Interpelacja nr 25673
do prezesa Rady Ministrów
w sprawie afer korupcyjnych dotyczących zamówień publicznych
Zgodnie z danymi Komendy Głównej Policji w całym 2013 r. stwierdzono aż 65 przypadków złamania prawa w obszarze Kodeksu karnego penalizujących udaremnienie przetargu (w porównaniu z rokiem 2012 to wzrost o 800%). Mowa w tym przypadku zarówno o takim działaniu, które prowadzi do celowego unieważnienia przetargu i/lub jego utrudnienia, jak i o zmowie przetargowej. Wszczętych postępowań z art. 305 było jeszcze więcej - aż 145 (wzrost o 340%). W jednej i drugiej kategorii można stwierdzić niechlubny rekord - w poprzednich latach stwierdzonych przestępstw było kilka, a wszczętych postępowań było średnio 40-50.
Dwie zeszłoroczne afery przetargowe były największe w historii: afera drogowa - zmowa wykonawców autostrad, oraz afera informatyczna - korupcja przy budowie systemów w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Komendzie Głównej Policji. Doprowadziły one do zatrzymania kilkunastu urzędników i przedsiębiorców oraz wstrzymania wypłat dotacji unijnych.
Zdaniem ekspertów w polskich realiach przetargi są obarczone wysokim ryzykiem wystąpienia nieprawidłowości. Takie wnioski płyną z opublikowanego w 2013 r. raportu biura śledczego OLAF opracowanego na zlecenie Komisji Europejskiej. Według raportu korupcja może dotyczyć nawet 23% przetargów publicznych w naszym kraju.
W związku z przedstawionymi informacjami uprzejmie proszę Pana Premiera o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania:
1. Jakie systemowe działania zostały podjęte przez koalicję PO-PSL w latach 2009-2013 celem zmiany, naprawy przeprowadzania przetargów publicznych?
2. Jaka jest opinia Pana Premiera odnośnie do przedstawionych powyżej danych o niespotykanym wzroście afer korupcyjnych w 2013 r. - aż o 800%?
3. Jaka jest Pańskim zdaniem przyczyna drastycznego wzrostu zjawiska korupcji przy przetargach publicznych w Polsce pod rządami koalicji PO-PSL?
Łączę wyrazy szacunku
Poseł Maks Kraczkowski
Warszawa, dnia 2 kwietnia 2014 r.