Interpelacja nr 18532
do ministra pracy i polityki społecznej
w sprawie bezrobocia i aktywizacji zawodowej, szczególnie młodych ludzi
Szanowny Panie Ministrze! Zwracam się do Pana Ministra w sprawie bezrobocia i aktywizacji zawodowej, szczególnie młodych ludzi.
Stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła w lutym bieżącego roku 12% wobec 12% w styczniu po rewizji danych - podał unijny urząd statystyczny Eurostat. To najwyższy poziom od 1995 r., kiedy Eurostat rozpoczął publikację raportów z rynku pracy. Dane za luty były zgodne z oczekiwaniami ekonomistów. W całej Unii Europejskiej stopa bezrobocia wzrosła w lutym 2013 r. do 10,9% wobec 10,8% w styczniu. W porównaniu z 2012 r. bezrobocie wzrosło zarówno w eurolandzie, jak i w całej UE. W lutym ubiegłego roku wskaźnik ten wynosił odpowiednio 10,9% w strefie euro i 10,2% w UE. Jak wynika z szacunków Eurostatu, podobnie jak w styczniu, w lutym w Polsce bezrobocie kształtowało się na poziomie 10,6%. Dla porównania stopa bezrobocia według GUS wynosiła na koniec lutego 2013 r. 14,4%.
Eurostat mierzy zharmonizowaną stopę bezrobocia jako procent osób w wieku 15-74 lat pozostających bez pracy, zdolnych podjąć zatrudnienie w ciągu najbliższych dwóch tygodni, które aktywnie poszukiwały pracy w ciągu ostatnich tygodni w odniesieniu do wszystkich osób aktywnych zawodowo w danym kraju. Stopa bezrobocia mierzona przez GUS to odsetek bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wobec całości cywilnej ludności aktywnej zawodowo. Wiadomo natomiast, że w Polsce dużą część osób bezrobotnych stanowią osoby młode w wieku do 25. roku życia. Sytuacja ta powoduje, że z jednej strony mamy ogromną grupę osób, które pozostają bez pracy nie dlatego, że nie chcą pracować, tylko że tej pracy nie ma, z drugiej niepewność związana z pracą na czas określony sprawia, że młodzi ludzie coraz później stabilizują się życiowo i zakładają rodziny - to z kolei ma bezpośrednie przełożenie na wskaźniki demograficzne.
Z uwagi na powyższe kieruję do Pana Ministra następujące zapytania:
1. Jakie programy są aktualnie realizowane przez Pana ministerstwo, które dotyczą aktywizacji ludzi bezrobotnych, a szczególnie młodych bezrobotnych?
2. Jakie Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej prowadzi programy walki z bezrobociem?
3. Czy jest stworzona ogólnopolska strategia walki z bezrobociem?
4. Co ministerstwo zrobiło przez ostatnie 6 lat (od początku poprzedniej kadencji rządu), by zmniejszyć grupę Polaków bez pracy?
5. Czy ministerstwo podejmuje działania na rzecz stopniowego ułatwiania młodym ludziom otwierania własnych działalności gospodarczych, a także rozwoju ich przedsiębiorczości?
Z poważaniem
Poseł Paweł Sajak
Warszawa, dnia 28 maja 2013 r.