Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia - z upoważnienia ministra -
na zapytanie nr 4846
w sprawie braku możliwości leczenia złamań u osób poniżej 18. roku życia w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. M. Skłodowskiej-Curie w Zgierzu
Szanowna Pani Marszałek! W odpowiedzi na zapytanie pana Marka Matuszewskiego, posła na Sejm RP, z dnia 8 lipca 2013 r. przesłane przy piśmie pana Marka Kuchcińskiego, wicemarszałka Sejmu, z dnia 23 lipca 2013 r. (znak: SPS-024-4846/13) w sprawie braku możliwości leczenia złamań u osób poniżej 18. roku życia w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. M. Skłodowskiej-Curie w Zgierzu uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.
Zadania z zakresu określania jakości i dostępności oraz analizy kosztów świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie niezbędnym dla prawidłowego zawierania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, przeprowadzanie konkursów ofert, rokowań i zawieranie umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, a także monitorowanie ich realizacji i rozliczanie zgodnie z przepisem art. 97 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.) należą do kompetencji Narodowego Funduszu Zdrowia. Powyższe zadania w imieniu funduszu realizują dyrektorzy oddziałów wojewódzkich funduszy (art. 107 ust. 5 ustawy o świadczeniach), gdyż właśnie oni posiadają najpełniejszą wiedzę dotyczącą zapotrzebowania na liczbę i rodzaj świadczeń zdrowotnych w danym regionie przy jednoczesnej odpowiedzialności za efektywne i bezpieczne gospodarowanie środkami finansowymi kierowanych przez siebie oddziałów.
Mając na uwadze powyższe regulacje oraz kwestie poruszone w treści zapytania, uprzejmie informuję, iż Ministerstwo Zdrowia zwróciło się do Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia o zajęcie stanowiska w przedmiotowej sprawie. Zgodnie z wyjaśnieniami płatnika świadczeń Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgierzu nie przystępował do postępowania konkursowego w rodzaju: leczenie szpitalne w zakresie ortopedia i traumatologia narządu ruchu dla dzieci na lata 2012-2014, wobec czego nie ma zakontraktowanego tego zakresu świadczeń opieki zdrowotnej. Dostęp do świadczeń w zakresie ortopedia i traumatologia narządu ruchu dla dzieci na terenie województwa łódzkiego zapewniają:
- Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi,
- Wojewódzkie Centrum Ortopedii i Rehabilitacji Narządu Ruchu im. dr. Z. Radlińskiego w Łodzi.
Jednocześnie uprzejmie informuję, że świadczenia dotyczące złamań i zwichnięć kończyn górnych i dolnych u osób poniżej 18. roku życia mogą być również realizowane w rodzaju: leczenie szpitalne w zakresie chirurgii dziecięcej, na który to zakres fundusz zawarł umowy z:
- Instytutem Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi,
- SP ZOZ Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym Nr 4 im. Marii Konopnickiej UM w Łodzi,
- Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym im. Mikołaja Kopernika w Łodzi,
- Szpitalem Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Bełchatowie,
- Centrum Dializa - Szpital II w Łasku,
- Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Wieluniu.
Równocześnie uprzejmie informuję, iż zgodnie z wyjaśnieniami płatnika świadczeń Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgierzu ma zawartą umowę na udzielanie świadczeń w zakresie: ortopedia i traumatologia narządu ruchu. Dyrektor omawianej placówki w latach 2011-2013 nie zgłaszał potrzeby zakontraktowania zakresów chirurgii dziecięcej czy ortopedii i traumatologii narządu ruchu dla dzieci.
Z poważaniem
Podsekretarz stanu
Cezary Rzemek
Warszawa, dnia 22 sierpnia 2013 r.