Interpelacja nr 28944
do ministra gospodarki
w sprawie określenia celów budowy kawernowego podziemnego magazynu gazu w gm. Kosakowo w aspekcie zabezpieczenia energetycznego Polski
Szanowny Panie Premierze! Gmina Kosakowo położona w bezpośrednim sąsiedztwie Gdyni znana jest od lat ze swoich walorów turystycznych. To właśnie tam w 2009 r. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA przy udziale inwestora Investgas SA rozpoczęło inwestycję budowy kawernowego podziemnego magazynu gazu. Projekt zakłada wyługowanie w pokładach soli kamiennej znajdujących się na tym terenie komór magazynowych dla następczego składowania w nich sprężonego gazu.
Obecnie PGNiG ma pozwolenie na budowę dwóch z czterech klastrów, w ramach których zamierza wykonać 10-11 kawern. Do realizacji inwestycji PGNiG SA dysponuje obecnie ok. 128 ha powierzchni. Na opisywany stan bez większych zastrzeżeń zgodę wyrazili mieszkańcy, lokalne władze oraz organizacje pozarządowe rozumiejące potrzebę surowcowego zabezpieczenia Polski.
Rok później w 2010 r. PGNiG SA poprosiło Radę Gminy Kosakowo o zmianę obowiązującego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Kosakowo. Rada gminy przychyliła się do wniosku PGNiG pomimo zdecydowanego sprzeciwu dużej grupy mieszkańców gminy.
Protestujący podnosili, iż poszerzenie planów inwestycyjnych PGNiG o tereny przeznaczone pod budowę podziemnego magazynu gazu na powierzchni 700 ha oraz budowę gazociągu wysokiego ciśnienia o długości 5 km wpłynie na warunki życia mieszkańców zarówno w sferze gospodarczej, jak i zdrowotnej. Mieszkańcy wyrazili obawy związane z możliwą degradacją środowiska naturalnego przez inwestycję. Częściowo inwestycja obejmuje grunty prywatne wykorzystywane pod tereny rolnicze oraz rezerwuar wody pitnej dla całego Trójmiasta. Według opracowań Państwowego Instytutu Geologicznego z dnia 2008 r. na wspomnianym obszarze obowiązują ograniczenia w postaci zakazu lokalizowania na obszarze zbiornika inwestycji szczególnie uciążliwych dla środowiska.
Jak wskazują przedstawiciele lokalnej społeczności, gmina Kosakowo ze względu na swoją lokalizację w okolicach Nadmorskiego Parku Krajobrazowego i rezerwatów przyrody stanowi naturalne zaplecze rekreacyjne i turystyczne dla mieszkańców Trójmiasta i turystów z całej Polski.
Warto dodać, że obszar, na którym PGNiG planuje inwestycję, umożliwia zbudowanie 112 kawern, co znacznie przekracza potrzeby energetyczne regionu. Zdaniem dużej grupy mieszkańców mamy do czynienia z inwestycją komercyjną niezwiązaną z zapotrzebowaniem energetycznym kraju.
Pomimo wyrażanych przez lokalną społeczność wątpliwości w gminie odbyło się referendum gminne, w wyniku którego pomimo sprytnych zabiegów organizatorów i niekonwencjonalnego skonstruowania pytań PGNiG nie zdołało przekonać mieszkańców do swojego pomysłu. Uchyliło to tym samym opisywaną wcześniej decyzję.
W związku z powyższymi zwracam się do Pana Premiera z prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
1. Jakie informacje posiadało Ministerstwo Gospodarki o zamiarach inwestycyjnych PGNiG SA co do poszerzenia terenów przeznaczonych pod budowę podziemnego magazynu w gminie Kosakowo, tj. ponad 700 ha, oraz o planach budowy gazociągu wysokiego ciśnienia wraz z urządzeniami do jego obsługi i trasie jego przebiegu w części lądowej i morskiej?
2. Czy opisywana inwestycja jest potrzebna z punktu widzenia interesów gospodarczych kraju i zgodna ze strategią w zakresie zabezpieczenia energetycznego Polski?
3. Czy poszerzenie planów inwestycyjnych PGNiG SA o tereny przeznaczone pod budowę podziemnego magazynu gazu na powierzchni 700 ha oraz budowę gazociągu wysokiego ciśnienia o długości 5 km służy wyłącznie tworzeniu zapasów interwencyjnych zgodnie z ustawą z dnia 16 lutego 2007 r. o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym?
Z poważaniem
Poseł Ryszard Kalisz
Warszawa, dnia 2 października 2014 r.