opis sprawy

Zapytanie w sprawie ochrony złóż torfu leczniczego (borowiny) w Kołobrzegu, objętych obszarem górniczym Mirocice na terenie specjalnego obszaru ochrony siedlisk mającego znaczenie dla Wspólnoty Natura 2000 PLH320017 Trzebiatowsko-Kołobrzeski Pas Nadmorski

Zapytanie nr 2264

do ministra środowiska

w sprawie ochrony złóż torfu leczniczego (borowiny) w Kołobrzegu, objętych obszarem górniczym Mirocice na terenie specjalnego obszaru ochrony siedlisk mającego znaczenie dla Wspólnoty Natura 2000 PLH320017 Trzebiatowsko-Kołobrzeski Pas Nadmorski

   Uzasadnienie: W dniu 27 sierpnia 2010 r. złożyłem na ręce Pani Marszałek zapytanie poselskie (zarejestrowane pod nr 7732) w sprawie skandalicznego zamiaru przedłużania przez prezydenta Kołobrzegu dzierżawy działki na terenie górniczym i w bezpośrednim sąsiedztwie kołobrzeskich złóż borowiny firmie prowadzącej w tym miejscu działalność mogącą mieć szkodliwe oddziaływanie na środowisko.

   Treść tego zapytania skierowałem także do generalnego dyrektora ochrony środowiska oraz do głównego konserwatora przyrody.

   W dniu 30 września 2010 r. odpowiedzi udzielił podsekretarz stanu pełniący jednocześnie funkcję głównego konserwatora przyrody Janusz Zaleski.

   W kwietniu 2011 r. (po upływie 7 miesięcy!) otrzymałem z kolei odpowiedź od generalnego dyrektora ochrony środowiska z zapewnieniem, iż podjęto szereg działań mających na celu kontrolę i lustrację pod kątem wpływu działalności na obszar Natura 2000 i czy owa działalność jest zgodna z przepisami dotyczącymi ochrony przyrody.

   Od tego czasu upłynęło następne 18 miesięcy! Jak dotąd nie otrzymałem żadnej informacji pomimo pisemnej zapowiedzi. Z nieoficjalnych źródeł dowiaduję się, że żadnych oficjalnej kontroli nie było. Natomiast protokół z lustracji z dn. 26 kwietnia 2011 r. (w załączeniu) wydobyty z RDOŚ w Szczecinie nieoficjalnie przez jednego z kołobrzeskich ekologów sprzed kliku dni, zresztą po mojej zapowiedzi konferencji w tym zakresie, jest tylko lustracją drzewostanu, a jego jakość i profesjonalizm urąga wszelkim standardom kontroli przepisów dotyczących ochrony przyrody.

   Nic też dziwnego, że działalność owej firmy jest kontynuowana.

   Co więcej, być może wyjątkowa bierność i nonszalancja lub inne tajemnicze okoliczności służb i instytucji sprawujących nadzór nad ochroną przyrody w tym regionie spowodowały, że pojawiły się nowe zagrożenia dla bogatych złóż kołobrzeskiej borowiny.

   Oto ze wschodu (od strony Kądzielna) pojawiła się koncepcja budowy rozległego osiedla mieszkaniowego z wszelką infrastrukturą, w tym prawdopodobnie magazynowo-handlową, pomimo tego, że owe tereny nigdy nie były przewidziane pod budownictwo.

   Przygotowany już jest projekt zmiany przestrzennego planu zagospodarowania, prawdopodobnie wydano już zgodę na wycięcie 60 drzew, zgoda na budowę stacji benzynowej itd.

   Mam prawo przypuszczać, że milczenie wszystkich służb i organów powołanych dla ochrony przyrody w tej kwestii może być cichym przyzwoleniem na tego rodzaju działania!

   A Kołobrzeg jako największe uzdrowisko w Polsce szczyci się najbogatszymi złożami ˝czarnego złota˝ w Polsce. Obok pięknego Bałtyku, unikatowego mikroklimatu, bogatych źródeł solanek i obfitej zieleni, to właśnie kołobrzeska borowina stanowi o bogactwie tego regionu i jest swoistą jego marką!

   W geologii zmiany niekorzystne zachodzą powoli, ale jeśli już zaistnieją, są nieodwracalne!

   Zatem mogą zaistnieć przesłanki, że zostały naruszone przepisy ustaw:

   1) z dn. 16 kwietnia 2004 o ochronie przyrody (w tym art. 33 ust. 1 - działania mogące negatywnie oddziaływać na ochronę obszaru Natura 2000);

   2) z dn. 13 kwietnia 2007 o zapobieganiu szkodom środowiska i ich naprawie;

   3) z dn. 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko.

   Pytania:

   1. Czy doszło do zaniechania podjęcia czynności wcześniej zapowiedzianych przez stosowne organa i instytucje państwowe? Zatem czy zostały naruszone przepisy ustaw: o ochronie przyrody oraz o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko, a także ustawy o zapobieganiu szkodom środowiska i ich naprawie? Jeśli doszło do zaniechania podjęcia ww. czynności, jakie będą podjęte prawne konsekwencje wobec odpowiedzialnych za ten stan osób?

   2. Czy faktycznie zaistniała uchwała Rady Miejskiej w Kołobrzegu w sprawie wydzierżawienia w przedmiotowej firmie części ww. działki na okres kolejnych dziewięciu lat, jak to oznajmił pan prezydent Kołobrzegu w piśmie z dn. 1 października 2010 r. (GN-72243-3.VII-64/10) do generalnego dyrektora ochrony środowiska?

   3. Czy prawdą jest, że dzierżawca (firma ˝Bastion˝) płaci wynagrodzenie w wysokości karnej za korzystanie z gruntu od dnia 15 listopada 2010 r., tj. od momentu, kiedy wygasła dzierżawa, a jeśli tak, to proszę podać wysokość tej kwoty?

   4. Kto i jakie instytucje wydali (czy też wydają) wstępną zgodę na zmianę przestrzennego planu zagospodarowania na obszarze Mirocic oraz wykonywania wstępnych prac uzbrojeniowych na tym obszarze w aspekcie budowy wielkiego osiedla mieszkaniowego?

   5. Kto i na podstawie jakich badań wydał zezwolenie na wycięcie 60 drzew na obszarze Natura 2000 w obrębie Mirocic?

   6. Czy prawdą jest, że przy drodze krajowej S11 na wysokości Kądzielna wydano zgodę na budowę stacji benzynowej?

   7. Czy prawdą jest, że koncesja na wydobywanie torfów leczniczych (nr 46/92), której termin upływa z dniem 27 października tego roku, została już przedłużona tylko na rok?

   W załączeniu przedstawiam kolejne ww. pisma*):

   1) 21 sierpnia 2010 r. - zapytanie poselskie nr 7732 w sprawie skandalicznego zamiaru przedłużania przez prezydenta Kołobrzegu dzierżawy działki na terenie górniczym i w bezpośrednim sąsiedztwie kołobrzeskich złóż borowiny firmie prowadzącej w tym miejscu działalność mogącą mieć szkodliwe oddziaływanie na środowisko,

   2) pismo z dn. 28 września 2010 r. GDOŚ (GDOŚ/DONoo/286-19-1/1292/10/mb) do prezydenta Kołobrzegu o wyjaśnienie w kwestii ˝Bastionu˝,

   3) 18 kwietnia 2011 r. - pismo generalnego dyrektora ochrony środowiska Michała Kiełszni (DON-OO.600.28.2011.MB) do dyrektora regionalnego ochrony środowiska w Szczecinie Przemysława Łagodzkiego,

   4) 20 kwietnia 2011 r. - pismo RDOŚ w Szczecinie (WOPN-6332.23.2011.MS) do posła Czesława Hoca,

   5) 22 kwietnia 2011 r. - pismo GDOŚ (DON-OO.072.3.2011.MB) Michała Kiełszni do posła Czesława Hoca, w którym to generalny dyrektor OŚ uznał za zasadne wystąpienie do regionalnego dyrektora OŚ o ustalenie, czy działalność prowadzona jest zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony środowiska,

   6) ksero z protokołu RDOŚ, przedstawionego kilka dni temu przez jednego z kołobrzeskich ekologów, otrzymanego w sposób nieoficjalny.

   Z poważaniem

   Poseł Czesław Hoc

   Kołobrzeg, dnia 8 października 2012 r.