opis sprawy

Odpowiedź na interpelację w sprawie ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki

Odpowiedź ministra nauki i szkolnictwa wyższego

na interpelację nr 525

w sprawie ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki

   Szanowna Pani Marszałek! W odpowiedzi na interpelację poselską posła na Sejm RP pani Małgorzaty Adamczak z dnia 22 grudnia 2011 r. (SPS-023-525/11), w sprawie możliwości uzyskania stopnia doktora, uprzejmie wyjaśniam, co następuje.

   W ustawie z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki (Dz. U. Nr 65, poz. 595, z późn. zm.) całość procedur dotyczących nadawania tych stopni została przekazana organom środowiska naukowego.

   Zgodnie z art. 11 ust. 1 i 2 ww. ustawy stopień doktora jest nadawany w drodze przewodu doktorskiego wszczętego na wniosek osoby ubiegającej się o nadanie stopnia. Warunkiem wszczęcia przewodu doktorskiego jest posiadanie wydanej lub przyjętej do druku publikacji naukowej w formie książki lub co najmniej jednej publikacji naukowej w recenzowanym czasopiśmie naukowym o zasięgu co najmniej krajowym, określonym przez ministra właściwego do spraw nauki na podstawie przepisów dotyczących finansowania nauki, lub w recenzowanym sprawozdaniu z międzynarodowej konferencji naukowej lub publiczna prezentacja dzieła artystycznego.

   W myśl art. 12 ust. 1 i 2 ww. ustawy stopień doktora nadaje się osobie, która: 1) posiada tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera, lekarza lub inny równorzędny lub posiada dyplom, o którym mowa w art. 191a ust. 3 i 4 ustawy z dnia 27 lipca Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365, z późn. zm.); 2) zdała egzaminy doktorskie w zakresie określonym przez radę jednostki organizacyjnej; 3) przedstawiła i obroniła rozprawę doktorską; 4) zdała egzamin z nowożytnego języka obcego lub posiada certyfikat potwierdzający znajomość nowożytnego języka obcego, określony w przepisach wydanych na podstawie art. 31 pkt 5. Egzaminy doktorskie są przeprowadzane w zakresie: 1) dyscypliny podstawowej odpowiadającej tematowi rozprawy doktorskiej; 2) dyscypliny dodatkowej; 3) obcego języka nowożytnego, w przypadku gdy osoba ubiegająca się o nadanie stopnia doktora nie posiada certyfikatu potwierdzającego znajomość języka obcego.

   Art. 14 ust. 1 ww. ustawy określa, iż przewód doktorski przeprowadza i stopień doktora nadaje: 1) w szkole wyższej - rada wydziału lub rada innej jej jednostki organizacyjnej, 2) w innej jednostce organizacyjnej - rada naukowa.

   Szczegółowy tryb przeprowadzania czynności w przewodach doktorskich został określony w rozdziale I rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego z dnia 22 września 2011 r. w sprawie szczegółowego trybu i warunków przeprowadzenia czynności w przewodach doktorskich, w postępowaniu habilitacyjnym oraz w postępowaniu o nadanie tytułu profesora (Dz. U. Nr 204, poz. 1200).

   Zgodnie z ww. przepisami:

   ˝§ 1. 1. Osoba ubiegająca się o nadanie stopnia doktora, zwana dalej 'kandydatem', wraz z wnioskiem o wszczęcie przewodu doktorskiego przedstawia kierownikowi jednostki organizacyjnej:

   1) oryginał albo poświadczoną przez jednostkę organizacyjną przeprowadzającą przewód doktorski kopię dokumentu stwierdzającego posiadanie tytułu zawodowego, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki, zwanej dalej 'ustawą', lub dyplomu, o którym mowa w art. 191a ust. 3 i 4 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365, z późn. zm.);

   2) proponowany temat i koncepcję rozprawy doktorskiej, ze wskazaniem obszaru wiedzy, dziedziny i dyscypliny naukowej, w zakresie której ma być otwarty przewód doktorski, propozycję osoby promotora oraz dyscypliny dodatkowej;

   3) wykaz prac naukowych, twórczych prac zawodowych albo dorobku artystycznego wraz z odpowiednim zapisem dzieł artystycznych i dokumentacją ich publicznej prezentacji oraz informację o działalności popularyzującej naukę;

   4) informację o przebiegu przewodu doktorskiego, jeżeli kandydat ubiegał się uprzednio o nadanie stopnia doktora w tej samej dyscyplinie.

   2. W przypadku, o którym mowa w art. 13a ust. 1 ustawy, kandydat przedstawia oryginał albo poświadczoną przez jednostkę organizacyjną przeprowadzającą przewód doktorski kopię dokumentu stwierdzającego posiadanie tytułu zawodowego licencjata, inżyniera albo równorzędnego oraz dokumentu potwierdzającego uzyskanie 'Diamentowego Grantu' w ramach programu ustanowionego przez ministra właściwego do spraw nauki.

   3. Kandydat może wraz z wnioskiem o wszczęcie przewodu doktorskiego przedstawić:

   1) certyfikat potwierdzający znajomość nowożytnego języka obcego; wykaz certyfikatów potwierdzających znajomość nowożytnego języka obcego stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia;

   2) wniosek o wyrażenie zgody na przedstawienie rozprawy doktorskiej w innym języku niż język polski.

   4. W przypadku wspólnego przeprowadzania przewodu doktorskiego, o którym mowa w art. 14a ust. 1 ustawy, dokumenty wymienione w ust. 1-3 kandydat przedstawia kierownikowi jednostki organizacyjnej wskazanej w porozumieniu˝.

   Ww. przepisy nie określają dodatkowych, poza posiadaniem tytułu zawodowego magistra, magistra inżyniera, lekarza lub innego równorzędnego, wymagań w stosunku do zakresu posiadanego tytułu zawodowego. Jednocześnie wskazujemy, iż organem właściwym do podejmowania decyzji w omawianym zakresie jest rada wydziału.

   Ponadto informujemy, iż zgodnie z przepisem przejściowym zawartym w art. 33 ust. 2 ustawy z dnia 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 84, poz. 455) w okresie dwóch lat od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy (1 października 2011 r.), na wniosek osoby ubiegającej się o nadanie stopnia doktora, mogą być prowadzone przewody doktorskie na podstawie przepisów dotychczasowych albo na podstawie przepisów ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.

   Łączę wyrazy szacunku

   Minister

   Barbara Kudrycka

   Warszawa, dnia 17 stycznia 2012 r.