opis sprawy

Odpowiedź na interpelację w sprawie budowy zbiornika wodnego Kąty - Myscowa na rzece Wisłoka

Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 11624

w sprawie budowy zbiornika wodnego Kąty - Myscowa na rzece Wisłoka

   Odpowiadając na interpelację pana posła Mirosława Pluty z dnia 29 października 2012 r. przekazaną przez pana Marka Kuchcińskiego, wicemarszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, pismem z dnia 22 listopada 2012 r., znak: SPS-023-11624/12, w sprawie budowy zbiornika wodnego Kąty - Myscowa na rzece Wisłoka, przekazuję stosowne wyjaśnienia.

   Rzeka Wisłoka jest prawobrzeżnym dopływem Wisły o długości 164 km i powierzchni zlewni 4110 km?. Wisłoka w obszarze dorzecza górnej Wisły wyróżnia się dużą zmiennością przepływów oraz najmniejszym minimalnym odpływem jednostkowym wynoszącym 1 l/s/km?. Jest to powodem występowaniem zarówno długotrwałych okresów posuchy z niskimi stanami, jak i gwałtownych powodzi. Jedyną skuteczną metodą wyrównania przepływu rzecznego w odpowiedniej skali oraz w warunkach hydrogeologicznych fliszu karpackiego jest budowa zbiorników retencyjnych.

   Planowany zbiornik wodny Kąty - Myscowa zlokalizowany jest w Beskidzie Niskim na obszarze pow. jasielskiego w woj. podkarpackim. Obszar zbiornika rozciąga się od wsi Kąty w gminie Nowy Żmigród, przez wieś Myscowa, do wsi Polany i Krempna. Górna część zbiornika przylega do obszaru Magurskiego Parku Narodowego. Unikatowe warunki przestrzenne tego zbiornika pozwalają na pogodzenie potrzeb ochrony przyrody z potrzebami gospodarki wodnej. Zalesiony w 70% obszar zlewni i ograniczony istnieniem Magurskiego Parku Narodowego stopień zainwestowania terenu pozwalają uzyskać wysoką jakość wody, a warunki topograficzne umożliwiają budowę zbiornika o pojemności optymalnej z punktu widzenia wykorzystania zasobów wodnych.

   Budowa zbiornika wodnego Kąty - Myscowa jest przedsięwzięciem inwestycyjnym, w skład którego wchodzą następujące zadania:

   - zbiornik wodny,

   - droga Kąty - Myscowa - Polany - Krempna,

   - kanalizacja wsi Kąty, Myscowa, Polany, Krempna,

   - obiekty gospodarki wodno-ściekowej w zlewni zbiornika.

   Podstawowe zadania planowanego zbiornika wodnego:

   1. Ochrona przed skutkami suszy (zagwarantowanie wody dla Jasła, Dębicy, Mielca oraz gmin zlokalizowanych pomiędzy Nowym Żmigrodem a Jasłem z równoczesnym zachowaniem przepływów biologicznych w rzece) poprzez wyrównanie przepływów niskich z 0,06 m3/s do 2,25 m3/s.

   2. Ochrona przed powodzią poprzez zmniejszenie kulminacji wezbrań powodziowych z 390 m3/s do 86 m3/s (tj. do wielkości przepływu nieszkodliwego).

   3. Wspomożenie utrzymania dobrego stanu ekologicznego rzeki Wisłoki.

   4. Umożliwienie pracy elektrowni wodnej o mocy ok. 1,5 MW.

   5. Stworzenie warunków dla aktywizacji gospodarczej terenu zgodnej z jego walorami przyrodniczymi.

   Podstawowe parametry planowanej zapory i zbiornika:

   1) lokalizacja zapory - 133,6 km rzeki Wisłoki,

   2) powierzchnia zlewni - 297 km2,

   3) przepływy charakterystyczne:

   - średni roczny - 3,78 m3/s

   - średni niski - 0,35 m3/s,

   4) pojemność całkowita zbiornika - 65,5 mln m3, (w tym pojemność powodziowa - 19,5 mln m3),

   5) maksymalna powierzchnia zalewu przy maksymalnym poziomie piętrzenia - 427 ha,

   6) charakterystyka zapory:

   - długość w koronie - 607 m,

   - maksymalna wysokość - 43,4 m,

   7) odpływ gwarantowany - 2,25 m3/s,

   8) redukcja fali powodziowej 100-letniej - 304 m3/s (78% redukcji).

   Z uwagi na konieczność dostosowania prac do wymogów unijnych w ramach trwających prac przedprojektowych w latach 2006-2007 zostały wykonane m.in. następujące opracowania:

   1) ˝Ocena ekofizjograficzna rejonu inwestycji zbiornik wodny Kąty - Myscowa˝,

   2) ˝Raport o oddziaływaniu na środowisko zbiornika wodnego Kąty - Myscowa˝ (wraz z aktualizacją),

   3) ˝Operat wodno-prawny na wykonanie urządzeń wodnych dla zbiornika Kąty - Myscowa˝,

   4) ˝Program funkcjonalno-użytkowy dla inwestycji budowa zbiornika Kąty - Myscowa˝,

   5) ˝Określenie deficytu wody pitnej rejonu Krempna - Jasło˝.

   W ramach toczącego się postępowania administracyjnego w dniach od 7 do 28 stycznia 2008 r. zostały przeprowadzone konsultacje społeczne (art. 31, 32 ustawy P.o.ś.). Dnia 11 stycznia 2008 r. w budynku Urzędu Gminy w Krempnej odbyła się rozprawa administracyjna otwarta dla społeczeństwa, na której zostało omówione przedmiotowe przedsięwzięcie z uwzględnieniem jego oddziaływania na środowisko (art. 32 ustawy P.o.ś.). W rozprawie, którą kierował dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, wzięło udział 115 osób (mieszkańcy gmin Krempna i Nowy Żmigród, przedstawiciele Związku Gmin Dorzecza Wisłoki z Jasła, przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej z Jasła, przedstawiciele organizacji ekologicznych). Protokół z rozprawy wraz z materiałami uzupełniającymi umieszczony został na stronie internetowej Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.

   W oparciu o doświadczenia i wnioski zebrane w trakcie prowadzonych konsultacji społecznych, w ramach toczącego się postępowania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację zbiornika, RZGW został zobligowany do wykonania analizy wariantowej, dwuetapowej jako uzupełnienie raportu:

   - etap I - analiza rozwiązań wariantowych: strona techniczna,

   - etap II - inwentaryzacja przyrodnicza dla 3 wybranych wariantów po zakończeniu etapu I.

   Etap I został zrealizowany w ramach wykonania opracowania ˝Wielowariantowe rozszerzenie studium wykonalności - kompleksowa rehabilitacja systemu gospodarowania zasobami wodnymi w rejonie Jasła i ochrony przeciwpowodziowej w zlewni Wisłoki jako instrument stymulacji rozwoju regionu˝.

   W dniu 29 czerwca 2009 r. na naradzie w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie, która prowadzi aktualnie postępowanie, z pięciu wybrano następujące trzy warianty alternatywne osiągnięcia założonych celów:

   1) budowa wielozadaniowego zbiornika wodnego wraz ze związaną z nim infrastrukturą,

   2) modernizacja istniejących i budowa nowych obwałowań Wisłoki na dł. 54,13 km z rozpatrzeniem możliwości budowy polderów przeciwpowodziowych, zapewnienie dodatkowych zasobów wodnych dla zaopatrzenia w wodę Jasła i obszarów pomiędzy Nowym Żmigrodem i Jasłem w oparciu o istniejący zbiornik wodny oraz dodatkowe przerzuty wody z istniejących zbiorników Klimkówka, Besko, Solina,

   3) zaniechanie użytkowania terenów zalewowych do poziomu zalewu wodą o p=1%, likwidacja infrastruktury tego obszaru, określenie charakterystyki zagospodarowania terenów zalewowych rzeki Wisłoki do poziomu zalewu wodą p=1%, zapewnienie dodatkowych zasobów wodnych dla zaopatrzenia Jasła i obszarów pomiędzy Nowym Żmigrodem i Jasłem w oparciu o istniejący zbiornik wodny lub nowy jednozadaniowy zbiornik wodny oraz dodatkowe przerzuty wody z istniejących zbiorników Klimkówka, Besko, Solina w ilości 0,7 m3/s w roku 2002.

   Warianty te będą szczegółowo rozpatrywane w trakcie realizacji etapu II.

   Realizacja etapu II jest możliwa po uzyskaniu przez RZGW w Krakowie środków finansowych pozwalających na wykonanie uzupełnienia raportu. Środki te uzyskano decyzją ministra środowiska i pochodzą z programu priorytetowego 8 ˝Wsparcie realizacji polityki ekologicznej państwa przez ministra środowiska˝ część I: Ekspertyzy i prace badawcze.

   W chwili obecnej trwa procedura uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację zbiornika wodnego Kąty - Myscowa. Postępowanie aktualnie prowadzone jest przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Rzeszowie. W dniu 25 listopada 2011r pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Krakowie została podpisana umowa nr 525/2011/Wn50/NE-GW/D o realizację zadania państwowej jednostki budżetowej zakwalifikowanej do dofinansowania opracowania: Uzupełnienie raportu o oddziaływaniu na środowisko zbiornika wodnego Kąty - Myscowa na rzece Wisłoce na terenie gm. Krempna oraz Nowy Żmigród zawierającego wariantowe rozwiązania realizacyjne przedsięwzięcia na kwotę 1 700 000 zł. Termin realizacji zadania 30 czerwca 2013 r.

   W dniu 2 grudnia 2011 r. została podpisana umowa na wykonanie opracowania w trzech etapach:

   - etap I - inwentaryzacja przyrodnicza obejmująca okres jesieni, zimy, wiosny i lata, termin realizacji etapu do dnia 2 grudnia 2012 r.,

   - etap II - ocena i weryfikacja uwarunkowań środowiskowych, hydrologicznych i społecznych dla 3 wariantów lokalizacyjnych na podstawie inwentaryzacji przyrodniczej, uzupełnienie raportu o wnioski złożone w wyniku konsultacji społecznych, prezentacja raportu oraz jego ewentualna poprawa, przyjęcie finalnej wersji raportu z tekstem jednolitym, termin realizacji etapu do dnia 12 marca 2013 r.,

   - etap III - uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia, termin realizacji etapu do dnia 25 lipca 2013 r.

   W ramach umowy z NFOŚiGW wykonane będą również opracowania weryfikujące I i II etap pn. ˝Opinia dotycząca prawidłowości wykonania inwentaryzacji przyrodniczej w ramach etapu I - uzupełnienia raportu o oddziaływaniu na środowisko zbiornika wodnego Kąty - Myscowa na terenie gminy Krempna oraz Nowy Żmigród zawierającego wariantowe rozwiązania realizacyjne przedsięwzięcia˝ oraz ˝Ekspertyza dotycząca prawidłowości wykonania raportu o oddziaływaniu na środowisko zbiornika wodnego Kąty - Myscowa na terenie gminy Krempna oraz Nowy Żmigród zawierającego wariantowe rozwiązania realizacyjne przedsięwzięcia˝.

   Uzyskanie decyzji środowiskowej w roku 2013 pozwoli na rozpoczęcie prac projektowych (projekty budowlane), a co za tym idzie umożliwi uzyskanie zgody na realizację przedsięwzięcia w terminie do końca 2015 r. Prace budowlane przewidziano na lata 2016-2021.

   Sekretarz stanu

   Stanisław Gawłowski

   Warszawa, dnia 30 listopada 2012 r.