opis sprawy

Interpelacja w sprawie zwolnień grupowych w PGNiG Technologie SA

Interpelacja nr 28406

do ministra skarbu państwa

w sprawie zwolnień grupowych w PGNiG Technologie SA

   Szanowny Panie Ministrze! PGNiG Technologie SA została utworzona w 2011 r. na skutek konsolidacji czterech firm budowlanych PGNIG, tj. Naftomontażu, Naftometu, ZRUG-u oraz Gazobudowy. Począwszy od początku działań konsolidacyjnych w oddziałach PGNiG Technologie SA dochodzi do regularnego zmniejszania zatrudnienia.

   W pierwszej połowie czerwca 2014 r. PGNiG Technologie SA poinformowała związki zawodowe o podjęciu zamiaru przeprowadzenia zwolnienia grupowego wraz z okolicznościami w trybie ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. W związku z trudną sytuacją ekonomiczną i finansową dokonane mają zostać zmiany organizacyjne oraz redukcja zatrudnienia. W okresie od lipca 2014 do lutego 2015 r. zwolnieniem grupowym może zostać objęta grupa od 403 do 600 pracowników z 1298 zatrudnionych na dzień 31 maja 2014 r. Z informacji uzyskanych od strony społecznej wynika, iż pracownikom objętym zwolnieniem nie zostaną wypłacone środki z Centralnego Funduszu Restrukturyzacji. Nie zostanie również uruchomiony w stosunku do nich program dobrowolnych odejść. Strona społeczna podkreśla, że uchwała NWZ z dnia 7 grudnia 2011 r. przedłuża do końca 2015 r. termin funkcjonowania kapitału rezerwowego. W związku z tym, iż w Grupie PGNiG utworzony został Centralny Fundusz Restrukturyzacji, z niego mogą zostać wypłacone środki w ramach mechanizmów osłonowych dla zwalnianych pracowników w ramach ˝Programu racjonalizacji zatrudnienia oraz osłon finansowych dla pracowników Grupy PGNiG na lata 2009-2011 (III etap)˝.

   Podkreślam, że planowane działania mające na celu redukcję zatrudnienia w PGNiG Technologie SA nie powinny naruszać zasady równego traktowania w zatrudnieniu. Osłony finansowe, wsparcie w zakresie szkoleń, doradztwo przy poszukiwaniu nowej pracy czy przy przekwalifikowaniu obejmować powinny wszystkich pracowników Grupy PGNiG. Wyłączenie spod tego zakresu pracowników PGNiG Technologie SA stawia ich w niezwykle niekorzystnej sytuacji w porównaniu do pozostałych pracowników.

   Mając na uwadze powyższe, zwracam się do Pana Ministra z prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

   1. Jakie jest stanowisko Pana Ministra w powyższej sprawie?

   2. Czy w ocenie Pana Ministra planowane zwolnienia w PGNiG Technologie SA nie naruszają zasady równego traktowania w zatrudnieniu?

   3. Czy Pan Minister planuje niezwłocznie podjąć działania mające na celu objęcie pracowników odchodzących z PGNiG Technologie SA mechanizmami przewidzianymi w ˝Programie racjonalizacji zatrudnienia oraz osłon finansowych dla pracowników Grupy PGNiG na lata 2009-2011 (III etap)˝?

   Z poważaniem

   Poseł Anna Nemś

   Warszawa, dnia 29 sierpnia 2014 r.