Interpelacja nr 23505
do ministra zdrowia
w sprawie zatrzymania spadku marży hurtowej na leki refundowane
Szanowny Panie Ministrze! W ostatnim czasie trafiło do naszych biur poselskich wiele pisemnych oraz ustnych interwencji zarówno od pacjentów, jak i właścicieli aptek. Interwencje te dotyczyły ogromnych obaw związanych z nowym projektem ustawy refundacyjnej Ministerstwa Zdrowia. Farmaceuci podnosili fakt, iż ich obowiązkiem jest płynność w zabezpieczeniu dostępu leków do aptek i punktów aptecznych oraz obowiązek chronienia praw pacjenta. Właściciele aptek proszą o wprowadzenie zapisu w ustawie refundacyjnej, który zatrzyma spadek marży hurtowej na leki refundowane.
Twierdzą oni, iż kolejna zmiana ustawy refundacyjnej będzie miała negatywne skutki na funkcjonowanie aptek, a w konsekwencji ucierpią na tym pacjenci.
Każde kolejne obniżanie marży na leki refundowane może spowodować nieregularne dostarczanie leków przez hurtowników, a co za tym idzie - zmniejszanie zapasów leków w hurtowniach. Istnieją uzasadnione obawy, iż pacjenci mogą zostać zmuszeni do przerwania konkretnych terapii lekowych. Środowisko farmaceutów obawia się, że w najbliższym czasie może dojść do ograniczenia ilości leków refundowanych w aptekach, co spowoduje podniesienie ich cen (również cen produktów nierefundowanych).
W związku z takimi obawami farmaceuci w swoich pismach wnoszą o pozostawienie marży hurtowej na leki refundowane na obecnym poziomie, pacjenci natomiast - o umożliwienie im spokojnego kontynuowania rozpoczętych terapii lekowych.
W związku z powyższym bardzo prosimy o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
1. Jakie jest stanowisko Pana Ministra w przedstawionej sprawie?
2. Czy w ocenie Pana Ministra przygotowany projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej nie budzi zastrzeżeń i wątpliwości?
3. Czy nie przyniesie on negatywnych skutków w postaci bankructwa wielu aptek oraz pozbawienia pacjentów dostępu do wielu leków refundowanych?
Z poważaniem
Posłowie Anna Nemś
i Józef Lassota
Warszawa, dnia 16 grudnia 2013 r.