Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji
na interpelację nr 27916
w sprawie potrzeby uzupełnienia cyfryzacji naziemnej cyfryzacją satelitarną, szczególnie na terenach górskich, w tym na Podkarpaciu
Szanowna Pani Marszałek! W nawiązaniu do pisma z dnia 7 sierpnia br. przekazującego interpelację posła na Sejm RP pana Piotra Babinetza w sprawie potrzeby uzupełnienia cyfryzacji naziemnej cyfryzacją satelitarną, szczególnie na terenach górskich, w tym na Podkarpaciu (SPS-023-27916/14), uprzejmie informuję, co następuje.
Podstawy prawne dla zmiany sposobu emisji naziemnego sygnału telewizyjnego z analogowego na cyfrowy stanowiła ustawa z dnia 30 czerwca 2011 r. o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej (Dz. U. z 2011 r. Nr 153, poz. 903, z późn. zm.) oraz przyjęty przez Radę Ministrów plan wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej.
Zgodnie z art. 9 wskazanej powyżej ustawy, operatorzy MUX-1 oraz MUX-2 zostali zobowiązani do pokrycia sygnałem terytorium RP, na którym zamieszkuje co najmniej 95% ludności. Operatorzy tych multipleksów wypełnili ustawowe wymagania, ponieważ zgodnie z danymi UKE zasięg MUX-1 wynosi około 98,7% populacji kraju, a MUX-2 - około 98,5% populacji kraju. Natomiast zasięg MUX-3 wynosi obecnie około 99,66% populacji kraju, przy czym dostęp do właściwej ze względu na podział administracyjny kraju wersji regionalnej programu TVP ma około 99,54% społeczeństwa.
Należy podkreślić, że zgodnie z danymi UKE, przed rozpoczęciem procesu cyfryzacji telewizji naziemnej program TVP1 docierał do 98,7% mieszkańców, a telewizja regionalna - tylko do 71%. Obecnie programy telewizji publicznej - TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Historia, TVP Rozrywka, nadawane w ramach tzw. multipleksu trzeciego (MUX-3), docierają, jak wskazano powyżej, do 99,66% mieszkańców kraju.
Dzięki przeprowadzonemu procesowi cyfryzacji można również w ramach tzw. multipleksu pierwszego (MUX-1) oglądać programy, które wcześniej w ogóle nie były dostępne drogą naziemną. Programy Eska TV, TTV, Polo TV, ATM Rozrywka, TV Trwam, TVP ABC, Stopklatka TV i Fokus TV dostępne są dla 98,7% populacji kraju.
Natomiast zasięg czterech programów komercyjnych, tj. Polsat, TVN, TV Puls, TV 4, dostępnych w technice analogowej, w zależności od stacji obejmował od 25% do 86% mieszkańców kraju. Obecnie powyżej wymienione programy dostępne w ramach tzw. multipleksu drugiego (MUX-2) docierają do 98,5% mieszkańców kraju, przy czym multipleks drugi zawiera również dodatkową ofertę o tym samym zasięgu, tj. TVN7, Puls 2, TV6 i Polsat Sport News.
W tym miejscu należy dodać, że zasięg sygnału naziemnego telewizji publicznej w technice cyfrowej (MUX-3) został odtworzony m.in. dzięki staraniom Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. W 2013 r. na mocy umowy zawartej z MAC Telewizja Polska otrzymała dotację w kwocie 24 893 488,59 zł brutto na realizację zadania pn. ˝Odtworzenie zasięgu sygnału analogowego poprzez nadawanie sygnału cyfrowego telewizji˝. W ramach realizacji powyższego zadania TVP SA uruchomiła emisje MUX-3 z 86 stacji głównych oraz uruchomiono 127 stacji doświetlających. Dodatkowo Telewizja Polska w kwietniu br. przeprowadziła rekonfigurację stacji nadawczej MUX-3, w celu poprawy zasięgu tego multipleksu oraz lepszego dostosowania oferty regionalnej względem podziału administracyjnego kraju. W ramach tego zadania zostały uruchomione dodatkowe emisje MUX-3 z 27 stacji nadawczych oraz zmieniono parametry 9 dotychczasowych emisji. W wyniku powyżej przedstawionych działań, jak przedstawiono we wcześniejszej części pisma, zasięg MUX-3 wynosi obecnie 99,66% populacji kraju.
Przedstawiając powyższe, informuję, że Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zdaje sobie sprawę, że pomimo tak znacznego rozszerzenia zasięgu telewizji naziemnej na terytorium naszego kraju znajdują się nieliczne obszary, gdzie odbiór sygnału naziemnego jest niemożliwy bądź znacznie utrudniony. Jednak należy mieć na względzie, że w zdecydowanej większości takich przypadków na tych obszarach odbiór naziemnego sygnału analogowego również był niemożliwy i obywatele zapewnili sobie możliwość odbioru telewizji, korzystając z usług operatorów telewizji kablowej bądź satelitarnej. Natomiast operatorzy multipleksów wypełnili obowiązki w zakresie pokrycia ludnościowego terytorium RP sygnałem cyfrowym znacznie ponad wymagania określone w uchwalonej przez Sejm RP ustawie o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej i ministerstwo nie ma podstaw do zobowiązania ich do rozszerzenia zasięgu multipleksów ponad wymogi wynikające z ww. ustawy.
Niemniej jednak, dostrzegając już wcześniej zgłoszony przez pana posła problem, ministerstwo planuje przeprowadzenie badania dotyczącego sposobów odbioru telewizji przez obywateli na obszarach o niedostatecznym zasięgu MUX-3, którego wyniki będą stanowiły podstawę do dalszych analiz.
Z poważaniem
Podsekretarz stanu
Małgorzata Olszewska
Warszawa, dnia 29 sierpnia 2014 r.