spotkań, konferencji, seminariów czy misji gospodarczych z udziałem polskich i czeskich przedsiębiorców.

   Do najważniejszych działań bezpośrednio oddziaływujących na relacje biznesowe są:

   - coroczne spotkania podsumowujące współpracę z czeskimi resortami z udziałem wiceministrów, dyrektorów oraz ekspertów z tych resortów z ambasadorem RP,

   - patronat i udział ambasady RP w corocznym czesko-polskim forum gospodarczym,

   - dodatki nt. polskiego przemysłu i handlu w ogólnokrajowych dziennikach, średnio dwa razy do roku.

   Rejestrujemy wzrost obrotów w handlowych. W 2004 r. wynosiły 5,4 mld EUR, w 2010 już 12,2, mld EUR a w 2012 - 15,2 mld EUR. Dzisiaj Polska jest trzecim partnerem handlowym Czech pod względem importu, a jej udział w 2012 r. wynosił 7.1%.

   Ad 3. Ulgi i przywileje dla obywateli RP w Czechach wynikają z regulacji unijnych. Czechy jako państwo członkowskie przestrzegają wszystkich norm dotyczących praw dla obywateli UE:

   - umowy między RP a Republiką Czeską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisanej 13.09.2011 r.,

   - programu między Ministrem Edukacji Narodowej RP a Ministerstwem Edukacji Młodzieży i Kultury Fizycznej Republiki Czeskiej o współpracy w dziedzinie edukacji, podpisanego 20.09.2012 r.,

   - protokołu między Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP a Ministerstwem Szkolnictwa, Młodzieży i Kultury Fizycznej Republiki Czeskiej o współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego na lata 2011-2014, podpisanego 24.01.2012 r.

   Podjęto rozmowy nt. aktualizacji programu współpracy między Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP a Ministerstwem Kultury Republiki Czeskiej na lata 2013-2015.

   Republika Estońska.

   Ad 1. Ambasada od wielu lat ma opinię (wielokrotnie wyrażaną np. przez ministra kultury Estonii) jednego z najbardziej aktywnych ośrodków promocji kulturalnej. Często jest wyżej oceniania niż instytuty kulturalne innych krajów w Tallinnie. Ambasada w ostatnich latach zrealizowała m.in. takie projekty jak:

   - otwarcie prezydencji RP w Radzie UE, z udziałem zespołu ˝Sukces˝ z Mrągowa;

   - wystawa poświęcona T. Kantorowi (patronat ministrów kultury RP i RE) w Tallinnie;

   - konkurs chopinowski dla młodych pianistów w Narwie (patronat ministrów kultury);

   - obchody Roku J. Korczaka w Estonii (patronat i udział w zakończeniu roku marszałek Sejmu i przewodniczącej parlamentu RE).

   Oprócz ww. wydarzeń placówka na bieżąco m.in.:

   - wspiera udział polskich artystów w festiwalach i imprezach cyklicznych w Estonii (np. Festiwal Muzyki Ludowej w Viljandi czy festiwali designu w Tallinnie);

   - wspiera przyjazdy do Estonii polskich artystów (np. K. Pendereckiego w 2013 r.);

   - organizuje i wspiera prezentację polskich filmów na festiwalu POFF oraz imprezach towarzyszących (np. filmy animowane);

   - inicjuje i wspiera organizację wizyt studyjnych w Polsce - zarówno opiniotwórczych przedstawicieli świata kultury i sztuki, jak i dziennikarzy.

   Oprócz działań z dziedziny promocji kulturalnej placówka organizuje wydarzenia z zakresu dyplomacji publicznej promujące ogólnie Polskę, jej politykę zagraniczną i współczesny obraz i historię, np. (oprócz tradycyjnych przyjęć z okazji 3 V oraz 11 XI):

   - seminarium nt. problematyki wizowej w stosunkach UE - państwa Partnerstwa Wschodniego;

   - seminarium nt. stosunków polsko-estońskich (historia, stan obecny i perspektywy);

   - obchody rocznicy ucieczki ORP ˝Orzeł˝ z Tallinna w 1939 r.

   Na uwagę zasługuje wykorzystanie intensywności kontaktów politycznych na najwyższym szczeblu do działań promujących Polskę, jej kulturę, sztukę i historię. Ambasador, wraz z konsulami RP w Tallinnie, osobiście interesuje się problematyką nauczania języka polskiego w Estonii oraz inicjuje działania na rzecz poszerzenia i wzmocnienia zakresu tej nauki.

   Ad 2. Polsko-estońska współpraca gospodarcza od momentu akcesji obu krajów do UE rośnie niezmiennie niezależnie od światowego kryzysu gospodarczego, zbliżając się na koniec 2012 r. do 1 mld euro. W ostatnich 2 latach wolumen obrotów handlowych zwiększył się o ponad 42%, a eksport polskich przedsiębiorstw na ten rynek osiągnął wartość ponad 866 mln euro, co oznacza wzrost o 54%.

   Od 2011 r., w wyniku inicjatywy ambasadora placówka realizuje plan promocji gospodarczej:

   - polskie stoiska na imprezach targowych;

   - warsztaty (match-making) dla przedsiębiorców;

   - wizyty studyjne przedsiębiorców;

   - polsko-estońskie forum biznesu;

   - dni polskiej kuchni i żywności;

   - prezentacje polskiego wzornictwa.

   Ambasada, w tym ambasador, stara się pozyskać od władz miejscowych wszelkie informacje (np. procedury, warunki płacowe czy zatrudnienia, ceny na rynku lokalnym), które mogą być przydatne polskim przedsiębiorstwom ubiegającym się o kontrakty czy startującym w przetargach w Estonii.

   Ambasador w ramach bieżących kontaktów - zarówno z władzami Estonii, jak i z przedstawicielami biznesu - przekazuje informacje, które mogą stanowić zachętę do rozwoju kontaktów gospodarczych z Polską czy inwestycji w Polsce (np. informacje o poprawie miejsca Polski w rankingach dot. wolności gospodarczej czy łatwości prowadzenia działalności gospodarczej, czy np. ostatnio o polskim udziale w targach CeBit). Niezwykle istotne jest także wspomaganie dialogu pomiędzy właściwymi ministerstwami oraz promowanie wspólnych polsko-estońskich stanowisk/działań w zakresie infrastruktury (transport i energetyka). Ambasada wspólnie z MSZ dba także o to, aby te kwestie były przedmiotem rozmów na wszystkich szczeblach, w tym w czasie wizyt na najwyższym szczeblu.

   Od momentu przyjazdu do Estonii ambasador aktywnie wspiera współpracę regionalną jako ważny element rozwijania współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Estonią. Nakłania estońskie władze lokalne oraz ich polskich partnerów do włączenia tego elementu do planów współpracy. Owocuje to rozwojem kontaktów handlowych, a szczególnie małych i średnich przedsiębiorstw.

   Ad 3. Działania Ambasady RP w Tallinnie w ochronie interesów obywateli RP w kraju przyjmującym skierowane są przede wszystkim na zapewnienie równego traktowania, tak jak obywateli estońskich i innych państw UE. Ponieważ Estonia przoduje w implementacji zapisów prawa unijnego do prawodawstwa wewnętrznego, ich przestrzeganie jest przejrzyste i stale monitorowane. Ambasada nie odnotowuje przypadków dyskryminacji naszych obywateli czy traktowania niezgodnego z prawem, wymagających podjęcia specjalnych środków interwencyjnych. Obywatele RP korzystają w Estonii ze wszystkich należnych im przywilejów, są traktowani w wielu przypadkach preferencyjnie, co odzwierciedla stale postępujący proces poprawy komunikacji społecznej i wzajemnego postrzegania. Polacy są mile widziani zarówno jako turyści, jak i partnerzy biznesowi.

   Republika Finlandii.

   Ad 1. W 2011 r. m.in. zorganizowano: 5 seminariów (nt. bezpieczeństwa euroatlantyckiego, Partnerstwa Wschodniego, współpracy w regionie bałtyckim, poglądów w RP nt. kryzysu ekonomicznego, miejsca Polski w kulturze europejskiej), zainaugurowano prezydencję w RUE, zorganizowano imprezę promocyjną na ˝Darze Młodzieży˝, wystawy: fotograficzną, malarstwa i przyrodniczą oraz poświęconą M. Skłodowskiej-Curie, koncerty w ramach Roku Szymanowskiego, zakończenie Roku Chopina i wieczór poezji Cz. Miłosza oraz festiwal filmów polskich. W 2012 r. promowano Euro 2012 poprzez organizację 5 imprez publicznych, zorganizowano 3 polskie wystawy w ramach Helsinki Word Design Capital, obchodzono uroczyście rocznicę Konstytucji 3 Maja i 95. rocznicę powstania Zjednoczenia Polskiego, zorganizowano publiczny koncert chopinowski w wykonaniu P. Palecznego i koncert poświęcony pamięci B. Okudżawy, zorganizowano retrospektywę filmu polskiego w wielu miastach Finlandii, promowano dorobek J. Korczaka. W 2013 r. zorganizowano wyjazd grupy dyrektorów muzeów fińskich do Polski, przeprowadzono seminarium w ramach przewodnictwa RP w Grupie Wyszehradzkiej, sprawiono, że polski pianista K. Jabłoński został zaproszony jako solista do udziału w wielkim charytatywnym koncercie na rzecz czystego Bałtyku z udziałem 1700 słuchaczy w miejscowej filharmonii.

   Ad 2. Współpraca gospodarcza z Finlandią jest absolutnym priorytetem działalności ambasadora, który na wielu poziomach inicjuje, kreuje lub stymuluje lepsze warunki dla jej rozwoju. W 2011 r. ambasador popierał i zachęcał do przyjęcia wspólnego komunikatu o wzmocnionej współpracy polsko-fińskiej, której priorytetem ma być współpraca gospodarcza, zwłaszcza w obszarze polityki energetycznej, w tym bezpieczeństwa energetyki jądrowej, oraz innowacyjności. Premier Tusk w trakcie wizyty odwiedził fińską elektrownię jądrową. W czerwcu 2012 r. zorganizowano konsultacje wiceministrów gospodarki oraz konferencję pn. ˝Klastry jako narzędzia innowacyjności w Europie˝. Promujemy w Polsce fińskie pomysły i rozwiązania ws. zagranicznej promocji gospodarczej, zabiegamy aktualnie o przyjazd do Polski tzw. Team Finland. Inicjujemy współpracę regionalną między woj. pomorskim i warmińsko-mazurskim a regionami fińskimi, kreujemy współpracę między biznesem, nauką i administracją, ostatnio na linii Savonia University w Kuopio - Pomorska Izba Gospodarcza. Ambasador ściśle koordynuje pracę WPHI, uczestniczy osobiście w seminariach i wystawach, wygłasza wykłady o sytuacji gospodarczej Polski, zachęcając do inwestycji w Polsce, rozbudowuje sieć konsulów honorowych w Finlandii.

   Ad 3. Ambasador nie uważa, aby jego zadaniem było wypracowywanie ulg i przywilejów dla obywateli polskich w państwie unijnym - jego zadaniem jest dbanie o to, aby obywatele RP byli traktowani w Finlandii zgodnie z zasadami prawa unijnego i stosownie do umów bilateralnych oraz konwencji międzynarodowych, których stronami są Polska i Finlandia.

   Republika Francuska.

   Ad 1. Bardzo dobre kontakty osobiste ambasadora w kręgach francuskiej administracji rządowej, w parlamencie i pośród najwyższych dowódców wojskowych znacząco przyczyniły się m.in. do udziału kontyngentu francuskiego 1100 żołnierzy w pierwszych od przystąpienia Polski do NATO ćwiczeniach Steadfast Jazz 2013; korzystnej zmiany stanowiska Francji w zakresie WRF, w tym w szczególności do poparcia polskich starań o zachowanie dużego budżetu polityki spójności dla naszego kraju.

   Ambasador prowadzi działania mające na celu utrzymanie filologii polskich na uniwersytetach francuskich. Przykładem jest osobiste jego zaangażowanie w utrzymanie polonistyki na uniwersytecie w Nancy. Skuteczna interwencja w 2009 r. spowodowała, że francuskie władze przywróciły od 2010 r. konkurs dla nauczycieli na tzw. agregację z języka polskiego. Skuteczna okazała się interwencja w 2011 r. u rektora Sorbony (Paris IV) ws. utrzymania dwóch stanowisk profesorskich zajmowanych przez profesorów polskich. Skuteczne okazały się również interwencje w sprawach negatywnych stereotypów prasowych dot. Polski (np. artykuł ˝Skończyć ze szkalowaniem Polski˝ z czerwca 2012 opublikowany w ˝Le Monde˝ przeciw nieuczciwym próbom krytyki organizacji Euro 2012, czy interwencja wobec telewizji publicznej France2, która doprowadziła do zdjęcia z anteny programu o ˝powrocie polskiego hydraulika˝)

   Ad 2. Dobre relacje z miejscowymi władzami, a także wsparcie udzielane polskim firmom zainteresowanym rynkiem francuskim mają przede wszystkim odzwierciedlenie we wzroście wolumenu wzajemnych obrotów handlowych. W ciągu ostatnich dziesięciu lat uległy one niemal podwojeniu, z poziomu 7,2 mld euro w 2003 r. do poziomu 14,3 mld euro w 2012 r. Sukcesywnie zwiększa się dynamika polskiego eksportu na rynek francuski, a od 2007 r. Polska odnotowuje nadwyżkę w handlu, która w 2012 r. wyniosła 2,2 mld euro. W 2012 r. Francja była dla Polski szóstym partnerem handlowym, podczas gdy Polska dla Francji jest najważniejszym w Europie Środkowej. Należy podkreślić, że przy okazji pierwszej wizyty prezydenta Francji F. Hollande'a w Warszawie (listopad 2012 r.) zostało zorganizowane polsko-francuskie forum gospodarcze, w którym wzięli udział najważniejsi przedstawiciele polskiego i francuskiego biznesu. Osobiste kontakty ambasadora doprowadziły do wejścia grupy petrochemicznej TOTAL do Polski i objęcia przez nią koncesji gazu łupkowego. W ubiegłym roku działania placówki doprowadziły do przyjęcia pierwszej polskiej firmy (Dr Irena Eris) w poczet członków prestiżowego Comité Colbert zrzeszającego producentów najbardziej luksusowych produktów. Zorganizowanie dni polskich na największej w świecie międzynarodowej giełdzie towarów rolno-spożywczych w Rungis pod Paryżem zaowocowało otwarciem stałej polskiej hurtowni.

   Ad 3. Wykorzystując liczne kontakty z przedstawicielami francuskich władz najwyższego szczebla, ambasador wpłynął skutecznie na przyspieszenie decyzji o całkowitym zniesieniu ograniczenia w dostępie do legalnego zatrudnienia we Francji dla obywateli polskich. Dało to m.in. możliwość uregulowania sytuacji prawnej i socjalnej bardzo licznej grupy obywateli polskich pracujących nielegalnie oraz otworzyły ten kraj na nowych emigrantów zarobkowych z Polski. Wydział Konsularny Ambasady RP we Francji prowadzi stałą współpracę z miejscowymi stowarzyszeniami, takimi jak Passerelle, Parabole i Bociek, których celem jest wspieranie obywateli polskich mieszkających we Francji. Placówka pozostaje dzięki temu na bieżąco, jeżeli chodzi o problemy rodaków i aktywnie działa w celu ich rozwiązania.

   Z inicjatywy ambasadora zostały opracowane i wydane darmowe polskojęzyczne przewodniki po wielkich muzeach Francji: Luwrze i Wersalu (drukowany i audioguide), trwają rozmowy z kolejnymi muzeami. Ambasador RP aktywnie angażuje się w życie społeczności polskiej we Francji, wspierając ją organizacyjnie i finansowo.

   Związek Australijski.

   Ad 1. W roku 2012 Ambasada RP w Canberze zrealizowała łącznie 12 projektów, podejmując liczne inicjatywy w zakresie prowadzenia szeroko rozumianej polityki informacyjnej (w formie wykładów i wystąpień ambasadora na temat Polski, jej tradycji i kultury), jak również promocji polskiej historii, kina i literatury. Ważnym elementem wystąpień były kwestie związane z II wojną światową w kontekście publikacji w mediach australijskich wykorzystujących zwrot ˝Polish concentration camps˝. Zorganizowano także wieczór poświęcony wyjściu armii W. Andersa z ZSRR, w czasie którego zaprezentowano m.in. film ˝A Forgotten Oddysey˝ oraz relację naocznego świadka wydarzeń. Placówka promowała młodych artystów polskich i polonijnych, była m.in. inicjatorem pierwszego konkursu chopinowskiego w Australii i Oceanii oraz organizatorem udanych imprez z udziałem najwybitniejszych australijskich artystów związanych z Polską. W sumie na przedsięwzięcia z zakresu dyplomacji publicznej i kulturalnej ambasada wydatkowała w 2012 r. kwotę 87 669,16 zł.

   Ad 2. Ambasador utrzymywał dobre relacje zarówno z przedstawicielami resortów odpowiedzialnych za sprawy gospodarcze, jak i ze środowiskami biznesowymi. Jego rozmowy, materiały opracowane przez placówkę oraz pośrednictwo ambasady w nawiązywaniu kontaktów między firmami miały wpływ na rozwój współpracy gospodarczej. Szef placówki zabiega o podpisanie umowy o wzajemnej ochronie informacji niejawnych, dzięki której m.in. polskie firmy zbrojeniowe będą mogły uczestniczyć w przetargach rozpisywanych przez ministerstwo obrony Australii.

   Ad 3. Szef placówki przyczynił się do zniesienia dyskryminacji obywateli RP w stosunku do obywateli państw ˝starej˝ Unii Europejskiej w kwestii wiz. Po jego interwencjach władze Australii włączyły Polskę do elektronicznego systemu wizowego e-Visitor. W wyniku starań ambasadora, pomimo moratorium na podpisywanie umów o wymianie młodzieży ˝Zwiedzaj i pracuj˝, w maju br. planowane jest podpisanie takiego porozumienia z Polską.

   Republika Indonezji.

   Ad 1. Ambasada RP w Dżakarcie zorganizowała w 2012 r. ponad 10 imprez. W ramach roku Korczaka placówka skoncentrowała się na tematyce dziecięcej. Zapewniono również udział filmu Doroty Kędzierzawskiej pt. ˝Jutro będzie lepiej˝ w festiwalu filmowym dla dzieci KidsFest 2012. W ramach festiwalu zaprezentowano także wystawę biograficzną o życiu i twórczości Janusza Korczaka wzbogaconą o ilustracje reprezentujące różne style i prądy polskiej szkoły ilustracji dziecięcej. Uzupełniono także indonezyjską wersję Wikipedii o wpis biograficzny Korczaka. Ambasada zapewniła ponadto obecność Polski na IV Europejskich Targach Edukacyjnych w Dżakarcie. W ramach działalności promocyjno-kulturalnej w 2012 r. Placówka wydała 107 646,69 zł.

   Oprócz działalności typowo kulturalnej ambasador odbył liczne spotkania z osobami należącymi do środowisk opiniotwórczych. Doskonałą okazją do tego była prezydencja Polski w UE w drugiej połowie 2011 r. czy imprezy towarzyszące Euro 2012. Istotną też formą promocji polskiej kultury i propagowanie polskich interesów była realizacja pomocy rozwojowej w ramach małych grantów. W 2011 oraz w 2012 r. zrealizowano projekty pomocowe promujące ˝Polską pomoc˝ o łącznej wartości ok. 20 tys. EUR.

   Ad 2. W 2012 r. ambasador aktywnie uczestniczył we wspieraniu polskich przedsiębiorstw działających na indonezyjskim rynku. Rokrocznie polskie firmy sektora ˝S˝ otrzymują wsparcie na targach obronnych ˝Indodefence˝. Warto również odnotować starania placówki wspierające eksport polskich produktów mleczarskich. W sierpniu 2011 r. założono w Dżakarcie Polski Klub Biznesu, który przekształci się w pierwszą, dwustronną polsko-indonezyjską izbę handlową. Placówka utrzymuje stały kontakt z klubem, a ambasador jest jego honorowym członkiem. Ambasada akredytowana jest również na Timorze Wschodnim, w którym w grudniu 2012 r. placówka zorganizowała misję konsularno-handlową, w ramach realizacji projektów rozwojowo inwestycyjnych.

   Ad 3. Placówka udziela wsparcia polskim misjonarzom, dzięki któremu możliwe jest uczestniczenie w polskich mszach odbywających się od czasu do czasu w różnych regionach Indonezji. Dzięki zaangażowaniu placówki Polacy znaleźli się w grupie uprzywilejowanych państw, których obywatele mogą otrzymać wizy turystyczne lub biznesowe na lotnisku tzw. wizy on arrival. Stanowi to znaczne ułatwienie dla wszystkich polskich turystów i biznesmenów. Wkrótce podpisana zostanie umowa o zniesieniu obowiązku wizowego dla posiadaczy paszportów dyplomatycznych i służbowych.

   Ad 2. Ambasador RP odbył szereg spotkań z przedstawicielami instytucji państwowych kraju przyjmującego właściwych do spraw gospodarczych, jak też z przedstawicielami prywatnego biznesu Kenii. W ostatnich miesiącach placówka odnotowuje wyraźny wzrost dynamiki kontaktów gospodarczych, co przejawia się w liczbie zapytań biznesowych kierowanych do placówki. Obecnie placówka zabiega o udział przedstawicieli biznesu Tanzanii i Rwandy - w formie wizyty studyjnej - w organizowanym w Katowicach w maju br. Europejskim Kongresie Gospodarczym. Placówka aktywnie działa na rzecz jak najlepszego funkcjonowania w państwie przyjmującym zarówno polskiego biznesu, jak i sektora turystycznego. W grudniu 2012 r. przedstawiciele placówki uczestniczyli w uroczystym otwarciu Pol-Ken Eco Solutions - pierwszej polskiej firmy z siedzibą w Nairobi. W kooperacji z Ministerstwem Turystyki Kenii oraz z Ministerstwem Sportu i Turystyki RP przygotowano projekt dwustronnej współpracy polsko-kenijskiej w dziedzinie turystyki. Wsparciu dla polskich działań w Afryce służyły także zorganizowane przez placówkę spotkania z min. Katarzyną Pełczyńską-Nałęcz podczas jej wizyty w Kenii i Rwandzie. Za bezpośredni rezultat wizyty można uznać m.in. zwiększone zainteresowanie władz rwandyjskich ośrodkiem dla niewidomych dzieci prowadzonym przez polskie siostry franciszkanki w Kibeho; ostatnio prezydent Rwandy P. Kagame odwiedził Kibeho i zapowiedział znaczącą pomoc finansową i organizacyjną dla ośrodka.

   Ad 3. Mimo uniwersalnej zasady równowagi i wzajemności Polska korzysta z jednostronnego przywileju polegającego na możliwości uzyskiwania przez jej obywateli wiz w punktach przekraczania granicy większości państw znajdujących się w kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Kenii bez konieczności wcześniejszego ubiegania się o nie we właściwych placówkach na terytorium Europy.

   Republika Grecka.

   Ad 1. Ambasador Maciej Krych objął stanowisko w Atenach w maju 2012 r. Mimo kryzysu ograniczającego możliwości finansowe miejscowych podmiotów ambasada zorganizowała w 2012 r. 30 projektów i imprez promujących polską historię i kulturę - 7 samodzielnie, 23 we współpracy z innymi instytucjami.

   Najważniejsze imprezy:

   Promocja filmu ˝Retrospektywa˝ A. Wajdy wraz z wystawą multimedialną, promocja filmu A. Holland ˝W ciemności˝, udział 2 polskich filmów w międzynarodowym festiwalu filmowym w Salonikach (nagroda dla J. Kijowskiej za rolę w filmie S. Fabickiego ˝Miłość˝)

   Rok Korczaka - tłumaczenie materiału do Wikipedii, opracowanie i publikacja materiału dot. J. Korczaka w czasopiśmie ˝Book's Journal˝, specjalna projekcja filmu ˝Korczak˝ podczas retrospektywy A. Wajdy.

   Muzyka: 2 koncerty jazzowe M. Urbaniaka, 2 koncerty jazzowe zespołu Tubis Trio, koncert muzyki elektronicznej Bartosza Dziadosza, koncerty chopinowskie z okazji 3 maja i Polskiego tygodnia w hotelu Sofitel Athens, koncerty J. Prusinowski Trio na targach muzycznych Womex 2012 w Salonikach. Na początku 2013 r. koncert muzyki polskiej w wyk. Ateńskiej Orkiestry Symfonicznej pod dyr. Jacka Kaspszyka z okazji inauguracji roku Lutosławskiego.

   Sztuki plastyczne: wystawa polskiej grafiki współczesnej ze zbiorów Muzeum Kresów z Lubaczowa w Chania na Krecie oraz w Atenach w ramach Polskiego tygodnia w hotelu Sofitel Athens, promocja wystawy P. Althamera w Atenach, wystawa malarska Arthome-Paros (artyści polonijni), międzynarodowy plener malarski na wyspie Chios (projekt polonijny), konkurs fotograficzny ˝Moja Polska - moja Grecja˝ (projekt polonijny).

   Historia: prezentacja wystawy ˝Fenomen Solidarności˝ opracowanej przez IPN na Krecie, na Santorini i w Atenach, doprowadzenie do przekazania przez stronę grecka 2 czołgów Patton dla Muzeum Wojsk Pancernych w Poznaniu w rocznicę bitwy pod Wiedniem.

   Nauka: wykład prof. Janusza Czebreszuka pt. ˝Bursztyn w świecie mykeńskim˝

   Przewodnictwo w Grupie V4: prezentacja wystawy planszowej dot. zabytków dziedzictwa kulturowego z listy UNESCO w krajach V4 - Saloniki. Na początku 2013 r. uroczystości z okazji 70. rocznicy śmierci Jerzego Szajnowicza-Iwanowa z udziałem 100-osobowej delegacji polskiej, w tym parlamentarnej.

   Turniej Euro 2012, w którym uczestniczyła grecka drużyna narodowa, zdecydowanie wpłynął na zwiększenie zainteresowania Polską. Korzystając z okazji, ambasada: wydała ˝Przewodnik dla kibiców Euro 2012˝ w języku greckim, zorganizowała imprezę promującą miasto Wrocław, zrealizowała wizytę studyjną dla greckich dziennikarzy sportowych, uczestniczyła w organizacji turniejów piłkarskich dla młodzieży i dla dyplomatów, zorganizowała wspólne oglądanie meczu otwarcia mistrzostw. Łączna kwota wydatkowana w 2012 r. na promocję polskiej kultury, sztuki i dziedzin pokrewnych: 17 983,52 euro.

   Ad 2. Efektywność działań ambasady, w tym w bezpośrednich kontaktach z władzami greckimi, w obszarze promocji współpracy gospodarczej z Polską, determinowane były:

   - rozchwianiem politycznym prowadzącym do dwukrotnych wyborów, zakończonym wyłonieniem rządu premiera A. Samarasa w czerwcu 2012 r.,

   - koncentracją działań rządu nad rozładowywaniem kumulujących się wewnętrznych napięć gospodarczych i społecznych głównie poprzez zapewnienie finansowania zewnętrznego oraz realizacji programu naprawczego,

   - ekonomicznymi skutkami długotrwałej recesji przejawiających się m.in. wyhamowaniem importu i zanikiem popytu inwestycyjnego oraz wycofywaniem się z Grecji inwestycji zagranicznych.

   - przemodelowaniem priorytetowych kierunków greckiej dyplomacji ekonomicznej (UE-15, Chiny, Indie, bogate kraje naftowe, Rosja).

   Uwarunkowania te wyznaczały kierunki aktywności ambasadora m.in. poprzez wpisywanie elementów wzmacniających współpracę gospodarczą z Grecją w ogólny kontekst wysiłków Grecji na rzecz wychodzenia z kryzysu. W bezpośrednich wielokrotnych spotkaniach z ateńskim biurem grupy zadaniowej KE dla Grecji rozpoznawano obszary potencjalnych możliwości zaangażowania Polski w pomocy technicznej (w marcu br. pierwszy polski ekspert przeprowadził warsztaty szkoleniowe dla greckiej administracji). Zainicjowanie w bezpośrednich rozmowach z kierownictwem greckiego resortu ds. rozwoju gospodarki zainteresowania polskimi doświadczeniami w zakresie pobudzania wzrostu gospodarczego oraz funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych - w marcu br. planowana jest wizyta przedstawicieli greckiego ministerstwa w Polsce. Bezpośrednie kontakty z kierownictwem agencji ds. prywatyzacji i aktywne wspieranie polskich (nielicznych) przedsiębiorstw zainteresowanych inwestycjami w Grecji, np. stały monitoring przebiegu przetargu na prywatyzację Hellenic Sugar Industry SA, gdzie poważnym oferentem jest Polski Cukier SA (w marcu br. spotkanie z prowadzącym przetarg greckim likwidatorem). Bezpośrednie rozmowy i konsultacje robocze w tut. m.s.z., ministerstwie finansów i min. rozwoju (gosp.) w sprawach dotyczących kształtu wieloletnich ram finansowych 2014-2020, prezentacja polskich postulatów i stanowisk szczególnie w obszarze polityki spójności i WPR. Organizacja trzech regionalnych seminariów (we współpracy z lokalnymi izbami handlowo-gospodarczymi) promującymi polską gospodarkę, dogodne warunki inwestowania w Polsce i polskie specjalności eksportowe. Uzyskano poparcie władz greckich dla wielu polskich inicjatyw i postulatów zgłaszanych na forum UE i innych instytucji europejskich m.in. w sprawie tzw. pakietu kolejowego, kandydatury prof. T. Wijaszki na członka zarządu Europejskiego Urzędu Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), kandydatury NIK na audytora zewnętrznego CERN, innych polskich postulatów i wniosków w obszarze WPR, WRF i polityki spójności.

   Monitoring w kontaktach z kierownictwem greckich Sił Zbrojnych, tematu modernizacji greckich systemów rakietowych RM-70 (u nas Bumar).

   Ad 3. W UE obywatele państw członkowskich mają te same prawa i nie ma tu możliwości wypracowania w Grecji dodatkowych ulg czy przywilejów, zwłaszcza że Grecja nie stosowała wobec obywateli polskich regulacji przejściowych, np. dotyczących zatrudnienia.

   Republika Indii.

   Ad 1. W związku z utworzeniem instytutu polskiego w drugiej połowie 2012 r. główny ciężar działań promocyjnych w zakresie polskiej kultury i sztuki przeniesiony został na tę nową instytucję. Działalność IP była w roku 2012 realizowana w ramach przyznanych środków dla wydziału kultury ambasady RP. Stosunki bilateralne na polu dyplomacji publicznej i kulturalnej między Polską a Indiami są bardzo dobre, co odzwierciedla otwarcie instytutu, podpisanie umowy o współpracy w zakresie koprodukcji audiowizualnej, liczba wizyt na najwyższych szczeblach.

   Wśród licznych imprez promocyjnych na wzmiankę zasługują: kulturalno-ekonomiczny tydzień Polski w Kalkucie, promocja Polski w ramach Grupy Wyszehradzkiej, promocja dziedzictwa Stefana Norblina, szeroka promocja polskiej nauki i szkolnictwa wyższego.

   Ad 2. Promocja polskiej gospodarki, w szczególności polskiego eksportu, bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski oraz polskich inwestycji za granicą jest strategicznym kierunkiem działania Ambasady RP w New Delhi. Polskie placówki w Indiach wspomagają polskich przedsiębiorców w rozwiązywaniu problemów z realizacją kontraktów, dostaw czy płatności ze strony indyjskich kontrahentów. Organizowane były także misje handlowe i inwestycyjne, spotkania i seminaria, targi i wystawy oraz wizyty wysokiego szczebla poświęcone promocji gospodarczej.

   Promocja handlowa i inwestycyjna Polski jest też jednym z głównych elementów programu wizyt ambasadora RP w najważniejszych ośrodkach gospodarczych Indii oraz w krajach dodatkowej akredytacji (Bangladesz, Sri Lanka i Nepal). Na marginesie ww. wizyt organizowane były seminaria biznesowe, spotkania z przedstawicielami biznesu i wizytacje fabryk i zakładów produkcyjnych. Na przedsięwzięcia z obszaru promocji ambasada wraz z instytutem polskim wydały w 2012 r. 170 747,55 zł.

   Ambasada utrzymuje kontakty z głównymi indyjskimi izbami samorządu gospodarczego w Delhi (m.in. FICCI, CII, PHD) oraz ich biurami regionalnymi. Inicjuje i wspiera kontakty między izbami samorządu gospodarczego z Polski i Indii. Działania podejmowane przez placówkę znajdują odzwierciedlenie w pozytywnych danych gospodarczych. Mimo trwającego na świecie spowolnienia ekonomicznego rośnie polsko-indyjska wymiana handlowa i polski eksport do Indii.

   Ad 3. Ambasada RP w New Delhi brała aktywny udział w pracach nad umową o unikaniu podwójnego opodatkowania, która podpisana została w Polsce w styczniu 2013 r. Czynnie włącza się w prace na umową o zabezpieczeniu społecznym, umową o wymianie studentów i pośrednio w negocjacje umowy o wolnym handlu UE - Indie.

   Republika Kazachstanu.

   Ad 1. Niektóre projekty zrealizowane w 2012 r. w ramach środków budżetowych w wys. 26 649 EUR.

   Ad 2. Ambasador utrzymuje stały kontakt z czołowymi osobistościami państwowymi. Wygłosił 10 wykładów dla różnych środowisk. Szybko rosną obroty handlowe - polski eksport w 2012 r. wzrósł o 20% (do 2011) i wyniósł 470 mln USD, co czyni Kazachstan jednym z najważniejszych dla nas rynków w Azji. Rosną polskie inwestycje (działa ponad 100 firm). Eksport do Kirgistanu wzrósł z 24,3 mln USD (2010) do 35,7 (2012). Udzielano wsparcia polskim firmom w Kazachstanie (GreenEvo, GPW, KGHM, Bumar, TINES, Polpharma, PetrolInvest, Syntos, Polimex-Mostostal, Famur, PNiG, Mirbud, Bumar, Selena, Tines, UNIBEP, Sygnity i inne). Ambasador i pracownicy ambasady brali też udział w licznych targach, wystawach gospodarczych i forach biznesu, wspierali regionalne misje gospodarcze. W Biszkeku ustanowiono konsulat RP kierowany przez konsula honorowego.

   Ad 3. Doprowadzono do przyjazdu do Kazachstanu 12 nauczycieli j. polskiego, którego nauczanie rozpoczęto w 2 nowych ośrodkach. Polska została dołączona do listy krajów, w stosunkach z którymi Kirgistan jednostronnie zniósł wizy na podróże krótkoterminowe.

   Republika Albanii.

   Ad 1. 25.10.2012 r. - recital utworów F. Chopina w wykonaniu pianisty R. Łuszczewskiego w Teatrze Opery i Baletu w Tiranie. Zorganizowany we współpracy z Albańskim Towarzystwem Chopinowskim oraz Towarzystwem Przyjaźni Albańsko-Polskiej.

   6.11.2012 r. - spotkanie z przewodniczącą Zgromadzenia Albanii J. Topalli, temat: integracja europejska Albanii.

   8.11.2012 r. - rozmowa z ministrem SZ E. Panaritim nt.: rozwoju stosunków dwustronnych.

   8.11.2012 r.- spotkanie z premierem Albanii S.Berishą, temat: relacje dwustronne, integracja europejska Albanii.

   9.11.2012 r.- spotkanie z wydawcami literatury polskiej w ramach targów książki w Tiranie.

   12.11.2012 r.- przyjęcie z okazji święta narodowego: obecni m.in. premier Albanii, przewodnicząca Zgromadzenia Albanii, minister SZ Albanii, burmistrz Tirany, członkowie parlamentu, przedstawiciele środowisk opiniotwórczych, kultury, absolwenci polskich uczelni, Polacy mieszkający i pracujący w Albanii.

   14.11.2012 r. - uroczysty koncert muzyki polskiej zorganizowany w ramach obchodów Święta Niepodległości w Narodowym Teatrze Opery i Baletu w Tiranie.

   15.11.2012 r. - spotkanie z wiceminister SZ Albanii E. Harxhi, temat: perspektywy relacji dwustronnych.

   20.11.2012 r. - spotkanie z wiceministrem SZ Albanii S. Belortaja, temat: stosunki gospodarcze RP - Albania.

   28-29.11.2012 r. - udział polskiej delegacji z wicemarszałkiem Sejmu RP J. Wenderlichem na czele w obchodach 100. rocznicy niepodległości Albanii; spotkanie z przewodniczącą Zgromadzenia Albanii.

   11.12.2012 r. - lunch wydany przez ambasadora RP z udziałem ministra SZ Albanii E. Panaritiego, szefa Delegatury UE w Tiranie E. Sequi oraz ambasadorów p.cz. UE akredytowanych w Tiranie; omówiono kwestie europejskiej polityki Albanii i procesu integracji z UE w 2013 r.

   12.12.2012 r. - wieczór promocyjny wydanego w j. albańskim obszernego zbioru wierszy Czesława Miłosza pt. ˝Na drugim brzegu rzeki˝ (przy wsparciu, w tym finansowym, Ambasady RP w Tiranie); wywiad TV ambasadora.

   17.12.2012 r. - spotkanie z wiceministrem SW Albanii F. Poni nt. współpracy dwustronnej.

   20.12.2012 r. - udział w konferencji nt. dyplomacji publicznej zorganizowanej przez Akademię Dyplomatyczną MSZ Albanii - przedstawienie polskich doświadczeń.

   16.01.2013 r. - spotkanie z wiceministrem obrony Albanii A. Starovą nt. współpracy w sferze polityki bezpieczeństwa i obrony.

   18.01.2013 r. - spotkanie z ombudsmanem Albanii I. Totozanim - omówienie zaangażowania ombudsmana we współpracę Grupy Wyszehradzkiej i państw Bałkanów Zachodnich w sferze ochrony praw człowieka.

   21.01.2013 r. - spotkanie z prezesem Stowarzyszenia Przedsiębiorców Konfindustria E. Buxhuku.

   24.01.2013 r. - spotkanie z wicepremierem i ministrem handlu, transportu i energetyki E. Haxhinasto, temat: perspektywy rozwoju współpracy gospodarczej Polski i Albanii.

   25.01.2013 r. - spotkanie z liderem PS, najw. partii opozycyjnej, E. Ramą nt. sytuacji wyborczej.

   31.01.2013 r. - poparcie przez Albanię polskiego kandydata na stanowisko przewodniczącego Komitetu Budżetowego NATO - wynik aktywnego lobbingu ambasadora w MSZ i min. obrony Albanii.

   4.02.2013 r. - udział w spotkaniu z komisarzem UE ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa S. Fule.

   6.02.2013 r. - spotkanie poetyckie z okazji pierwszej rocznicy śmierci Wisławy Szymborskiej, wywiad prasowy ambasadora.

   7.02.2013 r. - spotkanie z szefem SMI, drugiej partii w koalicji rządowej, I. Metą, temat: sytuacja wyborcza.

   11.02.2013 r. - robocze spotkanie z prezesem Stowarzyszenia Wydawców Albańskich, omówienie możliwości współpracy wydawniczej między naszymi krajami, w tym pierwszego wydania historii Polski w j. albańskim.

   27.02.2013 r. - obiad wydany przez ambasadora z udziałem albańskiego ombudsmana I. Totozaniego. Omówiono przygotowania do spotkania ombudsmanów Grupy Wyszehradzkiej i Bałkanów (12-13 marca 2013 r., Warszawa).

   Opracowanie wspólnie z Salezjańskim Centrum Socjalnym Don Bosco w Tiranie (dyr. ks. Marek Gryn z Polski) oraz UMCS w Lublinie projektu ze środków polskiej pomocy rozwojowej w zakresie tworzenia warsztatów terapii zajęciowej dla dzieci niepełnosprawnych w Albanii. W przypadku jego zatwierdzenia projekt będzie realizowany w miesiącach sierpień-wrzesień br.

   Działania stałe: Aktywna promocja polskiej kultury oraz historii w j. polskim, angielskim oraz albańskim w mediach społecznościowych, jak Twitter i Facebook, oraz na portalu internetowym ambasady.

   Ad 2. Działania: promocja sukcesu polskiej transformacji oraz Polski jako wiarygodnego partnera gospodarczego przy okazji spotkań ambasadora z przedstawicielami albańskich władz centralnych oraz środowisk biznesu; aktywne wsparcie kontaktów gospodarczych i handlowych między partnerami z RP i RA; przekazywanie notatek analitycznych nt. gospodarki i warunków działania biznesu w RA; lobbing wobec miejscowych władz i właściwych instytucji ws. obecności polskich firm na rynku albańskim; udzielanie na bieżąco informacji ws. możliwych partnerów eksportowo-importowych na prośbę podmiotów gospodarczych z kraju.

   Stan współpracy gospodarczej: znaczny, o ok. 65% wzrost obrotów handlowych w 2012 r.; cały wzrost przypadł na polski eksport; nadwyżka Polski w wymianie handlowej - 32 mln euro.

   W przygotowaniu:

   V. sesja Polsko-Albańskiej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej, Tirana, IV 2013 r.

   Przygotowanie przez ambasadę poradnika ˝Jak inwestować w Albanii˝.

   Ad 3. W ramach realizacji wspólnej polityki wizowej państw UE obywatele RP mogą przebywać bez wizy w Albanii w okresie 90 dni. Pobyt i praca Polaków w Albanii odbywa się na zasadach obowiązujących wszystkich cudzoziemców. Ambasada stale monitoruje sprawy w tym zakresie. Jak do tej pory nie odnotowano przypadków niezgodnego z prawem traktowania czy dyskryminacji obywateli RP.

   Republika Angoli.

   Ad 1.

   Ad 2. System polityczno-społeczny Angoli powoduje silne powiązanie sfery politycznej i ekonomicznej. Relacje przedstawiciela RP z władzami angolskimi wręcz warunkują możliwości polskiego biznesu dotarcia do osób decydujących o znaczących zamówieniach zagranicznych, umożliwiających pozyskanie partnerów do wspólnych przedsięwzięć. W ubiegłych 12 miesiącach placówka rozwinęła relacje z władzami Angoli do stopnia ministerialnego włącznie. W kwietniu 2011 i marcu 2012 dwie angolskie delegacje handlowe odwiedziły Polskę. W maju br. należy oczekiwać w Angoli poważniej delegacji biznesowej z Polski.

   Ad 3. Ze względu na niski wolumen obrotów handlowych pomiędzy Polską a Angolą nie było potrzeby wypracowywania systemu wzajemnych ulg i przywilejów. W wypadku znaczącego ich zwiększenia resorty górnictwa i rolnictwa Angoli zasygnalizowały gotowość zawarcia odpowiednich umów.

   Republika Argentyńska.

   Argentyna jest dla RP ważnym partnerem w Ameryce Łacińskiej w wymiarze politycznym i ekonomicznym. MSZ wraz z Ambasadą RP w Buenos Aires dokłada wszelkich starań na rzecz intensyfikacji stosunków dwustronnych i budowania korzystnego wizerunku Polski. Trwają intensywne przygotowania do konsultacji polityczno-gospodarczych z Argentyną i Urugwajem, odbędą się one w pierwszej połowie kwietnia 2013 r.

   Ad 1. Zestawienie najważniejszych ostatnich działań ambasadora J. Bazańskiego w zakresie promocji Polski wraz z ich kosztem szacunkowym.

   Ad 2. Dobre relacje amb. J. Bazańskiego z miejscowymi władzami znalazły odzwierciedlenie m.in. w trzech kontraktach dla polskiej firmy. Udało się doprowadzić do niezastosowania przez Argentynę zasad przetargowych do zakupu maszyn górniczych od polskiego dostawcy na podstawie umowy o współpracy górniczej z 1982 r. Wartość dotychczasowych kontraktów to ok. 80 mln EUR.

   Przy wsparciu ambasady powstała w zeszłym roku izba handlowo-gospodarcza, która intensywnie promuje polskie interesy. Trwają rozmowy z Ministerstwem Przemysłu z udziałem ambasadora RP, wspierające EADS PZL Warszawa-Okęcie - ewentualne kontrakty dot. samolotów Kruk i Orlik. Ambasador inicjuje kontakty z władzami poszczególnych prowincji, m.in. San Juan (ew. inwestycje w sektor wydobycia miedzi - KGHM), Salta i Jujuy (prowincje o dużym potencjale górniczym).

   Ad 3. Argentyna, Urugwaj i Paragwaj to kraje migrantów: osoby urodzone na terenie kraju nabywają z mocy prawa obywatelstwo miejscowe i traktowane są na równi z innymi obywatelami. Nie występują problemy dyskryminacyjne. W celu lepszej ochrony interesów polskich obywateli w 2011 r. powołano Konsulat honorowy w Montevideo; trwają starania nad powołaniem konsula honorowego w Mendozie (Argentyna).

   Placówka wspiera Polonię: wydatkowała w 2011 r. kwotę 23 463 USD, a w 2012 r. - 28 400 USD na projekty polonijne, w większości przedsięwzięcia kulturalne, szkoleniowe lub kolonie. Placówka wspiera środowiska lokalne w dokumentacji i popularyzacji własnej historii poprzez digitalizację zbiorów i tworzenie stron internetowych. Ambasada wspiera nauczycieli języka polskiego delegowanych przez ORPEG. Wspiera udział absolwentów Szkoły Liderów Polonijnych w zjazdach (2012 w Porto Alegre, 2011 w Polsce).

   Ambasada podejmuje działania w przypadkach pojawienia się w mediach negatywnych wypowiedzi na temat Polaków (w 2012 r. odnotowano 2 takie przypadki).

   Trwają prace nad umową ˝Wakacje i praca˝ - której beneficjentami będą gł. studenci - oraz nad umową o pracy zarobkowej rodzin członków misji dyplomatycznej/urzędu konsularnego. Obie umowy zostaną podpisane prawdopodobnie podczas konsultacji wiceministrów s.z. w kwietniu br.

   Republika Armenii.

   Ad 1. Niektóre projekty zrealizowane w 2012 r. w ramach środków budżetowych w wysokości 26 000 EUR:

   Ad 2. Płytki, niewielki rynek Armenii oraz izolacja gospodarcza kraju stanowią trwałą barierę ograniczającą możliwości współpracy z Polską. Mimo to w latach 2010-2012 polski eksport do Armenii wzrósł o 26%. Polska WPW wygrała dwa przetargi rządu Armenii (produkcja tachografów, produkcja paszportów biometrycznych i kart ID) o łącznej wartości kilkunastu mln euro. Stworzono podstawy do wejścia na rynek armeński jednej z firm sektora obronnego (w 2013 r. nastąpi uruchomienie produkcji). Podpisano umowę o współpracy gospodarczej, na mocy której powstała dwustronna komisja rządowa ds. współpracy gospodarczej. Wymiana handlowa osiągnęła w 2011 r. 23,8 mln USD, w tym 22,7 mln USD stanowił eksport z Polski.

   Ad 3. Od 10 stycznia 2013 r. zniesiono dla obywateli RP obowiązek wizowy przy wjeździe do Armenii.

   Podsekretarz stanu

   Janusz Cisek

   Warszawa, dnia 2 kwietnia 2013 r.

Pełna treść odpowiedzi z tabelami - załącznik