Odpowiedź na interpelację nr 33867
w sprawie obciążania lokali nieopomiarowanych krotnością średniego zużycia energii w budynku
Odpowiadający: sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Anna Nemś
Warszawa, 24-08-2015
W odpowiedzi na interpelację poseł Iwony Kozłowskiej z dnia 4 sierpnia 2015 r. (nr 33867) w sprawie obciążenia lokali nieopomiarowanych krotnością średniego zużycia energii w budynku, uprzejmie przesyłam następujące wyjaśnienia.
Tytułem wprowadzenia informuję, iż zgodnie z przepisami art.45a ust. 6 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz.U. z 2012 r. poz. 1059 t.j. ze zm.) ciężar odpowiedzialności za prawidłowość rozliczania i gospodarowania ciepłem w budynkach wielolokalowych został ustanowiony na właścicielach lub zarządcach tych budynków – rozumianych jako odbiorcy stosownie do art. 3 pkt 13 tej ustawy, będący stroną umowy o sprzedaż, dostarczanie i odbiór ciepła, zawartej z przedsiębiorstwem energetycznym. Z kolei zasady rozliczeń kosztów zakupu ciepła między właścicielm lub zarządcą budynku a mieszkańcami budynku ustalane są na podstawie wewnętrznych regulaminów spółdzielni lub wspólnot.
- Czy regulamin rozliczania ciepła powinien zawierać zapisy o możliwości zamiennego, w stosunku do tego wybranego przez zarządcę, sposobu rozliczania opłat za ciepło dla lokali mieszkalnych i użytkowych na podstawie powierzchni lub kubatury?
Tak jak Pani Poseł słusznie wskazała w swoim wystąpieniu, w przypadku gdy metoda służąca do rozliczeń kosztów zakupu ciepła jest oparta o wskazania urządzeń wymienionych w art. 45a ust. 8 pkt 1 lit. a tiret drugie ww. ustawy, regulamin rozliczeń powinien wówczas dopuszczać możliwość rozliczenia tych kosztów metodą wskazaną w ust. 8 pkt 1 lit. a tiret trzecie, czyli w oparciu o powierzchnię lub kubaturę lokali. Ważnym jest w takim przypadku, aby regulamin rozliczeń określał warunki stosowania takiego zamiennego rozliczenia.
- Czy stosowanie opłaty w postaci 3 lub 5-krotności średniego zużycia w budynku dla lokali nieopomiarowanych w sposób zróżnicowany w zależności od przyczyny nieodczytania zużycia ciepła w lokalach spełnia wymóg art. 45 ust. 12 ustawy – Prawo energetyczne.
Przede wszystkim, tak jak wyjaśniam w odpowiedzi na pytanie nr 1, regulaminy rozliczeń powinny określać warunki stosowania zamiennego rozliczenia. Dodatkowo chcę podkreślić, iż przepisy art. 45a ust. 9 ustawy – Prawo energetyczne zobowiązują właściciela lub zarządcę budynku wielolokalowego do wybory metody w taki sposób, aby stymulowała ona energooszczędne zachowania. To właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego dokonuje rozliczeń na podstawie przyjętego regulaminu. W takim regulaminie mogą być przyjęte, na podstawie wiedzy o instalacji i budynku, wskaźniki nieokreślone liczbowo w ustawie, np. współczynniki wyrównawcze lub inne niezbędne do rozliczeń stałe, jak np. krotność średniego zużycia.
Pozostawienie pewnej swobody w rozliczeniach kosztów zakupionego ciepła do budynku wielolokalowego wynika z kilku faktów. Po pierwsze, tak jak wspominam w informacji we wprowadzeniu, lokatorzy zamieszkujący budynki wielolokalowe nie są w sensie prawnym odbiorcami ciepła w rozumieniu ustawy – Prawo energetyczne. Po drugie, budynki wielolokalowe różnią się od siebie budową i charakterystyką energetyczną oraz rodzajem instalacji cieplnej. Taki stan powoduje różne przepływy ciepła pomiędzy lokalami i róże straty ciepła do otoczenia z poszczególnych lokali. Po trzecie, zarządcami budynków wielolokalowych w Polsce zazwyczaj są spółdzielnie mieszkaniowe lub wspólnoty mieszkaniowe, co powoduje, iż członkom spółdzielni lub wspólnot przysługuje prawo odwołania się od uchwały organu spółdzielni lub wspólnoty wprowadzającej regulamin rozliczeń, na podstawie odrębnych przepisów regulujących działalność spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.
- Czy nieuwzględnienie odzysku ciepła od nieopomiarowanych elementów grzewczych występujących jedynie w części lokali nawet w wielkości przekraczającej 50 % maksymalnego zapotrzebowania ciepła przy łagodnej zimie spełnia warunek zapisany w art. 45 ust. 9 ustawy – Prawo energetyczne?
Pragnę zauważyć, iż obecnie obowiązujące przepisy art. 45a ust. 9 nie zobowiązują właściciela lub zarządcę budynku do uwzględniania w przyjętej metodzie przepływów ciepła z nieopomiarowanych elementów instalacji rozprowadzającej ciepło, lecz wybrana metoda powinna uwzględniać współczynniki wyrównawcze zużycia ciepła na ogrzewanie, wynikające z położenia lokali w bryle budynku. Ministerstwo Gospodarki przygotowało zmianę art. 45a ustawy – Prawo energetyczne przy okazji prac nad projektem nowej ustawy o efektywności energetycznej, który jest dostępny na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego. Przygotowana zmiana dotyczy między innymi ww. ust. 9. W przypadku, gdy Sejm RP przyjmie proponowane zmiany art. 45a, to wówczas właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego, w wybranej przez siebie metodzie rozliczeń, będzie uwzględniał również ilości ciepła dostarczonego do lokali z pionów grzewczych.
W podsumowaniu chcę uprzejmie nadmienić, iż rozliczanie kosztów zakupu ciepła dostarczanego do budynku wielolokalowego na poszczególne lokale jest procesem złożonym i trudnym z uwagi na właściwości fizyczne ciepła, które w trakcie wykorzystywania w budynku przenika przez przegrody zewnętrzne i wewnętrzne pomiędzy lokalami, a także ze względu na występujące straty w instalacji rozprowadzającej. Pragnę też zauważyć, iż różnice w sposobie rozliczeń zużycia ciepła, a zużycia innych nośników energii, takich jak gaz lub energia elektryczna, wynikają z fizycznych różnic występujących pomiędzy tymi formami energii.
Wyrażam przekonanie, że przedstawione wyjaśnienia stanowią wyczerpującą odpowiedź na kwestie podniesione w interpelacji Pani poseł Iwony Kozłowskiej.