opis sprawy

Interpelacja w sprawie zamiaru posadowienia elektrowni atomowej w miejscowości Gąski k. Mielna

Interpelacja nr 766

do ministra gospodarki

w sprawie zamiaru posadowienia elektrowni atomowej w miejscowości Gąski k. Mielna

   Szanowny Panie Premierze! Uzasadnienie: Nie ma w Polsce możliwości realizacji przedsięwzięć, dla których nie uda się uzyskać akceptacji społecznej, dlatego wydaje się, że szanse na lokalizację elektrowni jądrowej w Gąskach wynoszą zero - powiedział w sobotę na konferencji prasowej w urzędzie gminy Stanisław Gawłowski, wiceminister środowiska.

   ˝Poseł PO Stanisław Gawłowski i posłowie PiS Czesław Hoc i Stefan Strzałkowski uważają, że nie ma szans na budowę elektrowni jądrowej w Gąskach k. Mielna (zachodniopomorskie) wobec negatywnego nastawienia do inwestycji lokalnej społeczności. (...) Do 25 listopada o Gąskach w ogóle nie mówiło się w kontekście elektrowni jądrowej, gdyż miejscowość nie figurowała na liście 27 potencjalnych lokalizacji takiego obiektu, ogłoszonej w marcu 2010 r. przez Ministerstwo Gospodarki˝ (Gazeta.pl Szczecin z dnia 17 grudnia 2011 r.).

   W dokumencie ˝Polityka energetyczna Polski do 2030 r.˝, przyjętym przez Radę Ministrów w dniu 10 listopada 2009 r., czytamy: W 2009 r. Ministerstwo Gospodarki w porozumieniu z samorządami dokonało aktualizacji propozycji lokalizacyjnych elektrowni jądrowych rozważanych do 1990 r. Zebrano również nowe oferty. Na tej podstawie opracowano listę 28 potencjalnych lokalizacji elektrowni jądrowych. W 2010 r. na zlecenie Ministerstwa Gospodarki opracowany został dokument pt. ˝Ekspertyza na temat kryteriów lokalizacji elektrowni jądrowych oraz wstępna ocena uzgodnionych lokalizacji˝. W ramach pracy wykonano ranking lokalizacji, biorąc pod uwagę ekspercką ocenę 17 kryteriów ewaluacyjnych (ostatnie miejsce w rankingu ma lokalizacja, dla której nie przekazano współrzędnych geograficznych, co z przyczyn formalnych uniemożliwiło jej uwzględnienie w rankingu). (...) PGE SA, kontynuując prace zapoczątkowane przez Ministerstwo Gospodarki, poddaje analizom 4 lokalizacje z początku listy ministerstwa (Żarnowiec, Warta-Klempicz, Kopań, Nowe Miasto). Do lokalizacji tych dołączono Choczewo i Lubiatowo-Kopalino (pozycje nr 8 i 18 w rankingu ministerstwa).

   Pytania:

   1. Skąd decyzja o potencjalnej budowie elektrowni atomowej w miejscowości Gąski k. Mielna, skoro w rządowym programie ˝Polityki energetycznej Polski do 2030 r.˝ nie ma tej propozycji lokalizacji spośród możliwych 28 miejscowości?

   2. Gdyby nawet zachodziła konieczność tzw. wariantowości i wybrania trzech potencjalnych lokalizacji, to dlaczego nie wybrano trzech miejscowości wg rankingu lokalizacji z dokumentu ˝Ekspertyza na temat kryteriów lokalizacji elektrowni jądrowych oraz wstępna ocena uzgodnionych lokalizacji˝, w którym jednakże miejscowość Gąski nie figuruje?

   3. Ze zrozumieniem podchodzę do informacji z dokumentu ˝Polityki energetycznej Polski do 2030 r.˝: Spełnienie wymagań Unii Europejskiej uzyskania przez Polskę 15% udziału energii odnawialnej w strukturze energii finalnej brutto w 2020 r. spowoduje wysoki wzrost udziału odnawialnych źródeł energii w tym okresie. W ramach zobowiązań ekologicznych Unia Europejska wyznaczyła na 2020 rok cele ilościowe, tzw. 3x20%, tj.: zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 20% w stosunku do roku 1990, zmniejszenie zużycia energii o 20% w porównaniu z prognozami dla UE na 2020 r., zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii do 20% całkowitego zużycia energii w UE, w tym zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii w transporcie do 10%.

   Wobec powyższego dlaczego rząd nie prowadzi rozsądnej i aktywnej polityki dywersyfikacji energii odnawialnej, a w szczególności geotermii (którą wręcz hamuje, vide geotermia w Toruniu), wykorzystania energii słonecznej, energii kinetycznej płynącej wody, pomp ciepła, energii pływów morza, energii wiatru oraz energii biomasy?

   4. Wg doniesień prasowych: Polska ma szansę stać się nie tylko centrum wydobycia i eksporterem gazu, ale też dostawcą nowych technologii wydobywczych do innych krajów. Złoża gazu łupkowego w Polsce szacuje się na ponad 5 bln m3. Gdyby udało się je zagospodarować, przez najbliższe kilkaset lat niedobór surowców energetycznych w ogóle by nas nie dotyczył. Może stać się europejskim mocarstwem gazowym. Z dotychczasowych badań Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA wynika, że poszukiwanie gazu z łupków jest bezpieczne dla środowiska naturalnego. Zatem dlaczego rząd obstaje przy budowie elektrowni atomowych w sytuacji bogactwa w Polsce gazu łupkowego?

   5. Niemcy rezygnują z energii atomowej. W 2022 r. wyłączona ma zostać ostatnia elektrownia jądrowa. Taką decyzję podjęła rządząca Niemcami koalicja CDU/CSU-FDP. Rewizja decyzji o dacie jest niemożliwa - podkreślił minister ochrony środowiska RFN Norbert Röttgen.

   Tak więc jakie argumenty przemawiają za budową elektrowni atomowej w Polsce?

   6. W dokumencie ˝Polityka energetyczna Polski do 2030 r.˝ określono koszt budowy elektrowni: Oznacza to, że budowa przykładowo 2 elektrowni o mocy ok. 3000 MW każda (sic!) może kosztować 18-21 mld euro.

   Wg nieoficjalnych danych niektórych polskich specjalistów koszt tej inwestycji (obu elektrowni) to najmniej 240 do 280 mld zł, a gdy nie zachowa się reżimu budowlanego, jak przy budowie autostrad i stadionów, to nawet do 340 mld zł. To tyle, ile wynosi roczny budżet państwa. Dodajmy, iż w Finlandii reaktor III kosztuje już o 60% więcej niż przewidywał pierwotny kosztorys. A ciągle go nie oddano do użytku. A z takiego samego reaktora jego autorzy Francuzi u siebie zrezygnowali i wstrzymali jego kosztowną budowę.

   Czy w obecnej sytuacji stać nasz kraj na tak kosztochłonną, a zarazem kontrowersyjną inwestycję?

   7. Czy wykorzystaliśmy już w Polsce wszystkie możliwości oszczędzania energii? Na świecie oszczędzanie źródeł już eksploatowanych staje się priorytetem. Czy modernizacja stacji i linii przesyłowych dla efektywności przesyłu energii elektrycznej, poprawy stabilności i bezpieczeństwa dostaw nie byłaby bardziej zasadna, ekonomiczna i przyszłościowa?

   8. ˝Polityka energetyczna Polski do 2030 r.˝: W przypadku odpadów o średniej i niskiej aktywności prowadzi się we wszystkich krajach ich składowanie (po uprzednim ich przygotowaniu - sortowaniu, kompaktowaniu, itp.). Takie składowiska działają w całej Unii Europejskiej, również w Polsce. W przypadku odpadów wysokoaktywnych i wypalonego paliwa przewidywane jest ich głębokie składowanie. Jest to zarazem, jak już wspomniano, końcowa faza cyklu paliwowego. Stosuje się w tej sytuacji głębokie składowanie...

   Ponadto wielu uważa, że tam gdzie się pojawiają odpady radioaktywne i wypalone paliwo jądrowe, kończy się ekologia.

   Czy w Polsce są lub czy będą składowane odpady radioaktywne przywożone zza granicy (głównie z Niemiec)?

   9. Naczelna zasada Rzeczypospolitej Polskiej w świetle konstytucji stanowi, że Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli (art. 1), a naród sprawuje władze przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio (art. 4 ust. 1). Z kolei z treści ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko wynika, że przy realizacji każdego przedsięwzięcia, które może mieć wpływ na środowisko, niezbędne jest zbadanie i ocena wszystkich potencjalnych oddziaływań, a społeczeństwo żyjące w danym środowisku musi mieć zagwarantowany udział w postępowaniach, w których opracowywane są akty administracyjne mogące mieć wpływ na jakość tego środowiska.

   Czy wobec powyższego i wobec kategorycznego sprzeciwu wobec lokalizacji budowy elektrowni atomowej w Gąskach, a nawet kategorycznego sprzeciwu wobec przeprowadzania wstępnych badań, łącznie z brakiem zgody na wyjazd do zagranicznych elektrowni w celu ich zwiedzania, zdecydowanej większości lokalnej społeczności (1 tys. podpisów pod sprzeciwem w Mielnie, sprzeciw mieszkańców miejscowości Gąski, Sarbinowa, Mielna, Ustronia Morskiego, jednogłośne uchwały Rady Gminy Mielna i Ustronia Morskiego oraz Rady Miasta Kołobrzegu sprzeciwiające się budowie oraz ogłoszone lokalne referendum w Mielnie i zapowiedź dalszych) jest sens dalszych działań PGE EJ w tym zakresie?

   10. Czy jest możliwe, by decyzja PGE SA (prawdopodobnie - bez udziału Ministerstwa Gospodarki) potencjalnego posadowienia elektrowni w Gąskach k. Mielna mogła być związana z prawdopodobnym spekulacyjnym obrotem ziemi, tj. wykupem wielce atrakcyjnych gruntów za bezcen w okresie potencjalnej budowy elektrowni w Gąskach, po czym ogłoszenie oficjalnej rezygnacji z jej budowy i przeogromnych zysków z góry ustalonego podmiotu?

   11. Pytanie najważniejsze. Czy i kiedy Pan Minister określi jednoznacznie, klarownie i oficjalnie, z podaniem do publicznej wiadomości, konkretną datę rezygnacji z potencjalnej budowy elektrowni atomowej w Gąskach? Zważywszy na fakt, że już obecnie lokalna społeczność i miejscowości nadmorskie w sąsiedztwie tracą na atrakcyjności turystycznej i wartości gruntów?

   Z poważaniem

   Poseł Czesław Hoc

   Kołobrzeg - Warszawa, dnia 2 stycznia 2012 r.