Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej - z upoważnienia ministra -
na zapytanie nr 4755
w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego
Szanowna Pani Marszałek! W związku z zapytaniem złożonym przez panią poseł Katarzynę Hall w sprawie dostosowania kierunków kształcenia prowadzonego w Gdyńskiej Szkole Filmowej - Policealnym Niepublicznym Studium Filmowym w Gdyni (nr SPS-024-4755/13) uprzejmie przedkładam następujące wyjaśnienia.
Ogólne warunki dotyczące zakładania i prowadzenia szkół przez osoby fizyczne i osoby prawne inne niż jednostki samorządu terytorialnego i wskazani ustawą ministrowie określone są w przepisach ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.): w art. 58 ustawy - w zakresie zakładania i prowadzenia szkół publicznych, oraz w rozdziale 8 ustawy - w zakresie zakładania i prowadzenia szkół niepublicznych, w tym szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych. Zgodnie z art. 82 ust. 1 ustawy o systemie oświaty szkoła lub placówka niepubliczna może być założona po uzyskaniu przez organ prowadzący wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego obowiązaną do prowadzenia odpowiedniego typu szkół i placówek publicznych. W art. 82 ust. 1a ustawy określono analogiczną możliwość zakładania niepublicznych szkół artystycznych - po uzyskaniu wpisu do ewidencji prowadzonej przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
W zakresie kształcenia zawodowego przepis art. 82 ust. 2 pkt 2 ustawy o systemie oświaty przewiduje możliwość prowadzenia przez szkoły niepubliczne kształcenia w zawodach wskazanych w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego ustalonej przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania bądź klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy ustalonej przez ministra właściwego do spraw pracy. Niemniej szkoły niepubliczne ubiegające się o nadanie uprawnień szkoły publicznej zobowiązane są - stosownie do przepisu art. 7 ust. 3 pkt 5 ustawy o systemie oświaty - prowadzić kształcenie w zawodach ujętych w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego. Szkoły niepubliczne nieubiegające się o nadanie uprawnień szkoły publicznej mogą kształcić w zawodach nieujętych w klasyfikacji ˝szkolnej˝, a ujętych w klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy. Szkoły takie nie są uprawnione do wydawania państwowych świadectw ukończenia szkoły, nie przysługuje im także prawo do otrzymywania dotacji z budżetu właściwej jednostki samorządu terytorialnego lub budżetu państwa, choć zgodnie z art. 90 ust. 3b i 4d ustawy o systemie oświaty mają taką możliwość.
Jak wynika z danych systemu informacji oświatowej na rok szkolny 2012/2013, Gdyńska Szkoła Filmowa - Policealne Niepubliczne Studium Filmowe w Gdyni jest niepubliczną policealną szkołą artystyczną nieposiadającą uprawnień szkoły publicznej. Szkoła ta powadzi kształcenie w zawodach ujętych w klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy w grupie 265 - Twórcy i artyści: reżyser filmowy (symbol cyfrowy 265407) oraz operator obrazu (symbol cyfrowy 265402). Zgodnie z rozporządzeniem ministra pracy i polityki społecznej z dnia 27 kwietnia 2010 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (Dz. U. Nr 82, poz. 537 i Dz. U. z 2012 r. poz. 1268) zawody, w których kształci wymieniona szkoła, uznane zostały za zawody artystyczne, choć nie są to zawody artystyczne wskazane w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego, dla których ministrem właściwym jest minister do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
Zgodnie z § 2 pkt 4 rozporządzenia ministra kultury z dnia 29 grudnia 2004 r. w sprawie typów szkół artystycznych publicznych i niepublicznych (Dz. U. z 2005 r. Nr 6, poz. 42) struktura szkolnictwa artystycznego obejmuje m.in. publiczne i niepubliczne szkoły policealne dające możliwość uzyskania lub uzupełnienia wykształcenia w zawodach artystycznych określonych w odrębnych przepisach. W przepisie tym nie ma odesłania do rozporządzenia ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego. Z kolei przepisy ustawy o systemie oświaty nie zawierają precyzyjnej definicji legalnej terminu ˝szkoła artystyczna˝ - zgodnie z art. 3 pkt 2 ustawy ilekroć w przepisach ustawy jest mowa bez bliższego określenia o szkole artystycznej, należy przez to rozumieć także szkołę bibliotekarską i animatorów kultury. Innymi słowy, w ustawie o systemie oświaty ani w rozporządzeniu ministra kultury w sprawie typów szkół artystycznych publicznych i niepublicznych nie dookreślono, że szkoły artystyczne (publiczne i niepubliczne) to szkoły kształcące wyłącznie w zawodach, dla których zgodnie z klasyfikacją zawodów szkolnictwa zawodowego ministrem właściwym jest minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku definicji szkoły rolniczej - zgodnie z art. 3 pkt 2e ustawy przez szkołę rolniczą należy rozumieć szkołę ponadgimnazjalną kształcącą wyłącznie w zawodach dla rolnictwa, dla których, zgodnie z klasyfikacją zawodów szkolnictwa zawodowego, ministrem właściwym jest minister właściwy do spraw rolnictwa, minister właściwy do spraw rozwoju wsi lub minister właściwy do spraw rynków rolnych.
Stosownie do przepisu art. 9 ust. 3 ustawy o systemie oświaty szkoły artystyczne publiczne i niepubliczne realizują kształcenie ogólne i kształcenie artystyczne lub wyłącznie kształcenie artystyczne. W rejestrze szkół i placówek oświatowych (RSPO) stanowiącym, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o systemie informacji oświatowej (Dz. U. Nr 139, poz. 814, z późn. zm.), część bazy danych SIO, w przypadku szkół artystycznych gromadzone są dane dotyczące zawodu, specjalności i specjalizacji, w których dana szkoła kształci (art. 7 ust. 1 pkt 21 tej ustawy). Nie istnieją żadne przeszkody, by w RSPO wykazać, że w szkole artystycznej realizowane jest kształcenie w zawodzie (specjalności, specjalizacji) spoza klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego. W uzgodnieniu z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego na potrzeby RSPO przyjęto bowiem, że w przypadku gdy w szkole realizowane jest kształcenie w zawodzie artystycznym nieobjętym ww. klasyfikacją, w RSPO wskazuje się pozycję: inny zawód artystyczny, bez określania, w jakim konkretnie zawodzie kształcenie jest realizowane.
Podsumowując, zdaniem Ministerstwa Edukacji Narodowej nie ma podstaw prawnych ani wynikających z ustawy o systemie oświaty, ani wynikających z ustawy o systemie informacji oświatowej, aby domagać się od niepublicznej szkoły artystycznej nieposiadającej uprawnień szkoły publicznej i nieubiegającej się o ich nadanie realizowania kształcenia zgodnie z art. 7 ust. 3 pkt 5 ustawy o systemie oświaty, tj. prowadzenia kształcenia w zawodach ujętych w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego.
Przedkładając powyższe informacje i wyjaśnienia, uprzejmie proszę Panią Marszałek o ich przyjęcie.
Z wyrazami szacunku
Sekretarz stanu
Tadeusz Sławecki
Warszawa, dnia 19 lipca 2013 r.