Interpelacja nr 32799
do ministra spraw zagranicznych
w sprawie incydentu z udziałem litewskiej policjantki, która starała się wywrzeć nacisk na obywateli Litwy narodowości polskiej, uczestniczących w legalnym proteście pod Ambasadą Republiki Litewskiej w Warszawie
Warszawa dn. 19.05.2015 r.
Szanowny Panie Ministrze!
Na podstawie art. 192 Regulaminu Sejmu przedkładam Panu Ministrowi interpelację poselską w sprawie incydentu z udziałem litewskiej policjantki, która starała się wywrzeć nacisk na obywateli Litwy narodowości polskiej, uczestniczących w legalnym proteście pod Ambasadą RL w Polsce.
Protest odbył się w dniu 9 maja br., w godz. 12.00-12.45, jako wyraz sprzeciwu wobec licznych przypadków dyskryminacji na Litwie szkół polskiej mniejszości. Protest został zorganizowany przez Stowarzyszenie „Memoriae Fidelis”, a także Federację Organizacji Kresowych. W proteście wzięło udział kilkadziesiąt osób, w tym grupa młodzieży polskiej z Litwy.
W swoim liście, skierowanym do mnie, organizatorzy protestu opisują skandaliczne, „bezprecedensowe zachowanie litewskiej, umundurowanej funkcjonariuszki (z plakietką z „Pogonią” i napisem „Vilnius” na ramieniu), która opuściła teren ambasady, by fotografować zgromadzonych uczestników, ale także przypadkowych przechodniów. W trakcie poprzednich kilkunastu manifestacji pod Ambasadą Litewską, które miały miejsce w latach 2010 – 1012, do takich zdarzeń nie dochodziło. Potwierdzam ten fakt, gdyż w kilku takich manifestacjach uczestniczyłem i byłem światkiem, jak litewscy funkcjonariusze robili zdjęcia wyłącznie z okien budynku ambasady, nie naruszając prawa dyplomatycznego. Należy jednak zauważyć, że we wcześniejszych protestach nie uczestniczyli Polacy obywatele Litwy.
Według uczestników protestu, „były to działania operacyjne, których celem musiało być gromadzenie dokumentacji personalnej przez litewskie służby specjalne”. Polacy obywatele Litwy czuli się zniechęcani do protestu przez funkcjonariuszkę litewską, a także zastraszani robionymi przez nią „nachalnymi zdjęciami”. Wyrazili obawy, że w związku z ich udziałem w demonstracji doświadczą szykan ze strony państwa litewskiego, po ich powrocie do domu. Z związku z tym poprosili mnie o interwencję do Pana Ministra i wyjaśnienie kilku kwestii związanych z tym incydentem.
W związku z powyższym uprzejmie proszę Pana Ministra o odpowiedź na następujące pytania:
- Jakie czynności operacyjne i dla jakich celów były prowadzone przez funkcjonariuszkę litewskiej policji wobec Polaków protestujących pod Ambasadą Litwy? Czy litewska funkcjonariuszka miała prawo robić zdjęcia Polakom obywatelom Litwy i obywatelom polskim, którzy znajdowali się poza terytorium ambasady tego państwa?
- Czy jest przyjęty jakiś tryb działalności operacyjnej przez funkcjonariuszy policji litewskiej, prowadzonej poza terytorium Ambasady Litwy w Polsce? Czy nie zostało w opisanym przypadku naruszone przez litewską funkcjonariuszkę polskie i międzynarodowe prawo, a także suwerenność Rzeczypospolitej Polskiej?
Z wyrazami szacunku
Artur Górski
Poseł na Sejm RP