Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa - z upoważnienia ministra -
na zapytanie nr 4967
w sprawie zwolnień grupowych i procesu restrukturyzacji w PAK Kopalnia Węgla Brunatnego Konin SA oraz działań w Elektrowni Adamów w Turku
Szanowna Pani Marszałek! W odpowiedzi na zapytanie pana posła Jacka Kwiatkowskiego dotyczące PAK Kopalnia Węgla Brunatnego Konin SA z siedzibą w Kleczewie oraz działań w Elektrowni Adamów w Turku przedkładam następujące stanowisko odnośnie do poruszonych zagadnień.
Odnosząc się do poruszonej przez pana posła kwestii zamiaru zwolnienia z pracy, w ramach zwolnień grupowych, pracowników Kopalni Węgla Brunatnego Konin z siedzibą w Kleczewie, uprzejmie informuję, iż spółka nie przekazuje MSP wspomnianych informacji, gdyż żadne akty prawne nie nakładają na nią takich obowiązków. Niemniej jednak z przedłożonych przez zarząd na prośbę MSP wyjaśnień wynika, że:
1) spółka planuje przeprowadzenie zwolnień grupowych w terminie od 10 września 2013 r. do 30 kwietnia 2014 r.;
2) w ramach zwolnień grupowych planowane jest rozwiązanie umowy o pracę z 274 pracownikami;
3) w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia pracownikom przysługiwać będzie zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. z 2003 r. Nr 90, poz. 844, z późn. zm.) odprawa pieniężna w wysokości:
- jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 2 lata w spółce;
- dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony od 2 do 8 lat w spółce;
- trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony ponad 8 lat w spółce.
Pracownicy, którzy przyjmą propozycję zawarcia porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę i rozwiążą umowę do dnia 31 grudnia 2013 r., otrzymają bez względu na staż pracy dodatkową rekompensatę pieniężną w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia.
Odnosząc się do planowanej likwidacji Elektrowni Adamów w Turku w roku 2017, uprzejmie informuję, że Zarząd Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin SA poinformował Ministerstwo Skarbu Państwa, że Elektrownia Adamów posiada imienną derogację zapisaną w traktacie akcesyjnym o przystąpieniu Rzeczypospolitej Polskiej do UE, która pozwala na funkcjonowanie tej elektrowni ze zwiększonymi standardami emisji tlenków azotu do końca roku 2017. Nowe zaostrzone normy emisji tlenków azotu, które powinna spełniać Elektrownia Adamów, wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2016 r. Z uwagi na okoliczność, że zasoby węgla eksploatowane przez PAK KWB Adamów SA są na ukończeniu i nie mogą stanowić źródła zaopatrzenia Elektrowni Adamów w paliwo w dłuższym horyzoncie czasowym, budowa w tej elektrowni kapitałochłonnych urządzeń obniżających emisję SO2 i NOx była nieopłacalna.
Obecnie Zarząd ZE PAK SA podejmuje starania w celu skorzystania przez Elektrownię Adamów z derogacji zapisanych w dyrektywie o emisjach przemysłowych (IED) umożliwiającej wydłużenie czasu pracy tej elektrowni poza okres wskazany w traktacie akcesyjnym. Celem tych działań jest uzyskanie prawa do skorzystania z dyrektywy pozwalającej na wydłużenie funkcjonowania elektrowni ze zwiększonymi standardami emisji po 1 stycznia 2016 r. (do połowy roku 2019). Uzyskanie dla Elektrowni Adamów pozytywniej decyzji w tym zakresie zależeć będzie jednak od zmian legislacyjnych w polskim prawie oraz uzyskania pozytywnego stanowiska UE. Brak korzystnego rozwiązania oznaczać będzie natomiast konieczność wycofania z eksploatacji obecnych bloków Elektrowni Adamów z początkiem roku 2018, a więc likwidację elektrowni.
W odpowiedzi na pytanie trzecie informuję, że Ministerstwo Skarbu Państwa nie posiada narzędzi prawnych pozwalających na zatrzymanie planowanych zwolnień.
Przedstawiając powyższe, mam nadzieję, że udzieliłem wyczerpujących wyjaśnień na pytania zawarte w zapytaniu pana posła.
Z poważaniem
Sekretarz stanu
Zdzisław Gawlik
Warszawa, dnia 11 września 2013 r.