Interpelacja nr 32397
do prezesa Rady Ministrów
w sprawie wysokiej inflacji prawa
Szanowna Pani Premier,
Biurokracja i chwiejne otoczenie prawne działalności gospodarczej stanowi dla polskich przedsiębiorców istotną barierę rozwoju firm. Według szacunków firmy Grant Thornton w badaniu „Barometr stabilności otoczenia prawnego w Polsce” w 2014 r. weszło w życie 25,6 tys. stron maszynopisu nowego prawa, co oznacza, że polscy przedsiębiorcy otrzymują każdego dnia przewidzianego na pracę „prezent” do lektury - 103 strony nowych przepisów.
W 2014 r. Polska zajęła, co mocno niepokojące, drugie miejsce w niechlubnym rankingu liderów zmian w przepisach pośród grupy krajów naszego regionu Europy Środkowo-Wschodniej.
Zmianom podlegają najczęściej przepisy prawno-sądowe, czyli np. procedury sądowe, regulacje dotyczące formy prawnej prowadzenia działalności gospodarczej czy nowelizacje niektórych kodeksów, w tym prawa cywilnego. Małe i średnie przedsiębiorstwa, których zaplecze prawne nie jest rozbudowane w takim stopniu jak w wielkich ponadnarodowych korporacjach, są wyjątkowo narażone na ryzyko nieświadomego łamania prawa. Zdecydowanie najbardziej skomplikowanym obszarem dla przedsiębiorcy jest prawo podatkowe, które również pozostaje najbardziej restrykcyjnym. W 2010 Najwyższa Izba Kontroli w raporcie poświęconym egzekucji prawa podatkowego zauważyła, że „częste zmiany przepisów prawnych i aktualizacje formularzy podatkowych powodują popełnianie przez podatników błędów, których skutkiem są liczne korekty zeznań i zwiększenie obciążenia pracą urzędników”.
Badanie Grant Thornton wskazuje, że od dwóch dekad częstotliwość zmiany prawa systematycznie się zwiększa. W pierwszych latach transformacji ustrojowej w życie wchodziło mniej niż 5 tys. nowych stron prawa rocznie. Lata 2000-2009 również nie przyniosły ułatwienia przedsiębiorcom, ponieważ nowych aktów prawnych było już około 16,5 tys. w skali roku, a w ostatnich latach liczba ta wyraźnie przekracza już 20 tys. Trudnej sytuacji przedsiębiorców nie poprawia również coraz częstsza praktyka wielokrotnego nowelizowania aktów prawnych. Ogromna zmienność otoczenia prawnego przedsiębiorstwa może prowadzić do sparaliżowania firmy i zatrzymania jej rozwoju. Przykładów na powyższe szczególnie w ostatnich latach jest coraz więcej. Zarówno budząca niezadowolenie jakość stanowionego w naszym kraju prawa jaki i w konsekwencji zwiększająca się „inflacja” jego przepisów, stanowi ważne źródło utrudnień w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce.
W związku z powyższymi informacjami uprzejmie proszę Panią Premier o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania:
- Jakie działania planuje podjąć rząd PO-PSL w celu ułatwienia małym i średnim przedsiębiorcom prowadzenia działalności gospodarczej w tak niestałym otoczeniu prawnym jak to, które wedle w/w rankingów funduje obywatelom nasze państwo?
- Jak wobec powyżej przywołanej analizy NIK ocenia Pani Premier jakość egzekwowanego w naszym kraju prawa podatkowego, a także innych przepisów prawnych wpływających na środowisko prowadzenia działalność gospodarczej?