opis sprawy

Interpelacja w sprawie okoliczności związanych z udzieleniem koncesji dla spółki kanadyjskiej na wydobywanie złóż miedzi w okolicach Głogowa

Interpelacja nr 24598

do ministra środowiska

w sprawie okoliczności związanych z udzieleniem koncesji dla spółki kanadyjskiej na wydobywanie złóż miedzi w okolicach Głogowa

   Szanowny Panie Ministrze! Kierujemy niniejszą interpelację na ręce Pana Ministra, prosząc o pilne i jednoznaczne wyjaśnienie sprawy, która w bardzo złym świetle stawia sposób przyznawania koncesji przez Ministerstwo Środowiska, mogący świadczyć o braku uwzględniania interesu publicznego oraz przepisów prawa związanych z przyznawaniem koncesji.

   Z niepokojem przyjęliśmy doniesienia medialne o przyznaniu koncesji na wydobycie złóż rudy miedzi w okolicach Głogowa kanadyjskiej spółce, a nie KGHM Polska Miedź SA, co jest kolejną tego rodzaju sytuacją na krótkiej przestrzeni czasu. Warto w tym miejscu podkreślić, że działalność podstawowa KGHM Polska Miedź SA polega w głównej mierze na kopalnictwie rud miedzi, produkcji miedzi, produkcji metali szlachetnych i pozostałych metali nieżelaznych.

   W związku z powyższym prosimy Pana Ministra o udzielenie wyczerpujących odpowiedzi na każde spośród następujących pytań:

   1. Dlaczego Ministerstwo Środowiska przyznało koncesję na wydobycie złóż w okolicach Głogowa spółce Leszno Copper, należącej do kanadyjskiej firmy Lumina Copper Corporation, a nie rodzimej spółce KGHM Polska Miedź SA?

   2. Jakimi kryteriami kierowało się Ministerstwo Środowiska przy przyznawaniu koncesji kanadyjskiej spółce? Prosimy o wykazanie wszystkich kryteriów i przesłanek, jakimi kierowało się ministerstwo, podejmując decyzję w ww. sytuacji.

   3. Do kiedy obowiązuje koncesja przyznana kanadyjskiej spółce w przedmiotowej sprawie?

   4. Czy kanadyjska spółka daje rękojmię należytej realizacji warunków koncesyjnych? Jeśli odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, uprzejmie prosimy o przedstawienie pełnej argumentacji, jaką dysponuje Ministerstwo Środowiska, poświadczającej tę okoliczność.

   5. Czy ministerstwo badało powiązania kapitałowe kanadyjskiej spółki? Jeśli tak, uprzejmie prosimy o zaprezentowanie tego, jak dokładnie się one przedstawiają i co w tym zakresie ustaliło ministerstwo.

   6. Na kiedy przewidziano rozpoczęcie wydobycia kopalin w okolicach Głogowa i jakie nakłady finansowe przewidziano w tym zakresie?

   7. Jakiej wielkości ma być roczne wydobycie złóż w okolicach Głogowa przez kanadyjską spółkę i jakiej dokładnie wielkości jest złoże, które zostało objęte koncesją?

   8. Czy kanadyjska spółka podała informację, ile osób zamierza zatrudnić przy realizacji inwestycji? Jeśli tak, prosimy o udostępnienie tych danych.

   9. Prosimy o przedstawienie pełnego harmonogramu przewidzianych i zaplanowanych działań w przypadku ww. przedsięwzięcia wraz z dokładnym kosztorysem.

   10. Ile spośród piętnastu koncesji przyznanych spółce kanadyjskiej (inf. za: ˝Parkiet˝ z dnia 4 lutego 2014r.) dotyczy koncesji na poszukiwanie złóż miedzi?

   11. Czy decyzje wydane na poszukiwanie złóż miedzi były konsultowane z ministrem skarbu państwa (jako organem ˝nadzorującym˝ spółkę KGHM Polska Miedź SA)? Jeśli odpowiedź na powyższe jest twierdząca, uprzejmie prosimy o przedstawienie szczegółów oraz wyników tychże konsultacji. Jeśli zaś przedmiotowe decyzje nie były przedmiotem konsultacji obydwu resortów, prosimy o wyjaśnienie przyczyn takiej decyzji.

   12. Czy fakt, że we władzach spółki kanadyjskiej zasiada S. S. - były prezes KGHM, były wiceminister skarbu i były dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego - nie miało wpływu na przyznanie koncesji?

   W obliczu licznych wątpliwości, które istnieją w opisanej sprawie, z uwagi na doniosłość podejmowanej kwestii dla interesów państwa - prosimy Szanownego Pana Ministra o udzielenie możliwie najpilniejszej odpowiedzi na pytania postawione w treści niniejszego pisma.

   Z poważaniem

   Posłowie Adam Lipiński i Dawid Jackiewicz

   Warszawa, dnia 11 lutego 2014 r.