opis sprawy

Interpelacja w sprawie niepłacenia podatków przez zagraniczne przedsiębiorstwa

Interpelacja nr 30764

do ministra finansów

w sprawie niepłacenia podatków przez zagraniczne przedsiębiorstwa

Opinia publiczna, w tym organizacje skupiające polskich przedsiębiorców, zwracają uwagę na to, że bardzo wiele zagranicznych firm nie płaci w Polsce podatków – spotykam się bezpośrednio z takim zarzutami na spotkaniach z podlaskimi przedsiębiorcami. Zapewne nie tyle – lub nie tylko – chodzi o przepisy, co o praktykę w ich stosowaniu. Mówi się, że aż kilkanaście tysięcy firm – w tym duże koncerny – nie płaci podatku, gdyż nie wykazują zysku. Czy zatem jest tak, że zagraniczne firmy mają lepszą sytuację, niż polskie? Jakie czynniki o tym decydują? Czy znaczy to, że nie ma równości podmiotów, bo w rzeczywistości znacznie „lepiej” z niepłaceniem podatków wypadają firmy zagraniczne? Przedsiębiorcy, a nawet ekonomiści alarmują, że co najmniej połowa zagranicznych firm nie płaci podatków (media informowały, że nawet 60 procent zagranicznych firm nie płaci podatku CIT), a straty dla budżetu państwa z tego tytułu wynoszą co najmniej kilkadziesiąt miliardów złotych. Zagraniczni przedsiębiorcy prowadzą działalność gospodarczą w Polsce w formie oddziałów oraz przedstawicielstw, co oczywiście wynika z zapisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, ale powoduje, że główne miejsce wykonywania działalności znajduje się za granicą, łącznie z siedzibą zarządu. Firmy te mają obowiązek płacić podatek dochodowy od osób prawnych w Polsce tylko od dochodów uzyskanych na jej terytorium. Wskazuje się, że wpływy te zasilają firmę za granicą, odprowadzane są do innych państw, gdzie firmy są zarejestrowane. Jakie są więc przyczyny takiego stanu rzeczy? Czy jest tak, jak się podnosi, że firmy zagraniczne stosują różne sposoby, aby unikać płacenia podatków, odpowiednio wykazując, rozkładając i przenosząc koszty?

Mając powyższe na uwadze, uprzejmie proszę o wyjaśnienie:

  1. Ile działa w Polsce zagranicznych firm i firm z kapitałem zagranicznym (poza przejściową działalnością, bez własnych przedstawicielstw), zobligowanych do płacenia w Polsce podatków?
  2. Czy firmy te są jednakowo klasyfikowane pod kątem należności podatkowych?
  3. Ile z tych zagranicznych firm nie płaci w Polsce podatków i z czego to wynika?
  4. Jakie są łączne przychody podatkowe od firm z obcym kapitałem?
  5. Czy obciążenia podatkowe dla zagranicznych i polskich firm są takie same w Polsce? Czy jest tak faktycznie, w praktyce prowadzenia działalności gospodarczej?
  6. Czy polskie i zagraniczne firmy są tak samo kontrolowane pod kątem wykonywania obowiązku podatkowego? Jakie działania kontrolne są prowadzone przez Państwo, aby wykluczyć oszustwa podatkowe przez zagraniczne firmy? Jakie są rezultaty tych działań?
  7. Czy Rząd zamierza podjąć działania, które spowodują większe wpłaty podatkowe ze strony zagranicznych firm?
  8. Czy prawo podatkowe, biorąc pod uwagę niskie wpłaty podatkowe ze strony zagranicznych firm, powinno być znowelizowane? Czy są planowane przez Rząd zmiany prawne?