opis sprawy

Interpelacja w sprawie wzmożonych kontroli przeprowadzanych przez sanepid na plantacjach truskawek

Interpelacja nr 27161

do ministra zdrowia

w sprawie wzmożonych kontroli przeprowadzanych przez sanepid na plantacjach truskawek

   Od pewnego czasu, jak informują plantatorzy truskawek, sanepid zaczął bardzo rygorystycznie egzekwować przepisy ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia z 2006 r. Warto zauważyć, że wcześniej do nakładanych przez ustawę zobowiązań instytucje państwowe podchodziły bardzo liberalnie, praktycznie ich nie egzekwując.

   Chodzi mianowicie o obowiązek zgłaszania do sanepidu działalności polegającej na wprowadzeniu przez producenta rolnego do obrotu żywności pochodzenia roślinnego. W tym sezonie Główny Inspektorat Sanitarny wydał specjalne wytyczne. Mówią one, że oprócz zarejestrowania na każdej plantacji, na której zatrudnieni są zbieracze, muszą być toalety i bieżąca woda. Wytyczne wskazują również na konieczność zakładania gumowych rękawiczek do pracy. Pracownicy muszą mieć aktualne badania lekarskie i mieć dostęp do toalet typu toi toi.

   Mimo iż za słuszne należy uznać wszelkie próby poprawy jakości sanitarnej w produkcji rolnej, to należy również zauważyć, że plantatorzy mają swoje powody do niezadowolenia z podjętych decyzji. Wskazują, że przez wszystkie lata podchodzono do tych przepisów bardzo liberalnie, a teraz nagle pojawiają się surowe wymogi i to w trakcie zbiorów. Oznacza to konieczność dodatkowych inwestycji przy niskich cenach skupu i problemach z zatrudnieniem osób chętnych do zbiorów.

   W związku z powyższym proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

   1. Czy ministerstwo ma wiedzę na temat wzmożonych kontroli podejmowanych przez sanepid na plantacjach truskawek?

   2. Jak odnosi się ministerstwo do faktu, że obecnie przepisy higieniczne są egzekwowane przez sanepid znaczenie surowiej niż w ciągu ostatnich lat?

   3. Czy ministerstwo ma informacje na temat tego, czy sanepid dał plantatorom truskawek odpowiednią ilość czasu na przygotowanie się do surowej egzekucji przepisów?

   4. Ile przypadków łamania przepisów ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia odnotowało ministerstwo w ostatnich latach, jeśli chodzi o plantatorów truskawek?

   5. Czy w ostatnich latach zdarzyły się na większą skalę zatrucia truskawkami, które uzasadniałyby wzmożone kontrole dokonywane przez sanepid?

   6. Czy ministerstwo prowadzi lub zamierza prowadzić jakiekolwiek kampanie informacyjne dotyczące właściwego przestrzegania przepisów ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia przez plantatorów?

   Uprzejmie proszę o przesłanie odpowiedzi także w formie elektronicznej na adres: Dariusz.Piontkowski@sejm.pl.

   Z poważaniem

   Poseł Dariusz Piontkowski

   Warszawa, dnia 26 czerwca 2014 r.