opis sprawy

Interpelacja w sprawie nieprawidłowego funkcjonowania systemu informacji oświatowej

Interpelacja nr 28468

do ministra edukacji narodowej

w sprawie nieprawidłowego funkcjonowania systemu informacji oświatowej

   Szanowna Pani Minister! W związku ze sprawą obywatelską, która wpłynęła do mojego biura poselskiego, proszę o interwencję w sprawie nieprawidłowego funkcjonowania systemu informacji oświatowej (SIO).

   Od trzech lat wdrażany jest nowy system informacji oświatowej. Jednym z jego elementów jest rejestr szkół i placówek oświatowych (RSPO) funkcjonujący w programie elektronicznym SIO. Gminy i inne jednostki wpisują swoje placówki do RSPO, co jest podstawą do funkcjonowania tych szkół w systemie. Ustawa o SIO reguluje terminy wprowadzania danych do systemu i ich aktualizacji.

   Gmina Witnica wpisała wszystkie swoje placówki do RSPO, jednakże w roku 2013 powstał Zespół Szkolno-Przedszkolny w Witnicy, który połączył Szkołę Podstawową im. Józefa Wybickiego w Witnicy i Przedszkole Miejskie ˝Bajka˝ w Witnicy. W związku z tym gmina Witnica przesłała w systemie SIO pliki aktualizujące status tych placówek. Przedszkole miejskie automatycznie włączyło się do ZS-P w Witnicy, natomiast elektroniczny formularz złożony w dniu 13 marca 2013 r. nie przeszedł, a system pokazał komunikat ˝błąd komunikacji˝.

   Od tamtej pory wielokrotne próby usunięcia błędu nie przynoszą skutku. Pracownicy szkoły i urzędnicy UMiG w Witnicy byli odsyłani przez pracowników MEN na infolinię uruchomioną do obsługi SIO. Porady udzielane przez operatorów infolinii nie skutkowały. Nadmieniam, że infolinia była notorycznie zajęta i czas oczekiwania przekraczał nierzadko godzinę - można to wykazać w rachunkach telefonicznych. Tłumaczono przy tym urzędnikom gminy, że to jedyna możliwość usunięcia usterki. Wiadomości e-mail wysyłane do MEN pozostawały bez echa.

   Dnia 13 czerwca 2013 r. formularz został wysłany ponownie i od tamtej pory przez kilka miesięcy przy formularzu widniał komunikat ˝trwa weryfikacja wniosku˝. Uniemożliwiało to jakąkolwiek ingerencję w formularz. Notabene w tym samym czasie Centrum Informatyczne Edukacji administrujące systemem przysłało Urzędowi Miasta i Gminy Witnica dostęp do danych gminy Witnica w RSPO poprzez przeglądarkę, z prośbą o sprawdzenie tych danych i ich ewentualne poprawienie. Jednakże przy próbie zmiany danych okazało się, że nie ma technicznej możliwości poprawy tych danych.

   Po interwencji dyrektora szkoły, iż nie może wprowadzać danych ze względu na ww. problem techniczny, po wielu próbach kontaktu urzędnikom gminnym dwukrotnie udało się dodzwonić na infolinię pomocy technicznej. Za pierwszym razem doradzono im włączenie odzyskiwania baz danych, jednakże opcja ta okazała się nieaktywna. Za drugim razem doradzono przesłanie screenów (zrzutów ekranu) z błędem. UMiG Witnica przesłał je w dniu 3 marca 2014 r. Po trzech dniach otrzymano komunikat, iż skrzynka pocztowa: modernizacja.sio@cie.men.gov.pl zawiera błąd, czas oczekiwania na odpowiedź serwera jest zbyt duży i poczta nie została dostarczona. 6 marca wysłano więc e-mail ponownie. 10 marca urząd znów otrzymał odpowiedź o błędzie skrzynki, którą podano urzędnikom gminy do kontaktu z CIE. Dodatkowo 19 lutego 2014 r. urzędnicy przesłali prośbę do CIE o pomoc techniczną za pomocą formularza kontaktowego ze strony www. Mimo potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia w dniu 20 lutego 2014 r. nie było żadnej następnej reakcji na zgłoszenie. 13 marca 2013 r. gmina wystosowała pismo do MEN ze skargą na niemożność usunięcia usterki i wynikającą z tego niemożność wprowadzania danych do SIO, co jest ustawowym obowiązkiem gminy. Ministerstwo przez 58 dni nie odpowiedziało na pismo. Gmina wysłała więc pismo ponaglające, w którym zagroziła skargą do dyrektora generalnego MEN na opieszałość urzędników. Gminie grożą bowiem ustawowe konsekwencje za niewprowadzenie danych do sytemu, co zakomunikowali dyrektorowi szkoły kontrolerzy z lubuskiego kuratorium oświaty. Ponadto spowodowało to perturbacje z otrzymaniem kompletu egzemplarzy ˝Twojego elementarza˝ dla szkoły podstawowej w Witnicy, ponieważ zapotrzebowanie na elementarz należało składać przez SIO. Dyrektor szkoły, w porozumienie z CIE, składał to zamówienie na odrębnej, dodatkowej platformie elektronicznej.

   Na drugie pismo, wysłane 15 maja 2014 r., MEN nie odpowiedziało w formie tradycyjnej, a jedynie telefonicznie. Pracownik MEN przekazał swój e-mail do korespondencji i od 4 czerwca trwała wymiana korespondencji elektronicznej w tej sprawie. Pracownik MEN spowodował, że w dniu 18 czerwca CIE zajęło się wnioskiem o usunięcie usterki zgłoszonym 19 lutego (a więc cztery miesiące wcześniej), jednakże propozycje usunięcia usterek składane przez MEN i CIE nie przyniosły rezultatu. Zarówno proces synchronizacji wykonany według instrukcji obu instytucji, jak i proces odzyskiwania danych wykonany według wskazówek CIE nie usunęły błędu. Jedynie wirtualne usunięcie baz danych i późniejsze ich odtworzenie z serwera CIE spowodowało zmianę kodu błędu. Nowy kod błędu informuje, iż: ˝Podczas próby komunikacji pojawiły się następujące problemy: numer wpisu: 36,1. Nie można włączyć do zespołu placówki, w której nauczyciele posiadają nierozwiązane umowy˝.

   Tymczasem w danych nowego SIO dotyczących szkoły podstawowej w Witnicy nie wpisywano informacji związanych z zatrudnieniem nauczycieli. Poza tym w kwestii formalnej umowy nauczycieli ze szkoły podstawowej nie są rozwiązywane w przypadku wejścia szkoły do zespołu, gdyż szkoła nie jest w takiej sytuacji likwidowana. Ma miejsce jedynie zmiana nazwy pracodawcy, co jest realizowane aneksem do umowy.

   Ani szkoła, ani gmina nie mają możliwości technicznych usunięcia tego błędu. Wypróbowano już wspólnie wszystkie możliwości programu, aby usunąć usterkę. W powszechnej opinii samorządów system informacji oświatowej nie funkcjonuje właściwie, czego widocznym skutkiem jest zresztą wydłużenie okresu przejściowego, w którym gminy przekazują dane do MEN jeszcze w starym SIO.

   Proszę Panią Minister o informację: Czy w podległym Pani ministerstwie trwają prace mające na celu usprawnienie funkcjonowania systemu informacji oświatowej?

   Z poważaniem

   Poseł Krystyna Sibińska

   Gorzów Wielkopolski, dnia 8 września 2014 r.