opis sprawy

Odpowiedź na interpelację w sprawie szczepionek skojarzonych dla noworodków

Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 18618

w sprawie szczepionek skojarzonych dla noworodków

   Szanowna Pani Marszałek! W odpowiedzi na interpelację pana posła Mieczysława Marcina Łuczaka z dnia 20 maja 2013 r. w sprawie refundacji szczepionek skojarzonych dla noworodków, przekazaną przy piśmie z dnia 18 czerwca 2013 r., znak: SPS-023-18618/13, uprzejmie proszę Panią Marszałek o przyjęcie następujących informacji.

   Odpowiadając na pytanie zawarte w interpelacji, dotyczące skali realizacji w 2012 r. polskiego kalendarza obowiązkowych szczepień ochronnych przy użyciu szczepionek wysokoskojarzonych (5 w 1 i 6 w 1), których zakup nie jest obecnie finansowany z budżetu państwa z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw zdrowia, uprzejmie informuję Panią Marszałek, że od dnia 1 października 2011 r. zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z dnia 18 sierpnia 2011 r. w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 182, poz. 1086) nałożono obowiązek na osoby realizujące szczepienia obowiązkowe raportowania (raz w kwartale) sprawozdań z przeprowadzonych szczepień ochronnych według liczby wykorzystywanych szczepionek, wykazując zużycie szczepionek finansowanych z budżetu państwa. Z zestawienia liczby szczepionek wydanych z centralnej bazy rezerw i zużytych przy realizacji ˝Programu szczepień ochronnych˝ (PSO) ze wstępnymi danymi dotyczącymi odsetka dzieci zaszczepionych w 2012 r. wynika, że procent dzieci zaszczepionych preparatami wysokoskojarzonymi zakupionymi przez rodziców osiągnął poziom 42%.

   Odnosząc się do pytania dotyczącego kosztów związanych z zakupem szczepionek obecnie stosowanych w realizacji kalendarza szczepień obowiązkowych, uprzejmie informuję, że koszt zaszczepienia jednego dziecka do ukończenia dwóch lat szczepionkami IPV (szczepionka przeciwko poliomyelitis - trzy dawki), Hib (szczepionka przeciwko Haemophilus influenzae - cztery dawki), DTP lub DTaP (szczepionka przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi - cztery dawki) zgodnie z PSO wynosi od 192,40 do 235 zł. W realizowanym w 2012 r. PSO koszt zakupu stosowanych szczepionek wyniósł ostatecznie ministra zdrowia 35 mln zł.

   Odnosząc się do pytania pana posła dotyczącego stanowiska ministra zdrowia w zakresie możliwości refundowania szczepionek wysokoskojarzonych, uprzejmie nadmieniam, że procedura związana z wydaniem decyzji o refundacji np. szczepionek rozpoczynana jest każdorazowo na wniosek producenta. W przypadku wpłynięcia od podmiotu odpowiedzialnego za produkcję lub dystrybucję szczepionki wniosku o objęcie refundacją i ustalenie urzędowej ceny przedmiotowej szczepionki zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. z 2011 r. Nr 122, poz. 696, z późn. zm.) minister zdrowia niezwłocznie przekazuje dany wniosek prezesowi Agencji Oceny Technologii Medycznych (AOTM) w celu przygotowania:

   - analizy weryfikacyjnej AOTM,

   - stanowiska Rady Przejrzystości,

   - rekomendacji prezesa AOTM.

   Decyzja o objęciu refundacją podejmowana jest przez ministra zdrowia w oparciu o rekomendację prezesa AOTM.

   Ponadto uprzejmie wyjaśniam, że szczepionki wysokoskojarzone (należą do nich szczepionki 5 w 1, 6 w 1) zawierają najczęściej więcej niż trzy drobnoustroje lub antygeny pochodzące od różnych drobnoustrojów lub też połączenie drobnoustrojów z antygenem pochodzącym od innego drobnoustroju. Szczepionki tego typu dają odporność przeciwko kilku lub kilkunastu chorobom równocześnie. Stosowanie szczepionek poliwalentnych jest wygodniejszą od obecnie stosowanej w kalendarzu formą realizacji szczepień u dzieci, zmniejsza też liczbę iniekcji w pierwszych dwóch latach życia dziecka.

   Podkreślam jednak, że niezależnie od tego, przy użyciu jakich preparatów odbywają się szczepienia, zapewniana jest dzieciom właściwa ochrona przed chorobami zakaźnymi wymienionymi w rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych.

   Z poważaniem

   Sekretarz stanu

   Sławomir Neumann

   Warszawa, dnia 19 lipca 2013 r.